Americký Buldog/American Bulldog

Americký Buldog/American Bulldog

Poslaťod LotoR » Pon 07.03.2016 18:37

Spoločenská charakteristika: K svojmu pánovi je tento pes veľmi oddaný a miluje ho i s celou jeho rodinou, do ktorej sa veľmi ľahko a skoro včlení. Potrebuje však nad sebou cítiť silnú ruku pána. K cudzím ľuďom je prirodzene nedôverčivý, je preto nutné opatrné zoznamovanie v prítomnosti jeho pána. Toto plemeno sa môže dominantne chovať vo vzťahu k cudzím psom. Je potreba ho od mladosti privykať ich spoločnosti. Pokiaľ je pes k tomu od mladosti vedený, nebývajú problémy ani pri súžití s ostatnými domácimi zvieratami.

Originálny názov plemena: American Bulldog

Krajina pôvodu: Anglicko, USA

Doba vzniku: 19. storočie

Pôvodné využitie: Strážny pes, psie zápasy

Dnešné využitie: Spoločník

Priemerná dĺžka života: 11 - 12 rokov

Hmotnosť: Psy: 41 – 61 kg Feny: 30 – 50 kg

Výška: Psy: 56 – 71 cm Feny: 43 – 66 cm

História: Americký buldog je stále ešte málo známe plemeno, a tak ho niektorí ľudia považujú za plemeno nové. Je však zrejmé, že tento pes má veľmi starý pôvod, a vo svojej histórii zažil i obdobia zabudnutia a bol dokonca považovaný za takmer vyhynutého. Oproti svojmu menu má americký buldog pôvod v Anglicku, a do Ameriky sa dostal až v dobách jej kolonizácie, spolu s anglickými prisťahovalcami. Používaný bol predovšetkým ako pomocník na rančoch s dobytkom. O cieľavedomý chov vtedy nikto nejavil záujem, americký buldog nebol považovaný za nijako zvláštne alebo módne plemeno a bol chovaný pracujúcou triedou výhradne k súvislosti s jeho pracovným upotrebením. Zakladateľom plemena a jeho záchrancom v dobách, keď v Amerike začínali ranče miznúť a tento pes sa stal vo svojej podstate nepotrebným, takže takmer vymizol bol John D. Johnson, ktorý tomuto plemenu zasvätil celý svoj život. Poznal amerického buldoga ešte z detstva, z ranča svojho otca, a po návrate z vojny začal skupovať psy po celej Amerike, aby začal a zaregistroval ich chov. Pod terajším názvom nie je toto plemeno známe príliš dlho. Za celú svoju históriu bol tento úchvatný pes známy pod radom iných názvov, než sa stal štandartným jeho názov dnešný. Do povedomia širšej verejnosti sa americký buldog začal dostávať až koncom 80. rokov 20. storočia, najväčší rozmach zaznamenal v rokoch 1995-1996, a jeho popularita stále rastie. Do dnešnej podoby sa americký buldog dostal v USA, kde je tiež považovaný za národné plemeno, nie je však uznaný FCI.

Typy: Jednotliví príslušníci tohoto plemena sa od seba môžu líšiť svojou konštitúciou. Chovný štandard podľa ABA rozlišuje štandardné typy „Scott“ a ideálny typ „Bully“.

Všeobecný vzhľad: Americký buldog je mohutný, silný pes strednej veľkosti. Hlava je štvorcová, široká, s plochým temenom a výrazným stopom. Tlama je tiež štvorcová, široká a silná, u tohoto plemena je žiadúci ľahký predkus. Guľaté oči sú posadené ďaleko od seba, majú hnedú farbu a medzi nimi je zreteľná čelná ryha. Uši sú nesené buď zložene dozadu alebo preklopené, niekedy môžu byť polovztýčené. Telo je veľmi robustné a silné, s hlbokým hrudníkom, krátkym, silným chrbátom a ľahko zaoblenými bedrami. Chvost je nasadený v predĺžení chrbtice, je stredne silný a dosahuje minimálne k pätám. V pohybe je chvost nesený nad chrbtom, ľahko zatočený do polkruhu.

Srsť a farba srsti: Srsť je krátka, tvrdá a lesklá. Sfarbenie srsti by malo byť aspoň z 50% biele, prípustné je i celé biele. Farebné škvrny môžu byť žíhané v ľubovoľnom odtieni alebo v akomkoľvek odtieni hnedej. Povolené sú i farebné psy s bielymi škvrnami alebo farebné psy s odznakmi. Prednosť je však dávaná bielym psom s farebnými škvrnami.

Povaha: Tento pes je, pokiaľ je dobre vychovávaný, kľudnej a nekonfliktnej povahy, k známym ľudom je dobrosrdečný a priateľský, k rodine je veľmi ochranársky.

Spoločenská charakteristika: K svojmu pánovi je tento pes veľmi oddaný a miluje ho i s celou jeho rodinou, do ktorej sa veľmi ľahko a skoro včlení. Potrebuje však nad sebou cítiť silnú ruku pána. K cudzím ľuďom je prirodzene nedôverčivý, je preto nutné opatrné zoznamovanie v prítomnosti jeho pána. Toto plemeno sa môže dominantne chovať vo vzťahu k cudzím psom. Je potreba ho od mladosti privykať ich spoločnosti. Pokiaľ je pes k tomu od mladosti vedený, nebývajú problémy ani pri súžití s ostatnými domácimi zvieratami.

Vzťah k deťom: K deťom má tento pes veľmi dobrý vzťah, pokiaľ neexistujú nijaké zlé skúsenosti z mladosti. Aj keď sa im dá pri kontaktu s deťmi dôverovať, pre ich veľkosť a silu je lepšie, dohliada na ich hru dospelá osoba.

Výchova: Výchovu amerického buldoga je nutné začať ihneď po jeho príchodu do rodiny. Už v mladosti je dobré začleniť tohoto psa do spoločnosti a zoznámiť ho s okolitým prostredím a vplyvmi. Vo výchove je nevyhnutná dôslednosť a k tomu, aby z amerického buldoga vyrástol priateľský pes je nutný výcvik poslušnosti. Tento pes sa dobre učí, ale potrebuje dominantného, pevného a citlivého pána.

Držanie: Toto plemeno je možné chovať v koterci, pre chladné obdobie v roku je však nutné, aby koterec bol vyhrievaný. Vhodnejší je tohto psa umiestniť v byte, pretože potrebuje stály kontakt so svojím pánom i s jeho rodinou. Preto i v prípade, že je pes umiestnený v koterci, je nutný každodenný kontakt, pretože samota by sa mohla na tomto psovi podpísať zvýšenou agresivitou.

Pracovné využitie: Americký buldog je mnohostranne využiteľné plemeno. Výborne sa hodí pre ochranu objektov i osôb, využitie nájde i na farmách s dobytkom, kde sa môže stať výborným pomocníkom. Pohyb Toto plemeno má veľkú potrebu pohybu, ktorý veľmi miluje. Každodenné dlhé vychádzky sa teda musia stať pre majiteľov amerického buldoga samozrejmosťou.

Obrázok

Obrázok

Obrázok
LotoR
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Barfer.sk

Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete