Stopy, stopičky...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Pon 22.07.2019 15:44

hej, tak to robim. len nie vzdy to vypracuje cisto, kludne prejde dalej a az potom sa stoci. :ach:
uz som sa vzdala myslienky na precuchany lom bez "vyhladavania" - v zmysle ze pes ma najst slapu, ktora zataca a tak lom vypracovat :lol:

ale uz nam oru :jupi:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 22.07.2019 15:48

musíš mit lineho psa :lol:
Kaca neprechazi neb to znamena kroky navíc :ha:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Pon 22.07.2019 16:00

wer píše: ale teda na konci som ho nechala tak, neodviedla som ho prec zo stopy. a ten debilko siel naspat a vyzieral vsetky pamlsky, co nechal. :pac: isiel z nozky na nozku,).



Sa mi vidí, že tie stopy budeš musieť šľapať odzadu... :heh: :heh: :heh:
Ja neviem, nedovolím si radiť, keďže nevidím, ale :
osobne si myslím (a wer potvrdzuješ), že naozajstného psa so záujmom o stopu zaujíma stopa samotná viac, ako žranica na nej. A práve preto stále tvrdím a budem tvrdiť : pre psa čo stopuje je stereotyp na stope najväčší zabiják. Preto viac ako na pamlsky verím na zaujímavú stopu s prvkami, s ktorými sa pes bežne nestretáva (možností je nepreberné množstvo) a stávajú sa pre psa motivačné, pretože vo svojej prapodstate je to zvedavý tvor a chce vedieť, ako to pokračuje a skončí. Asi tak, ako keď človek chytí do ruky dobrú knihu a tiež chce vedieť... A celkom je sranda, že sa v tom priebehu stopy nedá vyrušiť pamlskami a možno mu dobilo, že sa druhotne odmení cestou naspäť, keď už bude vedieť, ako to s tou stopou vlastne dopadlo! :no: Aj keď to je strašné rúhanie moderných metodikov :heh: :heh:, ktorí tvrdia : po stope psa na vodítko a šup do auta... Podľa mňa aj toto patrí do získavania slohu psa. Lebo veď aha : ak vypracuje seriózne stopu, a potom si za odmenu ide vyzbierať cestou späť pamlsky, čo sa stane? Nič, v tréningu sa nedeje nič a keď prídeš na preteky, či skúšky a cestou naspäť si tie pamlsky, pochopiteľne, nevyzbiera, vôbec, ale vôbec nič sa nestane!
A ešte inak - v piatok som bol pozrieť prácu jednej suky, fakt dobrej stopárky, ktorej majiteľka na môj vkus trochu vedátorčí (ale OK). A zistil som, že pes presne rozlišuje tréningovku aj s pamlskami a presne vie, a to nie podľa absencie pamlskov na stope, že sa ide naostro (preteky, vylučovačky). Dobrý a skúsený pes viac ako výrazne vníma inú situáciu, atmosféru, kulisu okolo ale aj emotikon psovoda. A potom záleží na jeho poctivosti a chuti "doraziť" do konca každej stopy, vrátane tej naostro. Pes pod tlakom a "nepoctivec" to jednoducho pri prvom probléme vzdá. Aj preto hovorím, že kvalita psa stopára sa nedá vyhodnotiť na hodinovke, ale na podstatne náročnejšej stope. Jednoducho - buď pes stopuje, alebo nestopuje. No a samozrejme, z práce samotného psa sa dá veľmi dobre vidieť aj kvalita psovoda a vzájomný vzťah psa a psovoda. Lebo presne tu platí to, čo hovoria priatelia spoza Moravy : stopu neošulíš! Raz možno dvakrát po sebe nikdy!
Čo chcel básnik povedať všetkým týmto - nedajte sa spútať poučkami a radami metodikov, ak máte vlastný cit, verte pri práci na stope jemu, psovi a tomu, čo ste ho naučili. A ak to bola samostatnosť v riešení možných problémov na stope, na 90% sa len spokojne dívajte a v duchu ukladajte do pamäte na hard disk.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Pon 22.07.2019 16:54

Mas pravdu, puk. Len ja planujem robit IGP, tudiz neviem, ci je vhodne, aby cuchal v 2 rokoch 3 hodinovky :ha: ale tak mal to po kom zdedit...

A veru som ho vzdy po konci stopy odviedla, ale faktom je, ze ten ocakavany vysledok - ze pochopi, ze zrat ma len jednu sancu :pac: sa nedostavil..

Skusim mu to este ozvlastnit a stazovat mu to a uvidim.
K tomuto sa rozpis, pls
Puk píše:možností je nepreberné množstvo.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Pon 22.07.2019 17:12

wer, nemusia to byť práve trojhodinovky. Ale konkrétne si radiť nedovolím, lebo psa nepoznám a okrem fotiek som ho dokonca ani nevidel. (Nechcem dopadnúť ako nedávno, keď sa ma pýtali, že čo majú robiť so psom, keď naháňa okoloidúcich na bicykli... Povedal som im, nech mu vezmú bicykel a bol som za k..ta! :yes: ) Ale tak všeobecne : máš možnosti : pohrať sa s tvarom stopy (vrátane prekvapení), máš možnosť pohrať sa s terénmi (aj ich striedaní v jednej stope - tu zistíš, aký terén mu sedí a ktorý menej), máš možnosť (cez víkend, v týždni menej) pohrať sa so stopou v rôznom časovom priebehu dňa (ale aj šera a tmy), máš možnosť pohrať sa so stárím stopy (hoci aj šľapnúť večer a ísť vypracovať ráno - večer je vidno a ráno je už vidno), máš možnosť pohrať sa s predmetmi (tvarom, materiálom, veľkosťou, umiestnením), skús rôznu obuv - je leto - skús mu šľapnúť naboso (budeš prekvapená záujmom!). No a potom môžeš všetky tie možnosti kombinovať navzájom. Len ak môžem : na jednej stope len JEDNU novú vec. A analyzuj. Sorry, viac si za tejto situácie nedovolím... Skrátka pre psa zaujímavé veci, aj keď možno z niečoho budeš "na nervy". Nevadí, pes sa naučí riešiť veci v rámci obojstrannej dôvery. A ešte niečo : aj vyššími nárokmi, než v čom chceš súťažiť, nemáš čo v psovi pokaziť. Lebo ako som písal - buď čuchá, alebo nečuchá. On povie sám prácou, pokiaľ mu siahajú schopnosti, resp. na čo v danej chvíli má a na čo nie. Ak na to v tú chvíľu nemá, nič sa nedeje, vezmeš ho dolu a v spravíš chuťovku na napravenie. Ale to dobre vieš sama, to nemusím písať. :ahoj:
Naposledy upravil Puk dňa Pon 22.07.2019 17:16, celkovo upravené 2
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Pon 22.07.2019 17:15

:jop: dik. Odviazem sa :ha: :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Ned 15.09.2019 7:20

Me se asi otevira novy svet :ha:
Prvni stopicka Venouska - a ono se to rve k naslapu, zere to z kazde slapoty :ha:
Vzdyt ja s timhle asi neumim ani delat :aaa:
Jako bonus se na konci pokusil sezrat i predmet -dolovala jsem mu az ze zaludku snad :ach:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Ned 15.09.2019 8:30

Elis píše:Me se asi otevira novy svet :ha:
Prvni stopicka Venouska - a ono se to rve k naslapu, zere to z kazde slapoty :ha:


Bodejť, když je týrán hladem! :aaa: :yes: :hi:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Ned 15.09.2019 9:01

:ha: no dobre, ale ten koberec zrat snad nemusel :heh:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Ned 15.09.2019 11:14

No bóóó :heh: že, zdal sa mu jedlý... :
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod kives » Pon 16.09.2019 6:45

:smile:
Elis, nevadi, mozes robit nove chyby pri novej metodike :-). Ale je to pecka, zrazu zistit, o com cely cas ostatni hovoria a nemusiet psa nutit, vsak? Drzim palce, nech mu pazravost vydrzi :-).
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 16.09.2019 9:40

diky. hlavne, aby dorostl a byl zdravy potrebuju.
Ale az se bojim si na nej "zvyknout" :lol:
Po te cerne depresi je tohle proste stastne stene - a to je takovy nezvyk :haha:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod elfinka » Štv 26.09.2019 8:39

Som nečakala koľko času potrebujú tie FH stopy. Aj blbá čerstvá stopa na poli najbližšie z domu mi zožrala cez dve hodiny.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Štv 26.09.2019 10:25

jenom dve hodiny? :haha:

na predposledním treninku sla Eliska na stopu po 6ti hodinách :lol: ten poslední jsem uz ukecala opravdu jen na 3h stari ( tma mi v tom hodne pomohla ).
a ted se uvidi - o vikendu jedeme :angel:

jinak -Venda na stopach - mam deja vue :lol:
on se po stope pohybuje priskoky a plazenim - presne jako kdysi Eliska.
Kamaradka z toho byla vcera mimo -ze pry -s nim jeste bude práce :ha: :ha:
bude, ale krasna -ono to chce delat .
zatim teda ty stopicky vypadaji jako recko-rimsky zapas - zpocena jsem z nej i na tech 30ti krocich - ale ono to pujde :joint:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod elfinka » Štv 26.09.2019 10:50

No dobre, ale ja som robila jednu čerstvú stopu jednému psovi, nie 200 psom čo už pomaly má tvoja skupinka :ha:
Ešteže čakanie na starnutie som si už osefovala, chodím na starú stopu s notesom a pracujem v aute :heh:

Budem držať palce!
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia