vzťah so psom

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

vzťah so psom

Poslaťod wer » Uto 06.11.2018 10:58

chcela som to povodne zaradit do otazok, ktore vam nedaju spavat, ale tak snad si to zasluzi vlastnu temu (ak niekto prispeje nazorom ovsem :heh: )
neviem uplne, ako nazvat temu, ale zaujima ma vas nazor, do akej miery ovplyvnuje uzke spoluzitie sportove vysledky.

ci napriklad pes zijuci v byte/dome moze byt ochotnejsi k spolupraci, robit pre "psovodove modre oci", ci maju take psy mensiu tendenciu sa presadzovat, alebo, naopak, kedze su viac rozmaznanejsi :lol: , tak sa im "nechce", nepodavaju take vykony apod... alebo teda je to len cisto o pristupe psovoda...

za mna musim povedat, ze sa vcelku na to spolieham, ze kedze zije so mnou dnu, tak ma tak nebude chciet zozrat, ked dospeje. :heh:
nedavno ma ale dost prekvapilo, ked ma skuseni kynologovia vystrihali, ze na mna stena vrci pri hre a ze to mam zarazit. ja v tom problem nejak nevidim, aj pax na mna "vrcal" pri hre, ale vztahy sme mali upratane a problemy neboli - ani pri beznom zivote, ani pri cviceni, ani pri osetrovani, ani pri zradle... :nwm: netvrdim, ze nemal tendencie sa v mladosti presadzovat, ze neskusal, ale prave si myslim, ze vdaka tomu uzkemu spoluzitiu sme to zvladli nadmieru dobre, lebo ja zase nie som clovek, ktory si bude nieco presadzovat cez silu a ani by som ho fyzicky prebit nedokazala...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: vzťah so psom

Poslaťod kives » Uto 06.11.2018 11:33

za mňa, koncept koterec-cvičák-koterec je čistý prežitok. ak ten pes chce robiť, tak robiť bude. áno, dá sa tlačiť tak, ako som počula, zavri ho na týždeň do koterca a ešte bude rád, že môže robiť, ale to mi príde dosť kruté (neradili to síce mne, ale príde mi to rovnaké, ako keď nemá dostať dva dni žrať a "uvidíš, ako bude zberať na stope".....). našťastie som sa k hladovke nikdy neodhodlala, aj tak bol nežravec, tak prečo to "vylepšovať".
možno som mäkká, ale aj pre mňa je podstatné budovanie vzťahu so psom aj čo sa týka sociálneho kontaktu.
ad vrčanie pri hre:
tiež po mne vrčal a vrčí pri hre, tiež mi hovorili, že si to nesmie dovoliť, čím viac som sa to snažila potlačiť, tým som ho viac zneisťovala a prenieslo sa mi to do cvičenia. akonáhle som to prestala riešiť, vymizlo to. teda, pri cvičení, pri hre po mne ryčí ako tiger, na druhej strane ma najviac rešpektuje. je to len prejav pri hre, nič viac. akonáhle stopnem hru, že stačilo, okamžite vypne.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: vzťah so psom

Poslaťod clupko » Uto 06.11.2018 11:43

vrcanie pri hre je snad normalny prejav normalneho hraveho psa, nie? to je ako zakazovat dietatu sa pri hre smiat.
samozrejme zavisi od kontextu, ale vo vseobecnosti mi to pride ako nazor z kategorie "pes nesmie ist prvy cez dvere"
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: vzťah so psom

Poslaťod pigie » Uto 06.11.2018 11:44

To vrcanie pri hre ma prekvapilo. Po mne vrkaju pri hre vsetci traja... Akurat jedine Lyo vrci aj pri zradle a to jedine mi troska klepoce na nervy, lebo tam je to naozaj skutocne vrcanie. A aj to nie pri vsetkom, len ak dostane vacsi kus masa. Grancle mu mozem vziat.
Ale ako to ovplyvnuje sportove vysledky neviem. Ja len, ze to vrcanie pri hre ma nikdy nenapadlo riesit :heh:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: vzťah so psom

Poslaťod MisheliQ » Uto 06.11.2018 11:56

Offtopic: Wer tak vrc pri hre aj ty. :lol:
Minule som sa s mojimi psami hrala akoby som bola pes. Psy sa z toho isli rozplynut blahom...v zivote som ich nevidela takych happy, vlastne v zivote som u nich nevidela taky prejav
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: vzťah so psom

Poslaťod kives » Uto 06.11.2018 11:57

keď na mňa Dastin zavrčal snáď 3x v živote, tak ja som absolútne nevedela, ako to vyhodnotiť.
pri žrádle: neber mu misku, skús mu počas jedla pridať do misky, tak aby to videl. alebo kŕmenie z ruky.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: vzťah so psom

Poslaťod wer » Uto 06.11.2018 11:59

no oni sa podla mna moc so psami nehraju takto, tak to asi nepoznaju. :lol: som to aj preto zahrnula pod ten vztah... ja sa s nim fakt "bijem" kolkokrat, aj po zemi sa valam :joint: v podstate v tej hre ma vacsinu "navrch". jasne, ze ten pes sa uci prostrednictvom hry do realu, ale z mojho pohladu ho toto neuci, ze ja som podriadena voci nemu... :nwm: ono sa to vyvazi proste inde... a to vrcanie, to je take evidentne prehanane, take hrane. ono zas ked to prepali, co hned vidim, ze uz je pretoceny, tak hru koncim...

mishel, jasne, ze vrcim aj ja... :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: vzťah so psom

Poslaťod kives » Uto 06.11.2018 12:01

no, tiež pri tom vyzerám ako infantilný debil... no a čo :lol:
zápasenie nie, to on nemá brzdu, by som prišla o zuby. ale naháňačka kedykoľvek, aj s výzvami, ryčaním...... susedia si už snáď zvykli... :heh:
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: vzťah so psom

Poslaťod elfinka » Uto 06.11.2018 12:04

A mne jeden skuseny kynolog prave vravel, ze psy v "dominancii" voci svojej osobe pri hre podporuje a aj to naschval buduje.

Naopak, stretla som sa s kynologmi (vymetajucimi vyberaky) zo SK ktori nam tlacili presne co vravis - pes musi byt utlceny do uplnej poslusnosti, nesmie si nic dovolit, cely cas v klietke, aj doma. A na prechadzky a vylety idealne ani nechodit lebo tam si robi co chce a to skodi potom vykonom.

Mne to pride chore.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: vzťah so psom

Poslaťod wer » Uto 06.11.2018 12:07

kives píše:zápasenie nie, to on nemá brzdu,

moj sa rad nacapi na mna, takze to sa mu lubi, ale niekedy to skonci len mojkanim. :ha: on je take steniatko mojkacie stale :lol:

co sa tyka vrcania pri zradle, nedavno normalne na moju mamu zavrcal, ked stala nad nim a prihovarala sa mu, ako zral kost... pri mne take tendencie nema vobec, niezeby som mu to bravala, ale ked treba, tak mi to prenecha uplne v pohode. takze tam nevrci. :ha: je mi jasne, ze mama si nikdy nevybuduje respekt, ale to je taka ina kapitola...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: vzťah so psom

Poslaťod pigie » Uto 06.11.2018 12:09

kives píše:keď na mňa Dastin zavrčal snáď 3x v živote, tak ja som absolútne nevedela, ako to vyhodnotiť.
pri žrádle: neber mu misku, skús mu počas jedla pridať do misky, tak aby to videl. alebo kŕmenie z ruky.

Offtopic: Kives, ja mu ju neberiem, a ja pridavam ale vtedy nevrci. On vrci naozaj ked dostane velky kus. Vtedy vrci na vsetkych, vratane mna a uteka s nim prec. Ked mu ho drzim, akoze nechem pustit, nech ho zere z mojej ruky, tak proste chmata a snazi sa to prehltnut a pritom vrci. S malymi kuskami nema problem, proste to rychlo vysaje a preto ma aj ku grancliam pusti, lebo isto nesiem nieco lepsie :heh: Fakt len a len pri velkych kusoch, ako napr. trup to robi, ale zato to mysli smrtelne vazne :heh:
Ja sa s nim tiez valam po zemi, obhryzam jeho naspat, robim mu zle, robim mu, co ma rad, proste vsetko. Akoze on mna moze kusat a ja jeho nie? :heh:
Ale teda, ja si to neviem ani predstavit mat psa len ako nastroj...
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: vzťah so psom

Poslaťod wer » Uto 06.11.2018 12:12

elfinka píše:A mne jeden skuseny kynolog prave vravel, ze psy v "dominancii" voci svojej osobe pri hre podporuje a aj to naschval buduje.


vysledkom ma byt co? teda ved robim to v ramci hry, ale tak intuitivne, nezamyslam sa nad tym.. tak ma zaujima argument, preco to je dobre. :lol:

elfinka píše:Naopak, stretla som sa s kynologmi (vymetajucimi vyberaky) zo SK ktori nam tlacili presne co vravis - pes musi byt utlceny do uplnej poslusnosti, nesmie si nic dovolit, cely cas v klietke, aj doma. A na prechadzky a vylety idealne ani nechodit lebo tam si robi co chce a to skodi potom vykonom.

Mne to pride chore.

toto je taka este zastarala metodika - cim viac na vychod, tym viac to tam je zakorenene :angel: tiez to povazujem uz dost za prezitok, ale to potrva, kym sa tam zmeni vztah ku psom. :ua: uz vidno, ze smer zapad je to o niecom inom. o tych psov je lepsie postarane, vacsi komfort maju, viac v kontakte s rodinou a nemakaju o nic menej...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: vzťah so psom

Poslaťod wer » Uto 06.11.2018 12:13

pax mi doslova nosil kost, nech mu ju podrzim, ked sa mu zle zralo... :haha: dufam, ze tento nebude inak zmyslat... :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: vzťah so psom

Poslaťod pigie » Uto 06.11.2018 12:14

Hugo tak isto. Ten nemal najmensi problem. Ale aj uplne iny postoj k zradlu. Fry uz da tiez len ked musi, ale da. S nevolou ale da. Tento neda ani za svet :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: vzťah so psom

Poslaťod elfinka » Uto 06.11.2018 12:27

wer píše:vysledkom ma byt co? teda ved robim to v ramci hry, ale tak intuitivne, nezamyslam sa nad tym.. tak ma zaujima argument, preco to je dobre. :lol:

Myslim ze to spominal v suvislosti s obranami - velku cast prace robi sam bez figa na obranach.
Ale dava mi to zmysel aj tak celkovo - lepsi narasteny pes co si mysli ze je majster sveta, ktoreho presvedcim o spolupraci, nez truhlik co sa boji ci nahodou nespravi chybu.

Co je sranda, tak mi naopak na OB vraveli ze to je zle. Ze pes musi mat proste RESPEKT a bodka a ziadne vynimky.
Mne dava zmysel zlata stredna cesta :nwm:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia