Psie záprahy

Sem píšte všetko o záprahových športoch (Dogtreking, Canicross, Bike a podobne).

Re: Psie záprahy

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 25.09.2008 15:49

LH (keby ste niekto nepoznali, o čom pochybujem: Lamačan husky) pri dnešnom tréningu. Závratných 8,8 km, ale na začiatok to neni špatný :smile:
Obrázok
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Psie záprahy

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 26.09.2008 11:04

Niečo ma dne snapadlo.

Jeseň

Nakoľko sa nám zjesenieva a ja som si dnes vypočula jednu hudbu, ktorá mi to všetko pripomenula, napadlo ma, prečo je tento šport taký krásny.

Vonku jemne mrholí, tri dni pred tým lialo. Je hmlisté ráno a teplota niečo okolo 3 stupňou.

Vzduch je krásny, ale je v ňom cítiť to, čo bude, do ostrej sviežosti sa mieša vôňa bahna a rozložených listou.

Kým prejdeme od auta na štart, mám mokro v botách a niekoľko krát som sa kvalitne pošmykla.

Psíček je natešený a svoje emócie prenáša viac menej úspešne aj na mňa. Štartujeme, tri dva, jedna...go, ticho. Len spod kolies sa ozýva neomylné crrrrcrrrrrr, ako odstrekuje rozmočená nahnednutá zmes rodnej hrudy.

Ešte stále pohoda, ešte stále, prejde kilometer, už nie. Začínam cítiť chlad, skrátka mokro v gatiach. Ako postupujeme, mokro sa premiestňuje aj na iné časti tela a gate sa lepia na kožu ako slizká potvora s podzemia. Je mi zima a ešte niesme ani v polovici. Pomaličky navlháva aj šatka pod prilbou a o chvílu mám na hlave studený zverák.

Prvé skutočné bahno, člap, člap, pes sa ťape ďalej, bike sa zarýva a kričím na psa, nech sakra ťahá. Zaťahal, super, sme z toho vonku.

Dobojujeme na koniec chodníka, otočka domou. Na moju smolu dole kopcom a najbližšiu dvadsaťminútovku ma nečaká nič iné, len pasívne sedieť a brzdiť. Keď bolo doteraz zle, teraz bude ešte horšie.

Netrvá ani minútku a som skrehnutá na kosť. Zase to isté bahno, ale z opačnej strany, prelietaváme cezeň rýchlo, veľké ČLAP, mokrú hrudu cítim aj na tvári a niečo mi vrže pod zubami. Zrýchlené crrrrr od kolies, ťap, ťap, ťap, od nôh psa odstrekujú cákance blata, mokré gate...

Vchádzame do poslednej časti, dolekopca, kde je dobré byť fit, lebo je to zložitý úsek.

Ruky v rukaviciach sú skrehnuté, len každý náraz do predného kolesa znamená ostrú bolesť v prstoch. Zato zvyšok... na biku sedím len silou vôle, pretože chlad skrehnutého tela vháňa plač do hlavy. Cez zaťaté zuby si opakujem skloňovanie rôznych prostonárodných slov, musíme dôjsť.

Bike sa vezie z prava do ľava v bahenných kolajniciach od traktora, občas zasekne o prasačie rýpanisko. Nevadí, už sme skoro doma.

Zastavujeme. Všetko, načisto všetko, bike, ja, postroj, šnúra, pes je pokryté lesklou hnedou vrstvou rodnej hrudy. Je zima a prší. Toto všetko si musím naložiť do auta, ktorého vnútrajšok o chvílu bude vyzerať ako výskumný ústav balneológie.

Pes žerie, ja pijem horúci čaj v teplých ponožkách a je nám dobre. Vonku je šero a sivo, v nútri teplo a v okne horí sviečka.
Milujem tento šport, keď vám dá do tela, ale najmä do hlavy.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Psie záprahy

Poslaťod Sunny » Pia 26.09.2008 11:20

ulfi :poklona: Viem si to celkom živo predstaviť. Podobné pocity som zažívala kedysi na koni - len sa k tomu pridal studený vietor na poli :smile: Tie teplé ponožky a horúci čaj boli na tom vždy najlepšie :smile:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Psie záprahy

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 26.09.2008 17:52

Díki :hi:
Offtopic: Inak, si neviem predstaviť, čo s blatovým pejkom, keď je taká zima. Neprechladí sa, keď sa po návrate osprchuje? Alebos a to nehá zaschnúť a potom sa to nejak "zoškrabe". :smile:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Psie záprahy

Poslaťod Sunny » Sob 27.09.2008 17:44

Offtopic: Ono to opadá :heh: Striekajú sa max. nohy, tým to neublíži. Ale keďže naše potforky žijú celoročne vo voľnom ustajnení, pernamentne od blata aj za ušami, tak to proste nerišime... Dokonalé bahenné masky majú na sebe :ha:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava


Re: Psie záprahy

Poslaťod katka » Štv 02.10.2008 6:56

jéééj...supišné videjko...som sa nasmiala...

Ulfi...mala by si napísať na mushing.sk do diskusie o Mošovských pretekoch. Podaktorí chcú skrátiť trať, aby sa im neuvarili psy :lol: a ty beháš osmičku len na tréningu. By som sa nasmiala, kebyže im všetkým s Vigouškom vytriete zrak :aplause:
katka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 749
Bydlisko: Rajka

Re: Psie záprahy

Poslaťod Betka » Štv 02.10.2008 12:23

Ulf :jop: . Pjekne. Už sa neviem dočkať kedy nám opravia bike a s mojou lemrou niečo takéto skúsime :jazyk:
Betka
Big Dog
 
Príspevky: 1446

Re: Psie záprahy

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 02.10.2008 12:24

No ale mi tú osmičku neprecválame ako kone, to je ten problém. Pod heslom: "hlavne že to ide a šnúra je napnutá". :ha:
Ono nič sa nedá robiť. Ak vôbec chceme tých 2x6 km prejsť, museli sme trochu pritvrdiť tréning :nwm:
Však uvidíme, ako to bude naozaj.

Betka díki, daj vedieť, ako to dopadlo :jop:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Psie záprahy

Poslaťod Poca » Pon 06.10.2008 7:26

Ak ma byt dlhe to lano medzi psom a bikom? Cyklista nesmie predbehnut psa bolo myslene akoze uplne predbehnut, alebo nevadi ked ide pes popri mne?
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Psie záprahy

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 06.10.2008 7:33

Tá moja kúpená má niečo okolo tri metre. plus mínus. Neviem, či je na to predpis, snáď o minimálnej dĺžke. Nejak sa neviem dopátrať súťažného poriadku pre SR. České ano, no snáď to bude podobné.
na mushing.cz tie poriadky sú.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Psie záprahy

Poslaťod danka.d » Pon 06.10.2008 11:50

Tu su pravidla pre SR-karove preteky.

http://www.mushing.sk/modules.php?op=mo ... =11&page=1

3. Bikejoring

3.1. Povinná výbava

Pes je spojený z pretekárom šnúrou , ktorá nesmie presahovať dĺžku 3m.
Bicykel je vybavený efektívnymi brzdami na obidvoch kolesách.
Prilba
Rukavice

3.2. Penalizácia pretekára

Pretekár na bicykli nesmie predbehnúť psa.
Bicyklista jazdiaci pred psom.
Ťahať psa za šnúru dopredu.
Lákať unaveného psa na akékoľvek predmety.
Privolávať psa dopredu akýmkoľvek spôsobom , inou osobou dopredu.

3.3. Ak pes odmietne z akéhokoľvek dôvodu bežať ďalej , pretekár musí ukončiť pretek , nesmie psa nútiť a pokračovať do cieľa. Pretekár nebude hodnotený.
danka.d
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 83
Bydlisko: Bratislava

Re: Psie záprahy

Poslaťod Poca » Pon 06.10.2008 14:35

Jeee, diik, to mi pomohlo. Ostatne blbe otazky si necham az na piatok. Dufam ze dovtedy budem zdrava.
Poca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1523
Bydlisko: "..na horách býva.."

Re: Psie záprahy

Poslaťod katka » Uto 14.10.2008 10:54

Nechcela som to pchať do SH...oplatí sa popozerať si túto webku: http://www.noatak.com/kennel/present.asp
katka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 749
Bydlisko: Rajka

Re: Psie záprahy

Poslaťod julieta » Str 15.10.2008 7:03

Ako je to s malymi psami? tie ako som si vsimla nejdu pri bicykli ale su pripnute o pas cloveka...
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

PredchádzajúciĎalší

Späť na Záprahové športy