Dirofilarióza - srdcový červ

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod krista » Štv 03.12.2015 20:54

vdaka baby ...ideme k MVDr. Šimunekovi ,u neho sme ešte neboli ale tu veterinárky si ho chvália...tak snáď nám pomôže.... ja len dúfam že je včas zachytená táto pliaga :ua:
Myslíte si, že psy nebudú v nebi? Poviem vám, budú tam skôr ako ktokoľvek z nás.
Robert Louis Stevenson
krista
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1867

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod katkariinka » Pia 04.12.2015 0:19

Drzte sa.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod Haleth » Ned 06.12.2015 13:32

Držte sa!
"Some days you're the pigeon, some days you're the statue." David Brent
Haleth
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3553
Bydlisko: BA

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod krista » Ned 06.12.2015 15:58

lymfóm :ua: primárne sa liečia hrčky a zväčšená slezina prednisonom aby vedel jesť ,dirofilolária je druhotná... do chemoterapie my už nepôjdeme :plac:
Myslíte si, že psy nebudú v nebi? Poviem vám, budú tam skôr ako ktokoľvek z nás.
Robert Louis Stevenson
krista
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1867

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod katkariinka » Ned 06.12.2015 18:37

:plac: :plac:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod hriva » Ned 06.12.2015 20:11

Och... To mala moja Ginuša :ua: :plac: tiez bola na prednisone... Ale ona bola totálne opuchnuta, nevedela ani prehĺtať, prednison jej pomohol
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod krista » Ned 06.12.2015 20:26

Offtopic: tak isto :ua: veľké tvrdé hrče v hrdle,kvôli ktorým odmieta potravu....od piatku sa polepšilo aspoň na to prijmanie potravy....ja viem že to nie je liek ,iba predĺženie života čo do kvality ...ale toto musím...
Myslíte si, že psy nebudú v nebi? Poviem vám, budú tam skôr ako ktokoľvek z nás.
Robert Louis Stevenson
krista
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1867

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod hriva » Ned 06.12.2015 20:37

Offtopic: ona na prednisone žila pekný aktívny život este 3 mesiace. :smile: bez bolesti, behala, jedla, bola vesela
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod martin_s » Str 09.12.2015 17:03

Pozrel som si tuto temu a napadla ma jedna otazka. Robi sa vysetrenie na mikrofilarie v krvi aj preventivne ako sucast prehliadky? Ak nie, nerobi sa to ani v endemickych oblastiach so zvysenym vyskytom?
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 594
Bydlisko: Bratislava

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod pigie » Str 09.12.2015 22:36

Mne veti ponukli preventivny test a tak som zistil, ze je infikovany anaplazmozou. Ten isty test zisti aj dirofilariozu.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod martin_s » Str 09.12.2015 23:06

No len ci sa to robieva bezne preventivne, alebo len ojedinele to niektory vet ponukne... Ono knottov test nie je nic zlozite a nakladne (teda ak vet ma centrifugu a mikroskop) co sa tyka reagencii a je pomerne jednoduchy... Ine je to s inymi testami (napr. ELISA). Zaujimama to nie len kvoli planovanemu psovi (tam si knottov test viem urobit aj sam, kedze mam k dispozicii potrebne vybavenie a reagencie), ale aj kvoli tomu ze ide o ochorenie prenosne na cloveka aj ked je to zriedkave (na jednej epidemiologickej konferencii som videl prezentovany pripad dirofilarie v oku pacienta a teda nic moc...)...

EDIT: Spominanu prednasku (ale odprezentovanu na inom podujati) je mozne vidiet tu.
Naposledy upravil martin_s dňa Štv 10.12.2015 9:19, celkovo upravené 1
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 594
Bydlisko: Bratislava

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod pigie » Str 09.12.2015 23:08

Na nasej klinike zvycajne na jar mavaju tento test v akcii, takze ho ponukaju dost intenzivne... Len teda ako casto by sa mal robit preventivne? Dnes pes nema... Zajtra moze mat... Podobne ako pri zacerveni...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod martin_s » Str 09.12.2015 23:14

pigie píše:Na nasej klinike zvycajne na jar mavaju tento test v akcii, takze ho ponukaju dost intenzivne... Len teda ako casto by sa mal robit preventivne? Dnes pes nema... Zajtra moze mat... Podobne ako pri zacerveni...

Predpokladam ze pri dlhej inkubacnej dobe aku dirofilarie maju (aj ked tu sa skor hovori o zivotnom cykle a v krvi sa diagnostikuju mikrofilarie ktore produkuje uz dospela dirofilaria) tak 1x za pol roka - rok (udava sa ze mikrofilarie sa v krvi objavuju cca 6 mesiacov po infekcii, preto sa stenuchy vysetruju najskor az ked maju 6 mesiacov), ale to je len dohad...
martin_s
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 594
Bydlisko: Bratislava

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod kives » Štv 10.12.2015 12:53

nj, ale keď dospelec bude samčisko, tak nebudeš mať v krvi mikrofilarie. lepší je asi sérologický test.
The Knott’s Technique is not recommended as a stand alone diagnostic test for Dirofilaria immitis because infections may consist of male worms that do not produce microfilariae, or immature female worms that are not yet producing microfilariae.

kuk sem:
https://ahdc.vet.cornell.edu/sects/Para ... knotts.cfm
tiež nie ideálne, lebo protilátky pretrvávajú.

aj keď uznám, pravdepodobnosť infekcie len samcami dirofilarie bude asi mizivá.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Dirofilarióza - srdcový červ

Poslaťod pigie » Štv 10.12.2015 13:05

Tak ak daju test v akcii 1x rocne, tak to plne postacuje :lol:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby