Májzli (nemecký puli)

Májzli (nemecký puli)

Poslaťod Vikiki22 » Pia 19.03.2021 8:35

Neviem, kam to dať... Musela som tomu vytvoriť novú tému. :lol: Včera mi zastalo oko na veľmi zaujímavom starobylom maďarskom plemene - májzli. Známy je aj pod názvom nemecký puli. Neviem, čo si o tom myslieť, jeho zovňajšok - no, neoplýva krásou. Žije vraj už len niekoľko desiatok jedincov tohto pastierskeho plemena, starí pastieri ich ešte v niektorých krajoch používajú a nedajú na nich dopustiť. Ich zaujímavosťou je jednoznačne vzhľad. Vyzerá ako vypelichaný a kožnou chorobou trpiaci puli alebo pumi. Pri tom sú tieto jedince úplne zdravé.

Májzli-Dog-Breed-Kutya-7.jpg
Májzli-Dog-Breed-Kutya-8.jpg
Májzli-Dog-Breed-Kutya-8.jpg (43.95 KiB) Zobrazené 2888 krát


Pár májzlov tu ("német puli"): https://www.youtube.com/channel/UCtNoG4 ... zZ_tzZ90YQ

Viac info v EN: https://dailynewshungary.com/the-rarest ... XWd_3Vog2s
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod Lucy » Pia 19.03.2021 8:51

ten vrchny sa mi paci...toto je pes pre mna, co ma prirodzene zlu srst a nie mojim pricinenim :ha:

tusim utulok v brezne ci kde mali presne takehoto psika na adopciu, to tiez zdielali, ze ani nevedeli...bohvie ci to bolo toto
Lucy
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 829
Bydlisko: BA/BB

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod Shel-chan » Pia 19.03.2021 9:55

ja som neodolala a spýtala som sa na nich na genetickej grupe:
https://www.facebook.com/groups/CoatColorAndGenetics/permalink/4078166445561572/

väčšina ľudí sa zhodne, že sú to proste modré psy s CDA (color dilution alopecia – možno poznáte od border kólií).
odpísala mi na to aj anna laukner – veterinárka z nemecka, ktorá robí v labokline. vravela, že sa s takýmto psom stretla, odobrala mu vzorku, a výsledok bol d/d, čiže pes je modrý, a najpravdepodobnejšie to bola CDA. [link na jej post]

a teda na tomto videu to jednoznačne vyzerá ako CDA:

aj čo pozerám ostatné videá, tie psy su vždy modré (vidíš to na bielych krajoch uší)...

ale! napísala aj liisa sarakontu (z finska), že raz sa s niečim podobným stretla u čistokrvného puliho.
161680102_10159172168174704_8115648397222681192_n.jpg
161680102_10159172168174704_8115648397222681192_n.jpg (53.29 KiB) Zobrazené 2869 krát


tak rozmýšľam aj nad tým, či nejaká špecifická mutácia neexistovala, ale s tým, že sa ju nepodarilo podchytiť a namiesto toho teraz šľachtia proste modré psy s CDA. to by bolo... hmm... embarrassing :pac: to je zatiaľ asi moja tajná teória, ktorá mi príde najpravdepodobnejšia.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod vavrena » Pia 19.03.2021 10:26

Jemine, ale šak tomu psíkovi keď skoro nemá chlpy nemusí byť príjemný ani beh vo vysokej tráve za tými ovcami.. rozumiem, prečo je na pokraji vyhynutia... Plemeno, kde ani šteniatka nie sú milé :ua: kto by to chcel, okrem Lusy? :heh:
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod wer » Pia 19.03.2021 10:32

To je prca, ze chov je postaveny na vade :joint:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod clupko » Pia 19.03.2021 11:06

chova sa na vselijakych vadach, preco nie na tejto :heh:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod wer » Pia 19.03.2021 11:28

Tak ale toto je proste vyslovene skarede a vyzera to choro. :ha: a absencia chlpov nema ani prakticky vyznam - proste sa im to tam dostalo a urobili z toho plemenny znak.. strasne :lol:
Offtopic: ja viem, viem, brachycefaliticke psy su tiez chudence, ale tam z toho chceli mat vzhlad dietata, takze budiz..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod Lucy » Pia 19.03.2021 11:33

akoze ten puli bez chlpov vyzera ako osipana...ale odzobany pumi s menej srstou by mi nevadil :ha: ..cielene by som ale asi neinvestovala do tohoto

a toto musi byt aj pes, ktoreho ti na ulici nikto nejde hladkat, ani neukradne spred obchodu..jedine nejaky aktivista s podozrenim, ze je tyrany :lol:
Lucy
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 829
Bydlisko: BA/BB

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod wer » Pia 19.03.2021 11:39

:haha: :haha: tak asi je viac takych ludi ako lucy.. :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod Shel-chan » Pia 19.03.2021 11:49

wer, niekto pisal, ze niekde pocul vysvetlenie, ze pastieri ich pouzivali ako termofor... podobne ako ostatne bezsrste psy, co spavali pri nohach.
a brachycefalici su podla mna uplne ina liga nez bezsrste psy, neospravedlnitelna :ach:

Lucy píše:a toto musi byt aj pes, ktoreho ti na ulici nikto nejde hladkat, ani neukradne spred obchodu..jedine nejaky aktivista s podozrenim, ze je tyrany :lol:

toto presne niekto povedal aj na genetickej skupine, tak sa to vlakno zvrhlo na storky ze ake vsetky psy sa ludia snazili pohladkat... :aaa: tie storky... :bum:

z toho co som videla tak to maju len pastieri, co im je jedno ako to vyzera (a ci je to zdrave), hlavne ze to pasie.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod Mac Gie » Pia 19.03.2021 11:55

Offtopic:
Shel-chan píše:toto presne niekto povedal aj na genetickej skupine, tak sa to vlakno zvrhlo na storky ze ake vsetky psy sa ludia snazili pohladkat... :aaa:

presne na to som myslela aj ja :heh:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod wer » Pia 19.03.2021 12:01

Vsak urcite bolo tak, ze chovali na naj pastieroch a proste to boli zrovna taketo jedince, pribuzenskou to este umocnili a je... :nwm: len teda, mohli sa s tym viac pohrat a tu srst-nesrst odstranit :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod Shel-chan » Pia 19.03.2021 12:16

vsak odstranili :heh: vola sa to mudi a pumi a puli :haha:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod wer » Pia 19.03.2021 12:27

No. A z tohto nemat plemeno.. :joint:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Májzli (nemecký puli)

Poslaťod Shel-chan » Pia 19.03.2021 14:58

Shel-chan píše:toto presne niekto povedal aj na genetickej skupine, tak sa to vlakno zvrhlo na storky ze ake vsetky psy sa ludia snazili pohladkat... :aaa: tie storky... :bum:

...napriklad parkera. toto je parker :haha:

160082126_10226070332374201_3147126345418943632_n.jpg

...ale okrem toho vtipu je to dobre aj pre porovnanie. parker je modra bordera s CDA. [zdroj @Marissa Helling]
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Ďalší

Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete