Obrany

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Obrany

Poslaťod Bad » Str 25.11.2015 13:32

Elis píše:to kousani na zlobu v provedeni hw je občas z jeho strany brano jako "boj o život" - zadna zabava, hra -mysli to vazne.

to je podstata kousání na zlobu, zloba není a nemůže být hra
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Obrany

Poslaťod Elis » Str 25.11.2015 13:45

jj.
jen mas psy hajzliky, kteří radi kousnou a nemusi se prilis premlouvat -tam to není tak okate. staci jim 2x-3x ukazat, jaka jsou pravidla - a kousou.

a pak jsou psi -co jsou "za svetovy mir" -a tam teda když ma kousat na zlobu - nic hezkého ke koukani není, když se to uci...

( aspoň pro me, jako majitele by to teda nebylo hezke... a tech přeskokových situaci je tam hafo a musi se to dotáhnout do konce... a ja bych se na to davno vykaslala, nez takhle, tak radsi vůbec)

ted pisu o psech, co fakt nemaji chut lovit a majitel presto chce, aby kousali...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Obrany

Poslaťod elfinka » Str 25.11.2015 14:08

Elis píše:a pak jsou psi -co jsou "za svetovy mir"

Offtopic: :haha: aano, a ludia sluzia na to aby skrabkali po brusku a psikovia na to aby sa s nimi hralo. Dokonca Fido vie aj, kedy ma druhy pes kosik a teda mu nemoze nic spravit, a vtedy je uplne mily a dobry aj ked ten druhy pes vrci :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Obrany

Poslaťod wer » Str 25.11.2015 18:03

Ja si zas prosim videa. :hi:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrany

Poslaťod raky » Sob 28.11.2015 20:30

wer píše:Ja si zas prosim videa. :hi:

aké chceš video??? povedz mám viac... :no:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Obrany

Poslaťod wer » Sob 28.11.2015 21:58

Elfinkine?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrany

Poslaťod hruska » Ned 29.11.2015 11:27

hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Obrany

Poslaťod elfinka » Ned 13.12.2015 15:59

Ja zatial ziadne video nemam, kameraman moc neni zvedavy na dvojhodinove cakanie kym sa fido dostane na rad :smile:
Ale teraz ma pred tyzdnom naucili psa povzbudzovat, tak to hadam bude lepsie - aj figuranta sme skusili zmenit, lebo na hovi vikende sa mu celkom pacilo, uvidim o tyzden ci zdrhne ked mu ukazem postroj :heh:, zatial z toho mam dobry pocit

U Fida je dobra praca figuranta strasne vidiet aj hned na zakusoch, dnes mal krasne plne, na poslednych septembrovych ho bolo vzdy treba 3x presvedcit nech ten rukav doberie a nezvachla len na prednych zuboch.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Obrany

Poslaťod wer » Ned 13.12.2015 16:12

Ja sa este vratim k tej debate predtym - elis pise, ze vacsinou to riesili na uvaze. Ako? Ze nechali psa sameho na uvaze? Ci rovno stolik?

A k Fidovi - osobne si myslim, ze na obrany cez zlobu cisto este nie je dostatocne zrely. A na druhu stranu - ani to lovenie by som u neho asi nezatracovala uplne.
Kazdopadne som zvedava, ako sa to vyvinie, hadam to elfinka nevzda..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrany

Poslaťod Elis » Pon 14.12.2015 10:19

wer píše: Ze nechali psa sameho na uvaze? Ci rovno stolik? ..


tak i tak :no:

wer píše: na obrany cez zlobu cisto este nie je dostatocne zrely. A na druhu stranu - ani to lovenie by som u neho asi nezatracovala uplne.


:yes:
myslim si, ze spolehlivy kousac musí mit kus toho i toho. pak to funguje.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Obrany

Poslaťod elfinka » Pon 14.12.2015 12:21

A chcelo by sa niekomu mi vysvetlit preco samostatny uvaz ci stolik? Bez backupu od psovoda - to mi znie ako len ze ked pes uz nema ziadnu inu moznost a musi bojovat o holy zivot, tak holt uz na toho figuranta vyleti. Ci je v tom skryte nieco ine (napriklad v mojom pripade ze mozem svojim blbym drzanim voditka figovi pracu celkom lahko pokazit :angel: )?

Nasa momentalna praca je ze Fida naserie a potom tam pridava aj lov. Ked je len zloba, je to na neho moc a vyhra rukavu to neprebije, psovi ostava celkovo zly pocit z obran. Ked je malo zloby, tak ho to nebavi. Balancovanie na hrane noza, uvidime ci z neho spadneme alebo nie.

A este - slovna podpora psa zozadu, co myslite, je lepsie na psa hovorit viac, ci menej? Predtym som bola vacsinou ticho a pochvala bola len za pekny zakus, teraz zas nieco mrmlem v podstate furt na psa - vyzera ze mu to robi dobre, len neviem ci si nezarabam na problem ze bez mojho mrmlania nebude chciet casom :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Obrany

Poslaťod kives » Pon 14.12.2015 13:10

Offtopic: úplne mimo misu
avatar :jop: . čistý pes baskervillský :lol:
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2890
Bydlisko: Košice

Re: Obrany

Poslaťod elfinka » Ned 20.12.2015 17:37

Nevadi ze si tu vediem monolog :heh:

Dnes Fidopan mal 2 kola, v ktorych cely cas drzal rukav v papuli. V druhom dokonca so spravnym zakusom. Som si vravela ci ten rukav nenamazali sekundovym lepidlom nez sme dosli na plac... Na to, ze bezne po najviac 10 sekundach plul rukav pod nohy a chcel si ist cuchat, to je :oo: !
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Obrany

Poslaťod wer » Ned 20.12.2015 21:36

Ja sa este vratim k tomu predtym (som vtedy mala rozpisanu odpoved, len mi do toho cosi skocilo a potom som sa zabudla vratit k tomu...).



Co sa tyka stolika, ten sa da pouzit na mnoho sposobov. Uci sa na nom vacsia agresivita, stekacka zoci-voci, distanc od figuranta a aj to tebou popisane hranicne - budes kusat/nebudes. Ale tak to byva vacsinou viac-menej posledna moznost. Aj ked aj to vie mat viacero odtienov a obmien (jemnejsie prevedenie napr). Ale mne, osobne, sa nelubi taketo pouzitie u mladych zacinajucich psov... Pride mi to prilis - ved ten pes este netusi, kde je sever...



No a s tym suvisi aj ta podpora od psovoda. Nie vzdy je dobra slovna (ked sa napr pes prilis otaca na psovoda). A aj ta intonacia je dolezita - je rozdielna na poslusnosti, na stope a na obrane... Pes to musi na obrane brat vazne. A ono sa da podporovat aj inak - pes sa dotyka psovoda - pes medzi nohami, alebo praca s voditkom - pes na napnutom voditku (nemal by cuvat napr). Preto som sa na zaciatku pytala, co robis ty.... Aby si v tom proste nenechala psa len tak plavat sameho. Hlavne v tych zaciatkoch, ked pes je naozaj zmateny a netusi, co sa od neho vlastne chce. Dovtedy mu psovod vsetko riadi a zrazu - porad si sam.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrany

Poslaťod Bára » Uto 22.12.2015 13:38

wer píše:Aby si v tom proste nenechala psa len tak plavat sameho.

Presne toto ma napadlo, keď som si prečítala prvé príspevky. Podpora od psovoda. Hlavne v začiatkoch je veľmi dôležité "bojovať spolu". Je strašne veľa psovodov (aj ja som taká bola :angel: ), ktorí len držia koniec vodítka, hundrú si popod nos že "Výborný", občas psa tľapnú po boku a čakajú zázraky. A ono sa stane buď:
* to, že po pár tréningoch sa pes chytí a psovoda tam moc nepotrebuje (moja fena - prvý krát bola na obrane v 16mesiacoch). To sú psi, ktorí to majú "v sebe".
* chytí sa len čiastočne alebo sa nechytí vôbec (a ja sa nečudujem ani trochu)

Na druhú stranu mladého som na začiatku podporovala slovne, aj dotykmi. S dotykmi nebol až tak ok, nechápal prečo naňho furt šahám a videla som na ňom, že chudák viac vníma mňa ako figuranta. Tak som nechala iba občasný dotyk a hlas-hlavne intonácia (a to som kľudne hučala viac jak pes :heh: ) a ožil neskutočne, lebo "nebojoval sám"...
Pes musí veriť psovodovi, musí mať v ňom oporu a nesmie mať pocit, že to je len nepríjemná situáciu, ktorú on musí riešiť a ty ho v tom necháš. A to hlavne pri mladých psoch a pri plemenách, ktoré sa s tým zrovna nerodia :ahoj:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia