Vysielačka (vpred)

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod kives » Štv 29.11.2012 10:29

Rozumiem tomu až po tento bod
az potom sa postavim 10 m od lopty a davam lahni, ked je pes na mojej urovni.

to znamená, že sa postavíš medzi sediaceho psa a loptu, vyšleš a keď beží okolo, tak príde povel ľahni? Zvyšok chápem.

Som rada, že sa na to pýtam predtým, ako sa mi podarilo vysielanie dokafrať.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod wer » Štv 29.11.2012 10:57

kives píše:to znamená, že sa postavíš medzi sediaceho psa a loptu, vyšleš a keď beží okolo, tak príde povel ľahni? Zvyšok chápem.


:yes:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod Bára » Štv 29.11.2012 11:34

kives píše:Jo, a ešte mi napadlo, povel na skúške dá rozhodca (teda psovodovi na zaľahnutie) alebo je to samostatne na psovodovi po určitej vzdialenosti?


Rozhodca ti na skúške kývne, kedy máš dať povel :smile:

Ja mám inak z učenia vysielačky tak nejako celkovo paniku... proste ee :heh:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Vysielacka

Poslaťod kives » Uto 26.04.2016 20:02

chcem sa len uistiť, či nemám v pláne niekde chybu (teda asi v bode 5 :angel: ):
nácvik vysielačky
1. krok: loptička zavesená na L-ku. psa vysielam najprv z krátkej vzdialenosti za chôdze, pri zobraní loptičky pochvala, odmena.
2. krok: postupné predlžovanie vzdialenosti
3. krok: keď už bude nadšený beh na predpísanú vzdialenosť, príde skrátenie vzdialenosti a povel ľahni pri zobratí lopty.
4. krok: predlžovanie vzdialenosti
5. krok: ?????? ako mám odbúrať loptičku? či to vyriešim časom? alebo budem nepravidelne dávať/nedávať loptu? tu vidím možný problém, že bude tvrdohlavo hľadať loptu, aj keď tam nebude. nejaké nápady pre tento bod?
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: IPO

Poslaťod Bára » Uto 26.04.2016 20:36

kives píše:tu vidím možný problém, že bude tvrdohlavo hľadať loptu


tooo je problém spoľahlivého upovelovania :ha:
Pri bode 5 opatrne s dávaním/nedávaním lopty, veľmi rýchlo ti pes stratí rýchlosť. Skôr by som sa uberala tým smerom, že na pľaci tam tá lopta vždy je, vždy ju dostane a zaľahnutie rieš mimo pľacu (na prechádzke, sťažuj mu podmienky, upevni reakciu na povel ľahni), potom postupne (keď ho dokážeš naozaj spoľahlivo "ľahnúť") a fakt len občas prenes na pľac.

Aaaa v tréningu sprav postupnosť (po aportoch ide vysielačka). Pes sa časom naučí, že ak sa po aportoch presúvaš na východiskový bod, budeš ho vysielať a vyhneš sa tomu, že ho "naostro" budeš "žhaviť" a on chudák nebude chápať :heh: :no:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: IPO

Poslaťod Elis » Uto 26.04.2016 20:50

ucim to trosku jinak :-)
kdyz je na konci odmena -nikdy neni povel lehni.
kdyz tam odmena neni -psa pokladam a odmena jde ode me - za to lehni. pak nic nehleda.

a ty vzdalenosti a tak -nejdriv odmenu odnasim pred psem na kratkou vzdalenost, aby to videl, pak na plnou vzdalenost a vidi- a pak tak, ze me to nevidi tam nest -ale uz veri, ze to tam je.
a cviceni povelu lehni za drivu mimo vysilacku samo....
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IPO

Poslaťod Bára » Uto 26.04.2016 20:53

Elis, presne tak mám v pláne učiť aj ja - príde mi to spoľahlivejšie, celkovo logickejšie a koniec koncov aj ľahnutie je oveľa rýchlejšie (a efektnejšie :hi: :lol: )
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: IPO

Poslaťod wer » Uto 26.04.2016 20:59

Ja som sice ucila kadejak hybridne, ale asi tak, ako elis popisuje, to je take najzrozumitelnejsie pre psa.
V zasade zalezi od psa, ale ak to budes robit, ako popisujes, tak lahko vznikne problem, ze pes si nebude ochotne lahat a bude lahat az vtedy, ked sa uisti, kde sa lopta nachadza. Co bude problem, ked tam nebude- pojde si skontrolovat a lahni odignoruje.

Ja som to mala super s predchadzajucim psom - mal 100% lahni, v treningu som ucila len vysielat a na pretekoch proste som len zavelila a on lahol. :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO

Poslaťod Elis » Uto 26.04.2016 21:09

Bára píše:vyhneš sa tomu, že ho "naostro" budeš "žhaviť" a on chudák nebude chápať :heh: :no:


u IPO je to jednoduche - pes jde naucit jak posloupnost cviku, tak i drobne na znameni, ze bude vysilacka - je tam na to cas nez odejde druhy pes z odlozeni.

u narodaku mi tohle nevyslo -jak jsou tam ty vysilacky dve :ach:
Offtopic: po prvni na place me rozhodci upozornil, ze uz nemam na psa sahat -vidi fakt vsechno :ha:

ale ja se s tema vysilackama docela vyvztekala -na tom poli po stopach to zas neni takova sranda - bez toho znameni bych se na poli nepohla. prepinalo ji to z cuchaciho na vysilaci mod :-)

wer píše:mal 100% lahni, v treningu som ucila len vysielat


jj. u tech starsich psu se k tomu clovek asi dopracuje casem, ze jen vysila. taky uz pokladam spis omylem, kdyz nenachystam odmenu...

ale pri uceni jsem musela vyladit odmeny :-)
neslo ji posilat na hracky. to byla prilis silna motivace. beha na zradlo, na jeden kousek masa teda.. to je dost na to, aby letela jak silena dopredu - pro ni je odmena ten beh samotny - a zaroven to nebylo tak silne, aby nechtela lehnout...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IPO

Poslaťod kives » Uto 26.04.2016 21:11

:jop:
Vedela som, ze je na vas spolahnutie. Ok, asi to bude nalepsie takto, zatial mame vysielajie na aport, lahnutie robim kedykolvek mimo placu, pocas hry najcastejsie, a potom leti odmena, takze to by sme asi mali.
Zqtial budem predlzovat vzdialenost.
Lahnutie buddee odmenene loptou, co mu hodim, velmi zrieddka na place.
Dik.
Edit: hracka je super motivaca. Velmi sa na to tesi, horko tazko da tych par ktokov po vyslanie, ale zato cumi predpisovo. Zatial ma vidi, ako loptu umiestnujem. Mussim mu to zafixoat. Na zradlo by sa ki vybodol, na placi pazravost nefunguje.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: IPO

Poslaťod wer » Uto 26.04.2016 21:40

Elis, to maso mas na podlozke, ci ako? Ja sa vzdy zamyslam, ze ako je to s tou vysielackou pri narodaku. Takze podobny princip nacviku. Akurat teda mi nie je jasne, ako sa ten pes nauci, kam ma vlastne bezat. Ze ci sa nevychyli prilis. :nwm: Ako to dosiahnut? U IPA je to easy. Proste na branky, vzdy v osi postupu, na koniec placu...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Vysielacka

Poslaťod Elis » Uto 26.04.2016 21:57

jj. maso je necem polozene - nejdriv misky, pak vicka z misek atd.
kus bezi rovne naslepo a pak zacne hledat ocima. figl je v tom, aby pes bezel dost daleko rovne nez zacne hledat :ha:
a casem proste veri tomu, ze kam ukazu, tam to maso je.
ale melo to i ruzne predpripravy -"zapomenute" micky na ceste atd.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IPO

Poslaťod wer » Uto 26.04.2016 22:01

No a prave to, ze ci sa nerozbehne za kamienkom, sackom, kvetom a pod :ha: Ale hej - ta vzdialenost asi vela urobi. Uz potom ked sa trochu vychyli, uz to nie je tak vidiet.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IPO

Poslaťod Elis » Uto 26.04.2016 22:02

wer píše:No a prave to, ze ci sa nerozbehne za kamienkom, sackom, kvetom a pod


to vis ze jo :yes:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Vysielačka (vpred)

Poslaťod elfinka » Ned 24.07.2016 9:59

Uz viem ako na vysielacku, ked si viem na place ju predtym parkrat skusit, beha celkom spolahlivo aj ked tam tu misku dam ked to pes nevidi, len prvy beh na tom mieste mu treba trochu pomoct tym ze vybehnem s nim.
Ale co ak si na tom place vysielacku dopredu vyskusat neviem? Alebo len veelmi malo obcas a aj to asi nie tesne (v rade dni) pred skuskou? Jak to robite ked idete na skusku/pretek na cudzi plac?
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia