Vysielačka (vpred)

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: športová kynologia

Poslaťod Bad » Uto 20.10.2009 11:43

Píšeš "...zalehnutí před aportem...." - chápu to dobře, že pes po vyslání běží (v mém případě) ke stojánku s balónkem a já dám povel "lehni" PŘED stojánkem s balónkem ? A střídám to - někdy ho nechám balónek vzít před zalehnutím a někdy až po?

U té vysílačky 2 směry máme problém s udržením směru (někdy už vybíhá blbě), běhá mi do levotočivé zatáčky (pokud neuvidí stojánek s balónkem).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: športová kynologia

Poslaťod lusy » Uto 20.10.2009 11:52

necvicim to na nijaku skusku. len tak pre zabavu psa. :smile: ale ked uz, tak nech to aj nejak vyzera. uz som tu o tom pisala. vo finalnej faze chcem psa vyslat a potom si po neho prist.
Bad povodne som to robila tak, ze som psa vysielala a po zobrati lopty ho dala zalahnut, ale bolo mi tu poradene, ze to tak nemam robit. treba to rozfazovat. preto som nevedala, ci mam teda po zobrani lopty psa privolat tak, aby ku mne bezal rychlo. preto iba ten povel pocem, znamena, prid sem, ale ponahlat sa nemusis. takze radsej ho mam privolat normalne?
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: športová kynologia

Poslaťod Bad » Uto 20.10.2009 12:00

Lucy, když neřešíš nějaké zkoušky tak je to asi jedno, ALE nikdy neříkej nikdy a třeba si nějakou tu zkoušku zkusíš, tak já bych přivolávala klasicky "ke mně"(ale musí to být správně provedené ke mně) s tím že si předsedne, nebo jí pro zrychlení a radost prohodíš za sebe míček. Jinak já jsem nedávala ze začátku u balónku "lehni", ale rovnou "ke mně", aby věděl, že má k něčemu fajn doběhnout a nezalehával lenoch předčasně (ale ty máš asi energického psa).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Vysielačka

Poslaťod kives » Str 28.11.2012 17:52

Ahojte, nenašla som, tak sa pýtam, tu mi to príde najlogickejšie. Začíname s vysielačkou (IPO1) a mňa by zaujímalo, či musí hafan ľahnúť po povele priamo v smere vybehnutia alebo sa može aj otočiť k psovodovi? V skúšobnom na suchne je len ľahnutie bez ďalších podrobností, tak neviem.
Skúšala som vysielať na veľmi krátku vzdialenosť, aby som ho vedela hneď usmerniť, ale nebol dostatočný odstup medzi vyslaním a zaľahnutím a zneistel, tak som to musela natiahnuť na cca 5m, ale to už na neho nemám taký dosah a má tendenciu otáčať sa ku mne alebo ľahnúť šikmo. Je to chyba a ak áno, čo s tým?
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod Elis » Str 28.11.2012 22:32

co jsem videla, psi se nataci tak, aby videli na psovoda i na vysokych soutezich. si myslim, ze dulezite je, aby zalehli co nejrychleji ??
http://www.youtube.com/watch?feature=en ... FBPIEwv_4Y
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod wer » Štv 29.11.2012 5:41

to sa nehodnoti, aj ked je "efektnejsie" zalahnutie v smere. ale skor sa pytam, ze ci uz ti spolahlivo vybieha na taku dlzku? ja napr. ucim zalahinanie az teraz.

Offtopic: inak nemali sme tu temu "vysielacka" - neviem ju najst. :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod kives » Štv 29.11.2012 6:14

Ani ja som ju nenašla. Ešte len začíname a poňala som to takto: posadím si ho k nohe, nechám sedieť, odnesiem peška na pár krokov, teda asi na tých 5 metrov, priradím sa spať ku psovi, chvíľu počkám, dám povel vpred, peso dobehne k peškovi a ja dám povel ľahni. Takže v tomto kontexte vybieha spoľahlivo. Keď zaľahne, prídem k nemu, poviem drž, on dvihne peška a ponaťahujeme sa. Na hračku robím pre rýchlosť. Neskor chcem predlžovať vzdialenosť a až následne odbúrať peška. Chcem, aby zaľahol od začiatku, lebo aby si to nemýlil s aportom. Čo myslíte, može byť?
Offtopic: btw, wer, čo robíš tak skoro hore :lol: ?
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod Bad » Štv 29.11.2012 7:52

kives píše:či musí hafan ľahnúť po povele priamo v smere vybehnutia alebo sa može aj otočiť k psovodovi?

o tom jsme se před nějakým časem bavili, a mělo by to být ve směru - pes musí polohu zaujmout okamžitě. Nicméně ZŘ to nepopisuje, chce to udělat anketu mezi rozhodčími
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod raky » Štv 29.11.2012 7:56

Smer zaľahnutia sa nehodnotí - hodnotí sa rýchlosť... Info od dvoch rozhodcov a jedného reprezentanta... :joint:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod wer » Štv 29.11.2012 8:17

kives, takto dosiahnes leda tak toho, ze ti vybehne par metrov, prinajlepsom dokraca na koniec kdesi a tam lahne...
ako tu bolo povedane - vysielacka je aj o rychlosti. ked ho naucis zastavovat na konci, nikdy to nebude rychle. to ukoncenie cviku musis presmerovat az k tebe, aby proste nebrzdil - preto sa to robi tak, ze pes len schmatne loptu a bezi spat k psovodovi. ked mas toto uplne spolahlive, ze pes bezi vpred, aj ked nevidi odmenu = vie, ze tam proste vzdy bude, pristupuje sa k samotnemu lahnutiu. a tiez postupnost - najskor dostava povel, ked je pred psovodom (bezi spat uz s odmenou) a aaaaz potoooom, ked bezi pre odmenu.

Offtopic: a vsak vencit a do prace, ni? :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod Bad » Štv 29.11.2012 8:27

Já jsem učila zalehnutí zvlášť - i venku, na procházce, z pohybu povel "lehni" - kdykoliv a kdekoliv. Jeho první vysílačka byla ukázková, na další zkoušce už si zmetek odpočítal kroky a zalehl sám :joint:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod raky » Štv 29.11.2012 8:36

Učil som ako Bad - koniec koncov aj s podľa Badovej ukážky a fungovalo...
:lol:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod wer » Štv 29.11.2012 9:01

no vsak prave.. :joint:
stereotyp je zabijak prejavu, drivu, radosti pri vycviku - pes nesmie vediet, ci len pobezi po loptu a spat, alebo bude zalahnutie. to treba drzat v balanse - aby sice zalahaval na povel, ale aby nezalahaval bez povelu.

a mne nefunguje to, ze ho ucim zalahavat pomimo. nespaja si to, je to total nieco ine pre neho. jak to, ze hovici su uposluchanejsi ako NO..? :joint:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod kives » Štv 29.11.2012 9:02

Tak a mám z toho guláš. Vonku mu robievam povel ľahni hocikedy za pohybu, takže toto podľa mňa chápe. Po vysielaní ho nechám dobehnúť k peškovi a až tak ide povel, nikdy to nerobím pred peškom, takže k nemu cvála.

Takže mám momentálne úplne vypustiť zaľahnutie a sústrediť sa len na povel vpred? A nechať ho doniesť peška a ponaťahovať sa?
A ako som pochopila podľa wer, najprv mu dávam povel (v neskorších fázach tréningu) pri návrate ku mne (nepokazím si aport? rozlíši to ako dva iné cviky?) a až úplne vo finále výcviku po vybehnutí vpred. Ty jo, na začiatku mi to prišlo nie až takéto zložité.
A samozrejme, dík za odpovede, len v tom nemám jasno, toto je aj pre mňa nový cvik, ešte som ho nerobila, ani s predchádzajúcim hafom.

edit: aha, wer ma predbehla. Ešte poprosím tú postupnosť, ako na to v tréningu.

Jo, a ešte mi napadlo, povel na skúške dá rozhodca (teda psovodovi na zaľahnutie) alebo je to samostatne na psovodovi po určitej vzdialenosti?
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: SVV, IPO, SchH...

Poslaťod wer » Štv 29.11.2012 9:32

tak moj pes krasne zalahava pomimo na prechadzkach, ale to este neznamena, ze si lahne, aj ked bezi pre korist na vysielacke.. :lol:
naproti tomu - s mojim predchadzajucim psom som robila zalahnutie len naostro na pretekoch - a vzdy lahol na prvy povel.

kives, ked ho ucis, ze si ma zalahnut az ked pride k peskovi - za prve - vzdy bude chciet dojst az na koniec - nezastavis ho v strede len tak, za druhe - ked nenajde peska, bude ho hladat a opat si nelahne okamzite.

najskor teda ako to ma vyzerat - pes bezi co najrychlejsie vo vyslanom smere, rozhodca dava pokyn na zalahnutie - na jednotke to kludne vyjde aj v strede placu! a pes musi okamzite zalahnut. idealne v smere, ale body sa nezrazaju.

k uceniu - od zaciatku je dolezite ucit psa "smerovanie". tzn. ze vsetky cviky sa vykonavaju v smere osi postupu. napriklad odkladacky za pochodu, aporty - pes musi od zaciatku vediet, akeho smeru sa ma drzat, aby sa proste nevychyloval z drahy. my mame aj taku pomocku na cvicaku - dva stlpy natrete na bielo ako kvazi futbalova branka (kedze preteky sa konavaju na stadionoch).

ako to ucim ja - najskor ho vyslovene ucim bezat co najrychlejsie pre loptu - zo zaciatku idealne, aby ju z dialky videl. a hned to musi byt vacsia vzdialenost - cez cely cvicak. najskor mi ju odnasal pomocnik - psa hecujem, neskor si ju davam pred zaciatkom poslusnosti na miesto. az ked ma totalne zautomatizovane, ze tam proste leti, zacnem pridavat lahni. zo zaciatku ked bezi ku mne s loptou. az potom sa postavim 10 m od lopty a davam lahni, ked je pes na mojej urovni. za loptou ho pustam, az ked pekne okamzite lahne. potom robim lahni normalne z miesta, z ktoreho vysielam - i ked na kratsiu vzdialenost. ale treba to striedat, raz lahni nedostane, raz dostane. ale vzdy proste bezi naplno. ale robieva sa to napr. aj tak, ze psa naucis - ked davas povel lahni, odmenu tam nema - prichadza od psovoda. ked nedostava lahni, ide pre odmenu. tento postup ale trva naozaj dlho - krok za krokom, nesmie sa to unahlit.

a k tomu, ci si to nespaja s aportom - ja osobne tam ziaden suvis nevidim, takze neviem, preco by mal.. :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia