Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Sem píšte to čo neviete nikam zaradiť.
Pravidlá fóra
Pravidlá pre sekciu Ostatné :

1. Nezamieňajte si túto sekciu s voľnou diskusiou. Sekcia ostatné slúži ako poradňa pre vaše problémy. Nepridávajte sem príspevky typu ,,Aké psie mená sa vám páčia ??" to patrí do voľnej diskusie.

2. Zakladajte tu témy ktoré už neviete kam máte pridať tak ich dáte sem a ak sa hodia inam moderátori ich prenesú.

Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Lindchen » Ned 26.07.2015 10:53

Rzohodla som sa založiť túto tému, lebo o stárnutí psov som si načítala síce dosť, ale zažívať to je pre mňa nové, také iné.

Na Ariskovi badať, že stárne, je pomalší, začína ma oveľa viac oblizovať (excesívne oblizovanie môže byť začiatok psej demencie podľa psej literatúry), stále častejšie sa neprítomne zadíva do diaľky, niekedy nechápe, čo hovorím, akoby nepočul, ale podľa mňa počuje, len nechápavo pozerá. Potom mu dopne a urobí to. Trápi ho, že už toľko nevládze, rýchlejšie sa unaví a zdá sa, že to pociťuje a vadí mu to. Zhoršil sa mu spánok, pospáva aj po malej aktivite, inokedy sa mu zas nedá dlho do noci zaspať alebo naopak vstáva oveľa skôr ako zvykol. Stárne skokom, lebo náhle sa pár vecí zhorší, potom nejaký čas ostane na jednej úrovni a potom zase pár vecí naraz ide dolu... Také zvláštne to je, nejako mám problém to akceptovať. Našťastie je zatiaľ zdravý, výsledky má pekné a zdá sa, že nič nebolí :yes: .

Zakladám teda tému o psíkoch, na ktorých prišli roky :smile: . Nie konkrétne choroby, ale obyčajné psie starecké neduhy, očakávané aj nečakané zmeny a to, čo sa už kvôli veku stalo každodennosťou :pusa: . A zaspomínať si, ako to bolo kedysi...
Prílohy
rsz_staruch2.jpg
rsz_staruch2.jpg (40.12 KiB) Zobrazené 12061 krát
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Vikiki22 » Ned 26.07.2015 11:44

Milá téma. Akurát posledné dni rozmýšľam nad Eliškou, ktorá má 9 rokov, či ma prestáva počúvať kvôli tomu, že jej niekedy ujde to slovo alebo preto, že menej vládze alebo mi to robí naschvál. Niekedy ma vôbec Ako keby ani nevnímala, cvičím s ňou a ona si zrazu začne ňuchať po zemi. A popri tom od nej nechcem nič, čo by nepoznala a nezvládla. :nwm:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod pigie » Ned 26.07.2015 12:38

Mna uz moj vobec neposlucha a nepocuje. Pocuje tipujem tak 10-20%. Uz nepocuje, ked otvorim dozu s piskotami :plac: Pocuje moj hlasny krik, ale len na par metrov. Ale zaroven ma ma aj na salame, aj ked vidi, ze ho volam, tak si za zdrojom potesenia odkraca, ved kto by uz odopieral starcekovi potesenie z pripadneho pohladkania susedom :haha: Dementnie jednoznacne. Vela veci robi inak ako robil. Nerozmysla ani v tom, kde a ako si lahne, co kedysi robil, aby sa pohodlne postavil, teraz zuchne sebou hocikde, kludne aj tam, kde by mohol prist k vaznemu urazu. Neznasa zatvorene dvere a odmieta pouzivat druhy pelech v spalni, lebo nie je tak pohodlny a je tam menej priestoru. Ked ho nechame sameho doma, minimalne minutu sa snazi dostat do obyvacky, v ktorej je maly pes. Akoby nechapal uz rozdiel medzi zavretymi a zamknutymi dverami. Predtym, ked neslo raz otvorit tak nechal tak, lebo zamknute, teraz akoby mal pocit, ze to robi zle a dvere sa otvorit musia, ak to urobi silnejsie/lepsie. Termoregulacia mu pracuje ovela horsie.
Ale ked vidi loptu alebo aporty, tak je stale pripraveny vyrazit. Rovnake stena, len nohy uz ho tak dobre nenesu, ale nevadi a co ze sa zosunine na zadok potom, co sa snazil poskocit za loptou? :heh:
A ovela horsie travi kosti. Defacto si zacinam mysliet, ze uz ine ako kuracie mu davat nemozem, pretoze aj z jedneho bravcoveho chvosta s kilom cistej svaloviny dokaze mat prachove :kak:
A uz ma ine oci, kalnejsie :ua:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Lindchen » Ned 26.07.2015 12:48

Vidíš to ľahanie, tiež si ľahne hocikde. Mala nechala položený ovládač na pohovke a Ariso si na to ľahol a spokojne spal. Mama hľadala ako divá, však sa ten ovládač neprepadol :oo: . Ani ju nenapadlo hľadať pod psom, v živote by si neľahol na nerovný povrch. Teraz sa capne hocikde, akoby neregistroval alebo čo. Inak vníma dobre, len taký ľahostajný sa mi zdá. Predtým nad všetkým špekuloval.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Nisus » Ned 26.07.2015 14:44

Ale veď už má právo na to, aby mu boli veci ľahostajné :smile: To ja keď začnem debatu s pigie o tých našich dôchodcoch, to len začínajú hodiny písania a srandy :aaa: Treba ich brať takých akí sú, do ničoho ich nenútiť, nech si ten dôchodok užívajú a našou úlohou je im ho len spríjemniť a postarať sa o nich, aby im nič nechýbalo :smile:
Ja mám toho s Dadom pozažívaného veľa odkedy je dôchodca. Aj neskutočne zábavné veci, ale aj také, ktorè ma dokážu vytočiť do biela, ale potom sa pozriem do jeho múdrych, starých a láskavých očí, poviem mu, že ho ľúbim aj tak a všetko má odpustené :hi: Žije iba raz...
Tak ale dám jednu jeho klasiku (postupne budem dopĺňať ako ma budú veci napadať, nech viete, na čo sa môžete tešiť :lol: )
Dado už nepočuje/slabšie počuje/nechce počuť (výstrel z brokovnice a pištole ešte počuje, ale štrngotanie kľúčami či šuchotanie sáčkom nie- neustále zápaly uší od 6 rokov), čiže fungujeme na posunky. Avšak ten smrad to zneužíva tak, že keď sme vonku a on si ňuchtí, ja sa ponáhľam alebo proste nechcem aby vylizoval po háravkách, tak sa snažím dostať do jeho zorného poľa. Samozrejme, že on to periférne zaregistruje a ani bohovi tú hlavu nedvihne zo zeme, prípadne sa točí telom tak, aby ma mal vždy za chrbtom a aby sa nemusel dostať so mnou do očného kontaktu :haha: dedek môj :hi:
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod pigie » Ned 26.07.2015 14:55

No vidis, moj sa na mna drzo pozrie a potom si povie, aaaaale :kak: na to, aj tak ma nezabije :haha: A ide si po svojom :heh: Ale je fakt, ze uz ma vobec tym nevytaca, ja si pre neho jednoducho zajdem a on ide ako baranok :heh: A niektore veci zas dokladne pocuva, hlavne, ked porevem po nikom inom, tak vie, ze neradno mi prikladat. Potom zistim, ze cvicil vo vedlajsej miestnosti zarovno s Fryom (na miesto a lez :haha: ) Milacikovia su to a s Dadom su to fakt dvaja starci na chmeli :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Lindchen » Ned 26.07.2015 15:04

K starectvu na chmeli už aj Aris smeruje, ale ešte má trochu času :lol: .
No, cvičenie je sranda, teraz to je taká pohoda, klídek, tabáček. Urobím, super, neurobím, dá mi pokoj :heh: . Rád robí, že je hluchý, občas aj slepý :heh: :pac: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod naja » Ned 26.07.2015 15:29

Teraz jak som dosla domov v aprili, tak Pipa vyzerala hrozne staro, ako jasne, ma uz vyse10 rokov, ale...taky divny pocit. Pred casom to bola este taka raketa. Hrozne rychlo to plynie. Aj na papulke jej pribuda coraz viac bielych chlpov. A zas moji rodicia s nou chodia len na take kratke prechadzky, nic s nou nerobia. nijak jej nezamestnavaju hlavu a dost sa to na nej prejavuje :ua: . Ale zas je relativne zdrava a dufam, ze to tak este dlho ostane. No a bude zit este dalsich 8 rokov-nic menej neberiem :lol: .
Pes z rodiny, co teraz na konci juna zomrel ako skoro 17 rocny, tak on uz zil vo vlastnom svete-stale chodil dokola a ked clovek nieco od neho chcel, tak si ho musel odchytit a pridrzat, inak by si pochodoval dalej. Ale taky zlaty a uzasny dedusko to bol. Ale najlepsia sranda s nim bola, ked uz akoze ohluchol(ona pocul len to, co chcel pocut :heh: ) pred vyse dvoma rokmi-sa mi raz v zime nejak vytrhol z ruky(mal take momenty, ze idem si pobezkat na lade) a letel si jak splaseny a ja za nim, ze Nufoooo. A ani za nic na svete, ze by sa obzrel :pac: . Az po nejakych 5 minutach-pes uz bol v tramtarii, ja nervy v koncoch a on zrazu otocka a leti si ku mne, ze ja som sa tak dobre prebehol a skakal okolo mna jak capik :heh: . Akoze privolanie ani nic ine neovladal, nemalo cenu ho nieco ucit 1-2 krat do tyzdna, majitelia na to srali, tak aspon chodil na stopovacke na prechadzky. A take ked sme isli dole kopcom cez zimu a on sa rozbehol na stopovacke :heh: . a jeho zastavit v rozsantenom mode... :lol: . Krasne spomienky.
naja
Junior
 
Príspevky: 266
Bydlisko: Poprad, momentalne Tirol, Osterreich

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Margita » Ned 26.07.2015 21:31

ale ved takato tema tu uz je nie? Staroba alebo choroba
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod pigie » Pon 27.07.2015 4:31

No sak toto nema byt o chorobach :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod hriva » Pon 27.07.2015 7:20

Gina sa na starobu vratila k stenacim aktivitam. Zacala zas prevracat kontajner na dvore a vyzierat. :joint:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod Margita » Pon 27.07.2015 7:58

cize toto ma byt to prijemnejsie na psich starcoch :lol:
aj u nas to bolo dost viditelne, do 10rokoch v pohode na 15km sme sli a potom nejako to slo dole vodou,a teraz to stagnuje-nastastie,zatial ziadne vacsie problemy,ma 14 aj nejake drobne
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod mairi » Pon 27.07.2015 8:39

ja by som vedela rozpravat, moja pesa ma o mesiac 15 a teda je to uz fakt ze babca :lol:
dakedy je to vtipne, ako ked caka pred zatvorenym vytahom 3 minuty a nevsimne si ze stojim 2 metre za nou a drzim dvere ze ideme do bytu, ale su aj take smutnejsie chvilu ked si uvedomim ze ten pes uz fyzicky a hlavne psychicky neni to co byval, potkne sa, nevyskoci tam kde kedysi a zrypne sa, a vidim na nej tiez ze je z toho taka zamatena ze co sa to deje, ze predsa minule tam vyskocila a dnes jej nozky uz tolko nevystrelia :ua:
ale inak fyzicky je celkom ok, nema vyrazne problemy, prejde v pohode aj 5- 10km vylet, zaidne lieky neberieme, nema problemy (okrem toho ze uz neurdzi tolko moc a stolicu, ale tak to sa da zvladnut) skor ta psychika, ze sa strasne mota (predtym vzdy musela byt vsade prva), nevsimne si ludi, co sa okolo nej deje, a kedze nepocuje uz skoro vobec tak sa dokaze "stratit" dva metre odomna, zajde za auto, zbada ze ma nevidi a hajde prvym smerom ze isto som sla tam a uz je neprivolam, musim za nou bezat a fyzicky sa jej ukazat, takze furt oci na stopkach...
ale furt dokaze vyskocit na stol aby vyzrala pekac od kurata, alebo otvorit si chladnicku :ach:
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod pigie » Pon 27.07.2015 19:08

Heh ano, beh za psom uz dobre poznam :heh:
Mairi - je uzasna, ze sa tak drzi, nech jej to este vydrzi dlhooo :jop:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Psia staroba alebo Špecifiká psov seniorov

Poslaťod wewerica » Uto 28.07.2015 11:31

Môj Maco 15 ročný, už vôbec nepočuje, začalo to postupne že keď bol dosť ďaleko tak nepočul už a potom sa to približovalo a teraz už nepočuje vôbec. No a tam sme sa celá rodina naučili preňho používať posunky, keď jednoduché ku mne, miesto, sadni atd atd sa zmenilo iba na posunky. a sranda bola keď sme priniesli nového psa mladého a prvé čo bolo tak som bola úplne ticho a len posunky som dávala :heh: že už sme tam boli zvyknutý...
tak isto Maco dosť zabúda, proste ako deduško, ide von zrazu sa zastaví a úplne vidím ako tam stojí 5 minút a rozmýšla čo to vlastne chcel...tak isto je to s jedlom atd...tak keď ho niekto v dome nájdem len tak stáť tak viem že premýšla že čo to vlastne chcel :heh: ale je s tým podarený :jop:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Ďalší

Späť na Ostatné