Obrany

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod tana » Ned 13.07.2008 10:46

No, je pravda je to pekných pár rokov, kedy som navštevovala aktívne cvičák.. A majitelov BSP čo poznám, tí su zameraní skor na ten exteriér :no:
Ešte mi nie je jasné, čo to tam na tých fotkách nacvičovali. Pani sedí na lavičke, vedla odložený bernas, pristupi k nej na 1,5m nejaký chlapec a pes začne hučat.. Píšu tam, že každy cudzinec znamená potenc. nebezpečenstvo, takže by to vždy malo vyzerat takto (štekajuci pes na fotke)
Neviem, povedzte k tomu niečo vy skusenejší, ale moj názor je taký, že nácvik takéhoto štekania nie je vobec potrebný v praxi. Neviem si predstavit, že sedím v parku na lavičke so svojim psom, pristaví sa pri mne niekto a slušne spýta kolko je hodín.. a moj pes začne revat :nie:
Viem čo má BSP v štandarde čo sa povahy týka, ale rozhodne to nie je hysterickost a uštekanost. Ale je tam i priatelský.
Mali sme bernasa-psa, ktorý bol strážny a do istej miery aj ostrý už od "prírody", cvičák nikdy nevidel. Cez den v prítomnosti pána bol priatelský, pohodový a veselý pes. Aj voči cudzím ludom. Ako sa zotmelo, strážil, a to s plným nasadením. Som presvedčená, že v prípade nevítanej návštevy by to neostalo iba pri štekaní..
Takejto povahy by bernas mal byt. Preto som na začiatku písala, že BSP sa mi nehodí na športovu obranu. Suhlasím, chodit na cvičák v rámci socializ.,učenia poslušnosti, zábavy...
Niekto tu písal, že kusanie do rukáva ako zábava, nemyslíte, že po takýchto pravidelných štengrovačkách, kusačkách sa može zmenit vztah psa voči cudzím ludom? Myslím v bežnom živote, mimo cvičáku. Bola by som rada, keby mi dal niekto odpoved, pretože zatial su to len moje dohady a naozaj ma to zaujíma.
Berte to ako moj názor, ak by som sa chcela venovat športovej kynologii, vyberiem si iné plemeno.
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod BinLadin » Ned 13.07.2008 11:33

Tana
Podle mne se pokousely o nacvik psa do praxe,kdy pes mnel pri napadeni psovoda tohoto aktivne branit.Ale chybel tam prave ten okamzik napadeni-misto toho pes sam aktivne utocil na kolemdouci nebo cloveka co pristoupyl,chyb tam prvek ovladatelnosti psa,samotna konfrontace je zbytecne dlouha a je vedena tak ze pes vpodstate vzdy prohraje.Pri stylu jak byl nacvik veden se pes nenauci umnet adekvatne reagovat a jeho reakce bude vzdy neprimnerena.Tohle popsal uz predemnou Tchor a Rea.
Pokud bych necio takoveho nacvicoval tak tym stilem potkam cloveka,normalne se bavim,pes je v klidu na voditku u nohy psovoda-nasledujici scenar jak dal bi pak zavysel na stupni vycviku psa,jeho individualite kdy pokud pes si neveri tak clovek co figuruje je odemne dal primerene sebevedomi psa,kdy se stoupajicim sebevedomim psa vzdalenost skracuji az je mozny kontakt....
....pokud si pes veri a je nato pripraven je pak mozne nacvicovat otevrenouu konfrobtaci.Vzdy si vsak musim uvedomit ze pes musi byt plne ovladatelny,a bez zvladle poslusnosti tohle neni mozne delat,stejne jak ze v okamziku kdy psa neco podobneho naucim uz pak musim vzdy mit psa zajisteneho abezpecne jisteneho aby nemohlo dojit k situaci kdy by pes mohl zasahnout proti npr. kolemjdouci osobe ketra si jej nevsima.Zkratkla aby nebyl maler.
http://www.youtube.com/watch?v=BKhwMx37JzM
http://www.youtube.com/watch?v=tv3fPRfH6cE
http://www.youtube.com/watch?v=cyYeGJ0jIT0
.....navyyse uvedenych odkazech na videa povesena na Yuotube je pak hezky videt i to co psal Tchor a Rae-ovladatelnost psa za kazde situace...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod BinLadin » Ned 13.07.2008 13:46

tady jsem nasel jeste jedno video k probyrane problematice,myslim ze je asi nejpodarenejsi.....
http://www.youtube.com/watch?v=bWPzn9XFYHs
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod tana » Ned 13.07.2008 22:39

Bin Ladin, díky za linky, hlavne ten posledný :jop:
To je Lara Croft v psej koži ! :no:
tana
Junior
 
Príspevky: 204

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Puk » Pon 14.07.2008 7:13

Nuž hej, Lara.... :heh: Až nato, že pre skúseného psa je ringo presne takým istým signálom, ako pre šporťáka rukáv. Presne vie, že sa niečo ide diať. Takéto veci sa pre praktický výcvik dejú inak, na inom mieste ako na cvičíku a aj s inými pomôckami...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod BinLadin » Pon 14.07.2008 7:21

Puk
Prave na tomposlednin linku je videt jak je pes veden aby ziskaval potrebnou jistotu a je pripravovan do praxe-jde o,pomerne mladou fenuli BOM,ten projev co je tam videt je tyxpycky pro pracovni maliny....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Puk » Pon 14.07.2008 7:32

Ale hej, proti tomu že ide predovšetkým o získavanie sebaistoty a ukážka ako má nácvik vyzerať ani slovo. Ja len, že na každom videu a fotke sa dá nájsť vždy niečo. Tým som len Tane chcel naznačíť, že realita býva niekedy iná. Ale to je už o inom, napríklad o dobrom výcviku, o srdci psa a tak... :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Tchor » Pon 14.07.2008 7:53

Muzu te ujistit ze takhle pripravovanemu psu rozhodne nedela problem vzit na tvrdo do zivyho. Vlastni fena (BOM) me poslala na tejden na pracovni neschopnost po te co me vzala mimo zkrytou manzetu, nastesti pres pomerne silnej kabat. A to jsem s tema svejma psama jeste vubec nedelal (a delat nebudu) tu ctvrtou fazi.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Puk » Pon 14.07.2008 8:02

Tchor, o tom nepochybujem. Zvlášť nie u BOM, hlavne po tom, čo som pred desaťročím poznal psa Davida Trauča, ale aj pár ďalších malín... :smile: Ale keď sme pri tom vzatím "natvrdo" - to ťa tak zoberie pekne aj kdejaký dedinský bundáš so srdcom a bez výcviku... Ale to je zase o inom. Tane som sa snažil naznačiť niečo iné.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Silwuska » Pon 14.07.2008 8:52

To co tu prezentuje pastevec je uplne chore...pes ma byt prijemny spolocnik a nie kusajuca masina, alebo nejaka zbran...ved takyto pes sa nedostane v zivote z voditka...jo a zelala by som vam amaterom aby raz povolila karabinka na voditku...tot vse...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod kferko » Pon 14.07.2008 9:36

Podľa mňa najdôležiťejšia je povaha psa a to čo je v ňom.Ak mám psa vynikajúcich povahových kvalít,môžem ho cvičiť obranu na spôsob športovej kynologie a v pohode zvládne aj reálne situácie.Smutné je len to,že za športový výcvik niekto dokáže ukryť aj slabého a bojazlivého jedinca.Potom sa už jedná len o taký ihriskový šport.Človeka ,ktorý sa tomu nerozumie a nevie si preveriť psa to dokáže oklamať.Je úplne zbytočné slabého psa cvičiť obranu.je to len strata času.Okrem toho všetky reálne situácie sa aj tak nedajú načvičiť.Čo je najsmutnejšie ,je však to,že povahovo slabých jedincov je dosť aj medzi plemenami,ktoré sú klasifikované ako pracovné a veselo sa používajú v chove.Aj z dobrého psa, ktorý má na obranu vlohy si môžem vychovať maznáčika.Slabému sebavedomie nikto nedodá.Ak si chcen byť istý povahou psa ,musím si ho preveriť aj v reále.Okrem toho ,v reale zákrok obrany prebieha asi tak,že po zákuse ide človek k zemi(nikto nebojuje zo psom) takže je zbytočné na psa neustále psychicky tlačiť.Ak chce mať niekto pracovne upotrebiťelného psa,tak najdôležiťejší je povahový výber(pri výbera šťeňaťa si preveriť povahu rodičov),potom je výcvik a tréning.Mnoho ľudí doma chová psov pracovných plemien a ani nevedia,že vskutočnosti sú ich psi slabý a bojazlivý.
kferko
Okoloidúci
 
Príspevky: 15

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Amaguk » Pon 14.07.2008 10:10

sice mozno trochu mimo debaty, ale ked uz sme pri tych obranach, tak toto video mi vyrazilo dych:
http://www.youtube.com/watch?v=CsCtyWaXlsg
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Ivanka.P » Pon 14.07.2008 12:09

To niesu psi, ale pyrane :haha: hlavne ako ten jeden kusol psovoda :lol:
Inak toto videjko som už raz videla ale nie celé.

A k téme - do týchto kúsačiek sa nevyznám. :nwm:
Ja osobne by som si takto nenechala dráždiť svojho psa. Nechcem aby mala pocit, že každého blbečka čo rozhadzuje rukami nohami treba spacifikovať. Takýto pes potrebuje potom pevnú ruku a chudáčisko reaguje na včetko čo sa okolo neho hýbe. Ale asi je to ich cielom, takto vyšokovať psa a tlačiť ho do kúta
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod Tchor » Pon 14.07.2008 16:13

kferko píše:.Je úplne zbytočné slabého psa cvičiť obranu.je to len strata času.


Mam na tohle jiny nazor i u slabsiho psa se da sportovnima obranama hodne zvednout sebevedomi a zaroven srovnat psa aby neresil zbytecnosti. Dobre vedena sportovni obrana je prave pro slabsi psy velice prospesna. Ona totiz sportovni obrana je opravdu sport, vcetne toho KMPV z ukazek v Izraeli. K praticke obrane prece jen hodne chybi.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvik obrany u mladých psů

Poslaťod zeane » Pon 14.07.2008 16:20

:hmm: Jo piraňe - nepirane, sú to služobné pesiská a tie idú v určitom veku do "dôchodku". Ja chcem vidieť ako si ich ochotne a s láskou rozoberú ich psovodi domov k malým deťom.... :censored: :devil:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia