Mantrailing

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Mantrailing

Poslaťod zuzkabluzka » Uto 19.01.2016 20:10

Je veľmi dôležité, aby bol pes už pred samotným náčuchom koncentrovaný. To, či sa chytí neskôr, nie je momentálne relevantné. Videla som rozdiel, ako trail vyzerá pri zlom náčuchu, keď pes tú pachovku len prebehne a ako vyzerá pri dobrom náčuchu. Tá práca sa nedá porovnať.

Čas na upokojenie som dala vzhľadom na mínusové teploty a osrstenie krpca typu "nula-nula-nič". S min. minútou pred nástupom však máte pravdu, bude to chcieť normálne podložku pred štart.

U nás je ten rituál oklieštený, pretože pes neznáša postroj (padne mu dobre a má v ňom odchodených X stoviek kilometrov), takže mu ho dávam už skôr, nech si trochu zvykne, aby si tento negatívny pocit nespájal s trailom.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Mantrailing

Poslaťod wer » Uto 19.01.2016 20:20

Jasne, ze musi byt koncentrovany - o tom su vsetky pachove prace.
Este mi napadlo robit pomimo dalsi trening na pachovky - rozlisovanie a vyhladavanie predmetov. To si vies aj sama hockde, hocikedy. Tym padom vies castejsie trenovat aj klud a sustredenie.
A dalsia vec - musis stopovat na postroji? A inak - mozno prave cez to by si ho oblubil... Ale ja by som to aj oddelila - cuchaci vs. venciaci...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Mantrailing

Poslaťod lucik » Str 20.01.2016 12:10

wer - pre priblíženie - kladač ide našľapať stopu nasledovne - príde na dohodnuté miesto, dá pachovku buď na zem, alebo do sáčku na zem, prípadne u skúsenejších psov môže pachovku už vopred pripraviť a dať psovodovi v čistom sáčku - normálnym krokom odíde dohodnutým smerom a na konci zostane.
Psovod na tréningu príde neďaleko dohodnutého začiatku, pripraví si psa (väčšinou to obnáša ten rituál - dá mu postroj, oblečie si rukavice, pripraví si stopovačku, zapne stopovačku na postroj a odopne vodítko z obojku). Tu už pes väčšinou vie, čo bude nasledovať, obzerá sa, nasáva. Psovod podíde k pachovke , buď na ňu ukáže alebo ju v sáčku dá psovi načuchať a dá mu povel.. pes položí nos na zem (alebo aj nie) a jeho úlohou je vyhľadať pach, ktorý nasumoval, v okolí (čiže k stope môže psovod priviesť psa zboku, v smere alebo odkiaľkoľvek, takže tam psa vlastne musí skoncentrovať). V tréningu je pachovka väčšinou na začiatku stopy, neskôr sa odhadzuje ďalej alebo necháva psovodovi. Psovod si pachovku môže vziať so sebou, keď ju pes už prvýkrát načuchal, aby ju mohol znovu dať psovi čuchnúť, ak by sa niekde zamotal a zišiel zo stopy. V ideálnom prípade pes sleduje smer stopy, nájde kladača a označí ho (alebo aj nie, nie všetci značia), dostane odmenu.
V reále zvyčajne psovod dostane pachovku nezvestného v sáčku do ruky, v mieste posledného výskytu nezvestného psovod pripraví psa (rituál), dá mu načuchať a pes si ten pach vyhľadá v okolí a následne ho sleduje.. a tak..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Mantrailing

Poslaťod zuzkabluzka » Pia 22.01.2016 14:37

Oki, takže vyskúšané včera, ale nechala som ho ležať (na podložke) neďaleko pachovky len asi 30 sekúnd - veľká zima pre všetkých.
1. Najprv bez zvuku ležal na podložke, keď som ho uvoľnila, že ideme robiť, tak sa postavil a začal pískať. Nasumované aj odpracované bez problémov.
2. Ležal na podložke a pískal, fakt som nemala na to čakať 5 alebo 10 minút, kým prestane. Akurát som dozrela na dôkladné nasumovanie, takže začiatok bol ukážkový, keďže som ho dala kolmo na stopu a hneď po metri sa zrovnal.
3. Sedel na podložke, už ani neviem, či boli hlasové prejavy, ale nasumovanie a začiatok bez problémov.
4. Poslednú motivačku som ho dala bez zaľahnutia, ale tiež pekne odpracoval.

Napriek zvukovým prejavom mám zatiaľ pocit, že to pomáha. Musím situáciu odsledovať na viacerých tréningoch.


K pachovým prácam - už týždeň :lol: intenzívne cvičíme nosework, tak snáď to nejaké ovocie prinesie aj nášmu mantrailingu.

K postroju - má postroj na bežné nosenie (nórsky) a potom short na prácu. Keď si postroj neobľúbil za 3,5 roka, už si ho asi ťažko obľúbi. A to postroj nosil na parádne výletíky do prírody, proste ho nedáva...

Lucik, :jop:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Mantrailing

Poslaťod lucik » Pia 22.01.2016 17:17

Offtopic: dobrý teoretik som, Zuzi? :no: dávam pozor na tréningoch, keď vás pozorujem :lol:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Mantrailing

Poslaťod zuzkabluzka » Pia 29.01.2016 20:11

Aby tu reč nestála... :lol:
Dnes máme za sebou skvelý tréning noseworku, malému to fakt ide. Zase mám premotivovaného psa, ale zatiaľ to dáva aj v takomto stave. Dnes som k tomu prispela aj ja, keď som príliš nadšene chválila - darilo sa mu, tak som označovala, podporovala a fixovala. Určite musím byť oveľa vlažnejšia pri pochvale. A vymyslieť nejaké cvičenia, kde sa cvičí pokoj. Hádam prídem na to, čo na neho platí a využijem poznatky aj pri mantrailingu. :smile:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Mantrailing

Poslaťod wer » Pia 29.01.2016 20:39

Klud, klud, klud. Odlozenia. Cesta k trpezlivosti.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Mantrailing

Poslaťod zuzkabluzka » Ned 07.02.2016 19:10

Zatiaľ len k noseworku... dosť mi pomáha vidieť, ako pes reaguje a čo v ktorej situácii ponúka. Viem, kde je zdroj a rušivky rôznej intenzity. Snáď naňho vyzrejem aj v MT. :smile:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Mantrailing

Poslaťod zuzkabluzka » Ned 13.03.2016 14:12

Najprv som rozmýšľala, ako malého čo najlepšie vyšťaviť (samozrejme v rozumnej miere), aby už nemal pretlak energie a nadšenia, ale...

Dnes išiel úplne krásne, koncentrovaný. A zmenilo sa to, že takmer každý deň trénujeme nosework. Zrejme sa na ňom vybujačí a mantrailing už nie je taká superšpeciálna hypermegačuchacia aktivita. :nwm:

Edit: Som zvedavá, či je moja hypotéza správna. Malý spí ako zabitý, a to nie je bežne zvykom...
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Mantrailing

Poslaťod zuzkabluzka » Ned 20.03.2016 16:21

Ja som vedela, že nie je dobré zakladať novú tému, ak nechcem trpieť samomluvou. :heh:

Len som chcela pochváliť šušňa, dnes krásny tréning, hoci trail čerstvý , na pochodenom sídlisku, cez parkovisko, aj sa pekne sám vrátil, keď pach nepokračoval. No hrdá som dnes veľmi. :yes: Zrejme ozaj pravidelný nw tréning pomáha.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719


Predchádzajúci

Späť na Športová a služobná kynológia