Choroby pečene

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Choroby pečene

Poslaťod KikaKika » Pon 06.03.2017 17:15

Pestrec nakoniec nepodávame, odmietala po ňom piť vodu, podávame len sylimarín v tbl forme ... aj to zatiaľ len na skúšku dnes prvá tabletka... je veľmi zaliata vodou, už sa odmieta postaviť na zadné nohy, dva dni nemočila ale vet. povedal, že mechúr nemá plný - kontroloval jej ho sonom... dnes bola na ďalšej infúzii, poriadne nám nechce piť a ani jesť.. už sme zúfalí... dnes sa mamka pýtala, či nemôže ísť o PSS, ale veterinárka povedala, že u nej je na 100% diagnostikovaná pankreatitída... úprimne si myslím, že to ďalej nemá význam, keďže nie je sama schopná vstať, a podobne ... ale ešte počkáme aspoň na výsledky krvi ... bohužiaľ k posledným výsledkom sa nedostaneme nakoľko ich má veterinár u seba, takže vôbec nepoznáme hodnoty v krvi ... prosím má ešte niekto z vás skúsenosť s takýmto stavom ? ... doktor povedal, že je vo veľmi vážnom stave, začal jej podávať kortikoidné atb, no povedal, že tie sú tiež len hop alebo trop lebo buď pomôžu alebo uškodia ...
KikaKika
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Choroby pečene

Poslaťod Kitamkami » Uto 07.03.2017 23:12

KikaKika, panebože kto je vas veterinár?
Ak je stav taky, aký opisujes a to ze nemocila dva dni, nemá vôbec co robiť doma, na tabletkách! Treba ju hospitalizovať! Neviem ako môžem pomôcť bez vôbec nejakých výsledkov fyzického vysetrenia a krvi... toto je jediná rada akú ti môžem dať..
Mrzí ma to. Silno držím palce...
Kitamkami
Snoopy
 
Príspevky: 101

Re: Choroby pečene

Poslaťod KikaKika » Str 08.03.2017 21:29

Už je bohužiaľ neskoro, fenka nám aj pila ale bohužiaľ už dostávala kŕče do sánky, včera ráno sa už aj pokakala chudinka, bola na tom veľmi zle, muselo sme ju dať žiaľ uspať ... veľmi trpela, dva dni nespala, už mala aj zadné nôžky zaliate vodou, do rána sa jej na podbrušku urobili veľké hrče ... bohužiaľ, odkedy sa na to prišlo boli sme oboznámení s tým, že je zrejme neskoro... Dúfam, že už ju nič nebolí a netrápi sa :( Bohužiaľ všetko sa to zomlelo tak rýchlo ... dali by sme všetko aby sme jej pomohli, ale bohužiaľ chudiatko už ani nevnímala, v očiach jej bolo vidieť, že už sa nechce trápiť a je toho na ňu veľa ... aj tak v každom prípade ďakujem... ;( ;(
KikaKika
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Choroby pečene

Poslaťod Faya » Str 22.03.2017 13:24

Ahoj,

neviete aké su ideálne ALT enzými u stredného psa? prípadne kedy sa považujú za kritické?
Či bol jeho pes vycvičený, alebo nie, vždy bol na úrovni. Carol Lea Benjamin
Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme. Cesar Millan

Obrázok

Obrázok

vlcica → Faya 14.6.2013
Faya
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Bratislava

Re: Choroby pečene

Poslaťod bibika » Str 22.03.2017 14:05

Toto sa nedá určiť takto, stále to závisí od použitého stoja. Kde na jednom je to ešte ok, na druhom je to nad/pod normu.
bibika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 746
Bydlisko: Banff, AB

Re: Choroby pečene

Poslaťod Faya » Str 22.03.2017 15:11

aspon som sa opýtala, k vetošovi ideme az v aprili (po výplate) lebo biochemia nam vysla v celku dobre, len tu nam vyskocili zvysene (na veterinarku) az moc vysoké hodnoty.
Veterinár tam bude az v aprili kedze cerpa dovolenku a rovno by sme riesili asi i dietu pripadne nieco dalsie...
Či bol jeho pes vycvičený, alebo nie, vždy bol na úrovni. Carol Lea Benjamin
Nie vždy dostaneme psa, akého chceme, ale vždy dostaneme psa, akého potrebujeme. Cesar Millan

Obrázok

Obrázok

vlcica → Faya 14.6.2013
Faya
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Bratislava

Re: Choroby pečene

Poslaťod mart.ina » Str 22.03.2017 21:12

To sa nedá povedať obecne, existujú aj rôzne jednotky, v ktorých sa to stanovuje a zároveň každý prístroj je kalibrovaný inak, preto potrebuješ referenčky pre daný prístroj. AK chceš napíš do SS viac, prečo ste robili krve, výsledky a môžem ti skúsiť poradiť. :smile:
mart.ina
Hafan
 
Príspevky: 729

Re: Choroby pečene

Poslaťod Slausa » Str 22.03.2017 22:15

Ja som na prechádzajúcej strane dávala naše výsledky, sú tam aj priemerné hodnoty, ale neviem v akých jednotkách
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Ochorenie pečene

Poslaťod GabriellaKa » Ned 26.03.2017 16:15

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ,môj psík je momentálne na hepatalnej diéte Royal Canin Hepatic. Psík začal vracať dosť často žltú penu a veterinárna mu spravila krvné testy a mal zvýšené pečeňové testy. Nasadila mu diétu Royal hepatic. Keď diétu dopapá a skúšame nejaké nové granule, po čase zase začne vracať žltú penu. Zase sa berie krv a zase má zvýšené testy. Chcem sa opýtať,viete mi poradiť aj nejaké iné krmivo vhodné pre psíka s ochorením pečene? Na internete som sa dopátrala ku granuliam FirstMate australian lamb. Nie je to diéta ale vraj sa doporučuje aj pre psov s pečeňových problémami... Čo na to poviete? Alebo je lepšie ostať pri starej diéte? Psíkovi je dobré odkedy žerie Royalky len ma dosť zarazilo negatívnych reakcií na ne . Aj keď mne sa zdá že od pečene to nie je lebo havko aj keď vracal bol živý a plný energie a mal chuť do jedla a správal sa normálne. Mne to skôr príde ako problémy s trávením keďže to plemeno jorkšír má s týmto problémy , ale takto špekulovať ... No neviem . Za názory ďakujem
GabriellaKa
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Pečen, slezina, maternica - operovať ? Aký postup ???

Poslaťod NICI » Pon 15.05.2017 17:38

Zase sa hlásim - potrebujem vedieť váš názor... Už takmer pol roka riešim so svojou fenkou zvýšené pečeňové testy a cholesterol. Po 4 ultrazvukoch celej brušnej dutiny sa na nič v podstate neprišlo. Našiel sa "iba" útvar na slezine, cca 0,9 mm, ktorý je sledovaný a po celý čas sa nemení ani nerastie. Sme na diéte RC low fat, užívame SAMMY na podporu pečene, kombinujeme so semenami ostropestretca... Mesiac sme užívali Ursofalk.

Môj veterinár odporúča biopsiu pečene. Plus odobratie sleziny, kedže predstavuje istým spôsobom riziko - pri úraze vykrvácanie a možné patologické zmeny.

Kedže je to fenka, 8 ročná, ktorá nehára pravidelne, odporúčil mi zároveň ju sterilizovať. Keď už vraj bude otvorená...
Čo si o tom myslíte ? Nie je to veľa - slezina, sterilizácia, biopsia... ? Všetko v jednom a naraz ??? : (

Pôvodne som uvažovala iba nad biopsiou, nech sa zistí, aký je problém s pečeňou, nezaťažovať ju antibiotikami a liekmi od bolesti, ktoré by po operácii určite dostala v hojnom počte... Ale dnes mi veterinár povedal, že pre chorú pečeň je anestezá väčšie zlo ako lieky a určite by ju toho ušetril a urobil všetko naraz.

Fenka nemá žiadne klinické príznaky. Správa sa normálne, normálne žerie, ... Je možno trochu unavená, ale pripisujem to hypotyreóze na ktorú sa od decembra lieči. Sono žlčníka, žalúdka, maternice, obličiek, pankreasu, bolo v poriadku. Pečeň je homoechogenná, ale mierne zväčšená.

Zvýšené hodnoty:
ALT - 165 U/L
ALKP - 395 U/L
Chol - 9,51
LIPA - 2370

Čo robiť ? Poraďte prosím... : (
NICI
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Pečen, slezina, maternica - operovať ? Aký postup ???

Poslaťod Kitamkami » Str 02.08.2017 19:21

Kedže je to fenka, 8 ročná, ktorá nehára pravidelne, odporúčil mi zároveň ju sterilizovať. Keď už vraj bude otvorená...
Čo si o tom myslíte ? Nie je to veľa - slezina, sterilizácia, biopsia... ? Všetko v jednom a naraz ??? : (

Pôvodne som uvažovala iba nad biopsiou, nech sa zistí, aký je problém s pečeňou, nezaťažovať ju antibiotikami a liekmi od bolesti, ktoré by po operácii určite dostala v hojnom počte... Ale dnes mi veterinár povedal, že pre chorú pečeň je anestezá väčšie zlo ako lieky a určite by ju toho ušetril a urobil všetko naraz.

Fenka nemá žiadne klinické príznaky. Správa sa normálne, normálne žerie, ... Je možno trochu unavená, ale pripisujem to hypotyreóze na ktorú sa od decembra lieči. Sono žlčníka, žalúdka, maternice, obličiek, pankreasu, bolo v poriadku. Pečeň je homoechogenná, ale mierne zväčšená.

Zvýšené hodnoty:
ALT - 165 U/L
ALKP - 395 U/L
Chol - 9,51
LIPA - 2370

Čo robiť ? Poraďte prosím... : ([/quote]

Ahoj Nici, skod ze si neprihodila referencne hodnoty k tym cislam, takto je tazko povedat, ako velmi zvysene to je... S tvojim veterinarom nesuhlasim. U psa, ktory nie je stopercentne zdravy je vyssie anesteticke riziko a vo vseobecnosti je bezpecnejsie robit dve kratsie anestezy, ako jednu dllhu. Vyberanie sleziny nie je najlahsi zakrok. Najviac zalezi o toho, ake maju moznosti monitorovania a adresovania pripadnych komplikacii, skusenosti chirurga - ako dlho by bola v anesteze... Pokial jej maternica nejavi znamky ochorenia, sutredila by som sa na tie akutnejsie problemy. Jedine ze sa na nu pozrie a vyzera ze musi von...tak nie je o com.
Kitamkami
Snoopy
 
Príspevky: 101

Re: Choroby pečene

Poslaťod Hviezdicka 55 » Pia 20.10.2017 7:52

Pre GabriellaKa:

Náš má tiež diétu, kvôli vysokým ALT hodnotám, okrem Royal canin hepatic, dobre znáša rybacie taštičky Miamor 100g, Trainer jahnacie granule, ryžu, tvaroh, kuracie a rybacie mäso a zeleninu. Ako pamlsky papá rôzne keksíky pre psov, royal canin educ, Canvit Health Care Immunity Snack 200g atd.
Hviezdicka 55
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15

Re: Choroby pečene

Poslaťod martinkaaa4 » Štv 29.08.2019 19:32

Ahojte ..trošku oživím túto tému ... už asi 3 týždne mám problém s mojim 13 ročným shih-tzu ...začalo to tým že zašal mať kašovitú stolicu ..nie hnačku ale kašu ... veľmi som sa čudovala lebo nezjedol nič nové ... potom to už prešlo do hnačiek ..raz mal kašu potom 2 dni nekakal a potom hnačka ... navštívili sme veterinára kde začali vyšetrania najprv na potravinové alergie keďže aj oči ho svrbeli aj sa dosť sánkoval a vačky mal prázdne ..brala sa mu krv a on už asi 4 roky ma stále vyššie pečeňové testy ale nikdy sa to neriešilo keďže nemal žiaden problém ... zo začiatku mal len mierne zvýšené ALT...podľa starých výsledkov napr. z roku 2016 kde je norma 10-125 tak on mal 260 a ALKP (23-212) mal 397 ...no tento rok sme na výsledkoch ALT 415 a ALKP 1468 ...brali mu aj krv na AST (to ani neviem čo je) a tam je norma 0-50 a Timi mal 205 ...podľa rtg má zväčšenú pečeň ...sono sa mu nerobilo pretože sa robili v októbri a veterinár povedal že nie je potrebné ...on ma trošku problém aj so srdiečkom ... no a ako sme začali chodiť na veterinu tak mám pocit že aj psychicky sa dosť zložil pretože sme tam boli skoro stále ...dostal 2 infúzie bo ktorých mu bolo ešte horšie ..keďže všetko je v poriadku riešila sa tá pečeň ..mne to však príde zvláštne lebo také isté vysoké výsledky mal už aj minulého roku ale keďže sa vtedy riešili srdiečko tak toto nikto neriešil ale Timi nemal ani žiaden problém ..môže byť že sa to prejavilo až teraz? ...nasadili nám pečeňovä diétu a tabletky GABAPENTIN TEVA ...po granuliach a konzervách kakal pekne ale chcela som prejsť na niečo kvalitnejšie tak som sa rozhodla že mu budem variť ..problém je však že napr aj vtedy jedol skoro 2 týždne ryžu morčacie mäsko zaliate vývarom a riedka stolica a hnačky boli ..no a tu je ten problém že dnes večer zase mal riedke hovienka ..tvar to malo ale úplne riedke ... môže to byť z tej varenej stravy? ...mám mu radšej dávať tie granule a konzervy a neexperimentovať? predsa má už svoj vek ..a vidím že ani na psychike mu to nepridáva
Neexistuje zlý pes, zlý môže byť iba jeho majiteľ
martinkaaa4
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251

Re: Choroby pečene

Poslaťod wer » Štv 29.08.2019 19:49

Si myslim, ze tym varenym mu prave moc nepomahas... ja by som sa drzala v jeho veku istoty, co mu nerobi problemy..

A inak to sono - ze netreba, robilo sa v oktobri??? Akoze pred 10 mesiacmi..? Ja som robila sono u stareho psa aj kazdy mesiac, niekedy aj 2x :nwm: ved zmeny mozu nastat z tyzdna na tyzden :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Choroby pečene

Poslaťod martinkaaa4 » Štv 29.08.2019 20:20

tak on predtym dostaval hypoalergenne granule a konzervy .. potravinove alergie vysli ze je alergicky na hovadzie a jahnacie maso a presne tieto konzervy dostaval... cize teraz neviem ci mu davat tie hypoalergenne ktore zje v pohode alebo sa drzat pecenovej diety a davat tie?

ono to zacalo tak ze dlhsiu dobu mal skor zapchu a chcela som mu pomoct nejako tak som nasadila probiotika a po asi tyzdni nastali tie kasovite hnackoidne :kak:

a co sa tyka sona ...k tomuto veterinatovi chodime dlho a je to fakt odbornik ...spravil mu rtg a ked povedal ze vidi vsetko potrebne ze vsetko je ok tak ked povedal ze netreba tak som to brala ze dobre no ...

on pred navstevou veterinara nebol taky chory ako po nej ...jemu tie navstevy psychicky nepomahali a tie infuzku plus kanyla v labke kedy nemohol na labku stupit ho dorazila uplne

teraz uz sa dostava ako tak do normalu akurat ma vecer nastrasila ta stalica lebl som hned dostala strach ze zas budeme behat von ...ale hadam vsetko bude ok
Neexistuje zlý pes, zlý môže byť iba jeho majiteľ
martinkaaa4
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1251

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby