Westík, Westhighlandský biely teriér / West ... (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Westík, Westhighlandský biely teriér / West ... (FCI)

Poslaťod drndos » Ned 12.08.2007 20:17

Štandard F.C.I. číslo
85

Názov plemena
Westhighlandský biely teriér

Originálny názov plemena
West Highland White Terrier

Krajina pôvodu
Veľká Británia

Klasifikácia F.C.I.
Skupina 3 - teriéri,
Sekcia 2 - nízkonohí teriéri,
Bez pracovnej skúšky

Použitie
teriér, spoločenský pes.

Celkový vzhľad
pes silnej stavby tela, s hlbokým hrudníkom a rebrami siahajúcimi ďaleko dozadu, rovný chrbát, predná a zadná fronta plná sily, na
svalnatých nohách, v náležitej miere vykazuje znamenité spojenie sily a aktivity.

Veľkosť, proporcie, substancie
v kohútiku približne 28 cm.

Hlava a lebka
hlava: vzdialenosť od tyla ku očiam je mierne väčšia ako dĺžka papule. Hlava je bohato osrstená a je nesená v pravom alebo menšom uhle ku ose krku. Hlava nemá byť nesená vysunutá dopredu.
Lebka: mierne klenutá, čelové partie majú od jedného okraja ku druhému hladké obrysy. Od nasadenia uší ku očiam sa nepatrne zužuje.
Stop: výrazný, tvorený bezprostredne nad očami nadočnicovými oblúkmi, ktoré cez oči mierne prečnievajú a medzi očami
vykazujú slabú priehlbeň.

Oči
posadené ďaleko od seba.

Uši
malé, vztýčené.

Nos
čierny, pomerne veľký nos, ktorý so zvyškom papule tvorí hladký obrys.

Zuby
silné rovné čeľuste. Medzery medzi špiciakmi sú natoľko široké, aby bol vyjadrený požadovaný lapajský výraz. Zuby sú v pomere ku veľkosti psa veľké, s pravidelným nožnicovým skusom, to znamená, že horné zuby tesne prekrývajú spodné zuby a sú kolmo vsadené do čeľuste.

Telo
kompaktné.
Bedrá: široké a pomerne silné.

Hrudník
hlboký, rebrá v hornej polovici dobre klenuté, zboku pôsobiace plochým dojmom. Zadné rebrá značne hlboké, odstup medzi posledným rebrom a panvovou končatinou je tak krátky, ako len vyžaduje voľnosť pohybu.

Chrbát
rovný.

Chvost
dlhý 12,5 až 15 cm, pokrytý drsnou, nie však prerastenou srsťou (bez zástavice). Chvost je pokiaľ možno čo najrovnejší, nesený čulo, nie však veselo, alebo pretočený nad chrbát. Dlhý chvost je neželateľný a jeho kupírovanie je neprípustné.

Hrudné končatiny
hrudné končatiny: nohy krátke, svalnaté a rovné, husto pokryté krátkou hrubou srsťou.
Ramená: sú umiestnené šikmo vzad.
Lopatky: sú široké a priliehajú tesno ku stene hrudného koša. Ramenný kĺb: umiestnený vpredu.
Lakte: tesne priliehajú a umožňujú voľný pohyb hrudných končatín, súmerné s osou tela.
Labky: predné labky sú väčšie ako zadné, okrúhle, primerane veľké, silné, s tlstými vankúšikmi. Povrch vankúšikov a všetky pazúriky majú byť najlepšie čierne.

Panvové končatiny
silné, svalnaté a cez zadok široké. Nohy sú krátke, svalnaté a šľachovité.
Stehná: veľmi svalnaté stehná nestojace príliš ďaleko od seba.
Päty: dobre zauhlené a posadené pod telom tak, aby boli v postoji aj v pohybe pomerne blízko pri sebe.Strmé alebo slabé päty sú nanajvýš nežiadúce.

Osrstenie
srsť: Dvojaká.
Krycia srsť: je tvorená drsnou srsťou, zhruba 5 cm dlhou, bez akéhokoľvek zvlnenia.
Podsada: pripomína kožušinu, je krátka, mäkká a priliehavá. Otvorená srsť je nanajvýš neželateľná.

Farba srsti
biela.

Spôsob chôdze
voľný, priamy a celkovo ľahký pohyb. Hrudné končatiny voľne vybiehajú vpred z ramien. Pohyb panvových končatín je voľný a silný, končatiny sa pohybujú blízko pri sebe. Kolenný kĺb a päty sú veľmi pružné, päty sú zaťahované pod telo a dávajú tak končatinám riadny posun. Strmý, škrobený pohyb panvových končatín a kravské päty sú vysoko nežiadúce.

Vady
každá odchýlka od vyššie uvedených zásad je považovaná za chybu. Musí byť vzatá do úvahy a musí presne zodpovedať stupňu hodnotenia.

Špeciálny znak môjho psa - lenivý pohoďák

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
Naposledy upravil drndos dňa Str 29.08.2007 14:57, celkovo upravené 1
[img:1f345089f5]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:1f345089f5]
drndos
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 30

Barfer.sk

Poslaťod MisheliQ » Str 15.08.2007 13:25

Z histórie westíka:
Westík bol vyšľachtený vo Veľkej Británii - presnejšie v Škótsku v Argylle (grófstvo Argyllshir). Práca týchto teriérov bolo loviť líšky, jazvecov, kuny, lasice a iných škodcov. Hlavným zakladateľom bol plukovník Colonel (Col.) Edward Donald Malcolm (1837-1930). No tiež sa spomína rodina Campbell. George John Douglas Campbell (8. vojvoda Argyll (1823-1900)) a tiež plukovník Malcolm chovali tzv. Roseneath teriéry (19.storočie).

Rozpráva sa, že jedného dňa pri love si plukovník Malcolm pomýlil zajaca alebo líšku so svojim červenohnedým teriérom a zastrelil ho. Odvtedy sa rozhodol chovať a pracovať s bielymi teriérmi, pretože sú lepšie viditeľné v teréne. Avšak, bieli teriéry boli považované za slabé, nečisté a nežiaduce, a tak boli väčšinou usmrtené hneď po narodení. Rozhodnutie plukovníka Malcolma chovať biele teriéry vyústilo v rozvoji tzv. Poltalloch teriérov.
http://1.2.1.4/bmi/www.westies-of-yeste ... 900web.jpg
http://1.2.1.5/bmi/www.gryffindor.pl/rasa/h2.jpg
(Poltalloch Terriers)
Prvé Poltalloch teriéry boli opísané ako hrubosrsté (3-7 centimetrov dlhá srsť) so žltým alebo pieskovým odtieňom srsti, dobré vyvinuté kosti a rovné predné nohy. Mali pomerne krátky veľký ňufák, veľké zuby a vztýčené uši.
Bohužiaľ, vieme len veľmi málo o Poltalloch teriérov a ich rodokmeňoch. Vieme, že teriéry plukovníka Malcolma museli
byť ochotní k útoku na korisť. Museli vydržať krutú a neľútostnú klímu.
Priateľ plukovníka Malcolm, Dr Flaxman z Fifeshire, choval bielych teriérov z Aberdeen (Škótsko) tzv. Pittenweem (Pittenween) teriéry alebo aj Flaxman´s White Scottish Terriers. História prechodov medzi Poltaloch a Pittenweem teriérmi je však nejasná.
http://1.2.1.4/bmi/chestofbooks.com/ani ... A-PILL.jpg
(DR. Flaxman´s White Scottish Terriers Pillenweem.Regina a Billy Pillenweem)
http://1.2.1.3/bmi/chestofbooks.com/ani ... UPPIES.jpg
vrh Flaxman´s WST šteniat)
http://1.2.1.5/bmi/stcinc.org/stc_hist/whites.JPG

Výstavy začali v roku 1859 a všetky teriéry zo Škótska boli vtedy uvedené pod jedným menom, "Scotch" alebo "Scottisch Terriers". Niekde medzi 1899 a 1900 sa začal uvádzať názov plemena "White Scottish Terrier".

V roku 1904 bol založený prvý klub plemena a vojvoda z Argyllu bol jeho prvým prezidentom.
V roku 1906 bol založený druhý klub tohto plemena s grófkou z Aberdeenu zvolenou za predsedkňu. A po grófke nasledoval plukovník Edward Malcolm.
Názov West highland white teriér bol zaznamenaný prvýkrát v roku 1909.
Kennel Club uznal v roku 1907 WHWT za samostatné plemeno a v ten istý rok sa objavil prvýkrát na súťaži Cruft. V r. 1907 bol tiež prvým šampiónom WHWTpes Morven, bol zo spojenia pes Brogach, pomerne veľký pes veľké kosti, a fena Callaig.
http://1.2.1.2/bmi/www.gryffindor.pl/rasa/h4.jpg http://1.2.1.3/bmi/www.gryffindor.pl/rasa/h5.jpg
Morvenovi potomci sú napr. Atholl, biely pes, ktorý bol málo používaný, Ch. Glenmohr Model, neskôr exportovaný do USA, a ktorý tvoril stavebnú krv WHWT na tejto strane Atlantiku. Ostatné psy, ktoré stoja za zmienku, boli Ch. Kiltie, Ch. Oronsay, Ch. Nevis, Ballach Bhan a Dazzier Sands, suky Ch Runag a Ch Chatty of Childwick.

A v roku 1908 bol Westie uznaný AKC (American Kennel Club).
Do roku 1924 mal westík so súhlasom klubu v rodokmeňoch cairn a škótskych teriérov.
http://1.2.1.1/bmi/www.westies-of-yeste ... 908web.jpg
http://1.2.1.3/bmi/www.westies-of-yeste ... 910web.jpg

Plemeno sa naďalej rozvíjalo a rástlo s mnohými slávnymi menami ako May Pacey's - Wolvey, Mr H Buckley a jeho dcéra, Scotia a B Lucas's - Highclere, aby sme vymenovali aspoň niektoré.
Potom prišla vojna, ktorá plemeno ťažko postihla. Výstavy museli byť ukončené v roku 1916 a v roku 1917 bol zakázaný chov. Ku koncu vojny zostalo len veľmi málo westíkov a chov tak musel začať odznova.

Obnovenie chovu westíka nastalo v roku 1920 a Mrs Lucas's Ch Highclere Rhalet bola prvá zo 125 šampiónov, ktorej sa v rokoch 1920 a 1939 podarilo obnoviť chovateľskú činnosť. 32 šampiónov zo 125 boli z Wolvey Kennel.
V priebehu rokov sa veľa ďalších psov podieľalo na vývoji WHWT ako napr. Mrs. Kerr s Harviestoun Mab, Mrs. Clare s Cairn Ransa, Mrs. Buckley s Ch. White Sylvia, Mrs. Pacey s Chs. Wolvey Peacock, Poacher, and Pepper, Mrs. Innes Ch. Brean Glunyieman, Miss Thorton s Ch. of Rushmoor, Mrs. Hewson s Chs. Clint Creek and Clink Cocktail, Mrs. Allom s Fuzfield Prosper and Miss Turnbull s Leal Patrick. Toto je len niekoľko málo príkladov pozadia plemena pred druhou svetovou vojnou.

S vypuknutím druhej svetovej vojny bol chov opäť pozastavený, ale tentoraz nebol zakázaný. Mnohí sa zhodujú, že plemeno bolo v celej svojej kráse v dobe medzi vojnami.
http://1.2.1.5/bmi/www.westies-of-yeste ... dumWEb.jpg

Avšak len málo oddaným tomuto plemenu sa podarilo zachovať svoje chovateľské stanice. Mená ako May Pacy (chs Wolvey), Dr a Mrs Russell (chs Cruben), Miss Wright (chs Calluna), Miss Wade (chs Hookwood), Mr a Mrs Dennis (chs Branston), Mrs Alloy (Furzefield) a Miss Turnbull (Leal).
Prvý šampión po druhej svetovej vojne bol CH Freshney Fiametta patriaci Miss E Wade, ktorá mala šesť majstrov v krátkom čase. Ch Hookwood Mentor pokračoval ako jeden z hlavných otcov ďalších WHWT.

A medzi preslavené, tzv. nesmrteľné psy, určite patrí pes CH Wolvey Patrician, z chovu Mrs M.Pacey. Tento pes patril medzi velikánov svojej doby, ale je lepšie si pamätať cez jeho úspechy jeho potomkov, mnohých skvelých westíkov,Amer.Ch. Wolvey Pace of Edgerstoune, Eng. Ch. Wolvey Pauline and Wolvey Petal dam of another stud force, Ch. Wolvey Poacher.
http://1.2.1.1/bmi/www.gryffindor.pl/rasa/h8.jpg
rok 1929; z ľava: Ch. Wolvey PATRICIAN, Ch.Wolvey DANDY

použitá literatúra:
http://www.riahorter.com/DOGS%20IN%20CA ... 20WHWT.pdf
http://www.westies-of-yesteryear.co.uk
http://www.gryffindor.pl/ang/historia2.htm
http://www.southernwesthighlandwhiteter ... eview.html
http://www.westiecentennial.com/history.htm
http://chestofbooks.com/animals/dogs/Do ... -Oxon.html
http://stcinc.org/learn.htm


inak kedysi som hľadala všelijaké informácie o westíkoch, ktoré som chcela potom dať na svoju stránku. A jednou z nich bol aj tzv. Originálny názov plemena West Highland White Terrier (tak som to pomenovala, robila som to ako 13 ročná :hi: ), tak tu to je:
v češtine Vesthajlendský Bíly Teriér
v slovenčine Vesthajlendský Biely Teriér
v nemčine West Higland White Terriër
v angličtine West Higland White Terrier
v polštine [color=#FF00BF0]Westiego[/color]
v čínštine /?/ 웨스트 하일랜드 화이트 테리어
historické názvy Poltalloch Terrier, Roseneath Terrier, White Roseneath Terrier

:heh:
a ešte toto som našla. Robila som to sama za pomoci mne dostupných informácii. Poznámka: chcela som byť presná :ha:
Preloženie názvu tohto plemena West Highland, britská Západná vrchovina, teda Škótsko, odtiaľ pochádza. White, z anglického biely, určuje jeho farbu srsti. Terier, z latinského terra, čo znamená zem, určuje jeho povahové vlastnosti, využitie a črty.

Systematika FCI skupina 3. Teriéry Teriéry sú psy najčastejšie využívané v poľovníctve (škodnej alebo inej zvery), v dnešnej dobe však čoraz viac slúžia ako rodinné psy využívané napr. pri kynologických športoch.

Odkiaľ pochádza Jeho domovom je Škótsko, ktoré je jedným zo štyroch častí spojeného kráľovstvá, Veľkej Británie, (zvyšné tri sú Anglicko, Wales a Severné Írsko) a tvorí severnú časť ostrova, ale presnejšie pochádza z West Highlandu, zo Západnej vysočiny.


//skopirovane prispevky viewtopic.php?f=80&p=348800#p348800 a viewtopic.php?f=80&p=284411#p284411
Mackie
Caesar (15 r), Fergie (11 r), Aron (5 r)
foto (c) kennel de Bohemia Commander
https://animalfluencer.sk https://vegmapa.sk/
MisheliQ
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7599
Bydlisko: Bratislava - Krasñany

Poslaťod Iwka » Štv 16.08.2007 13:10

Ze lenivy pohodak =) Moja lieta ako tryskomys a to ma len 3,5mesiaca! Inac westik je super psik!!! Obrázok

To je moja Meggy. Len keby ten chvoost mala hore :smile:
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1538
Bydlisko: Praha

Poslaťod Lulča » Pia 17.08.2007 14:07

moj westik fenka 3 ročna sa velmi rada hra rada sa natahuje o hracky a vzdy ked je mokr abeha ako splasena :jupi: ale ona je taka ze ked sa jej zas nikdo nevenuje ze napr sedime pri telke tak lezi a chce ist na uky a hladkat sa a ked jej dakto hodi hracku hned sa chce hrat a nahanat
Ked´lesná cesta kdesi bočí
a rozzurený vlk mi stoji zoči voči
ja neviem čo s tým kam teraz odbočím
ciest je vždy viac len jednou môžeš ísť
vybrať si tú správnu a tou do ciela prísť
Lulča
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Iwka » Pia 17.08.2007 18:58

Lulča píše:a vzdy ked je mokr abeha ako splasena
. Tak to aj Meggy. A utiera sa do koberca a dobre ze aj kotrmelce nerobi...
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1538
Bydlisko: Praha

Poslaťod Lulča » Pia 17.08.2007 21:25

Meggy presne a natahne zadne labky tak zlato do zadu aj tvoja sa rada vala v snehu???boja sa vasi westici burky??lebo moja ano
Ked´lesná cesta kdesi bočí
a rozzurený vlk mi stoji zoči voči
ja neviem čo s tým kam teraz odbočím
ciest je vždy viac len jednou môžeš ísť
vybrať si tú správnu a tou do ciela prísť
Lulča
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Iwka » Pia 17.08.2007 21:37

Este vsnehu nebola lebo sa narodila len koncom aprila. Burky sa ani neboji. Strasne rada plava. A co tvoja?
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1538
Bydlisko: Praha

Poslaťod drndos » Pia 17.08.2007 22:00

môj sa stráaašne bojí vŕtačky
[img:1f345089f5]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:1f345089f5]
drndos
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 30

Poslaťod Iwka » Pia 17.08.2007 22:09

Ked dneska tato vrtal Meggy mu chcela zobrat vrtak a vrtacky sa nezlakla :)
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1538
Bydlisko: Praha

Poslaťod drndos » Pia 17.08.2007 23:51

Môj dostane triašku a musím s ním ísť von alebo mu dačo dať lebo neprestane sa triasť
[img:1f345089f5]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:1f345089f5]
drndos
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 30

Poslaťod simm » Sob 18.08.2007 16:25

strasne sa mi pacia tie obrazky :poklona: :jupi:
[img:bbee06979b]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:bbee06979b]
simm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 105
Bydlisko: Leopoldov

Poslaťod drndos » Ned 26.08.2007 15:51

[img:1f345089f5]http://www.dogs.wz.sk/download/administrator.gif[/img:1f345089f5]
drndos
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 30

Re: Westík

Poslaťod MisheliQ » Str 29.08.2007 8:52

drndos píše:Špeciálny znak - lenivý pohoďák


Tak to si kde nabral? Westíky a leniví pohoďáci? :oo: no čosiii...väčšiu blbosť som nepočula :ua:

Drndos, nemôžeš súdiť charakteristické vlastnosti westíka len podľa toho ako sa správa tvoj westie...pretože toto sú už len jeho osobitne vlastnosti, to, že je lenivý je jeho vlastnosť a verím, že aj niekoľkých westíkov, ale tých je určite málo...preto štandard určený FCI bol posudzovaný podľa niekoľkých westíkov a ich rovnakých charakteristických čŕt

tak to aj môj Caesarko, keď je mokrý začne behať z izby do izby ako šialený, potom skočí do jednej z postelí (buď v mojej izbe, ségrinej izbe alebo v rodičovskej spálni) a začne sa válať v perinách, vytierať sa do nich, všetko hrýže, je taký bláznivy...ale je to hrozne zlatučké...

//edit drndos nauč sa editovať príspevky!

Lulča píše:Meggy presne a natahne zadne labky tak zlato do zadu aj tvoja sa rada vala v snehu???boja sa vasi westici burky??lebo moja ano


Caesarik sa vôbec neváľa v snehu, on len keď mu hodíme snehovú guľku, tak ju chytí do papule, inak nič... a môj westík sa vôbec nebojí búrky, práveže vtedy sa hrá na neviemakého hrdinu, že aký je on boss a začne na hromy strašne zúrivo, odstrašujúco štekať :angel:
Caesar (15 r), Fergie (11 r), Aron (5 r)
foto (c) kennel de Bohemia Commander
https://animalfluencer.sk https://vegmapa.sk/
MisheliQ
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7599
Bydlisko: Bratislava - Krasñany

Poslaťod Lulča » Str 29.08.2007 9:09

MisheliQ píše:
Lulča píše: ked je mokr abeha ako splasena :jupi:


tak to aj môj Caesarko, keď je mokrý začne behať z izby do izby ako šialený, potom skočí do jednej z postelí (buď v mojej izbe, ségrinej izbe alebo v rodičovskej spálni) a začne sa válať v perinách, vytierať sa do nich, všetko hrýže, je taký bláznivy...ale je to hrozne zlatučké... :smile:presne tak aj moja,ale je to uplne milunke len mam potom mokru celu postel ako sa tam poutiera
Ked´lesná cesta kdesi bočí
a rozzurený vlk mi stoji zoči voči
ja neviem čo s tým kam teraz odbočím
ciest je vždy viac len jednou môžeš ísť
vybrať si tú správnu a tou do ciela prísť
Lulča
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 15
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Vikiki22 » Str 29.08.2007 19:37

Aj moj bratranec ma westika- vola sa Sziszi. Tak, je sice pohodacka, ale certovska pohodacka! Stale daco zle zraba :lol:

Obrázok Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10727
Bydlisko: Dvory nad Žitavou

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI