Psy bez PP a ich šírenie

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod sovienka » Štv 26.04.2018 14:36

Ludia moji, poradte mi. Kto ma pozna, vie, ze uz rok mame doma adoptovaneho ex dostihoveho chrta Nelsna. O tri tyzdne si dovezieme domov dalsieho chrta, tiez z dostihov - stvorrocnu fenku. V absolutne kazdom pripade, kde niekomu kto vie, ze mame psa, oznamim, ze si berieme fenku, tak je VZDY prva otazka : a budete mat aj steniatka? (vzdy tonom, ktory naznacuje, ze by to bolo nejakym sposobom ziaduce)

Ako mam nevyskocit z koze, ako mam jednoducho, strucne vysvetlit, ze mnozenie nepodporujeme. Stretavam sa s reakciami ze v momente, ked poviem slovo mnozitel, tak osoba ktoru chcem "osvietit", zacne gulat ocami, a tvarit sa ako strasne prehanam. Podla vacsiny je mnozitel predsa clovek, ktory ma psy v klietkach, chova ich v tme a h*vnach a krizi surodencov, a nie mila suseda ktora ma rozkosny parik bez pp a rozmnozuje ich pre "radost a prilepsenie", alebo znama, ktora chcela mat "aspon raz steniatka" od svojej sucky (ved je taka krasna!).

Velmi chcem robit osvetu a naozaj zmenit nazor toho cloveka - vsetci vieme, ze nikto nebude pocuvat podrazdeneho cloveka, ani nebude pocuvat ci si pametat dlhu prednasku. Povedat mu, ze nech si to vygoogli, nepomoze - ludia su dnes este lenivi aj na to.

Ako to robite vy ?
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Lindchen » Štv 26.04.2018 14:47

Niekedy je dobré otypovať si človeka a vybrať len jeden argument, ktorý sa v príp. diskusii dá rozviesť. Ak je to človek zameraný na peniaze, tak napr. klásť dôraz na to, že odchov šteniat je drahý, absolútne sa nevyplatí a treba stále volať/platiť veterinára. Chápeš, nejako takto.
Ja mám najlepšiu odozvu, keď som čo najstručnejšia. Nedávam prednášky ani to nepodávam nejako "vedecky" (čo je pre jednoduchších ľudí takmer každý neprimitívny názor bez vžitých mýtov, žiaľ). Luďom to skôr začne vŕtať v hlave.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod sovienka » Štv 26.04.2018 15:03

Lindchen píše:Niekedy je dobré otypovať si človeka


To by slo, s niekym koho poznam. Vacsinu asi ale poznat nebudem, aspon nie dobre - susedia a ine povrchne znamosti, ludia ktorych stretnem vonku - koli jednemu chrtovi sa ich uz pristavuje habadej, az budu dvaja, este viac sa ich pristavi... Ci im to zhrnut v dvoch vetach, alebo pockat, kym sa budu pytat na konkretne veci a strucne odpovedat, na co by sa mohli viac chytit?

A toto si trafila po hlavicke

Lindchen píše:nejako "vedecky" (čo je pre jednoduchších ľudí takmer každý neprimitívny názor bez vžitých mýtov, žiaľ).
Naposledy upravil sovienka dňa Štv 26.04.2018 15:06, celkovo upravené 1
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod kellee » Štv 26.04.2018 15:05

Lindchen píše:Niekedy je dobré otypovať si človeka a vybrať len jeden argument, ktorý sa v príp. diskusii dá rozviesť. Ak je to človek zameraný na peniaze, tak napr. klásť dôraz na to, že odchov šteniat je drahý, absolútne sa nevyplatí a treba stále volať/platiť veterinára. Chápeš, nejako takto.


toto sa mi velmi vyplatilo pri znamej co chcela mnozit na suke. SOm jej povedala co vsetko sa moze posahat a keby musela dokrmovat, alebo volat veterinara a o dva dni mi povedala, ze kedy moze dat fenu kastrovat :jupi:
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod sovienka » Štv 26.04.2018 15:08

Mimochodom, psy z pretekov ktori idu do adopcii, su vzdy kastrovani. Ale to ani spominat nemienim - nech to nevyzera ze chcela by som ale fnuk fnuk oni uz chudaci nemozu...
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Lindchen » Štv 26.04.2018 15:12

To sa nedá ani takto naplánovať, podľa situácie.
Mala som dva bígle, dvoch chalanov a keďže jeden bol nižší, tak boli proste párik a samozrejme otázka, či nebudú mať šteniatka :heh: . Ale popravde, len som povedala, že nie, lebo nemám chovateľskú stanicu. Chalani mali aj dosť ponúk na krytie bPP súk, tam už som skôr vysvetlila, prečo nie - záleží od dôvodu, ktorý mi majiteľka suky povedala.

O tej kastrácii, Arisko bol nedávno kastrovaný, najväčší chudák je z neho v celom paneláku. že ma naprd chrbát, to nikoho neštve, kľudne riešia, prečo chodí výťahom z prvého, ale že nemôže mať šteňatá, to je tragédia :pac: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod kellee » Štv 26.04.2018 15:17

heh, tiez sa ma tento tyzden dvaja ludia pytali ci budu stenata a ja ze tazko dva psy mozu mat stenata a taky neveriacky pohlad ze naco su mu dva psy :-D
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Lindchen » Štv 26.04.2018 15:18

Áno, presne, to tiež, že načo sú mi dvaja psi :haha: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod sovienka » Štv 26.04.2018 15:21

Chcela by som mat poruke aspon nejaku nacvicenu veticku, to "lebo nemam chovatelsku stanicu" som uz skusala, ale som sa potom zamotala do argumentacie a skoncilo to pri tom, ze bolo vela reci a na dotycnu som dojem neurobila, akurat som ju unavila. Rovnako dopadla aj veta "lebo je to neeticke". Lamem si preto hlavu nad nejakym vhodnym suvetim, ktore by "vycerpalo temu, ale nebolo vycerpavajuce"...vela by som chcela, co?

A to lutovanie psa ktory zije v spolocnosti cloveka, ze sa nemoze rozmnozovat ... no to je nejaky super zvlastny mix poludstovania psa (projekcia svojho vnimania na psa) a "ponizovania" ho z clovekom vyslachteneho zvierata na primitivnu sucast prirody ktora sa MUSI rozmnozovat lebo je to prirodzene a kolobeh zivota bla bla bla - ako keby este stale zil v lese a bol sucastou ekosystemu (diveho psa dingo atd samozrejme nemyslim :D )
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod sovienka » Štv 26.04.2018 15:25

Lindchen píše:Áno, presne, to tiež, že načo sú mi dvaja psi :haha: .


Tiez sa pripravujem na otazku, ze potom naco mi su pes a fena ked nechcem stenata predavat :D
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod sovienka » Štv 26.04.2018 15:33

Zatial mam pripravene take argumenty pre ludi, ktori vravia ze oni by chceli mat "jedno steniatko od svojho milacika"
- a co ked sa narodi 12 steniat, a len zopar si najde domov?
- moj pes=moj problem, stenata mojho psa=moj problem

a pre tych, ktory by v tom videli vidinu zarobku, urcite spomeniem mozne naklady na veterinara, komplikacie, umrtie fenky (ktora pre mna nie je vec, vy monstrum :D *dobre, to asi nepoviem*).

Niekedy je fakt najtazsie pre ludi pochopit, ze ano, naozaj chces dvoch psov LEN ako spolocnika. Nie preto ze ich potrebujes, ale preto ze ich chces.
Once you go grey', you will never stray
sovienka
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 135

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Margita » Štv 26.04.2018 19:35

povedz im,ze nie vsetko co ma pi.ču musi mat potomstvo
ja to mam tak,ze na blbe otazky je blba odpoved a ono je to take dvojzmyselne lebo to plati aj pre pytajuceho sa :lol: ktory to isto nepochopi :heh:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod Efa » Pia 27.04.2018 6:54

... sovienka asi ťa nepoteším, ale máš len mizivú šancu, že to niekomu vysvetlíš ... moja odpoveď na takéto otázky vždy bude "... nie každý pes musí mať potomstvo, takže šteniatka neodchovávam a ani nikdy nebudem. Môj pes je predovšetkým mojim parťákom a nie strojom na peniaze, tie si zarobím v zamestnaní "
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod katkariinka » Pia 27.04.2018 7:12

Lindchen píše:Áno, presne, to tiež, že načo sú mi dvaja psi :haha: .

To isté len v ružovom.
A inak ja hovorím,že nie sú vhodné do chovu,čo je aj pravda. A keď sa niekto pýta ešte, tak vysvetlím konkrétne veci (zdravie, povaha)
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Psy bez PP a ich šírenie

Poslaťod martin_s » Pia 27.04.2018 8:55

Ono sa to asi nikdy nezmeni pokial bPP mnozenie bude podporovane este aj zo strany vetov... Akurat minule sme sa s kolegynou rozpravali o tom (velmi burliva debata to bola, kedze som sa jej snazil vysvetlit rozdiel v chove PP a bPP a preco bPP nechovat, co ona ako majitelka najkrajsieho a najuzasnejsieho bPP york-like psika nechcela pochopit)... Jej vet jej chvalil jej york-like psa a este jej hovoril, ze keby si dala u neho na nastenku v cakarni jeho fotku, tak by mala hned plno zaujemcov o krytie... :pac: :au: :au:
Je to len boj s mlynskymi kolesami, pokial je to podporovane este aj veterinarmi...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 594
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo