Prvá pomoc pri otrave

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: OTRAVA

Poslaťod quinty » Sob 15.11.2008 11:41

Ficus, svokrý jazyk, zlatý dážď, durman a veľa veľa kvetov v domácnosti aj v záhradách. :ua:
http://bielysvajciarskyovciak-quinty.wbl.sk

Najväčším sťastím človeka je, keď môže žiť preto, začo by bol ochotný zomrieť.
quinty
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 390
Bydlisko: Bajč

Re: Prvá pomoc pri otrave

Poslaťod Rauke » Sob 15.11.2008 15:47

.... prva pomoc pri takejto otrave je vitamin K napr. pripravok: Kanavit :ahoj:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Prvá pomoc pri otrave

Poslaťod Basha » Sob 15.11.2008 19:04

Hey, ale ten skor da az vetos:)Som nevedela ci to mam tam napisat, bo neviem ci by mohlo dojst k predavkovaniu:)Ale inak hey, mas pravdu:)
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvá pomoc pri otrave

Poslaťod Rauke » Ned 16.11.2008 13:59

k predavkovaniu urcite nie- je to len vitamin, skor by som povedala, ze cim viac K vitaminu do psika dostanes tym lepsie...
myslim, ze existuje v podobe kvapiek-ten spominany Kanavit- ale urcite by bolo lepsie rychle injekcne podanie...
ale ked ma niekto doma taketo kvapky, tak ako prva pomoc je to :jop:
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Prvá pomoc pri otrave

Poslaťod Basha » Uto 18.11.2008 15:54

No prave aj vitaminom sa da predavkovat, urcite viacery poznaju predavkovanie vitaminom D...to neni nic moc...A vit. K patri takisto medzi vitaminy rozpustne v tukoch, takze radcej aj u vetosa, bo ma byt tusim, ked hrabem v spomienkach, tak 1-5mg/kg..TUSIM... :smile:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvá pomoc pri otrave

Poslaťod wildrane » Uto 18.11.2008 16:06

Renique píše:.... prva pomoc pri takejto otrave je vitamin K napr. pripravok: Kanavit :ahoj:


Určite nie je vhodný ako PP. Kanavitsa používa na predchádzanie vzniku a liečbu porúch krvnej zrážanlivosti vyvolanej nedostatkom vitamínu K, liečbu novorodeneckých krvácavých stavov, ďalej pri dlhodobom užívaní antibiotík a chemoterapeutík, pri ochoreniach žlčových ciest a pečene, na podporu zrážania krvy.
Ako PP je určite výplach žalúdka/napr. slanou vodou, ktorá podporí dávenie u psa/ podanie čierneho uhlia, a rýchly transport k vetošovi. Nezabudnúť zbrat so sebou vzorku otravy ak je to možné
"Nie je na svete lepšieho psychiatra, než je šteňa olizujúce vám tvár."

http://www.wildrane.szm.sk

Obrázok
wildrane
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485
Bydlisko: Likavka

Re: Prvá pomoc pri otrave

Poslaťod Rauke » Sob 22.11.2008 22:17

wildrane,
1.tvrdenie, ze Kanavit "urcite nie je vhodny" ako PP pri otrave rodenticidmi mi pride UPLNE SCESTNE!

2.vyvolat zvracanie u psa- tak ako pisala Basha- sa odporuuca len dovtedy, kym este pes nejavi priznaky intoxikacie. a myslim ze majitelia si casto vsimnu, ze k otrave vobec doslo,az vtedy, ked uz "je zle." preto si myslim, ze najlepsia moznost je NAJPRV podat Kanavit a potom cierne uhlie. pokial psa vidime priamo "pri cine" , kludne mozme vyvolat vracanie emetikami, slanou vodou, al. zriedenym roztokom peroxidu vodika.

3. nakoniec sama pises : "na podporu zrazania krvi"- a prave o to ide pri otrave antikoagulacnymi rodenticidmi,ci nie?chceme predsa podporit zrazanie krvi.

na tuto temu sme sa uz kdesi bavili, ale prosim ta ako mozes tvrdit, ze vitamin K urcite nie je vhodny?????!!!!!ved prave pri tejto otrave je indikovany.nebudem sa stebou o tom hadat. tot vsio.
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: OTRAVA

Poslaťod jagdterier » Pon 24.11.2008 17:58

mne otravili Lea minuly rok dva krat,ale vzdy to prezil.Cina ta take stastie nemala,ta zomrela hned po prvej otrave.kto to spravil to neviem a ani nebudem vediet.
jagdterier
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 54
Bydlisko: Brezova pod Bradlom

Re: OTRAVA

Poslaťod kikus » Pon 24.11.2008 21:14

uz som pisala do druhej temy, ze aj nas Bobes/krysarik sa priotravil od benjamina a mal fakt velke problemy sa z toho vysekat. A to rozzul iba jeden list. Ale moze to byt asi individualne a kedze on ma iba 2kg tak zareagoval prudsie.
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: OTRAVA

Poslaťod Whip it » Pon 24.11.2008 21:32

fakt?
lebo to iba mne sa zdalo, ze mam taku fajnovku (ocividne nie som sama), sa mi nechcelo verit, lebo som vsade citala, ze fikus nie je jedovaty. tiez zuzlal len jeden list. blbe je, ze ta kytka furt opadava a musim davat pozor na toho mojho zelinkara.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: OTRAVA

Poslaťod kikus » Pon 24.11.2008 21:36

Kód: Vybrať všetko
fakt?
lebo to iba mne sa zdalo, ze mam taku fajnovku (ocividne nie som sama), sa mi nechcelo verit, lebo som vsade citala, ze fikus nie je jedovaty. tiez zuzlal len jeden list. blbe je, ze ta kytka furt opadava a musim davat pozor na toho mojho zelinkara.


Presne, aj ten nas opadaval. Bol taky panasovany - zeleno-biely. Ale uz sme ho dali prec - pre istotu :lol:. Bol krasny, rozrasteny a zobrali ho do jednej materskej skolky... :ach: Len dufam, ze ho deditcky nebudu chutnat :plac: :plac:
kikus
Snoopy
 
Príspevky: 152

Re: OTRAVA

Poslaťod Whip it » Pon 24.11.2008 22:10

Deticky to aspon vedia pochopit po kratsom ci dlhsom monologu, ze izbove rastliny sa nejedia. A na psov neplati ani taka vec, ako poucenie, veselo by chrumal dalej. :hmm:
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Otrava antikoagulantom

Poslaťod Borderka » Uto 09.12.2008 12:46

Zakladám túto tému z nádejou, že môže niekomu veľmi pomôcť.
Pred pár dňami zožral jeden z našich psov otravu na potkany a miši :plac: :slzy: :plac:

Otrava sa volá sa RATIMOR.
Základom je antikoagulant - bromadialon, ktorý zabraňuje tvordu protrombínu v krvi, to spôsobí nezrážanie krvi a následné vykrvácanie do vnútra tela.
Zloženie otravy na miši a potkany je väčšinou na základe antikoagulantu.
PRÍZNAKY
Nezrážnlivosť krvi sa neobjaví hneď, prvotné príznaky do pár hodín by mali byť- malátnosť, bolesti brucha... Neskôr aj o deň nastúpi krvácanie z kože, ďasien, nosa, tvorba modrín, močenie krvi, krvavá stolica. A následne všetko do kopy. U hlodavcov by táto otrava mala spôsobiť smrť od 2 do 6 dní.

Pomoc :sos:
Najlepšie je keď sa požitie zistí čo najskôr a vyvolá sa vracanie, ktoré by malo byť vyvolané aj látkou ktorá je súčasťou otravy a pôsobí na neciľove organizmi. Ďalej sa podáva živočíšne uhlie najlepšie Karbosorb- črevný absorbent. A mlieko pre vyvolanie hnačky. Čím viac mlieka tým lepšie.

PROTIJED
protijedom pre antikoagulat je VITAMÍN K1 - KANAVIT. Existuje aj K3, K4, ale ten sa nepoužíva. K1 je najúčinnejšim protijedom. K1 má vedľajšie účinky takže sa netreba zľaknúť keď sa pes začne strašne škrabať alebo opuchne. Ojedinele sa môžu vyskytnúť aj nepríjemnejšie účinky ako napr.kolabs srdca, ale ten je skutočne len veľmi ojedinelý.

Chcem upozorniť aj na to, že otravu nevyvolá len priame požitie otravy ale aj požitie otráveného hlodavca!!! Hlodavci pri otrave majú pocit dusenia. To je spôsobené krvácaním do pľúc. Na základe toho hľadajú otvorený pristor, takže hlodavec môže kľudne príst aj od ´´susedov´´ :ua:

Mačky znášajú otravu omnoho horšie, teda sú citlivejšie ako psy...

Chcem upozorniť aj na obzvlášť nebezpečnú OTRAVU NA MRAVCE A INY HMIZ. Podľa skúsených veterinárov táto otrava spôsobí smrť do niekoľkých hodín a protijed je nezámy! Aspoň zatiaľ, no dúfam, že časom určite niečo objavia, treba sa hlavne informovať.



Teraz sa vrátim k môjmu prípadu...
To, že pes požil otravu som zistila až o niekoľko hodín takže vracanie žieadne :ua: :plac:
Riadila som sa vyššie spomenutými pokynmi a našťastie dopadlo všetko dobre. aspoň zatial. Je tomu 3 dni. No verím, že sme vyhrali :winner:
Psík bol stále hravý a normálny iba po kanavite bol iný. Nie o moc ale bol to pravdepodobne len dôsledok kanavitu.
Teraz sa tvári normálne :5: :5: :5: :hafan2: :dunco3: :jop: :jupi: :jupi: :jupi:
Chvala Bohu :poklona: :poklona: :poklona: Som naozaj šťastná, že je v poriadku.
Dám vedieť ako bude za pár dní.

Dúfam, že takéto prípady sa nikomu nikdy nestanú! A ak aj náhodou áno, dúfam, že som pomohla.
:ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj: :ahoj:
Borderka
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 59

Re: Otrava antikoagulantom

Poslaťod janina » Uto 09.12.2008 14:43

Vďaka za túto témičku, práve dnes nám vznikol podobný problém. Naša hafuša v rámci prechádzky zožrala zdochnutú myš. Keďže sme nevedeli, či náhodou nebola otrávená, začala panika. :ua: :plac: Našťastie ju zachvíľu vygrcala. :jupi: No ale do budúcna som už poučená a zoženiem si ten Kanavit. Inak, ako sa dá u psa vyvolať zvracanie? Naša je citlivka a vygrcala sa sama, no ale keby náhodou.....
janina
Okoloidúci
 
Príspevky: 12

Re: Otrava antikoagulantom

Poslaťod Van » Uto 09.12.2008 16:07

Inak, ako sa dá u psa vyvolať zvracanie?
z ineho dovodu (ale tiez zozratie neziaduceho) som potrebovala vyvolat vracanie a mne vtedy jeden veterinar odporucil podat psiku slanu vodu. Popravde, nestihla som vyskysat, lebo nastastie vyvratil skor a sam od seba...
Naposledy upravil Van dňa Uto 09.12.2008 16:43, celkovo upravené 1
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby