Fixovanie labiek pri polohách

Fixovanie labiek pri polohách

Poslaťod Barbor » Ned 17.01.2016 19:40

prosíím ako naučiť psa zalahnutie zo stoja - s fixovanim na všetky nohy samozrejme. Skúšame to dooosť dlho navádzaním do polohy avšak neviem sa presunúť ďalej, pri každej možnej príležitosti sa posunie, dokonca aj ked pri nej stojím a priamo nenavádzam, stále tam je pokus o to posunutie. Skúšame momentálne na bedni ale stále tomu nechápe :nwm: neviem ako inak jej to ešte vysvetliť :nwm: nejake tipy?
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Obedience

Poslaťod Natalia a Biff » Ned 17.01.2016 22:39

Ako na bedni? Čo skúsiť na target, fixovat zadné, alebo predné nohy, aby sa neposuvala, aby nohy boli stále na targete.
Life is better with a Border Collie
Natalia a Biff
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1200
Bydlisko: Levoča

Re: Obedience

Poslaťod Darcia » Pon 18.01.2016 0:21

Mne pomohlo ked som si sadla rozkrocene pred stojaceho psa s nohami tak do V tak aby mal priestorsi lahnut ale nie velmi viac a navadzala som pamlskom. Ked to zvladal tak, tak som nohy dala trochu sirsie, posunula sa dalej, potom si klukla, potom vstala a odsuvala sa. Toto mi trvalo dlhsie ale teraz to vie fakt vyborne, lahni-vstan je sekvencia ktoru mame momentalne po tomto sposobe naucenia najspolahlivejsiu a najradostnejsiu, tak snad pomoze :smile:
Wherever you go, there you are.
Darcia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1105

Re: Obedience

Poslaťod pigie » Pon 18.01.2016 6:54

Darcia píše:tak aby mal priestorsi lahnut

Ja prave naopak, dam nohu pred laby uplne tesne, aby nemal priestor na vobec nic ine, len si lahnut sklopenim. Ale jamile dam nohu prec, tak sa posunie :ach: Ale zase mne to nejak nevadi :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Obedience

Poslaťod Lindchen » Pon 18.01.2016 7:03

Barbor píše:Skúšame momentálne na bedni ale stále tomu nechápe :nwm: neviem ako inak jej to ešte vysvetliť :nwm: nejake tipy?

Čo robí, keď si myslíš, že nechápe? Toto je zrovna proste o opakovaniach, kým sa to zafixuje. Ale ak jej nesedí bedňa, lepšie je možno dať pred predné packy prekážku. Aris bol dosť dlho v tejto fáze.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obedience

Poslaťod pigie » Pon 18.01.2016 7:16

Aj ja si myslim... Akurat, ze ja prave pouzivam lahni ovela viac v beznej komunikacii, na vychadzkach a podobne a ide do neho rovno zo stoja a je mi jedno ako si lahne, hlavne aby si lahol. Pre mna je to velmi dolezity povel. Takze ci sa posuva, mne je naozaj jedno, chvalim hlavne to, ze zalahol :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Obedience

Poslaťod Lindchen » Pon 18.01.2016 7:23

Ešte to som chcela, že keď navádzaš, celkom sa osvedčuje dávať ruku s odmenou medzi predné labky alebo neskôr ju pokladať po zaľahnutí na zem, nech si ju sama zo zeme zje. Tak je to najefektívnejší spôsob ako zaľahnúť a zároveň sa dostať čo najrýchlejšie k odmene. Bude ju čakať medzi medzi packami, načo by sa posúvala, ale teda aj to je o tých opakovaniach, aby si upevnila, že odmena je na tomto konkrétnom mieste.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obedience

Poslaťod Barbor » Pon 18.01.2016 11:22

Tak tento cvik vyslovene to zaklapnutie, dávam si na to pozor tak pol roka. Nehovorím že to trénujeme denne, ale ked dostane povel na lahnutie zo stoja tak sa vazne snažím striktne dodržať aby si lahla bez pohybu. Linda, navadzam pamlskom, medzi predne laby to čo popisuješ máme všetko vyskúšané, precvičené a žiadny efekt nevidím. Mám pocit, akoby ani nevnímala že je odmeňovaná zrovna za to že si lahne - zaklapne bez toho aby nejak posunula nohy. Čiže si myslím že to je hodne dlha doba na to aby sme sa posunuli dalej a pochopila čo od nej chcem. Samozrejme - to asi robím zle ale preto sa pytam ze ako inak jej to vysvetliť, kedže toto nam evidentne nefunguje. Skúšala som jej dávať aj zábranu pred predne laby ale tam sa mi zas chcela posúvať do boku napríklad, alebo si skrčí predné laby proste, ona sa posunúť musí,všeliak inak len nie a nie zaklapnut :heh:

čiže Darcia dobry nápad, potrebujem vymedziť aj priestor okolo nej, nie iba pred ňou :heh:
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Obedience

Poslaťod clupko » Pon 18.01.2016 11:26

ked si pes laha zo stoja, resp. zo sedu, maju predne packy zostat tam, kde boli? a naopak ked vstava alebo sada z lahu, potom ako - vzdy sa ma pohnut len zadok?
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Obedience

Poslaťod wer » Pon 18.01.2016 11:26

A ty chces fixovat predne, ci zadne?
A teda ona chape, ze urobi zle napr? Daj jej najavo, co chces...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obedience

Poslaťod Lindchen » Pon 18.01.2016 11:31

Barbor a čo tá "skrinka", kde sa nedá inak ľahnúť ako sklopiť? :heh: Možno by to fungovalo, muž nech niečo zmajstruje :lol: .
A keď si ľahne nesprávne, ako reaguješ?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obedience

Poslaťod Darcia » Pon 18.01.2016 11:39

pigie píše:
Darcia píše:tak aby mal priestorsi lahnut

Ja prave naopak, dam nohu pred laby uplne tesne, aby nemal priestor na vobec nic ine, len si lahnut sklopenim. Ale jamile dam nohu prec, tak sa posunie :ach: Ale zase mne to nejak nevadi :heh:


To som asi zle napisala, myslela som to tak ze nohy som dala tak aby mal sirku tela kam vopchat :D inac som sedela presne pred nim prave aby sa sklopil na zaciatku a az postupne sa odsuvala :yes:

Presne preto ze ziadnu skrinku sa mi nechcelo riesit :heh: Som ho zacvikla kvazi medzi nohy a dalo sa lahnut len dozadu ked ten pamlsok chcel a ziadne do boku lebo tam narazal na moje nohy on tiez posuval zadok zasadne do jednej strany kebyze ho necham ked uz chapal ze ma klopit dozadu tak aj tak zadkom by spravil aj cely kruh kebyze robim dostatok opakovani a tie nohy ho tam naucili ze to tam proste nepojde.

A wer vsak pri stoj-lah je jedno ktore chce fixovat inokedy ked tam fixuje vsetky 4 nie?

clupko: lah-stoj vsetky 4 packy musia ostat fixovane hore aj dole, sadni-stoj a sadni-lahni ostavaju fixovane predne alebo zadne, ktore si vyberies. Ja pouzivam zadne, predne uprimne povazujem skor za trend nech to vyzera inak a efektne, aj ked beriem ze je male percento psov ktorym to asi vyhovuje viacej ale myslim ze je fakt male, fixovanie prednych je podla mna momentalna vlna ktora zase odide :nwm:
Wherever you go, there you are.
Darcia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1105

Re: Obedience

Poslaťod Barbor » Pon 18.01.2016 11:39

clupko, zo sedu do lahu fixujem prdel - len predne hodi na zem, tak isto z lahu do sedu iba predne vyšvihne hore. Zo sedu do stoja - vykročí prednými labami len jeden krok aby vstala (dufam ze to tak je povolene). Niekto zo sedu do stoja zas učí tak že predné ostávaju tam kde su a len riť zdvihne hore, to isté potom aj pri sadni zo stoja, zadok len podsunie pod seba. Cize ono je na tebe ktore nohy budeš psovi fixovat, ci predne ci zadne len jednoducho sa nesmie posunúť.

vierik nechape podla mna :pac: ked ju navadzam tak si zalahne presne tak ako treba, ale neviem sa od toho posunut dalej. Skusala som nenavadzat tak vyslovene ze pamlsok pod čumákom, či už naprázdno az potom odmena alebo len pohybom ruky ju dostat do tej polohy ale tym to končí, tam sme stále, stále v tom istom bode. Nemam pocit, že to navadzanie pre tento cvik je zrovna pre nu, lebo ona ako vidí jedlo že ma pred nosom. Neviem ci vobec vníma čo robí, ona uz len myslí na to že bude jesť a to čo pri tom robí je jej jedno :heh:

EDIT: lindik, ked si nesprávne, tak nijak, neni odmena, cvik opakujem aby ho urobila dobre. Ale také sa nestáva moc, povel lahni zo stoja nedostáva lebo ho nechcem kazit a ked jej uz chcem dat lahni zo stoja - tak som pri nej a navediem ju resp zabezpečím aby si lahla proste tak ako má.

No a presne toto, tá skrinka by mohlo nahradiť ten posed pred psom co Darcia popisuje, proste nebude mat možnosť si lahnut inak lebo nebude kam. Skúšali sme to aj na múriku napr, na kraji, že sa musi zaklapnut lebo keby nie tak padne. Ale ona radšej padne, zase sa hore vytrepe a zase sa posunie a padne akoby to mala robiť zaklapnutím :haha:
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Re: Obedience

Poslaťod Lindchen » Pon 18.01.2016 11:49

A ona vedela predtým ľahni zo stoja s posunom a teraz ju preúčaš, či je to nové pre ňu? Niečo je zle určite, ak tak dlho žiadny progres. Videla som učiť aj tak, že si nad psom a sklápaš ju vlastne ty, aj keď teda ty s pamlskom, ale je tam fyzická pomoc. Arisiakovi sa zlepšilo sklápanie nechtiac aj tým, že sa učil úklon (predné fixované, zadok hore). Nejak si to sám preniesol z toho cviku. Ako niežeby som na tom nerobila, ale toto tak nechtiac dopomohlo k bliku v hlavičke. Ale ja som úklon robila vyslovene ako modeling.

Otázka, nemôže jej to nejako vadiť fyzicky, to sklapnutie? Nohy, osvalenie, chrbát, čojaviem? Nemám žiadny nápad ani na nič nenarážam, len sa pýtam. Mne to príde, že má nejakú averziu :heh: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Obedience

Poslaťod Barbor » Pon 18.01.2016 11:56

Nikdy to nebola učená bez posuvania, nikdy som to neriešila. Vačšinou si lahala aj tak zo sedu - a ked ju chcem dat niekde lahnut a nemam na nu dosah tak najprv sadni az potom lahni. Samozrejme ze v minulosti bola odmenená aj za lahni s posunom, ale to uz je bezpredmetne si myslím, kedže to tak dlho cvičíme správne a furt nič. Istú dobu som skúšala ju do toho lahu dostat aj mechanicky, ale to sa jej velmi nepáči, nevie kam sa má sústrediť, prečo a načo ju chytám, či mam v tej ruke pamlsok obzerá sa atd, to sa mi moc nepáči. Úklon som ju istu dobu učila aj ja, pre zahnanie nudy ale nikdy si to nejak natvrdo nezafixovala ale to sa mi potom stalo ze ked sme cvičili lahni, tak podobne som cvicila aj uklon s tym ze zadok hore a potom pri lahni mi pomaly spúšťa riť
Barbor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1144

Ďalší

Späť na Obedience