Stopy, stopičky...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Ned 24.11.2019 14:01

elfinka píše:mam sancu spravit nieco s tym, ako si vybieha bokom, alebo ako sa zastavuje a vydychava


s vydychavanim tezko něco udelas -to je jeho styl.
ale s tim vybihanim ? zakazat mu to :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Ned 24.11.2019 20:24

Bohaca, elis! Ty by si tu trojku aj s kozou dala tusim.. :haha: Gratulka!
Aj elfinke gratulka, ste borci! Dava mi to nadej, ze s tym mojim dobrym psom sa niekam raz dostaneme... :heh: zatial to totiz vyzera dost beznadejne :pac:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod kives » Ned 24.11.2019 21:24

elfi, to vydychavanie sa nespravi kondickou?
wer, kecas, mas sikovneho psa a ty si skusena psickarka, o vas sa nebojim :smile:
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 25.11.2019 9:01

wer píše:Ty by si tu trojku aj s kozou dala tusim..


:ha: lec vlozena namaha neodpovida vysledkum :ha:
Ta cuba ma takovy servis, ze vrcholovemu sportovci se o tom nezda :ha:
Ted jel jeji oblibeny fig 1,5 hodiny jen kvuli ni na zkousky
:pac:

Potes me, co nejde mlademu?
A hned mi to napis, neb pristi trenink uz to bude umet :ha:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 25.11.2019 9:06

Kives - oni ti hovici mivaji svuj styl. Umi si takhle oddychovat a pritom jdou presne.
A neni radno jim do toho uplne kecat - to by se mohli rozbit uplne. Ono to totiz neni o fyzicke kondici, ale hlava odpociva - nerviky...

Ta zver je ale neposlusnost. A strasne blbe se to resi.
Zakazat ano, ale zase aby si to nevylozil blbe.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod elfinka » Pon 25.11.2019 9:38

Elis píše:Ta zver je ale neposlusnost. A strasne blbe se to resi.
Zakazat ano, ale zase aby si to nevylozil blbe.

No, práve som sa nad tým ešte zamýšľala - lebo z jeho prejavu mi nebolo teda jasné že kedy to je neposlušnosť a kedy len stratil v tom vetre pach a tak skúsil hľadať lom. Boli tam aj aj a vlastne to rozlíšenie že kedy pracuje a kedy blbne som videla až keď prestal čuchať a vrátil sa nazad na stopu.
Tak sa trochu bojím aby som jo nezhucala niekedy keď to naozaj len stratí. Potrebujeme už tie okuliare čo by ukazovali pach vynájsť :lol:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Pon 25.11.2019 9:40

no lomy mu nejdu. ale ze vobec. :pac: od zaciatku s tym bojujem, ale nevidim absolutne ziadne zlepsenie. uz som bezradna. on to fakt nechape. :nwm: ono niekedy vystruha taky lom, ze uz si poviem, ze uz je to snad na dobrej ceste a potom 4 dalsie su take, akoby bol prvy krat na stope... a uz som to skusala naslapat totalne barsjak a on ani tuk. ani netusim, comu to pripisat. ci vie o tom lome a len si overuje (ale on ani nie do stran, on ide proste dopredu), ci sa nesustredi, alebo co je vo veci... obluky paradne, s tymi problem nema ziaden. aj ked dam lom do obluka, resp tu jednu slapu v lome sikmo, tak aj to da pekne. ale akonahle dam pravouhly lom, nic. :plac:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 25.11.2019 11:44

elfinka píše:aby som jo nezhucala niekedy keď to naozaj len stratí.


je to tezke.

hezky naslapana stopa, která vis kudy vede - a na ni mu vysvětlovat, co je dobře a co spatne podle tebe, necekat az na zver, na velky prusvih.

aby neznal jenom to ne, nesmis -ale hlavne aby vedel, kdy je to dobře.
Stopa je sice hlavne samostatna práce psa -nemá se na nej mluvit -ale ono to není uplne pravda, no :lol:
idealni je si s tou stopou vyhrat - nachystat si tam vetsi odmeny - a pred tu odmenou, kdyz se ti povede ho pochvalit nez k ni dojde. zni to asi slozite -ale je to proste cesta. az na pochvalu bude hezky reagovat - je cas na zakazy.

S VAsikem ted si to zase pripominam. on cucha jen za ano, dobre -nedava se mu tam vubec ne. a dokud nebude vedet, co to dobre znamena, ne se nepouziva.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 25.11.2019 11:53

wer píše:no lomy mu nejdu. ale ze vobec


tak je to typicky vyvoj. nemas nic mimořádného. a u slapotaru je spis div, když to nenastane.

chybi mu "aha". způsob naslapani by mu mohl pomoci pochopit.

par slapot před lomem nekrmit - a lom našlapat jako tunel ven. souras dupes souvisle- nedelas slapoty na vychodu z lomu- az třeba po 5ti takových krocich zase prejdes do slapot a zacnes krmit.
opticky se tam dela i hrana vnejsi nohou vnějškem slapoty.
nejdriv se mu pomaha a nenecha se prechazet -pridrzis. a dobře je našlapat třeba 3 stejne lomy po sobe na jedne stope a nic jiného neresit. párkrát.
a mel by se zlepsit.

p.s. nemachruju -aktualne problém mladého boxera - tak radili ostatní - a tohle vypada ze zafungovalo.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Pon 25.11.2019 12:07

wer píše:no lomy mu nejdu. ale ze vobec. :pac:



wer, taká spomienka z minulosti - ešte za totáča sa mi strašne páčil jeden NO, bol chovný s SVV2 (veľmi ho chceli colníci, ale preplatil som ich :hi: ). Keď som ho dal na stopovačku, zježili sa mi všetky chlpy, nevedel stopovať vôbec! Často sa zo zúfalstva dostával na dĺžku stopovačky za mňa. Tak som si obalil nervy tukom a... Ale prečo ti to píšem - za svätého nechcel pochopiť to, čo trápi teba - lomy. A ja v zúfalstve na prvom snehu som mu našľapal pravouhlý lom. Neuveríš, vtedy, keď kontroloval a potvrdzoval si videné nosom, ako keby mu "dobilo", ako to s tým lomom je a kde zrazu pach zmizne. Odvtedy nemal s lomami problémy. Ja viem, že možno náhoda, ale tá je niekedy blbec, možno by stálo zato to ukázať aj tvojmu. Nič za to nedáš... PS - k tomuto psovi - je zaujímavé, že mu išli oráčiny (bol z Orechovej Potône :yes: ), kde stopy mohol v tom teréne niekedy AJ vidieť a nič. Neznášal trávu (ale musel :heh: ). Svet je dnes na hlave, takže... :heh: Myslím, že som to už písal - ja sa skôr hrám na lomoch s pachmi. Odkrokujem si stopovačku, na úseku si určím orientačný bod a na vzdialenosť stopovačky predĺžim krok, aby som dosiahol zriedenie pachu a zvýšil u psa pozornosť, po tej vzdialenosti stopovačky spravím lom a zhustím pach drobnými krokmi, čo mu pomôže dostať sa do smeru nového úseku. Pritom na začiatku "zriedeného" pachu ostanem stáť a viem, že keď príde na dĺžku stopovačky je na lome - nemôžem sa stratiť viac ako 10 cm a mám to pod kontrolou. A nechám ho, nech sa potrápi, kým sa zorientuje... Pozor, lomy robiť do náveternej strany!!! Ale to všetko asi vieš.

Elis paráda, gratulujem! :jop:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Pon 25.11.2019 12:13

ok, diky obom, skusim. mam z toho traumu, blizi sa zima a ja mam pocit, ze to musim skoncit aspon v dakom malom progrese... inak cucha fakt pekne - aj vietor zvlada vcelku, ani zver neriesi a ze to chodim na take pole, co tam srnky odhanam :lol: tak hadam sa tie lomy dako posunu, lebo ked tie neda, rovne useky su mi naprd :heh: este predmety musim "skraslit", ale to si nechavam na zimne vecery, ked sa nebude dat na pole ist. teraz sa kludne capi na to, ma to pod labou, ale tak este sa mi nestalo aspon, ze by mi predmet presiel... aj rychlost je vcelku pekna.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 25.11.2019 12:40

Puk píše:keď kontroloval a potvrdzoval si videné nosom, ako keby mu "dobilo", ako to s tým lomom je a kde zrazu pach zmizne


:yes: to je to "aha" - a oci pomahaji.

Puk píše:a na vzdialenosť stopovačky predĺžim krok, aby som dosiahol zriedenie pachu a zvýšil u psa pozornosť


:lol: tohle kdyz popisu roky-krmicum v kazde slapote - maji me za mimozemstana :lol:

jak ja rada ctu, ze nejsem uplne mimo.

když si tak promitam, co všechno jsem tem svým psum slapala a resila s nimi kolem sily pachu?
ze třeba poznam, kde slapac zmenil tempo nebo kde se zastavil při kladeni stopy - to v tehle krmici dobe hodne lidi nechape.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Pon 25.11.2019 18:17

Budem teraz mimo témy a problému, čo naznačila wer, ale akosi sa mi chce trochu odpovedať nepriamo na Tvoj príspevok. Vieš, ja sa už ani nesnažím ľuďom vysvetľovať, že teória nie je samoúčelná a kým začnem stopovať, aspoň niečo sa o tom snažím zistiť. Ale niekomu stačí veta : Vyhladuj a rozlož granule... Nikto nezískal vodičák tak, že si sadol za volant a všetko vedel. A ani tak, že mu kamarát POVEDAL, ako sa v praxi riešia križovatky. Toto keby Tvoji krmiči mali na pamäti a niečo vedeli o pachu, jeho šírení, ovplyvňovaní atď, asi by oči nepúlili. Už len to, že pes stopuje "v smere stopy" a nie proti nej by im mohlo povedať, že hoci je medzi jednotlivými krokmi kladača interval ani nie pol sekundy, už tento nepatrný časový rozdiel pes vníma v intenzite pachu. A vôbec, z nevedomosti a neznalosti strašne podceňujeme zmysly psa, špeciálne jeho nos. Ale máš pravdu, kŕmičom nevysvetlíš. Tak si ráno pred zrkadlom pritlač k hlave tykadlá, vezmi kľúče od kozmickej lode a nalaď vysielačku... :yes:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 25.11.2019 20:25

Puk píše:z nevedomosti a neznalosti strašne podceňujeme zmysly psa, špeciálne jeho nos.


tak ja taky mimo téma - ono to je nejen z nevedomosti.
ono se to vlastne nechce. u sportaka. je lepsi pes bez vlastní invence -na výsledky lepsi.
to co chce sportovka po jeho nose opravdu není pro psa zadna veda. co po psychice -to uz je jiny level.

a uz mlcim :-D
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Ulf » Uto 26.11.2019 5:54

Neviem, ci sa to da zrovnat. Moj Viggo bol vynikajuci stopar zveri, hobbysticky sme robili aj dlhe umele stopy. Ale bol tak premotivovany, ze siel kludne aj proti smeru (ziva stopa). Chtic bol vacsi jak rozum, bolo tazke ho vratit do rozumu. Naopak s Barinkom som chcela stopovat, tam sme skoncili v stvorci, kukal na mna jak na debila, preco ma zrat so zeme :aaa: ani som neskusala dalej, ta reakcia bola fakt desna. Pritom skoda, on je tiez nadany, ale takto mu to nedava zmysel.

K vysledkom vam obom gratulujem :jop:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia