Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Sem píšte všetko ohľadne varenej stravy.

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Amaguk » Str 01.10.2008 9:55

Offtopic: tak to iste, prosim pekne, aj u nas, vratane toho zobrania od cudzich ludi na ulici :pac:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Casey » Str 01.10.2008 9:57

Amaguk píše:tak to zase u nas su tycinky a chipsy, chrumky a ine junky vo velkej oblube :hi:


v tomto som ja napriklad velmi striktny a taketo nieco Dastymu nedavam...ja mu nedam ani parky a sunku (naco ved je tam masa jak v pedigree konzervach...4% masa :lol: ).....z "ludskych " snackov dostava len detske piskoty...
Casey
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 354
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Amaguk » Str 01.10.2008 9:59

Offtopic: nooo, ja to nasmu tiez nedavam, on si to vysomruje :haha: :angel: ...ale to tak 2-3 tycinky, chipsy alebo chrumky, viac nedostane, nie ze by som ho s tym krmila :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Tobin » Str 01.10.2008 10:40

Casey, super, suhlas!!!, ziadne vynimky, ani okostovat. Ziadne parky, ziadne udeniny. (Ale obcas vynimku predsea len urobim - dostane kozku z udenej slaniny, dobre orezanu od speku, ale tiez nie z kazdej, niektore su fest nakorenene pacom (OT: napr. vynikajucu slaninu maju v Ivanke, potraviny 'U 6 ceckov', pre ludi samozrejme)
Ono to akoze fakt obcas nezaskodi (ak to vieme ukontrolovat!), ale naco psovi davat nieco, co by zral jak vysavac, ale nedostane to, resp. malokedy?
Jo, a mam stastie, ze moj nesomruje....
Offtopic: Pamatame sa na situaciu v nedelu, ked od Ivany nezobral paskrtu, ale len kym som bol pri tom. Urobil som tvrde opatrenia a vcera uz nezobral od cudzieho kost z rebra, a to som odisiel (z testovacich dovodov) na stvrthodinu prec!!! Obrázok
Aha, tak kosti z grilovaneho rebra su dalsia vynimka :ach:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Baarbora » Str 01.10.2008 17:32

no u nas napriklad funguje selfservice oberacka hrozna, cervene aj biele, nediskriminuje. Mam sa bat, alebo je to podobny bluf ako ta cibula a cesnak?
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Tatranská Afrika » Str 01.10.2008 21:55

Skade vieš, že cibuľa je bluf?
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Tobin » Str 01.10.2008 21:57

Cibula, hrozno (kvoli jadierkam) - nie, nie je bluf. Uz sa pisalo. Cesnak - OK. Davaj cesnak - o.i. nemusis odcervovat. Davam kazdy den strucik, cesnak je super.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Baarbora » Štv 02.10.2008 16:39

Tatranská Afrika píše:Skade vieš, že cibuľa je bluf?

je to tu pisane,tusim o tri riadky vyssie
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Rauke » Pia 03.10.2008 10:03

urcite nie cokoladu!cokolada obsahuje latky teobromin a teofilin, ktore su pre organizmus psa toxicke. rozdiely su len v tom kolko kg ma pes a kolko gramov cokolady zbastil. smrt moze niekedy sposobit uz davka 115mg/kg, obycajne su to davky v rozmedzi 250-500mg/kg zivej hmotnosti. v mliecnej cokolade sa nachadza 1,5mg teobrominu v 1 g cokolady.ak si to vynasobime x100, tak nam vyjde mozna smrtelna davka 150mg teobrominu v100g mliecnej cokolady- to plati pre psa ktory by vazil 1kg- cize po skonzumovani 100g cokolady by mohol uhynut. pes vaziaci 10kg by teda musel zozrat 1000g teda 1 kg. teraz sa vsak bavime o davkach ktore mozu sposobit uhynutie psa.davky ktore sposobuju otravu sa vsak omnoho nizsie.a mimichodom aj caj obsahuje teofilin, takze aj ten moze byt pre psy toxicky.
Čím viac poznávam ľudí okolo seba, tým viac si vážim svojho psa.
Rauke
Big Dog
 
Príspevky: 1212

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod mika » Pia 03.10.2008 11:02

To sa vsetci zblaznili?
S cokoladou suhlasim, aj ked si myslim, ze to neni tak "horuce". Samozrejme, horsi vplyv to bude mat na civavu nez na NO, civavu cokoladou mozete zabit asi lahko, pre NO by to musela byt obrovska davka. Ale tym nechcem povedat, ze by sa psom mala davat cokolada.
Cesnak a cibula-ano, surova cibula moze byt nebezpecna (ale myslim, ze viac pre macky nez psov), ale o cesnaku pochybujem, samozrejme pokial ho psovi nedate na kila.
A to hrozno? To ste zasa kde zobrali? Suhlasim s Tobinom, tiez to bol skor nasledok pesticidov-viete ako je u nas hrozno osetrovane proti roznym chorobam?
Ale nic sa nema prehanat s ziadnou surovinou.
Zabudli ste na varene zemiaky, tie su pre psa nebezpecne.
mika
Hafan
 
Príspevky: 602

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Amaguk » Pia 03.10.2008 11:04

preco su zemiaky nebezpecne? :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Baarbora » Pia 03.10.2008 11:16

ja viem tak, ze nebezpecne zemiaky su len zelene a tusim naklicene? ostatne nesolene(okrem samozrejme hranoliek a podobne) by mali byt v poriadku.
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod zeane » Pia 03.10.2008 11:38

zelené na zemiakoch = jedovaté... Všetko, teda všetky nadzemné časti, ale aj také tie zelenkavé kúsky ktoré sa vytvoria keď milý zemák vykukoval spod hliny je lepšie odkrojiť. To ma učila babka pri varení pre ľudí a nevidím jediný dôvod prečo by som mala psovi dávať niečo čo je pre mňa jedovaté. :smile:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Amaguk » Pia 03.10.2008 11:47

to hej, zelene nie, ale mika hore uvadza, ze su pre psov nebezpecne normalne varene krumple. tak pytam, ze preco, lebo toto pocujem fakt 1. krat
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Potraviny, ktoré sa nesmú podávať psom

Poslaťod Tobin » Pia 03.10.2008 12:02

mika píše:To sa vsetci zblaznili?
S cokoladou suhlasim, aj ked si myslim, ze to neni tak "horuce". Samozrejme, horsi vplyv to bude mat na civavu nez na NO, civavu cokoladou mozete zabit asi lahko, pre NO by to musela byt obrovska davka. Ale tym nechcem povedat, ze by sa psom mala davat cokolada.
Cesnak a cibula-ano, surova cibula moze byt nebezpecna (ale myslim, ze viac pre macky nez psov), ale o cesnaku pochybujem, samozrejme pokial ho psovi nedate na kila.
A to hrozno? To ste zasa kde zobrali? Suhlasim s Tobinom, tiez to bol skor nasledok pesticidov-viete ako je u nas hrozno osetrovane proti roznym chorobam?
Ale nic sa nema prehanat s ziadnou surovinou.
Zabudli ste na varene zemiaky, tie su pre psa nebezpecne.

Mika, na teobromin moze byt citlivy aj na male mnozstva trebars mastif, cokolada horuca tema je! Nemusi zrovna zomriet, ale moze mat vazne traviace problemy, aj s trvalymi nasledkami. To sa da zistit iba experimentom, co by bola blbost.... Cokoladu definitivne NIE!
"Čokoláda obsahuje skupinu chemikálii nazvaných metylxantíny. Z toho kofeín a teobromín môžu spôsobiť vážne problémy. Teobromín vyvoláva rôzne reakcie. Ovplyvňuje najmä:
centrálny nervový systém
kardiovaskulárnu sústavu
zvyšuje krvný tlak
spôsobuje zvracanie a nauzeu (zvýšené slinenie a celkový pocit nevoľnosti)
TOXICKÁ DÁVKA: 100-150g/kg".
Kto sa odhodla otestovat, kolko jeho pes moze spapat cokolady bez nasledkov????
Cibula - uz sa pisalo, preco nie. Aj to sa pisalo, preco cesnak ano.
Hrozno - vdaka za suhlas, ale pisal som, ze v hrozne pri vacsom skonzumovanom mnozstve hrozna/hrozienok primarne ohrozuju psikove zdravie jadierka... nie pesticidy, hoci mozno aj z nich su nejake rezidua v hrozne (o com zas pochybujem, to by sa hrozno nesmelo predavat ani ludom. Take nebezpecenstvo je, ked si pes sam obera hrozno, niekto, tusim az dvaja, tu pisali, ze pes sa priamo vo vinohrade obsluzi sam.... )
Uz nepochybujme o tom hrozne tolko:
"(preklad): Hoci minimalna davka nie je znama, hrozno a hrozienka mozu byt vo vacsich mnozstvach toxicke. Symptomy su traviace tazkosti vratane zvracania a hnacky, nasleduju nahle poruchy az zlyhanie obliciek, zacinajuce okolo 24 hodin po poziti. Mnozstvo spapaneho hrozna je 0.4 az 1 kg na kilo vahy psa (t.j. 10 kilovy pes by musel spapat 5 kg hrozna). Su zazanmenane pripady, ked dva psy na nasledky zomreli, traja museli byt uspati, a pat psov sa podarilo zachranit.
Vzhladom na prudkost a potencialny uhyn, veterinari z the National Animal Poison Control Center (NAPCC) odporucaju pri podozreni z otravy hroznom ........ doraznu liecbu podporou zvracania, vypumpovanim zaludka a aktivnym uhlim (podotykam pre psov, ludske na psa ucinkuje malo) , intravenoznu terapiu ..............
http://www.missouriscenicrivers.com/baddogfoods.html
Grapes and raisins"
A nebezpecne mozu byt aj jadierka z jablk, semena obsahuju kyanogenicke glykocidy a mozu viest k otrave kyanidom, samozrejme, zas pri nemiernej konzumacii. Ale ta "minimalna neskodna" davke je u kazdeho psa ina! Ako ostatne u vsetkeho...
Varene zemiaky kludne pes moze, ale tiez nie vela, kvoli nestravitelnemu, resp. zle stravitelnemu skrobu. Moj pes varene krumple lubi a obcas aj dostane - bez nasledkov. Ale surove vobec nie, prave kvoli tomu skrobu.
Ako spravne Mika pise, vsetkeho vela skodi, to vieme a tvrdime vsetci. Ale svojmu psovi nedam nic, o com viem, ze by mu mohlo pripadne uskodit, to riziko nie je kalkulovatelne a akykolvek experiment sa moze tvrdo vypomstit.
Ine je, ked uz niekto "otravu" psikovi nevedomky dava a zistil, ze to pre jeho psa otrava nie je. Ale aj tu by som sa zamyslel nad tym, ze hoci aktualne psovi z trebars z cokolady nic nie je, co to robi s jeho organizmom dlhodobo...
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

PredchádzajúciĎalší

Späť na Varená Strava