Aport

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Aport

Poslaťod Tchor » Str 20.08.2014 15:39

A co misto klikani to udelat psovi zajimavejsim aby bylo v jeho zajmu sebou trochu pohnout...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Aport

Poslaťod kives » Str 20.08.2014 19:44

Elis, voľný skok ešte upevňujem tým klikom, ostatné pozná, máš pravdu. ani voľný aport mi nerobí rýchlo. zoberie činku, urobí si oblúčik (zase neobehne pol cvičáku, len si to trošku vychutná) a donesie. už som skúšala utekať od neho, naťahovanie, nezrýchlil to :nwm: . resp. pri úteku si aj pohol, len potom, akonáhle ostanem stáť, tak má ešte viac času. teraz by som chcela skúsiť vymieňať za niečo atraktívnejšie. len by ma zaujímalo, či to mám robiť najprv len smerom ku mne, či je to dobrý nápad. lebo Elis má asi pravdu, veľa vecí naraz.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Aport

Poslaťod Elis » Štv 21.08.2014 11:45

kives píše: už som skúšala utekať od neho, naťahovanie, nezrýchlil to :nwm: . resp. pri úteku si aj pohol, len potom, akonáhle ostanem stáť, tak má ešte viac času. teraz by som chcela skúsiť vymieňať za niečo atraktívnejšie. len by ma zaujímalo, či to mám robiť najprv len smerom ku mne, či je to dobrý nápad.


me rikaji, ze pes ma byt aktivni, ne ja:-)
protoze cesta: ja se rozebehnu, pes se prida - konci presne tak jak u tebe - nebezim ja, nebezi ani pes:-)
pes musi chtit byt aktivni - a to pro neco, pro odmenu:-)

pouzivam klikr ( marker) vzdycky jen na jednu konkretni vec a tu se snazim dodelat tak, abych uz klikr nepotrebovala (pokud se zase nevracim a nerozbouravam cvik teda). dokud to tak neni, nepridavam pozadavky.

a jakmile oznacim -pes si bezi pro odmenu. tj. prerusuje to, co dela. tim zas muzu fazovat, co odmenuju, nejsem omezena odmenovat az na konci celeho cviku.

aport mame udelany tak, ze pes chce odmenu, ne aport teda tak by to melo byt :lol:
tj. lakam a hecuju na odmenu, taham se o odmenu - ale ne o aport.
a pes vi, ze cesta k te odmene vede pres ten aport ( klasika-splneni pozadavku) - a ze cim rychleji pro nej vybehne, tim rychleji odmenu dostane.

jakym smerem zacnu - je mi v podstate jedno - tim, ze pes zna pokyn, co cinnost ukoncuje -muzu odmenovat co momentalne chci/potrebuju/resim. vybihani, sbirani, vraceni, predsednuti -vsechno jde rozlozit.

jo a jeste tyhle faze-to si resim na volnem. u prekazek je tohle fazovani mnohem tezsi. tam to mam vetsinou na te koncove odmene, prepriprava probiha na volnem a prekazkach bez aportu.

nekdy pomuze nechat psa aportovat pres prekazky treba peska na jiny povel nez aport ( drz-zpet) -aby se do prekazek vratila radost a nekazil se aport?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Aport

Poslaťod kives » Štv 21.08.2014 12:00

ďakujem za rady, rozfázujem si to a budem postupovať po jednom kroku.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Aport

Poslaťod Elis » Štv 21.08.2014 14:49

kives píše:ďakujem za rady, rozfázujem si to a budem postupovať po jednom kroku.


treba jeste nekdo poradi, ne?:-) si taky rada poctu:-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Aport

Poslaťod kives » Štv 21.08.2014 15:11

ale hej, len sa mám čoho chytiť. začnem zrýchľovaním. aport vie, ale chcem to prerobiť, lebo je pomalý a hopsá a prekusuje.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Aport

Poslaťod Elis » Štv 21.08.2014 16:09

kives píše:je pomalý a hopsá a prekusuje.


chapu:-)
prekusy na volnem resim porad.
jen me cuba prekusuje na zpatecni ceste - cca dva kroky po tom, co se otoci az po cca 3m prede me.
a to vse ve veeeelmi rychlem tempu a na nejkratsi mozne vzdalenosti. a me z dosla fantazie, jak na tohle:-(
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Aport

Poslaťod kives » Štv 21.08.2014 17:50

jo, tak to poteší. moj poctivo prekusuje aj pri mne, až po chvíli to dá do kľudu. ale budem musieť postupne. u mňa je problém, že to neviem vhodne rozkúskovať, ale aport mám naučený celý mierne blbě. ako pri svv1 sme došli len o jeden bod, ale na ipo to bude prieser, keď to nebudem riešiť. ono to znie, že mi to bolo jedno a až teraz to riešim, ale tozase nie. len sa učím aj ja, tak to sem-tam skončí zle naučeným cvikom.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Aport

Poslaťod Elis » Pia 22.08.2014 11:15

kives píše: len sa učím aj ja, tak to sem-tam skončí zle naučeným cvikom.


tak to jsme na tom stejne:-) porad je co opravovat a resit:-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Aport

Poslaťod kives » Pia 29.08.2014 7:34

definitívne by som potrebovala nejaký nápad na zrýchlenie. ak mu hodím loptičku pomedzi nohy, tak mi pustí aport ďaleko predo mnou, ak by ho vypľul pri mne, tak to sa dá spraviť. a ak ho odmeňujem až po pribehnutí, tak má čas.
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Aport

Poslaťod Tchor » Pia 29.08.2014 7:50

Co mam zkusenosti zak nejcastejsi problem s chuti aktivne aportovat je zpusobenej prilis castym odebiranim aportu (koristi) a prilisnou pasivitou psovoda...

Osobne ucim aport stejne jako zaklady obrany tedy jako obekt lovu (aport je privazanej na snure a psovi unika) kdy ze zacatku se jen lovi bez jakehokoli jineho upresneni, z toho lovu prechazim na uceni nosit kdy po "uloveni" pes nosi aport pri "lonzovani" pokud ho pusti ci si snim zacne hrat tak mu aport "utece" a musi ho znovu ulovit. Z noseni si psa obcas privolam, potaham se s nim a zase ho pustim. Nekde jinde (pri nacviku obrany) si udelam vyznam povelu pust. Kdyz pes bez problemu nosi nekolik minut aport a na povel ho prinese tak teprve to cele zacnu spojovat do provedeni aportu kdy ale zase v naproste vetsine pripadu aport neodebiram ale psa pustim i s nim. Pripadne udelam pousteni, ale okamzite prejdu do noveho zakusu a spolecne hry...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Aport

Poslaťod Elis » Pia 29.08.2014 9:50

kives píše:ak mu hodím loptičku pomedzi nohy, tak mi pustí aport ďaleko predo mnou, ak by ho vypľul pri mne, tak to sa dá spraviť. a ak ho odmeňujem až po pribehnutí, tak má čas.


Kives, tohle asi na dalku vyresit nejde. Potrebujes nekoho, kdo to uvidi v realu.
mezi "prohodim micek" a "odmenim po pribehnuti" je asi tak miliarda dalsi moznosti jak co v ktere chvili resit :no:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Aport

Poslaťod kives » Pia 29.08.2014 10:28

Tchor: keď som učila aport, tak to bol aktívny boj o aport s naťahovaním a nechávala som ho vyhrať, odoberala spm vyvesením, pokopala aportík a zobrala, aby sa k nemu nedostal. ešte predtým záujem o aport držaním psa za obojok a kopaním aportu pred ním (už teraz viem, že na úplnom začiatku by to malo byť držanie, to je teraz jedno). potompri ďalšom učení zase naťahovanie, občas som mu dovolila odniesť si aport ako korisť. bolo mi poradené na zrýchlenie cúvať, ale to sposobilo terajší stav (pes sa síce zrýchlil, ale nie natoľko, aby to bolo naozaj doletím po aport-zvrtnem sa- letím nazad). ak ostanem stáť, tak si ten oblúk neodpustí. a je to aj spojené tým pádom s krivým predsadnutím.
pasivita psovoda, hm, asi hej, ale v mojom prípade je to pasívna bezradnosť :smile: .
Elis: asi sa na to bude musieť niekto mrknúť :yes: .
kives
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2905
Bydlisko: Košice

Re: Aport

Poslaťod Elis » Pia 29.08.2014 10:53

kives píše: pasivita psovoda, hm, asi hej, ale v mojom prípade je to pasívna bezradnosť


nejen aporty -ale obecne poslusnost -se dela tak, ze aktivni je pes -ne psovod.
pro me je to i logicke - psi se uci ty cviky "ciste" nebo jak to nazvat ?
Zadna pomoc telem, slovem - je to rozfazovane na pidikrucky tak, aby aktivni pes vedel co ma udelat aby se snadno dostal co nejdrive pro odmenu.
jen to psovod musi mit dobre rozmyslene dopredu, aby si nezavrel cestu:-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6398
Bydlisko: Praha

Re: Aport

Poslaťod akuk » Pia 29.08.2014 11:16

Elis píše:nejen aporty -ale obecne poslusnost -se dela tak, ze aktivni je pes -ne psovod.
pro me je to i logicke - psi se uci ty cviky "ciste" nebo jak to nazvat ?
Zadna pomoc telem, slovem ...

a totok ja nedam :lol: my aj tu poslusnost mame taku ze vypadame obaja ,,stale sa mrviaci,, :haha:
tak ale nam o tu cistotu nejde, stale je to hra, ktora ma opodstatnenie :no:
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1054

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia