Stopy, stopičky...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod kives » Pon 07.10.2019 11:57

No ved oni si to prisli vyskusat :heh:.
A je dobre, ze sa chces stale posuvat. Ak si povies, ze takto mi to staci, je to zaciatok stagnacie. Alebo upadku :smile:.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Pon 07.10.2019 13:40

Elis píše:A ja se zase priznam, ze kdyz vidim videa ze stop s dospelym psem na dvoumerovem voditku, mam osypky :-D :-D


Offtopic: Ja k tomu aj mizerére... :lol:

wer, ja neviem, či je to presne u Tvojho psa tá správna cesta brzdiť ho, a tak výrazne korigovať. Skôr si myslím, že to bude horšie, lebo akosi mi pripadá dosť vhodný na to, aby odporu kládol ešte väčší odpor. :ahoj: Len môj názor - keby bol môj, na 95% by som touto cestou nešiel. Aj keď viem presne, čo chceš dosiahnuť a čo má byť cieľ, ale toto je dosť výrazné zasahovanie do slohu čo si už vytvoril a neviem, či to aj bude úspešné, skôr si myslím, že nie. Zaujal by som ho skôr nevšednými vecami na stope. PS. Skús sa cez nejaký víkend presvedčiť (je viac času) a šupni mu pachový rebrík. Myslím, že celkom spoľahlivo otestuje jeho súčasné schopnosti. A potom by som sa skôr zamyslel nad výsledkom a podľa neho mu prispôsobil ďalší tréning, tak, aby mal pre tú stopu naďalej vášeň, ktorú bezpochyby stále má . A nejaké menšie nedostatky by ma, v tomto stupni výcviku až tak neiritovali. Naozaj sa potrebuje len vychodiť a zistiť, že stopa môže mať aj "záludnosti", ktoré ho oberú o čas a energiu, než dôjde k cieľu a to on dôjsť chce! . A ani to nezistí, ak mu nedovolíš pokus - omyl. Jasné rovnakých "omylov" nesmie byť veľa. Ale : zase hovorím niečo, hoci som psa nevidel v reále. Tak to ber s rezervou.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Pon 07.10.2019 13:44

a co je pachovy rebrik, pls? :hi: prvykrat pocujem...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Efa » Pon 07.10.2019 14:45

... puk ak môžem poprosiť o viac info, toto by aj mňa zaujímalo :smile:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 07.10.2019 15:47

Jde o stopy ruzneho stari a zkousi se, jak starou stopu pes dokaze vypracovat/zachytit a vydat se po ni.

Jako nevim no, ale to bych delala az u psa, co zna ciste stopy, ne?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Pon 07.10.2019 17:11

Dievčatá, je to taký rýchly orientačný test na schopnosti psa, čo sa týka absolvovania približnej náročnosti na momentálnu úroveň schopností psa absolvovať stopu vzhľadom na stárie stopy. Princíp je ten, že 1., S vetrom v chrbte našľapeš rovnú stopu minimálne na 3 dĺžky stopovačky (lepšie 50m ) ukončíš predmetom, odskočíš vľavo, prejdeš cca 25 m. a vrátiš sa na pomyslenú čiaru súbežnú s nášapom. 2., Prejdeš doľava ďalších 25 metrov a o hodinku (alebo aký interval chceš, hoci 30 minút) a všetko sa opakuje. Máš povedzme 6 stôp v rozmedzí 6 hodín, tzv. pachový rebrík. 3., Vypracovávanie začínaš "najmladšou", a postupne stále staršou a staršou, teda v opačnom poradí, ako boli šľapané. (Samozrejme, koncová odmena, ale bez nejakého prílišného preháňania, resp zaužívaný rituál odmeny ale zase - nemusí byť zrovna búrlivý)). Teoreticky posledná by mala byť tá, ktorá bola šľapaná ako prvá. Teoreticky preto, lebo momentálne schopnosti psa vždy končia tam, ktorú stopu ešte pes zvládne, a to nemusí byť zrovna tá posledná. Tam je jeho momentálny stopársky strop. Je samozrejmé, že pravidelným stopovaním a postupným dvíhaním nárokov sa psí nos cibrí. Aký to má význam? Spravidla stopovaním na presnosť detailov pri štandardných stopách sa dostávame do stereotypu, ktorý psa v podstate začína nudiť. Zistením hranice jeho momentálnych schopností viete prispôsobovať tréning psa tak, aby ho to stále bavilo. Jednoducho podľa tohto môžete pridávať, alebo uberať na nárokoch podľa vlastného uváženia tak, aby každý tréning pre psa bol zaujímavý a podnetný. Lebo povedzme si pravdu overenú praxou - stereotyp na stopách zabíja stopársku perspektívu toho ktorého psa. Je to veľmi dôležité hlavne u mladých psov, ktorým môžeme (s toleranciuo malých chybičiek, ktoré buď postupne korigujeme, ale neraz práve "vychodením sa na stopách" zmizmnú samé.

elis - u vlastných stôp je to vlastne jedno, či je pes čistý, pevný, alebo istý.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Pon 07.10.2019 21:48

Puk píše:elis - u vlastných stôp je to vlastne jedno, či je pes čistý, pevný, alebo istý.


ted si nerozumime -ale myslim si, ze wer pes nechodi stopy bez zradla ješte =ciste.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Uto 08.10.2019 7:27

Elis píše:
Puk píše:elis - u vlastných stôp je to vlastne jedno, či je pes čistý, pevný, alebo istý.


ted si nerozumime -ale myslim si, ze wer pes nechodi stopy bez zradla ješte =ciste.


No vidíš, aký som preexponovaný! :heh: Jasné, teraz už viem, o čo ti išlo, ja som mal na mysli klasifikáciu.. :nwm: K "bezžrádlovej stope v pachovom rebríku. Myslím si, že na 50 metrovej stope u psa tohto typu nemáš absolútne čo pokaziť, ale veľa sa môžeš naučiť. Tu teraz nejde o to, či ju zmákne absolútne bez chýb. Ide o to, aby sa ukázal jeho momentálny "nosový" strop a podľa toho sa mu nastavil ďalší tréning. Je to totiž noprmálny stopár so záujmom o samotnú stopu a ostatné veci sú pre neho na nej podružné. Ale toto práve Tebe netreba ani písať, lebo to vieš aj sama. :ahoj: Takže som si to mohol odpustiť! :hi:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Uto 08.10.2019 7:39

A co ak si spoji cistu (bezzradlovu) stopu s neuspechom..? Ja sa toho dost bojim - to je ako ist s nepripravenym psom na skusku. Spoji si dve a dve a je vystarano :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Puk » Uto 08.10.2019 8:37

Pri jeho štýle si to nemyslím, že by to išlo do takejto krajnosti. Myslím, že jeho naozaj motivuje stopa samotná, jej priebeh a nie veci okolo! Však ale neznamená, že s vaničkou treba vyliať aj decko. Ale sama vidíš, že ho pamlsky nemotivujú. Tak z nich podstatne uber a dávaj ich len pre svoju kontrolu po miestach, kde očakávaš nejaké nepresnosti. Rituál a odmenu na konci stopy by som ponechal. Ale zase : kecám do niečoho, čo som v reále nevidel, aj keď videá sú dosť veľavravné...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Uto 08.10.2019 9:15

jj, pamlskov som vyrazne ubrala a lepsie. max mu dam vypamlskovany usek. skusim najskor tu vacsiu dlzku stopky a uvidim. :hi:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Uto 08.10.2019 9:55

Wer - kolik ted vlastne davas toho zradla?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod wer » Uto 08.10.2019 9:58

dost. mozno pol na pol - cista/prazdna to vychadza
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12736
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Uto 08.10.2019 10:06

Puk píše:aby sa ukázal jeho momentálny "nosový" strop a


Me je to jasne, oc ti jde.
Jen mam trosku pocit, ze u tech prokrmovanych stop je to dost zkreslene.
V tomhle stadiu se vubec nepracuje se starim stopy. Ani psovod, ani pes. A i kdyz zaradi starsi stopu - to zradlo ji zase "zkresli" a neukaze to aktualni schopnosti psa. Nevim jestli je to pochopitelne?

Vidim rozdily - Eliska je delana ze zacatku na krabicky a tu treba zradlo na zemi na naslapu starych stop rusilo. Vylozene ji delalo problem vyjit, pokud bylo maso na zacatku. U psu z prokrmovanych stop to neznam.
Ale znam u nich nejistotu na starsich cistych stopach. A to jsem nikdy nereselila u krabickovych psu.
Vychodi se nakonec vsichni. Jen ty zacatky jsou zajimave sledovat.
U wer si myslim, ze pokud porad hodne krmi, starsi a stejne prokrmena stopa zmena pro psa nebude
Naposledy upravil Elis dňa Uto 08.10.2019 10:10, celkovo upravené 1
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Stopy, stopičky...

Poslaťod Elis » Uto 08.10.2019 10:06

wer píše:dost. mozno pol na pol - cista/prazdna to vychadza


Ok.ale kolik vynechavas?
Zna uz cisty jeden cely usek?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia