Pasenie

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Re: Pasenie

Poslaťod Jannka » Str 20.05.2009 12:40

Sezen, kedze som z Kosic a nemam vlastne auto, je pre mna velmi narocne ist na vlohy do Ceska. Preto som sa pytala na Slovensko /to by som bola ochotna docestovat hockde/ Inak moj pes sa s ovcami stretol viackrat a prejavoval uplne nadsenie pre pasenie, preto sme to chceli tie vlohy skusit. Ved bude aspon sranda!

Co sa tyka "pasenia" psov, ludi a inych zvierat, tak to tiez robi :lol:
Je neprakticke s nou ist na vylety ked sme vacsia partia, lebo vzdy beha od prveho k poslednemu a caka vsetkych , ktori si idu odbehnut na "cikpauzu" a potom ich pekne privedie naspat k "stadecku" :lol: :lol: :lol:
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Pasenie

Poslaťod Sezen » Str 20.05.2009 16:28

Basha už len skúšať a skúšať či sa chytí. Aj keď niekedy nie je výhra, že má pes vlohy. Keď vidím na drobcovi aké nadšenie predvádza pri pasení (on je ešte trošku divočák :lol: ), a keď vidí iného psa ako pracuje tak vrieska (doslova) že aj on chce a potom sa vrátime domov, tak vidieť že mu to chýba. Jeho proste nebaví agility ani frisbee, obedience by bolo utrpení, ale práca so zvieratami. Najbližšie chcem vyskúšať ako bude reagovať na loptičku pri pasení, lebo podľa tvrdenia niektorých ľudí, pes čo aportuje nepasie a viac ako ovce ho zaujíma loptička. Tak som zvedavá, už o dva týždne.
Inak, chovatelia pracovných borderiek veľmi neradi vidia keď pes pasie psa, vlastne také psy ani nechcú. To zbadať už aj na šteňati (napr. Nicky pásol psy). Pretože keď pracujú s dvomi psami a ten jeden sa zameria na psa, miesto toho aby dával pozor na ovce, tak takého psa naozaj pri práci nepotrebujú.

Jannka ja som tie Čechy napísala len preto, že si spomínala to Poľsko a Maďarsko. Viem si predstaviť, aké je to náročné cestovať ďaleko, boli sme pásť v ČR. Viezli sme odtiaľ aj jednu sučku, ktorej majitelia boli z KE, tak boli radi že sme ju priviezli aspoň do ZV.

No ja také veci ako je pasenie ľudí, psov, bicyklistov a autá riešiť nemusím, lebo Jerryno to nerobí a ani jeho mama. Asi tak 2x sa rozbehol za autom, ale to ho zaujali tie červené svetlá, patrične mu bolo vysvetlené že sa to nerobí a odvtedy v pohode. Pre neho, keď to nieje živé, tak nezájem. S Korčinou sa akurát navzájom lovia.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Pasenie

Poslaťod Jannka » Str 20.05.2009 16:34

Dakujem. No vies, Madarsko a Polsko tu mam za rohom, no Cesko...uff uff...dost daleko. No uvidime, ved sa na nas urcite jedneho dna usmeje nejaka prilezitost a snad si vlohy spravime. my to chceme len tak, pre zabavu. Ked Jasku to bavi s tymi zvieratkami. Dlhosrstky pasu uplne inak, ako bordery. Oni skor len tak obiehaju, aby sa im to nerozprchlo. Nezvyknu sa plizit a hypnotizovat, ako bordery. Ani nasa Jaska neriesi cyklistov, bezcov, auta a podobne (to by ma porazilo) ale vidno, ze ked je viac ludi, alebo psov pokope, tak vzdy caka na toho posledneho a je taka spokojna, ked je to vsetko spolu.
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Pasenie

Poslaťod calwen » Str 20.05.2009 16:37

No ja by som rada tiez tie vlohy, len najskor by som potrebovala v okoli BA najst ovce zvyknute na manipulaciu psami aby som zistila, ci to ma toto teliatko vobec v sebe. Jeden HO uz vlohy ma, Mardova sestra aj mama pasu, tak snad by z toho cosi bolo :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Pasenie

Poslaťod border » Pia 22.05.2009 6:12

ja teraz prehovaram aby sme si na chalupu zaobstarali ovecky 4-5 mame tam vela travy a hovorim ze oni su lacna kosacka a aj borderak by sa zabavil :lol:
Obrázok
border
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 295
Bydlisko: Stará Ľubovňa

Re: Pasenie

Poslaťod Sezen » Pia 22.05.2009 10:27

Jannka, jasne že pokiaľ máš niečo bližšie, tak je zbytočné trepať sa ďaleko, s Poliakmi by nemal byť až taký problém sa dorozumieť. No Jerryno tiež nejako pri pasení nepoužíva hypnotizujúci pohľad, zatiaľ sme v štádiu divokosti :lol: . Ale keby pracoval dennodenne so zvieratami, tak by to vyzeralo inak. Zatiaľ len takto:



Hlavne pri prvom stretnutí psa so zvieratami je veľmi dôležité, aby tie boli zvyknuté na manipuláciu. Alebo mať so sebou záložného psa, ktorý ich zrovná. My sme boli posledne fakt pri riadne divokých ovciach ale Jerryno a jeho mama si ich opracovali. Videla som na našom prvom tréningu ako mladý psík boc (Nickynko) rozohnal ovce a tie pretrhli elektrický oplotok :lol: . Jerrynovi sa vtedy tiež rozbehli domov, ale ako správna boc ich obehol a zastavil, som bola taká pyšná.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Pasenie

Poslaťod Betka » Pia 22.05.2009 18:11

To Jerrynko tak krásne pasie? :oo:
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Pasenie

Poslaťod Wickyy & Classy » Pia 22.05.2009 19:11

My sme sa konecne dostali ako tak k niecomu inemu ako ku psom, co sa da past. Som z toho cela happy :jupi: . Sice to neboli ovecky, ale aj kozy niesu zle. Su sice trosku menej ovladatalne, ale myslim, ze psica ich celkom dobre zvadla, aj ked nie tak koordinovane ako som cakala. Bola som trosku prekvapena, bo som myslela, ze to bude trosku prirodzenejsie, bo s kozami vyrastala. Namiesto toho, zbesilo okolo pobiehala a stekala. Tak dufam, ze sa to casom a skusenostami spravi. Inak bolo super, tu davam aj zopar fotiek.

Obrázok


nikdy som neverila tomu, ze by kusala do piet(aj ked to maju v sebe)
Obrázok

este tak dodam, kozy neboli absolutne zvyknute na ziadnu manipulaciu. Viem bolo to dost nebezpecne a odvazne, ale kedy sa vam naskytne prilezitost, no nevyskusajte to, a povedali mi, ze niesu moc divoke. Bala som sa trosku, co na to povedia hlavne capy, bo boli pripady ked..., no dozvedela som sa, ze hlavna je koza :ach: :lol: .

Teda Jerri je uz uplny profik :oo: :jop: .


tu uz sa to celkom zacina podobat na pasenie :lol:
Obrázok


prehnala ich riadne :ha:
Obrázok
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Pasenie

Poslaťod Basha » Pia 22.05.2009 22:00

Sezen musim zas pochvalit video a samozrejme jerryho :jop:
wickyy super, classy to teda bavilo :no: hehe ballad by sa mal dojst na zaujem o zvierata kuknut :lol: mozno by ho inspirovala :lol:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Pasenie

Poslaťod Jannka » Pia 22.05.2009 22:47

baby, ozaj super! videjko aj fotecky! gratulujem
♥ Chovateľská stanica "YALESS BLUE" ...domov aktívnych kólií.
Tipy na turistiku so psom pre všetkých psíčkarov, odporúčané 16 z 16 labiek našich turistických kólií ;)
Jannka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3152
Bydlisko: Košice

Re: Pasenie

Poslaťod calwen » Pia 22.05.2009 22:48

Ach Wicki, Sezen ...zavidiiiiim :hi:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Pasenie

Poslaťod Sezen » Sob 23.05.2009 9:03

Ďakujeme za pochvalu. Od profíkov to má ešte hodne ďaleko :lol: . Už sa teším na budúci víkend, zase ideme ku divočákom a to už budú aj nejaké fotky a video.

Wickyy super fotky. Škoda že tam nemáš k dispozícii ohradu, to by bolo lepšie pre neskúseného psa. Keď behá pes okolo zvierat a pritom šteká je to skôr hra ako pasenie. To by chcelo Classy skľudniť. Zober si ju nabudúce na vodítko a pomaly sa približuj ku kozám alebo len stoj pred nimi, a budeš vidieť ako sa bude psica správať a či hodí pastiersku pózu.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

Re: Pasenie

Poslaťod Betka » Sob 23.05.2009 11:57

Wicky krásne fotky :jop: Sezen a to kam chodíš za ovečkami? Fakt super, tiež závidím :jop:
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Pasenie

Poslaťod Wickyy & Classy » Sob 23.05.2009 19:00

Sezen píše:Ďakujeme za pochvalu. Od profíkov to má ešte hodne ďaleko :lol: . Už sa teším na budúci víkend, zase ideme ku divočákom a to už budú aj nejaké fotky a video.

Wickyy super fotky. Škoda že tam nemáš k dispozícii ohradu, to by bolo lepšie pre neskúseného psa. Keď behá pes okolo zvierat a pritom šteká je to skôr hra ako pasenie. To by chcelo Classy skľudniť. Zober si ju nabudúce na vodítko a pomaly sa približuj ku kozám alebo len stoj pred nimi, a budeš vidieť ako sa bude psica správať a či hodí pastiersku pózu.


No urcite si na tom lepsie ako my.
Ja viem, tiez som bola sklamana, ze ohrada neni a myslim, ze snou by to slo ovela lepsie. Ale vraj tam ohrady maju, ze ich treba len postavit, tak nabuduce uvidim. Mne to tiez pripadalo skor ako hra, a tak som sa chcela spytat, ci sa to casom spravy. Isla by som aj na voditku (vpodstate aj bez neho, bo Ciss poslucha na slovo), ale nieje problem so psom, ale s kozami, bo niesu zvyknute na manipulaciu so psom, a tak su troch plachejsie, a dost tvrdohlave. Takze voditko by asi moc nepomohlo, bo ci sa priblizi pes alebo ja snim, je jedno akym tempom, ony cuvnu vzdy a to potom ide tahsie, ale aj tak som rada, ze sme boli aspon kuknut...
Wickyy & Classy
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1841

Re: Pasenie

Poslaťod Sezen » Sob 23.05.2009 21:14

Neviem čo myslíš tým, že som na tom lepšie. Ja som za tými baranmi musela cestovať cez 300 kilákov 2x a som rozhodne rada, že som to urobila, pretože som sa hodne naučila. Pre mňa bolo dôležité, že som videla hlavne to ako pracujú iní so svojimi psami a že mi skúsený ľudia poradili a upozornili ma na chyby ktoré robím. Tu k dispozícii ovce nemám, nebyť toho, že zavolali kamošku aby sa išla pozrieť na jedného borderáka, tak sa k ovciam ani nedostanem. Tam kde sme boli a teda ešte raz pôjdeme (a asi posledný krát) nemáme ohradu, je to dosť zlý terén a ovce sú tak divoké, že napadli aj naše borderky. Lenže ja si môžem dovoliť pustiť Jerryna k takým zvieratám lebo viem, čo urobí a navyše je so mnou osoba, ktorá nás obidvoch usmerňuje :lol:, za čo som jej vďačná. V každom prípade po skúsenostiach, ktoré mám by som už nezobrala mladého psa k neopracovaným zvieratám, lebo ak sa na začiatku urobí chyba, tak sa odstraňuje veľmi ťažko. Viem o čom hovorím.
Obrázok
Sezen
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1581
Bydlisko: Zvolen

PredchádzajúciĎalší

Späť na Iné Športy