Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (AKC)

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod katkariinka » Pon 16.08.2010 14:30

Ano, AHT vzniklo nahodou, resp. prve steniatko sa narodilo nahodne dvom rat terierom - ktore museli byt prenasacmi recesivneho genu bezsrstnosti.
Ale potom sa cielene chovalo na tejto holej sucke a skusali ju krzit s inymi rat teriermi - to vsak nefungovalo - kedze tie neboli nosicmi oneho genu.
Az dalsim pribuzenskym krytim - so synom, sa opat stretli dva recesivne geny a bolo.

Takze AHT vznikli z rat terierov, krizenim nahych a osrstenych jedincov vznikaju aj osrstení prenasaci - v principe rat terier, ale vlastne osrstene AHT.

(A ze preco este nie je FCI uznane... :pac: )
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 16.08.2010 14:37

No, tej prvej časti chápem. A k druhej časti - spojením bezsrstého AHT a osrsteného RT (bez recesívneho génu) vzniknú prenášači - osrstení. To mi je jasné. Len to sú, teda, AHT alebo RT? Či to je to isté? :nwm:
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod katkariinka » Pon 16.08.2010 14:41

No to by aj mna zaujimalo
Ale predpokladam, ze vtedy je to uz AHT - napr. aj moja Lisa ma oboch rodicov osrstenych - a urcite to boli AHT.
Takze podla mna - ak sa uz raz prikrizi rat terier, tak z potomkov su AHT.
(Mala by som sa na to popytat nejakych chovatelov v USA, ze jak to vlastne funguje)
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 16.08.2010 15:47

Ak sa raz prikríži rat terrier, potom sú to len AHT? Nejak to nedáva príliš zmysel. By som na to bola zvedavá aj ja. Zaujalo ma to. :yes:

EDIT: Našla som v knihe o genetike psov zaujímavú vec. Možno zaujme. :smile:
Gén Hr a Ha - Hairless
Žiadny naháč nie je úplne bez chlpov. Nahosť je kontrolovaná dominantnou alelou Hr, normálne osrstenie recesívnou alelou hr. Homozygoti HrHr sú letálne (odumierajú behom vnútromaternicového vývinu). Žijúce osrstené jedince majú, teda, Hrhr. Pre tieto heterozygoty je typická chudozubosť. Napr. u čínskeho chocholatého psa: hrhr - labutienka, Hrhr - naháč.
ALE! U AHT je typický gén Ha a nahosť kontroluje recesívny gén ha a osrstenie dominantná alela Ha. U tohto plemena však nie je typická chudozubosť.

Takže otázne je, ako to funguje u rat teriérov. Ale podľa toho, čo si napísala, to bude zrejme ako u AHT.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod katkariinka » Pon 16.08.2010 18:56

AHT vzniklo nahodnou mutaciou RT, ktora pri spravnom spojeni dvoch jedincov s tou istou mutaciou viedla k nahym steniatkam. Ale stale to bol RT, od 1999 uznany ako bezsrsta varianta RT.

Od 2004 bol uznany ako samostatne plemeno ale s povolenym krizenim s RT - aby sa zabezpecila dostatocna geneticka rozmanitost. Z toho predchadzajuceho linku som pochopila, ze pokial pride ku krizeniu AHTxRT, tak je z toho AHT - v tomto pripade vzdy osrstene.

Este dodam zopar veci nie uplne z mojej hlavy. Ked som sa o teme genetickej podmienenosti AHT a inych nahacov bavila so svojou sestrou (je tak trochu od fachu), tak mi objasnila par veci.
Bezsrstnost u AHT a inych nahacov je sposobena inym genom - pravdepodobne u cinskych nahacov je to gen, kde dominantna alela blokuje ucinok daneho genu, ale nie uplne - preto maju ciastocne ochlpenie.
Na druhej strane AHT ma dve recesivne alely - to znamena, ze nieco chyba (dohad - ich telo napr. nevie vyrabat nejaku stavebnu latku srsti)
Preto su tam aj ine nasledky (problemy so zubami u ostatnych nahacov), iny typ koze a pod.

toto bolo velmi laicky napisane, ale snad chapes pointu :D
Naposledy upravil katkariinka dňa Uto 17.08.2010 8:22, celkovo upravené 1
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod Vikiki22 » Pon 16.08.2010 20:22

Hej, chápem. Cca to isté som napísala aj ja. :no:
U naháčov je to gén Hrhr, čiže heterozygot, preto majú čiastočne srsť. AHT je čistý recesívny homozygot haha, preto nemá ani žiadnu srsť.
Vikiki22
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11064
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod katkariinka » Pon 16.08.2010 20:28

Vsak hlavne, ze sa chapeme :)
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod lila.claire » Uto 17.08.2010 7:47

AHT ma problem so zubami? joj ale strasne su krasni, ja som ani nevedela ze sa chovaju tu niekde v nasich koncinach.
It´s not a bug; it´s a feature.
lila.claire
Big Dog
 
Príspevky: 1256
Bydlisko: Košice

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod katkariinka » Uto 17.08.2010 8:21

Nie, bezsrstost u AHT nie je spojena s problemami so zubami - ako je to u ostatnych nahacov.
Aj ked nasej Lise par zubov chyba - ale podozrievame z toho uraz zo steniatkovskych cias :lol:

Ja som tiez pred rokom netusila, ze take plemeno vobec existuje :) Aj ked sme sa rozhliadali po psikovi, hladali sme skor peruana alebo mexicana - kedze o AHT som citala len maly stek na wikipedii a ani ma nenapadlo, ze by tu boli. A nahoda (a google) dala, ze som natrafila na stranku nahaci.sk , kde bola fotka prave volnych steniatok v CR, zbadala som Lisu a uz to bolo. Laska na prvy pohlad. Prvy AHT, ktoreho som videla, bola Lisa. :no:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod mooshka » Uto 31.08.2010 19:48

Ahojte :ahoj:

chcela by som len zareagovat na trocha nepochopenu osrstenu variantu Americkeho bezsrsteho teriera. Z genetickeho hladiska ak su rodicia obaja bezsrsti, narodia sa len bezsrste steniatka a ak je medzi nimi jeden osrsteny (AHT!) alebo obaja rodicia su osrsteni AHT, tak sa narodia steniatka aj osrstene aj bezsrste. Po dvoch rodicoch, bez ohladu na osrstenost, alebo bezsrstnost, vsetky steniatka su nositelmi recesivneho genu pre bezsrstnost.

Pokial do chovu sa pouzije Rat terier, narodia sa taktiez osrstene aj bezsrste steniatka. Tu vsak je potrebne spravit testy u osrstenych outcross steniat, ci su nositelmi recesivnej bezsrstnosti, moze sa stat, ze nie su a vtedy sa nepouziju do dalsieho chovu.

Cize ak sa narodi osrsteny AHT, je to samozrejme AHT ale jeho osrstena varianta. Tito psi su mimoriadne doleziti a bolo by ich potrebne co najviac pouzivat do chovu, pretoze maju vacsinou silnejsiu kostru, zdrave zuby, srst, kozu a je to dolezite aj z hladiska genetiky. Zial u nas je ich malo a chovatelia ich nechcu pouzit do chovu prave kvoli osrstenym steniatkam, ale naozaj je to potrebne a ak najdem toho praveho osrsteneho psa, moje dalsie steniatka budu aj aj :smile:

O genetike AHT sa mozete docitat aj na mojich strankach: http://www.nahaci.sk/o-aht/genetika/, udaje su cerpane zo stranky sweet-lucys.com, preklad je dufam spravny :smile:

Len tak pre zaujimavost, davno som patrala po predkoch mojej prvej fenky Ainy, ktora bola ako prva dovezena na Slovensko a ak by Vas to zaujimalo, mozete si pozriet jej komplet (skoro) pedigree tu: http://www.nahaci.sk/ainy-full-pedigree.html

Ak by som nieco nespravne uviedla, kludne ma opravte, budem rada :yes:

Timea
http://www.nahaci.sk
Tímea Cseriová

W: www.nahaci.sk
W: www.americanhairlessterrier.eu
E: nahaci@nahaci.sk
M: +421 911 82 00 22
mooshka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 9
Bydlisko: Nitra, Slovakia

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod Basha » Ned 12.09.2010 19:18

Dnes som stretla dvoch fesakov u nas v Devinskej :ahoj: su z CR - nazov chovky som sa nepytala, lebo lahko zabudam dost taketo vecicky, ale maju 4 mesiace a jeden sa vola Baltazar druhy tiez na B, takze to bude daky B-ckovy vrh.
Inak boli uplne podareni, najskor sa bali Ballada, ale ked sme sa pristavili, chvilu rozpravali, zistili, ze im Ballad nic nespravi, tak uz sa otukali :lol: Ked ich stretneme, skusim ich odfotit, ak budem mat po ruke fotak :no:
"život se nepočítá na množství nádechů a výdechů, ale na chvíle, které berou dech!"
Basha
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2063
Bydlisko: Bratislava

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod katkariinka » Uto 18.01.2011 0:00

Jeee, nahodou som sem isla nakuknut a zistujem, ze sem pisala Timea - pionierka, ktora prva doviezla AHT na Slovensko. :jop:

Timi, ak tu nahodou budes citat, chcem zareagovat na toto:
Pokial do chovu sa pouzije Rat terier, narodia sa taktiez osrstene aj bezsrste steniatka. Tu vsak je potrebne spravit testy u osrstenych outcross steniat, ci su nositelmi recesivnej bezsrstnosti, moze sa stat, ze nie su a vtedy sa nepouziju do dalsieho chovu.

Nejak sa mi to nezda, rat terier by mal byt cisto len nositelom "genu osrstenosti", t.j. vsetky narodene steniatka budu osrstene, ale budu nositelmi genu bezsrstnosti. (teda pokial druhy rodic je bezsrsty).
V tomto pripade vsak budu zapisane steniatka ako AHT.

Inak, ten Ainin rodokmen je super. :jop:
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod MisheliQ » Uto 18.01.2011 15:16

Timea perfektne napísané :jop: ešte keby si tie prípady rodičov napísala po slovensky, aby to bolo zaujímavé aj pre tých, čo sa do toho až tak nevyznajú (ale chceli by), tak by to bolo super, inak :klobuk:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod DiamonD » Uto 08.02.2011 22:02

Nádherné plemeno. Škoda, že je ich na Slovensku tak málo :ua:
" Nechod tam, kde vidis svetlo, ale tam, odkial pocujes stekat psy. "
Azerbajdzanske prislovie
Obrázok

Obrázok
DiamonD
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 456
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Americký bezsrstý teriér / American Hairless Terrier (nFCI)

Poslaťod katkariinka » Štv 10.02.2011 17:16

Diamond,
ich pocet je relativny, v Europe patrime medzi AHT velmoci, kedze sa este v mnohych krajinach nechovaju :lol:
Koncom minuleho roka sa narodil treti vrh a uz za par tyzdnov sa (dufajme) narodi aj stvrty vrh AHT na Slovensku.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete