Mantrailing

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Mantrailing

Poslaťod zuzkabluzka » Ned 17.01.2016 16:42

Ako upokojiť premotivovaného psa? Nie utlmiť, ale trošku znížiť motiváciu na mieru, aby sa dokázal koncentrovať.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Motivácia

Poslaťod wer » Ned 17.01.2016 17:03

Stazit podmienky. Nie je nic lepsie na pracu, ako dobre motivovatelny pes...
Ale bud konkretna
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Motivácia

Poslaťod zuzkabluzka » Ned 17.01.2016 17:36

OK, mantrailing, pracujú iné psy, malý miestami piští (v lepšom prípade), dnes sa normálne klepal od nervov niekoľko minút, až kým sa nedostal na štart. Štart je veľmi dôležitý, pri náčuchu musí byť maximálne koncentrovaný, čo nebol... a potom behá ako koza, kým chytí stopu, čo mal mať hneď od pachovky (nič ťažké sme nerobili, motivačný trail mal už za sebou). Ďalšie traily už lepšie, adrenalín nižší, tam som ho potom brzdila, nech nepracuje takto :aaa: :aaa: :aaa: , lebo môže prebehnúť lom a potom behá jak s nasoleným zadkom, kým nájde opäť stopu. Proste musí sa koncentrovať hneď od začiatku a nefungovať štýlom " :aaa: :aaa: :aaa: budem robiť, budem robiť, budem robiť, už robím, už robím, už robím... :aaa: :aaa: :aaa: "
:pac:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Motivácia

Poslaťod elfinka » Ned 17.01.2016 17:47

Zeby ani ten mantrailing nesiel robit bez poslusnosti a vnimania psovoda :angel:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Motivácia

Poslaťod wer » Ned 17.01.2016 17:50

1. Nenechat ho sledovat druhych psov a hecovat sa



2. Z tvojej strany vysloveny klud - pomaly pohyb, ukludnujuca intonacia



3. Ritual pred stopou - napr polozit a vyslat, az ked sa skludni



4. Stazit stopu


5. Urobit predtym jednu cvicnu stopu na skludnenie. Prip. aj pridat tzv prednaslap - 2 naslapy v rozpati cca 10-15 krokov.


A este - potrebuje sa vycuchat. T.j. vela, vela, vela stop odcuchat. "znizovat motivaciu" rozhodne nie! Len naucit psa sustredenie, ovladanie sa a presmerovat aktivitu ziaducim smerom.
Naposledy upravil wer dňa Ned 17.01.2016 18:06, celkovo upravené 1
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Motivácia

Poslaťod zuzkabluzka » Ned 17.01.2016 18:06

wer píše:1. Nenechat ho sledovat druhych psov a hecovat sa

2. Z tvojej strany vysloveny klud - pohyb, intonacia

3. Ritual pred stopou - napr polozit a vyslat, az ked sa skludni

4. Stazit stopu
5. Urobit predtym jednu cvicnu stopu na skludneie


1. Jemu stačí vedieť, že sa cvičí a keď odchádzajú ľudia a pes, vie, čo sa ide diať. Teda vie to aj bez toho, aby niekto odišiel. Dnes sa klepal, aj keď nikoho nevidel.
2. Sedela som pri ňom úplne pokojná, hladkala som ho (teda pozerala srsť :lol: )
3. Toto by som mohla vyskúšať. Rozmýšľala som nad pár rýchlymi cvikmi, ale pokojné položenie by mohlo mať lepší efekt. Dám vedieť. :lol:
4. On nevie, aký bude trail. Musí sa koncentrovať hneď. Je pravda, že staršie mi zvykne robiť koncentrovanejšie.
5. Prvý robíme motivačný - jednoduchý, ľahký, rýchly, čerstvý. Minule mi prvý motivačný urobil úplne najhoršie, jednoducho premotivovaný pes. Potom už pracoval.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Motivácia

Poslaťod wer » Ned 17.01.2016 18:11

Este som editla...



A teda - skus urobit aj prednaslap. Klasicky naslap (neviem, ako to vyzera v MT), 10-15 krokov polozena stopa a potom dalsi naslap a klasika pokracovanie. Za tych 15 krokov by sa mohol lepsie skoncentrovat.

A ktej tazkej stope. Viem, ze nevie, ale keby cakal hned lom, alebo inu kulehu, musel by sa viac sustredit. Takto sa spolieha, ze sa niekde chyti. A navyse - mu das staru stopu, tak iste vie, ze je to narocnejsie hned na zaciatku. Ten pach vyprchava, musi sa viac posnazit. Ale teda netusim, na akej ste urovni...
A este k tomu tempu - ono to pomalsie tempo "vynutene" ma zmysel... :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Motivácia

Poslaťod zuzkabluzka » Ned 17.01.2016 18:29

U nás sa robí prvý krátky ľahký motivačný trail, nič zložité - práve na motivovanie psa. No vyskúšam to premyslieť.

A áno, viem, že tempo má byť pomalšie, s príliš rýchlym tempom máme problémy už od začiatku... musím sa zaprieť, malý je väčšinou v silnom ťahu (pracujeme na postroji)... takže spomaľujeme manuálne.

Musím vyriešiť tú koncentráciu na štarte a spomaliť. Úroveň sa uvidí. :smile:
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Motivácia

Poslaťod wer » Ned 17.01.2016 18:38

Tak vynechaj ten motivacny a chod rovno naostro. :nwm: A staz mu to hned na zaciatku - lom/esicka/uskok... - nech je nuteny sa koncentrovat.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Motivácia

Poslaťod zuzkabluzka » Pon 18.01.2016 19:24

wer píše:Tak vynechaj ten motivacny a chod rovno naostro. :nwm: A staz mu to hned na zaciatku - lom/esicka/uskok... - nech je nuteny sa koncentrovat.


Zatiaľ je stratégia položiť ho na 10-15 sekúnd a dať lom po nejakých 5 metroch priamo na motivačke. Som zvedavá.
Koniec dobrý, všetko dobré. :)
zuzkabluzka
Big Dog
 
Príspevky: 1719

Re: Motivácia

Poslaťod wer » Pon 18.01.2016 19:44

Zuzkabluzka, ani nie ze 10-15 s. To je zavisle od psa - mozno bude treba viac ako minutu... Rozhodne si to nepokaz tym, ze posles pistiaceho nekludneho psa a on si zas upevni, ze to je spravna cesta...
Potom referuj, aj ked to chce cas.

Elfinka, asi presun z tejto temy by bol vhodny - sa mi to sem nehodi. Mozno rovno vytvorit samostatnnu temu MT.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Motivácia

Poslaťod Bára » Pon 18.01.2016 20:12

wer píše:A staz mu to hned na zaciatku - lom/esicka/uskok... - nech je nuteny sa koncentrovat.

My nie MT, ale na klasickej stope sme dllho mali problém, že fena brutálne letela, z čoho bolo veeľa chýb. Pomohlo sťaženie (staršie stopy, veľa lomov, veľa predmetov) a veľa veľa stôp... Časom sa ozaj ukľudnila a necítila som sa pri stopovaní akoby sme orali pole... :heh:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Mantrailing

Poslaťod majjuna25 » Uto 19.01.2016 10:00

Zuzi, určite skús ten rituál pred pachovkou. U nás to zabralo: pamätáš Ruby prvý-druhý seminár, ako pišťala (a rovnako i keď sme po polroku netrénovania sa opäť vrátili k tréningom ) ? Rituál veľmi zabral - meter-dva pred pachovkou, sedí a čaká, kým spravím všetko potrebné (postroj, vodítka, rukavice atď), sem-tam ju pohladkám (občas niečo kľudne poviem, ale nie moc, hlas ju niekedy naopak vyburcuje :lol: ). Snažím sa robiť pomaly a úplne kľudne, žiadne hrrr pohyby, to ju tiež burcuje :lol: A určite to trvá viac ako 15 sekúnd, daj si nato čas, kľudne i dve minútky.
majjuna25
Hafan
 
Príspevky: 974
Bydlisko: Bratislava

Re: Mantrailing

Poslaťod lucik » Uto 19.01.2016 16:14

ako písali baby, prípravný rituál pred náčuchom by mal byť + ten motivačný trail by som vynechala úplne ak si si istá, že vie, čo bude nasledovať (veď už má čo-to odčuchané)..

wer, v MT nie je klasický nášľap ako pri športovej stope, v MT pri nášľape kladač nechá na zemi pachovku, psovod buď na ňu pri štarte ukáže, alebo je pachovka v sáčku a psovod sáčok psovi priloží k nosu.. na zem sa nekladú pamlsky, takže ten dvojitý nášľap spomaľovací sa nedá urobiť tak ako na športovej stope.
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Mantrailing

Poslaťod wer » Uto 19.01.2016 16:38

ok, s tou "pachovkou" si to asi neviem predstavit...
ale teda popiste konkretne, ako vyzera zaciatok tej stopy. hadam napr. z uhla sa da posielat ten pes - uz tam by sa musel sustredit. alebo aj pri tom vyhladavani zaciatku - uz tam by sa mohol skludnit - tam je priestoru na stazenie dost.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia