Zúžená trachea

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Zúžená trachea

Poslaťod fanynka » Pia 10.06.2011 21:28

Chcela by som sa podeliť s mojou skúsenosťou. Naša čivava má 6 rokov a tracheálny kolaps má cca od jedného roka. Zo začiatku to bolo len raz za čas, posledný polrok sa to dosť zhoršilo, brali sme theoplus, ale ten jej to len zhoršoval. My chodíme v zh k doktorovi belákovi a ten mi vysvetlil, že liek nerozšíri tracheu ako takú do jej správnej formy - teda do kruhu, ale len rozšíri ten skolabovaný oblúčik, krorý títo psíci majú, ale našej to uvolňujúci hlien len zhoršoval, tak sme ich museli vysadiť. Endoskopiu sme nerobili, lebo ak sa bude robiť, som hneď za operáciu, aby ju stále neuspávali, ale mám z toho strach! Tento doktor mi povedal, že pre cca 3,4 Kg psa, ktoré vtedy tučná mala stojí endoskopia a operácia spolu okolo 200 eur. Velmi sa ale toho bojím, lebo som čítala o operácii na známej klinike v brne a čivavke tam skolaboval iný úsek trachey a museli znova operovať, asi to bude nutné, ale bojím sa.
fanynka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Zúžená trachea

Poslaťod Julia.V. » Uto 22.11.2011 20:23

My sme psika nechali operovat, dostala do vnutra do priedusnice taku vystuz, co vyzera ako mriezka a ta priedusnicu roztahuje z vnutra :smile: ani ju nemuseli rezat, lebo sa ta trubicka zavadza cez usta do priedusnice :aplause: tesne po zakroku chvilu kaslala lebo ju to trochu drazdilo ale dostala na tu dobu lieky a teraz sa ma veeelmi fajn :jop:
Julia.V.
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Zúžená trachea

Poslaťod ariel » Ned 04.12.2011 16:45

tak neviem, ci aj my tym netrpime, pozorovala som to len par x, pri zobudzani, vyzeralo to, ako keby sa mu nieco dostalo do dychaku a presne uz pri spominanom tahani napr. za haravkou na voditku, na vysetreni sme zatial neboli, vzdy to trva len cca 30 sec, viac nie :ua:
ariel
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1014
Bydlisko: Žilina

Re: Zúžená trachea

Poslaťod com.kristina » Pon 12.12.2011 14:15

ariel
podľa mňa zbytočne pojdeš k vetovi, pokiaľ to psík nemá akútne...akurát mu urobí vyšetrenie a povie ti že je to zúžená trachea - takže sa nič nové nedozvieš, ževraj je to bežné u malých plemien ale ja som sa s tým už stretla aj u veľkých psoch...aj môj havo to máva občas, ale s tým nič nenarobím....ostáva nám len čakať či sa im to bude zhoršovať alebo im to ostane na rovnakej úrovni
com.kristina
Nováčik
 
Príspevky: 29

Re: Zúžená trachea

Poslaťod hriva » Pon 12.12.2011 17:52

je toto ochorenie dedične? ma to asi mama mojej fenky a prejavuje sa to aj u mojej sučky. nema to zatial casto tieto zachvaty, mozno 2-3krat do mesiaca ale vyzera to strasidelne vzdy sa bojim ze sa zadusi. trva to len chvilku. ma to vacsinou len tak, z nicoho nic, nepredchadza tomu nejaky podnet
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Zúžená trachea

Poslaťod ariel » Pon 12.12.2011 18:00

kristina dakujem, vcera to mal po dlhej dobe, mame ho v predsieni v noci a normalne sme bezali k nemu vsetci, ked sme to poculi, 2 x po sebe, stalo sa mu to pocas spanku, manzel mi frfle, ze mu to moze zhorsovat ten teplotny rozdiel, cez den v koterci - ale celokrytom + zateplena buda a ked sme doma ide do predsiene, ani nie kvoli zime, ako kvoli kontaktu nas s nim, kazdu chvilu je niekto pri nom, vidi nas cez sklo, no je pravda, ze mame podlahove kurenie a dlazbu, tak od zeme je tam teplucko, ale nie az tak ako v dome, myslite, ze mu to moze zhorsovat? aj suchy vzduch :ach:
ariel
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1014
Bydlisko: Žilina

Re: Zúžená trachea

Poslaťod Bobett » Pia 16.12.2011 22:31

Už to tu padlo, ale ešte bez odpovede a mňa to tiež veľmi zaujíma- Nakoľko táto porucha súvisí s dedičnosťou? je o nej dosť málo info. , neviem sa k tomu nikde dopátrať.
Bobett
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Zúžená trachea

Poslaťod hriva » Ned 18.12.2011 14:53

aj ja stale čakam či ma niektno skusenost s dedičnostou tejto choroby.. :smile:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Zúžená trachea

Poslaťod com.kristina » Ned 18.12.2011 15:06

áno, je to dedičné...a preto takéto psíky aj lacnejšie predajú
ariel...nemyslím si že je to zo suchého vzduchu...aj ja som zo začiatku sledovala či mu to niečo spôsobuje a zistila som že to na neho príde hocikedy, minule mal záchvat keď spal..takže aj keď je pes v klude môže ho to chytit...kamarátkin pes to máva keď sa strašne teší....môjho psa to chytí aj vtedy keď sa strašne ťahá na vodítku za psom alebo za mačkou, tak vtedy ho začne dusiť ale nič hrozné to nie je...ono pri tejto chorobe naozaj iba čakať ako sa to bude vyvíjať, myslím si že ani jedna z vás nechce do psa zbytočne pchať lieky keď mu aj tak nepomôžu
com.kristina
Nováčik
 
Príspevky: 29

Kolaps trachey

Poslaťod Dextro » Uto 14.08.2012 20:21

Dobrý večer všem přátelům pejsků,

procházel jsem toto fórum a hledal jsem příspěvky na toto téma. Našel jsem a protože je staršího data, založil jsem nové téma.
Dovolte tedy abych se trochu podělil se svýma zkušenostma.
Kolaps trachey postihuje plemena malých pejsků ve věku cca 5 let a výše. Projevuje se příznaky, které zde byly uvedeny,
t.j chrochtáním a podobnými zvuky.
Je vždy na majiteli, jak se rozhodne - nicméně návštěva veterináře je zcela na místě, podle rozhodnutí pak rtg a bronchoskopie.
Kolaps je rozdělen do čtyř skupin, první dvě lze léčit medikamentózně, nicméně je nutná kontrola stavu, zda se stav nezhoršuje.
Při třetí a čtvrté skupině jsou už pouze dvě řešení - invazivní a neinvazivní. Invazivní metoda znamená zesílení prstenců, které drží tracheu v kruhovém tvaru a umožňují tak dýchání.
Při neinvazivní metodě je zaveden do trachey pejska speciální stent, který tracheu rozevře. Účinek je okamžitý i když může být spojený s projevy kašle, které by ale měly po aplikaci léků během cca tří týdnů pominout.
Dextro
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

Re: Zúžená trachea

Poslaťod Ivanka.P » Pia 17.08.2012 13:25

ariel píše:tak neviem, ci aj my tym netrpime, pozorovala som to len par x, pri zobudzani, vyzeralo to, ako keby sa mu nieco dostalo do dychaku a presne uz pri spominanom tahani napr. za haravkou na voditku, na vysetreni sme zatial neboli, vzdy to trva len cca 30 sec, viac nie :ua:



vyzerá to takto? Moja čivava to máva trvá to tak 15-30sekúnd a stáva sa to keď je niekedy rozrušená. Veterinár povedal, že ak to nieje často a dlho netreba to riešiť. Inak je čulá veselá aj hneď potom. Takže len sledujeme.
http://www.youtube.com/watch?v=A8okkmea ... sults_main
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Zúžená trachea

Poslaťod Dextro » Pia 17.08.2012 14:34

Ivanka.P píše:
ariel píše:tak neviem, ci aj my tym netrpime, pozorovala som to len par x, pri zobudzani, vyzeralo to, ako keby sa mu nieco dostalo do dychaku a presne uz pri spominanom tahani napr. za haravkou na voditku, na vysetreni sme zatial neboli, vzdy to trva len cca 30 sec, viac nie :ua:



vyzerá to takto? Moja čivava to máva trvá to tak 15-30sekúnd a stáva sa to keď je niekedy rozrušená. Veterinár povedal, že ak to nieje často a dlho netreba to riešiť. Inak je čulá veselá aj hneď potom. Takže len sledujeme.
http://www.youtube.com/watch?v=A8okkmea ... sults_main


Dobrý den,

odpověď na to, zda se nejedná o tracheální kolaps Vám dá až bronchoskopie. Při tomto vyšetření veterinář uvidí, jestli
trachea není někde zúžená. V každém případě sledujte stav Vašeho pejska - pokud budou projevy častější, neváhejte s návštěvou vceterináře. Kolapsy trachey mají spíše zhoršující se tendenci a v mnohých případech nezbývá nic jiného, než zavést stent. Příspěvek z youtube je klasická ukázka projevů tracheálního kolapsu - ovšem o který stupeň se jedná, na to Vám odpoví jen veterinář po vyšetření.
Dextro
Okoloidúci
 
Príspevky: 4

ZUZENIE TRACHEI

Poslaťod KatarinaM » Pia 28.11.2014 1:22

Ahojte

Potrebovala by som surne pomoc, nieje medzi vami niekto, kto uz podstupil so svojim psom operaciu zusenia trachei, vlozenim toho stentu ? Potrebovala by som sa dozvediet, ze ako sa psikovi po tej operacii polepsilo, a ze kde podstupili operaciu ..... Ja este stale nemam vhodneho dr, ktory by mi psa operoval , na Sk to asi ani nikto nerobi, preto idem radsej do CZ, ale zial v Prahe je to strasne drahe ;( , zajtra zavolam do Brna .

Za kazdy tip by som bola velmi vdacna, moje pes ma asi uz 4 stadium, preto musim rychlo konat :( :( :(
KatarinaM
Nováčik
 
Príspevky: 48

Re: Zúžená trachea

Poslaťod vavrena » Pia 28.11.2014 16:49

Katarina, a odkiaľ si, kde si pozerala kliniky? Ktorý veterinár vám stent odporučil? A neodporučil, kam máte ísť na zákrok?
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Zúžená trachea

Poslaťod KatarinaM » Pia 28.11.2014 22:23

Vavrena, lekar z ceska mi to odporucill, aj odporucil kliniku, ale je strasne draha :( , strasne strasne, az to hranici s uzernictvom ....
KatarinaM
Nováčik
 
Príspevky: 48

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby