Cestovanie autobusom

Sem píšte vaše rady a nápady.

Cestovanie autobusom

Poslaťod Rebecca77 » Pia 23.02.2018 10:57

Caute, nenasla som tuto temu a potrebujem poradit. Moja fenka sa boji nastupovat do autobusu, ked uz je v nom (vynesiem ju na rukach) tak je to v pohode ale pohybuje sa v nom neisto, co je pochopitelne. Kedze nemame auto vzdy k dispozicii, potrebujeme chodit autobusmi, ale kedze vodic nechava dvere otvorene 5 sekund, nestihnem ju v klude ubezpecit ze bus nie je nieco coho sa ma bat. Nalakanie na pamlsok tiez velmi nefunguje. Nemate niekto podobnu skusenost a nejaku radu ako to skorigovat? Dakujem pekne!
Rebecca77
Okoloidúci
 
Príspevky: 20

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod wer » Pia 23.02.2018 11:37

Skus sa dohodnut s vodicom na konecnej...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod Domca » Štv 09.03.2023 9:35

My máme tiež problém s týmto ale netýka sa to len autobusu ale všeobecne cestovania MHD, vlak, auto, hocčo.

Auto nemám, teda nemám kde trénovať a všeho všudy ním cestuje pár x do roka, takže to by nebolo nejak horúce (plus v aute sa vie na mňa nalepiť a aj sa viac upokojiť aj si pospať) Horšie je to s MHD.

Nebol proste čas to nejak trénovať, pes prišiel v 8 mesiacoch a nevedel čo je obojok nieto ešte autobus. Na veterinu musel. Zo začiatku nechcel ani nastupovať, teraz nastupuje sám ale proste má z toho fakt stres. Najhoršie je, že on sa uzavrie do seba a prestane vnímať a komunikovať - jedlo vtedy samozrejme absolútne ignoruje, to ani neskúšam. Stačí, že sme len na zástavke a už je v strese (cez tú zástavku chodíme bežne, okolo nej denne, autobusy tu jazdia okolo nás denne tiež) jemu úplne stačí náhubok vidieť. Vnútri je stuhnutý, dychčí, slintá, ťažko sa s ním manipuluje. Keď sme boli na vyšetrení u oftalmológa, čo je na druhom konci mesta a museli sme ísť cestu bus-šalina-bus-veterina, tak mal z toho hnačku asi 3 dni :ua: Problém je ten, že on proste fakt prestane vnímať. Pritom ja by som bola rada, kebyže s ním viem cestovať niekam častejšie na výlety, alebo hoc aj do práce....len keď vidím ako ho to veľmi stresuje, tak to nerobím, lebo to rozkopáva už beztak jeho slabú imunitu.

Čo sa týka nejakého intezívnejšieho tréningu, aby si proste zvykol - v máji to budú 2 roky odkedy je u nás, 2 roky chodí 6x denne cez chodbu v baráku (3x denne venčenie, teda 6x cesta dokopy = tam a naspať) z bytu do výťahu-z výťahu von a naspať po venčení. Doteraz má stres tadiaľ prechádzať a neznáša to....vojde všade bezproblému ale v momente ako strčí nohu do baráku, prikrčí sa a ide svojou "vyšlapanou" cestičkou a ak náhodou sa musím niekomu s ním vyhýbať a musím ho navigovať inak tak sa zadrapí do podlahy a tvári sa, že ho idem hodiť do samotného pekla :ach: takže u neho moc to opakovanie niečoho, čo nemá v láske nefunguje, on sa proste rozhodne že je niečo zlé tak to je zlé a koniec.

Rada by som s tým niečo robila, minimálne s tou MHD ale vobec mi nenapadá že čo :ua:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod Slausa » Štv 09.03.2023 10:17

Rebecca, ako vraví wer, odchyt si šoféra na konečnej a trénuj trénuj trénuj. V buse je potom fajn naučiť psa zaparkovať napríklad medzi tvoje nohy, brať to ako nejaké svoje bezpečné miestom. Pripadne ak je to prcek, tak beriem na ruky a ne :kak: sa s tým. :angel: :ha:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod wer » Štv 09.03.2023 10:23

Slausa, to je stare :lol:

Ale ja by som aj domci poradila to iste :nwm: a voobec to nie je totozne so situaciou s chodbou. A tam tiez nepostupujes spravne - v podstete utekas pred problemom, neriesis ho. V chodbe by som zakempovala. Normalne si tam dat stolicku, citat knihu... potom sa zbalit a ist domov (nie von). A takto opakovat velakrat. S busom jedine tiez tak - nastupit, sadnut si na chvilku, vystupit. X krat za den. Pripadne tam chodit krmit psa - kazde krmenie (nonsens, ja viem - ale radim z pohladu psa, co by fungovalo).
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod Slausa » Štv 09.03.2023 10:30

Offtopic: Ak chodenie na konečnú, tak ja viem ze to je stare, ale kopa ludi t v živote nepočul alebo im to nenapadlo, niekedy na fb to minule tiež niekto radil a ľudia tam huby dokorán, že aký super nápad, že by im to v živote na rozum neprišlo
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod wer » Štv 09.03.2023 10:31

Prispevok,ze si uz asi neprecita. Ale suhlasim.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod Domca » Štv 09.03.2023 11:05

tú chodbu som pripísala preto, že je to niečo, čo absolvuje denne a stále s tým má problém...v inej chodbe v bytovke, keď bol na SR toto absolútne neriešil, celkovo preferuje menšie priestory, čím vačší a čím menšiu kontrolu nad tým má, tým horšie....ale on všeobecne má problém s roznymi typmi podláh (zvlášť také, čo sa lesknú-hoc aj keď je poľadovica na chodníku, tiež mal paniku z toho) ale to som si všimla že je celkovo problém u kólií - podlahy a schody.

To kempovanie sme už skúšali, aj mu tam dávať niečo dobré on je proste totálne zaseknutý. Ano lahne si tam, bude tam ležať, kým sa nedvihnem, nesnaží sa utiecť keď vie, že ho mám na vodítku, len je celý stuhnutý ako kopka nešťastia a čaká na smrť... to by som na tej chodbe s ním musela doslova bývať :heh: to isté u našich v dome - 4 dni mu trvalo, kým sa odvážil presunúť z 2 metrov štvorcových ďalej. Teraz mu trvá už len deň kým sa odváži u nich vojsť do izby kde sme všetci ostatní :heh: (ale to si myslím, že na neho je super, keďže sme tam tak 2x do roka)
Keď prišiel, tiež nechcel po parketách chodiť, kempoval na deke a museli sme mu najprv urobiť cestičku z kobercov aby sa vobec niekam premiestnil, potom sme ju postupne odstraňovali a teraz úplne bezproblému - na neho treba po mikro krokoch, ale to sa tiež nie vždy dá a nie vždy je čas na to

Ad kŕmenie - on si nevezme jedlo nikde, kde je v strese. Možem sa aj na hlavu stavať, radšej bude hladovať.
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod Slausa » Štv 09.03.2023 11:35

Aha :haha:
Nekukla som na datum, mea culpa :heh:
(Malo spánku v praxi)
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod Mac Gie » Štv 09.03.2023 12:33

Offtopic: Slausa mne sa to minule stalo tiež keď Domca napísala do staršej témy :heh:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod dasken » Štv 09.03.2023 12:51

ja by som ten autobus asi riešila inak, nie že na chvíľu vojsť a vyjsť a opakovať ale skôr by som sa vybrala na pár diaľkových výletov busom, akože aj pár hodín cestovania

okrem toho, že by sa mi to isto nechcelo trénovať do nemoty, tak vychádzam aj z toho, že organizmus proste nevie byť dlhodobo vo veľkom strese a musí „povoliť“ aby prežil.. takto na chvíľku v autubuse vždy stuhne, “vydrží“ a o chvíľu vystúpi von a stres pominie, situácia je preč a nabudúce to spraví rovnako.. asi to vie fungovať ale je to na dlhšie lakte

kdežto pri dlhšom cestovaní myslím že postupne proste príde k uvoľneniu, možno nie hneď na prvý krát k úplnému, ale stres vyčerpáva, takže možno ho vypne a zaspí :lol:

toľko môj laicko vedecký prístup, ale uznávam že ja som v týchto veciach drsoň, neberiem veľké ohľady na takého strachy :ach:
dasken
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod Domca » Štv 09.03.2023 13:04

dasken, toto už zažil - nie bus ale vlak - a zažil aj niekoľko hodinové cestovania autom a ničomu to nepomohlo...áno vyplo ho v aute pár krát, že fakt spal, ale ďalšia cesta lepšia nebola...v tom vlaku čo šiel asi 5 hodín, tak tam nespal absolútne to ho potom vyplo doma na 1,5 dňa

A k nemu ja drsoň byť nemožem, lebo on sa hneď uzatvára do seba, je fakt veľmi citlivý a potom s ním nie je možné komunikovať, ani keď sa postavím na hlavu. Nie je zložité si u neho naštrbiť doveru teda, on vobec nie je taký, že po ňom vyletím a za 10 minút už nevie, že sa dačo stalo...
A to keď prišiel, nechcel vchádzať do vchodu, tak kým mal tú podváhu, sme ho nosili, potom to už nešlo tak hold proste šiel nasilu, lebo kebyže sa mám s ním dohadovať, tak pred tým barákom s ním stojím doteraz...on nemá rád keď ho do niečoho tlačím, takže sa vždy rozhodne, že to radšej urobí sám, ale stresuje ho to aj tak. A to nemá on problém v zásade urobiť nič - on vojde aj do MHD, aj do auta, aj do chováku, na veterinu, do haly na výstavisku, všade... a aj tam drží jak hluchý dvere aj keby mu šli koleno vŕtať ani nepípne a čuší - manipulácia nie je nejaký problém, ja by som mu rada zlepšila ten jeho psychický stav aby sa proste nestresoval takýmito vecami, alebo aspoň minimálne nie keď sme tam my a má tam v nás oporu :ua:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod Mac Gie » Štv 09.03.2023 13:30

jediné čo mi ešte napadá je - s iným psom ste neskúšali? nijak ho neovplyvní? nejaký naj kamoš alebo tak? aspoň "na ukľudnenie"
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod Domca » Štv 09.03.2023 13:35

nie vobec...on vypne úplne všetko a je mu totálne jedno, či pri ňom v takom prípade sedím ja, alebo má vedľa seba sviečkovú na smotane alebo najobľúbenejšieho kamoša...pre neho je priorita kontrola nad prostredím a tú proste tam nemá, lebo to by som fakt s ním v tej električke musela bývať 2 mesiace
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Cestovanie autobusom

Poslaťod straka17 » Štv 09.03.2023 14:19

dasken píše:okrem toho, že by sa mi to isto nechcelo trénovať do nemoty, tak vychádzam aj z toho, že organizmus proste nevie byť dlhodobo vo veľkom strese a musí „povoliť“ aby prežil.. takto na chvíľku v autubuse vždy stuhne, “vydrží“ a o chvíľu vystúpi von a stres pominie, situácia je preč a nabudúce to spraví rovnako..:

Bála by som sa aby som nevyrobila naučenú bezmoc

Čo toto:
Keď si vezmeš, že ten pes má v hlave nejakú nádobu (niekto vaňu niekto panáka), ktorú si plní stresom. Niektoré psy tam majú od výroby diery jak sviňa a dokážu si nádobu veľmi efektívne vyprázdniť. To je podľa mňa Vukáč, on má v hlave vaňu z dierami jak svet a málokedy sa preplní a prebehne mi do veľkého stresu.
Z toho čo Dona poznám si myslím, že on má nie len malú nádobu, ale aj malé dierky v nej a furt si to nosí so sebou. Stresové hormóny v tele sú až 72h, kľudne si môže niesť so sebou ešte niečo zo včera.
Majiteľ tomu vie instantne pomôcť, že chytí a vyleje - čuchacie hry, lízacie podložky, presmerovanie do hračky (podľa toho k čomu pes inklinuje). Dierky sa dajú zväčšíť, ale musí to človek naučiť ako soft skill.
Tým, že si to furt nosí v hlave by som sa ja zamerala najskôr na to, aby mal tú nádobu priebežne prázdnu. Skludnenie parasympatiku je pritom pomerne jednoduché, zachytávaš konejšivé signály počas dňa. Dobre sa zachytáva olizovanie, vzdychanie/hlboké nádychy, oklepávanie sa. Na to tie konejšivé signály boli dizajnované, ale práve psy čo sa cyklia vo svojej hlave na ne proste... zabudnú. Tým, že je to zachytávanie a nie pod povelom, pes to začne ponúkať častejšie. Tým pádom si vylieva nádobu pravidelne sám a zbytočne ti ho netlakuje bežný život, ktorý on možno ani nedáva najavo že ho tlakuje lebo to sú maličkosti. Len sa to potom nazbiera a už nie je miesto pre veľké veci.
Spolu s tým sa zároveň učia kongy, lízacie podložky alebo čmuchacie koberce ako niečo, kam sa môže pes presmerovať a vyliať nádobu ak je toho veľa priamo v blbej situácií. Častý scenár - čakám na veterine, pes už vyčerpal možnosť odfukovať, konejšiť, pichnem mu tam toppl alebo niečo ešte predtým, než prebehne do stavu nevidím, nepočujem, nežerem. Pes k nemu ale nejde s úmyslom jéj žrádlo, ale jéj, možnosť ukĺudniť sa. Niečo jak keby si šiel cucať palec. Len to musí poznať dopredu. Príde mi strašne lame ten popis, ale neviem to lepšie.

Z praxe:
Vukáč má problém s jazdou v aute. Tiež to nemám kde cvčiť, štandardne vyzeral že ho CENSORED. Udychčaný, klepal sa, pískal. Samotná jazda nie je až taký problém, lenže do auta mi nastupuje ako huráhurá, niekam sa ide. A nevedel sa už z toho vymotať, síce pozitívny stres ale sadol tam jak na drátku.
Takže som začala dávať podložku doma keď bol moc hrrr, aby sa pri nej ukludnil. A potom som ju mrdla do auta. Najskôr som odmeňovala olizovanie sa, oklepávanie, miestami si tam aj ľahol. Keď sa začal cykliť, upozornila som ho na podložku. Mal tam pritom cottage za ktorý vraždí, ale lízol si, ľahol si, polka cottage ešte v tom. Zase sa začal tlakovať, vrátil sa k podložke a tak dokola. Nebola to kľudná jazda, ale aspoň si miestami lahol.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik