Texas Blue Lacy

Texas Blue Lacy

Poslaťod Celaskon » Pon 15.06.2009 23:29

Texas Blue Lacy (či Lacyho modrý dobytkársky pes) je stredne veľké plemeno. Pohyb správneho texasana vyvoláva pocit ohromnej rýchlosti, sily a plynulosti. Srsť je krátka a hladká. Farebná škála zahŕňa modré psy, ktoré majú farebný odtieň od svetlostriebornej po tmavšiu, takmer farbu čierneho uhlia. Červené psy v škále od svetlej krémovej,pieskovej, po tmavú hrdzavú. Môžu mať biele znaky na hrudi, bruchu a labkách. Taktiež sa vyskytujú v dvoj- a trojkombinácii týchto farieb. Meno „modrý“ má tento pes kvôli už spomínanej modrej farbe srsti, ktorá prevláda. Oči texasana budia bystrý dojem, sú jasné, vo farebnej škále od žltej po oranžovú, čo psom dodáva unikátny vzhľad.

Toto plemeno vyšľachtili Frank, George, Erwin a Harry Lacyovi, aby im pomáhalo ovládať a usmerňovať dobytčie stáda. Po týchto bratoch aj nesie meno. Lacy vie pracovať veľmi tvrdo a hovorí sa, že nahradí päť ľudských honcov. K tejto potrebuje práci naviac veľmi málo výcviku, pretože ovládať stáda je pre neho prirodzené.
Pochádza z juhozápadu USA a je príbuzný s Lousianskym leopardím psom, ktorý vykonáva podobnú prácu, len na juhovýchode. Plemeno údajne vzniklo krížením chrtov, duričov, ovčiarskych psov a vlkov.
Hoci je Lacy nebojácne plemeno, ktoré zvládne aj toho najmrzutejšieho býka, je citlivé na hrubé zaobchádzanie, s citlivým prístupom dosiahnete oveľa viac. Ako všetky pracovné lemená sú veľmi aktívne a potrebujú nejaké zamestnanie. Keď už nie zaháňanie stád, tak typické psie športy ako agility, flyball a podobne.
Inak sa okrem zaháňania dobytka chová aj na lov divých prasiat, stopovaniu divokej zveri, k zaháňaniu zveri na stromy, dokonca i k paseniu hydiny. K deťom sa správa priateľsky.

Asi tak sto rokov si Lacy vykonával svoje povolanie na dobytkárskych farmách, ale potom sa zaháňanie dobytka motorizovalo a počty psov prudko klesali. Hrozilo im vyhynutie. V 70. rokoch 20. storočia sa o záchranu pokúsil H.C.Wilkes a jeho úsilie prinieslo svoje ovocie. Dnes je vedená chovateľská dokumentácia a zdá sa, že budúcnosť modrého lacyho je zabezpečená.

Výška: 46-58 cm
Váha: 13-23 kg
Pôvod: USA, Texas
Priemerná dĺžka života: 16 rokov
Naposledy upravil Celaskon dňa Uto 16.06.2009 0:12, celkovo upravené 1
"Living with a dog is easy - like living with an idealist." - H.L. Mencken
Celaskon
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 37
Bydlisko: Nitra/Brno

Re: Texas Blue Lacy

Poslaťod Celaskon » Pon 15.06.2009 23:35

Jedno z mojich "naj" plemien. Neviete, či sa vôbec chová v Európe? :ach:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
"Living with a dog is easy - like living with an idealist." - H.L. Mencken
Celaskon
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 37
Bydlisko: Nitra/Brno

Re: Texas Blue Lacy

Poslaťod Diandra » Pia 19.06.2009 17:00

Na tej prvej fotke je fakt kúzelný :oo:
Ja som ešte o tomto plemene vôbec nepočula. No ale v Európe by možno nejaký mohol byť :nwm:

* 14.2.2011 prečistená téma od OT. (Vikiki22)
Obrázok
Diandra
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1537
Bydlisko: Žbince

Kde kupit plemeno Blue Lacy v Europy

Poslaťod MiskaL » Sob 26.12.2020 13:30

Ahojte,

Moja prva navsteva v tomto fore :smile: Uz dlho premyslame ake psa by sme si radi zadovazili. Po dlhom hladani nas uputalo plemeno Blue Lacy, plemeno z Texasu. Odvtedy stale hladame kde by sa dalo zadovazit v Europe, ale nevieme nic najst. Zijeme vo Francuzsku (ani tu nic), ale chodievame tak dva razy do roka za rodinou na Slovensko, tak pozerame aj tu, aj v inych krajinach. Ale nevieme nic najst cez internet :ua: Tak mi napadlo ze napisem sem do fora a mozno sa niekde najde kto by mi vedel poradit. Dakujem ze precitanie a prijemne sviatky:smile:
MiskaL
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Kde kupit plemeno Blue Lacy v Europy

Poslaťod Margita » Sob 26.12.2020 16:57

Prečo chcete prave tohto psa? Tipujem, že len kvoli vzhladu, weimarsky stavac je dosť podobný a dostupný
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Kde kupit plemeno Blue Lacy v Europy

Poslaťod clupko » Sob 26.12.2020 17:02

nechcem rypat, ale.... :lol: stretli ste to plemeno niekde, ze vam ucarovalo? ci len popisom na nete?
so zhananim neporadim, o plemene viem len to, ze existuje, a ze to je velmi energicky pes. ale ked ide o nieco takto specificke, tipla by som, ze najschodnejsia cesta bude dovoz z krajiny povodu. skuste napisat chovatelom v US, okrem rad ohladom plemena a pripadnej kupy steniatka mozno aj budu vediet o niekom v Europe, kto ho ma. ale trochu pochybujem, ze sa tu chovaju.

edit: no dobre, tak hned prvy pokus v googli mi povedal, ze vraj vo Finsku by mal byt chovatel, inak len US. tak asi len ste nedostatocne guglili :lol: http://lacydogbreeders.com/our-ldba-breeders/
Finland
Jukka Autio
Halkia, Finland
+358 405066184
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Kde kupit plemeno Blue Lacy v Europy

Poslaťod wer » Sob 26.12.2020 18:20

Ono s tymi malo dostupnymi plemenami je jeden problem. Okrem teda cakacky, co kludne mozu byt aj roky... Ze sa chova na comkolvek... Ta selekcia je chaba... Skor ziadna. Ono fakt je niekedy lepsie si vyberat trosku vacsiu istotu a ist do cohosi overeneho.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Kde kupit plemeno Blue Lacy v Europy

Poslaťod straka17 » Sob 26.12.2020 21:33

Suhlasim, u takych karelakov loteria co sa povahy tyka, hlavme ceske chovky.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Kde kupit plemeno Blue Lacy v Europy

Poslaťod janajka » Sob 26.12.2020 23:16

Sranda. Toto plemeno bolo kedysi na mojom zozname chcenych plemien. :heh: Bolo o nom vtedy 0,01 informacii, takze sa mi tam neudrzalo.. :joint:
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Kde kupit plemeno Blue Lacy v Europy

Poslaťod MiskaL » Ned 27.12.2020 0:22

Ahojte, dakujem za odpovede. Asi mate pravdu a budeme si vyberat ine podobne plemeno. Ano, je pravda ze nam ucarovalo velmi to plemeno aj koli vzhladu, krasna farba, a popisu charakteristiky, vyska psa... Nas kamarat ma weimarskeho stavaca ktory mu je dost podobny a je to naozaj uzasny pes, aj s nasimi detmi je super. Preto sme hladali nejaky podobny typ psa. Kazdopadne dakujem velmi pekne za reakcie, bol to taky moj posledny pokus ci som len zle hladala alebo naozaj to plemeno v Europe neexistuje.
MiskaL
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Kde kupit plemeno Blue Lacy v Europy

Poslaťod MiskaL » Ned 27.12.2020 0:27

A ahoj clupko, az teraz som si vsimla link na Finsko :no: To som naozaj nevygooglila, ale teda dost daleko aj ked je to Europa, a mate pravdu ze je to dost loteria kedze nepozname nikoho s tymto plemenom.
MiskaL
Okoloidúci
 
Príspevky: 3


Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete