Opičí pinč / Affenpinscher (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Opičí pinč / Affenpinscher (FCI)

Poslaťod bibi25 » Štv 02.05.2013 15:02

http://www.malyhladkosrstypinc.estranky ... ndard.html

Krajina pôvodu: Nemecko

Použitie: domáci a sprievodný pes

Klasifikácia: 2.skupina - pinče a bradáče

Celkový vzhľad: je drsnosrstý, malý, zavalitý a má opičí výraz tváre

Dôležité proporcie: v pomere výšky v kohútiku a dĺžky tela má byť stavba čo najkvadratickejšia

Povaha: je milou zmesou neohrozenosti, tvrdohlavosti, statočnosti a prítulnosti, ktorá sa strieda so šibalskou vážnosťou a prekypujúcou náklonnosťou. Jeho nepatrná veľkosť z neho robí príjemného bytového psíka aj v tom najmenšom byte, pre svoje vlastnosti môže zastávať aj úlohu strážcu

Lebka: je skôr guľovitá ako podlhovastá, namá byť príliš ťažká, je vysoko klenutá s výrazným čelom

Čelový sklon: výrazný

Ňucháč: okrúhly, plný, čierny

Papuľa: chrbát nosa je rovný, nie je vyhrnutý nahor, krátky

Pysky: tesne priliehajú na čeluste, sú čierne

Chrup: plnochrupý (42 zubov), čisto biele zuby, spodná čelusť dosahuje pred hornú a je mierne klenutá. Rezáky zdravého chrupu sú čo najrovnomernejšie zoradené v miernom oblúku. Očné zuby a rezáky nesmie byť vidno pri zavretej papuli, takisto ani jazyk. Chýbanie 2xP1,P2, alebo P3 prípadne kombinácia dvoch týchto zubov sa toleruje

Oči: tmavé, skôr okrúhle a plné, priliehavé, čiernopigmentované viečka orámované vencom drstnej srsti

Uši: vysoko nasadené, nesené rovnako, otočené dopredu v tvare písmena V, vnútorné okraje priliehajú k hlave, alebo malé stojacie uši, rovnako vztýčené a nesené čo najvztýčenejšie

Krk: je krátky, rovný, suchý, mocne osadený, silný, koža na hrdle prilieha a je bez vrások

Trup: silný, kvadratický, kompaktný

Horná línia: prebieha od kohútika, smerom dozasu mierne spadá, v takmer rovnej línii

Kohútik: tvorí najvyššie miesto hornej línie

Chrbát: je krátky, silný a pevný

Bedrá: krátke a mocné. Vzdialenosť medzi poslednými rebrami a bokmi je malá, pes vyzerá kompaktne

Kríže: krátke, mierne klenuté, nebadane prechádzajú do nasadenia chvosta

Hrudník: je iba trocha sploštený zo strán, primerane široký, siaha pod lakte. Spodná línia a brucho sú primerane vtiahnuté. Línia brucha a horná línia (od kohútika po nasadenie chvosta) prebiehajú takmer paralelne

Chvost: prirodzený

Predné končatiny: sú mocné, rovné, paralelné, nie úzko postavené

Plecia: dobre osvalené, šikmo uložené lopatky (45°) sú ploché, ale svalnaté

Ramená: dobre priliehajú k trupu, sú silné a svalnaté

Lakte: korektne umiestnené, nie sú vtočené ani vytočené

Predlaktia: silné, zo všetkých strán rovné

Kĺby nadprstia: silné a pevné

Nadprstia: pri pohľade spredu zvislé, pri pohľade zboku trochu šikmé, mocné a svalnaté

Predné labky: krátke a okrúhle, prsty dobre priliehajú sú klenuté (mačacie labky), vankúšiky pevné, pazúriky krátke, čierne, mocné

Zadné končatiny: pri pohľade zboku šikmé, primerane zauhlené, pri pohľade zo zadu paralelné

Stehná: svalnaté, široké

Kolená: nie sú vytočené ani vtočené

Podkolenia: dlhé a silné

Päty: primerane zauhlené

Podpätia: zvislé

Zadné labky: o niečo dlhšie ako predné, prsty dobre priliehajú, sú klenuté, pazúriky sú krátke a čierne.

Pohyb: voľná, plynulá cupitavá chôdza, s dobrým záberom zadných končatín. Pri pohľade spredu i zozadu rovný a paralelný

Koža: na celom tele dobre prilieha

Osrstenie: srsť na tele má byť tvrdá a hustá, na hlave sa tvorí ozdoba z huňatého odstávajúceho obočia, vencovitého lemovania očí, nádhernej brady, štice a osrstenia líc. Aj srsť na hlave má byť pokiaľ možno tvrdá, chumáčovitá a radiálne odstávajúca, vytvára opičí výraz, od ktorého je aj odvodený názov plemena

Farba: čisto čierna aj s čiernou podsadou

Veľkosť: výška v kohútiku 25 - 30 cm

Hmotnosť: 4-6 kg

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky.

- ľahká,ťažká,krátkonohá alebo vysokonohá stavba, svetlé oči, nízko nasadené alebo veľmi dlhé, rôzne nesené uši, ľahké uši, príliš hlboký hrudník, príliš dlhý, klenutý alebo mäkký chrbát, kaprí chrbát, zrazená krížová kosť, nasadenie chvosta smerujúce k hlave, príliš zauhlené súdkovité zadné končatiny, dlhé labky, krátka, mäkká, zvlnená,strapatá, hodvábna, biela,alebo škvrnitá srsť, veľkosť 1 cm nad alebo pod predpísanú mieru

Hrubé chyby:

- nesprávny pohlavný výraz /napr.samčia sučka/, príliš jemné kosti, nahor zahnutá papuľa ako má grifon, dlhá papuľa, príliš výrazný predhryz, kliešťový zhryz, vypúlené oči, vytočené lakte, vytočené päty, veľkosť viac ako 1 cm a menej ako 2 cm nad alebo pod predpísanú mieru.

Vylučujúce chyby:

- znetvoreniny každého druhu, nesprávny typ, hrubé chyby stavby, osrstenia a farby, chyby chrupu ako nožnicový alebo skrížený zhryz, veľkosť viac ako 2 cm nad alebo pod predpísanú mieru, plachá alebo agresívna povaha

Poznámka: psy musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok
bibi25
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: PN

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod bibi25 » Štv 02.05.2013 15:11

Na tohto rocnej Westminster show v New Yorku ziskalo prave toto plemeno titul Best in Show - najkrajsi pes vystavy!
Bol to psik s menom Banana Joe V Tani Kazari. Vraj to bol uz 86 titul BIS, ktory tento psik ziskal :smile:

Toto je on:

Obrázok

Obrázok - 2krat klik

Obrázok
Naposledy upravil bibi25 dňa Štv 02.05.2013 15:19, celkovo upravené 3
Obrázok
bibi25
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: PN

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod hruska » Štv 02.05.2013 15:17

och :lol:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod bibi25 » Štv 02.05.2013 15:21

ono je to take skarede az sa mi to tusim paci :lol:
Celkom je zlaty :smile:
Obrázok
bibi25
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: PN

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod hruska » Štv 02.05.2013 15:28

u mna skor patri do kategorie je to skarede a bodka :heh: ale nie, chapem, ze niekomu sa moze paci (ok, nechapem :heh: ), pre mna ozaj ten psik nema ziadne caro :nwm: Aj ked trocha mi pripomina Pai Meia, to ma plus :)
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod bibi25 » Štv 02.05.2013 15:35

Jaj, ze by?? :heh: Trochu aj hej... :lol:

Obrázok
Obrázok

Ten hafan je velmi zvlastny a tym aj zaujimavy. Ma nieco do seba. Mne az tak skaredo nepripada :smile:
Obrázok
bibi25
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: PN

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod hisham » Štv 02.05.2013 15:57

Podobá sa na bruselského grifóna, a tie sa mi kedysi veľmi páčili, lebo ma rozosmievali už len pri pohľade na ich fotky. Asi by som sa nevedela neusmiať, keby som niečo takéto mala doma a pozrela by som sa na ten ksichtík :lol:
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod usagi » Štv 02.05.2013 20:28

Offtopic: Na ruske forum o pincoch som prestala chodit, bo to tam denne zahlcovali desiatkami fotiek tychto strasidielok a ja som proste nedokazala ani len prestierat zaujem a nadsenie uz vobec :heh: A bolo mi trapne stale pokracovat v nacatej teme, nechcela som byt za total ingnoranta...Toto spada (pre mna) do kategorie - nechapem, na co je to dobre :hi: :joint:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod Ivanka.P » Štv 02.05.2013 21:13

Na to že mi to zdvíha ego :haha: lebo som krajšia :haha:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod usagi » Štv 02.05.2013 21:15

:haha:

Offtopic: som zla,viem :hi:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod katkariinka » Štv 02.05.2013 21:17

ehm... o čom pinč? :angel:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod terik » Štv 02.05.2013 21:32

je to krásny pes, a má ešte krajší pohyb a aj laik vidí rozdiel medzi posledným obrázkom od Bibi25 a Banana Joe ... a + je to pes ktorý sa vie predať. Právom zaslúžené tituly.
terik
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 122
Bydlisko: Žilina

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod Ivanka.P » Štv 02.05.2013 21:36

:heh: o čom...... :joint: to si zaklincovala :heh:

Je jasné že vo svojom plemene je ten pes šampión, no takých znalcov vela nieje :no:
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod bibi25 » Pia 03.05.2013 7:22

Som zvedava ci aj na slovensku mame taketo opicky :lol: Viem ze tu mame vselijake, ale teraz myslim konkretne tohto psika :smile:

Edit: zatial som nasla iba jednu chovku a to v CR: http://www.psy.sk/?m=Chovatelska-stanic ... anice=3391

Viem ze sa vam niektorym velmi nepaci ale ten psik je paradny (Banana Joe V Tani Kazari):
http://www.youtube.com/watch?v=Qp5a39kiAzY
Evidentne ho to bavi a vystavu si uziva majitel aj pes :smile: Super.
Obrázok
bibi25
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: PN

Re: Opičí pinč / Affenpinscher, Money Dog

Poslaťod bibi25 » Pia 03.05.2013 8:06

Uz viem na co sa mi ten psik podoba... na tie potvorky zo Star Wars na Chubaku a na Ewoks :heh: (neviem ako sa im hovorilo po slovensky)
Obrázok
bibi25
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 508
Bydlisko: PN

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI