Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťažiach

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťažiach

Poslaťod vavrena » Str 24.10.2018 11:58

Výbor ZŠK prichystal na podpis prezidentovi SKJ smernicu, ktorá zakazuje psom bez PP a krížencom zúčastňovať sa všetkých súťaží a skúšok z výkonu v športoch, ktoré sú pod hlavičkou FCI (agility, záchranarina, IPO... netýka sa to len dogdancingu, ktorý je v našej krajine pod hlavičkou DDI a zatiaľ nie aj FCI). EDIT: dogdancingu sa ale týka odsek k MSR, čiže aj tam zle.

Smernica ešte nie je podpísaná. Zdá sa, že vynechanie krížencov na MSR v OB bola taká predohra, a po vzbure ľudí tu máme takéto pokračovanie. Aký je váš názor? V obedience sme si už názor urobili, a mnohí pretekári nechcú byť pod zastrešením ZŠK.

Obrázok
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod Lindchen » Str 24.10.2018 12:03

Ak tieto športy a súťaže zastrešuje FCI a zadávajú sa oficiálne tituly tejto organizácie, tak je vcelku logické. :nwm: Na výstavu pod FCI tiež nesmie kríženec. :nwm:
Jediná cesta je urobiť si vlastné súťaže otvorené pre všetkých.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod elfinka » Str 24.10.2018 12:11

:oo:
Taky narodak neni zastresovany FCI napriklad a zjavne sa ho to tyka tiez.

Na jednu stranu, co tak chodim po sutaziach, bezpapierakov byva tak 1 z 10 psov, fakt koho poznam a cvici, ten ma vacsinou znackove psy. Netyka sa zakladnych skusok ktore sa skladaju hufne aj s krizencami.

Na stranu druhu - kynologia vymiera, resp. starne. Par mladych je ale vacsina dedkovia nad 60, okrem tych ludi co sa tym zivia fulltime. Zakazu ju ludom s prvym (casto bPP) psom, vymrie na SK casom uplne...

Co je to inak "zakladna vycvikova kategoria"? Vieme?
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod vavrena » Str 24.10.2018 12:12

Linda, to nemôžeš myslieť vážne, že je logické, že krížence nesmú súťažiť.

Elfi - to sú napr. základné minimum, začiatočník a pod.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod Lindchen » Str 24.10.2018 12:22

vavrena, ako to myslíš? :nwm:
Ak máš organizáciu, ktorá zastrešuje čistokrvné psy, tak bude riešiť veci pre čistokrvné psy. Neviem, čo je na tom zle? Veď nech si tak robia. Treba spod FCI športy vyňať, resp. nech si oni robia čistokrvné športy a všetci ostatní bPP aj PP nech súťažia spolu, mimo FCI. Organizátor si môže určiť podmienky, aké chce, ak to zastrešuje a uznáva tituly ako oficiálne za danú organizáciu.
Ale ako som sa dočítala, nejde o aktivitu FCI, ktorá toto vôbec neriešila, ide o ŽSK a to mi trochu uniká, že o čo teda ŽSK ide, keď nikde inde v okolitých krajinách sa nič nedeje a doteraz nebol žiadny problém.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod MisheliQ » Str 24.10.2018 12:22

Lindi to mas pravdu. Vystava tiez nie je pre vsteky psy, ale je iba pre PP psy.

A co ma byt akoze cielom? Pes bez PP a krizenec nie su psy ci v com je problem?

Dalsim krokom by mohlo byt aj vyradenie neuchovnenych psov s PP, lebo to, ze ma pes PP este z neho nerobi psa vhodneho do chovu...
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod Elis » Str 24.10.2018 12:41

Lindchen píše:keď nikde inde v okolitých krajinách sa nič nedeje a doteraz nebol žiadny problém.


ale to není pravda :nwm: i tady se delo vloni. a pry to bylo na zadost FCI.

Offtopic: a kdysi se neco podobného delo v CR u koni -zastresujici organizace nechtela, aby se neoficialni souteze konaly jejím jmenem. jenze pak někdo zacal pocitat -a zjistil, ze ty neoficialni souteze mají mnohem vetsi ucatst nez ty ofiko a ze by prisli o prilis mnoho clenu -a najednou to slo :lol:
nevim, jestli u psu to bude argument.


plus ze tam nechaly ty zakladni zkoušky -nikdo nemůže tvrdit, ze by sli proti třeba zkouskam ovladatelnsti u všech psu :nwm:

ach jo.
kdyby tam nechali aspoň třeba 8mi lete prechodné období - po dobu produktivního veku psu.

MisheliQ píše:Dalsim krokom by mohlo byt aj vyradenie neuchovnenych psov s PP


nejsi zas tak daleko. třeba na mondioringu nesmí startovat kastrati ofiko :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6376
Bydlisko: Praha

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod Lindchen » Str 24.10.2018 12:46

Elis, nezachytila som.

Áno, prechodné obdobie aspoň.

Mne chýba dôvodová správa k návrhu. Bývalo dobrým zvykom pripájať ju, hlavne ak dochádza k výraznej zmene oproti predošlému stavu. Prečo nikde nesvieti dôvod, prečo toto ŽSK navrhuje? Dôvody sa môžu javiť ako jasné, ale nie sú. :nwm:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod elfinka » Str 24.10.2018 12:46

Je to miniargument proti psovi bpp. Pre niekoho. Pre ludi co uz maju papieroveho psa tak ci tak :haha:
Polovne psy tiez nemozu byt pouzite ked nemaju pp.

A chapem aj, ze sa krivo pozera na to ze si niekto kupi psa z mnozky, nahodou je sikovny a potom vymeta sutaze

Mne by to cele napriklad asi prilis nevadilo, keby mali vynimku psy z utulku.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod Lindchen » Str 24.10.2018 12:50

To odobratie titulov, historicky, ak niekto po minulé roky získal titul, má mu byť odobraný? To dúfam nie je myslené takto.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod gaidheal » Str 24.10.2018 13:04

MisheliQ píše:

A co ma byt akoze cielom? Pes bez PP a krizenec nie su psy ci v com je problem?


:ua:
žiaľ, je to logické, FCI si robí svoje akcie, tak tam chce mať len "svojich" psov.

Lenže má ta ich formulácia háčik, čo tak napr. bordera s registráciou ISDS, preukaz pôvodu má, takže podľa tejto ich formulácie by sa mohla spokojne zúčastniť (aj keď podľa FCI je to bezpapierák) :nwm:
a ak to má byť krok proti množkám, chýba mi tam výnimka na psov z útulku. :hmm:
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod kellee » Str 24.10.2018 13:25

chore, takto tie sporty budu robit naozaj len vyvoleni,
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod Lucy » Str 24.10.2018 13:25

Jejda uzasne, ze to dava logiku a nebodaj s tym este aj suhlasite.
Ja som zacinala sutazit ako decko so psom bez PP ako asi aj zvysnych 90% deciek co do mnou zacinali.
Kebyze mi niekto povie, ze nemozem ist na maly pretek do hornej dolnej, tak asi tyzden revem do vankusa a vyprdnem sa na celu kynologiu. A velmi dufam, ze mi niekto bude chcet odobrat titul z msr :lol:
Ja do obran a sportovky prd rozumiem, k tomu sa vyjadrovat nejdem.
Ja som sa vzdy pohybovala v sportoch kde sa ma sancu uchytit akykolvek pes aj majitel a hlavne aj velke percento mladeze. A kto iny bude tahat sport dopredu nez nova krv?
Kolko deciek dostane prveho psa krizenca/bezPP lebo rozhoduju rodicia? A teda na krizencoch nevidim absolutne nic zle.
Ja som ochotna akceptovat, ze MS je pre psy s PP, ale aby ludia nemohli ist na nejaku sutaz kde vyhra pohar a pytel granul, (kde si organizator zhana ceny a vsetko aj tak sam) neudeluje ziaden titul, tak to je kolosalna :censored:
Lucy
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 829
Bydlisko: BA/BB

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod Slausa » Str 24.10.2018 13:45

Vtákovinaa hrubého zrna. :prd:
Súhlasím s Lucy...
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Chystá sa -Zákaz štartu krížencov a psov bez PP na súťaž

Poslaťod elfinka » Str 24.10.2018 13:51

Ja som to inak pochopila tak, ze na dedinsky pretek bez zapisu skusky mozes ist aj s orechom hocikedy a do hociktorej kategorie. Obmedzene su akcie so zapisom skusky ktore sa tvaria majstrovsky a reprezentacne.

Takze - pre OB je to iba MSR pripadne nejake kvalifikacky, a nikto nebude riesit "fialove preteky" alebo Karlov Memorial v kategorii BH a IPO1 bez stopy :smile:

Ale teda, so zakazom skladat skusky vseobecne, okrem najtrapnejsich nesuhlasim.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Ďalší

Späť na Iné Športy