Ročná dobermanka

Sem píšte vaše rady a nápady.

Ročná dobermanka

Poslaťod Seemani » Uto 28.02.2012 9:56

Ahoj, som tu nová, tak neviem presne ako to tu funguje, vyhladávač mi veľmi nepomohol, tak som založila novú tému.. Mám možnosť si priniesť krásnu ročnú dobermanku.. Avšak fenka nemá žiadny základy výchovy, vyrastala v stáde súrodencov na dvore, kontakt s človekom síce mala, ale nejak sa im nikto nevenoval. Teraz má už rok a ja mám trochu obavy či nie je na výcvik už stará. Chcem ju dať k nášmu 6 ročnému retrieverovi, veľmi dobre vycvičený havko, tak snáď by od neho niečo mohla pochytiť.. Mohli by ste mi poradiť? Ako psíkov dať dokopy aby sa nepomlátili (náš nie je útočný, ale zas si nenechá skákať po hlave), a ako začať s fenočkov pracovať, aby som ju nevydesila? ďakujem za všetky rady.. :jop:
Seemani
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 71

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Efa » Uto 28.02.2012 12:01

Ahoj, ročné psíča rozhodne nie je staré na výchovu, dobermani reálne dospievajú až niekedy okolo 2 - 3 roku takže vek 1 rok je na výcvik úplne ideálny ... čoho by som sa ja skôr obávala tak je zameškaná socializácia na ľudí, cudzích psov, rôzne prostredie, hluky, vzruchy ... skôr ako sa definitívne rozhodneš si ju vziať tak si veľmi dobre odsleduj ako sa správa doma v známom prostredí so svorkou za zadkom, potom si ju vezmi von na prechádzku osamote a skús s ňou nadviazať kontakt (hru) a skús sa s ňou popohybovať v pre ňu neznámom a hlučnom prostredí, neboj sa pri nej poriadne hlučne tlesknúť, alebo vyrobiť nečakaný hluk - skrátka prever si jej reakcie na rušnejšie prostredie - aby si sa vyhla nadmerne vyplašenému jedincovi, čoby ti mohlo v budúcnosti spôsobiť problémy ... tiež si dobre pozri reakcie jej matky (prípadne aj otca - predpokladám že zvieratko sa nepredalo u množiteľa) - skrátka ak uvidíš príliš strachové reakcie, tak od nej ruky radšej preč ....

čo sa týka spolužitia s tvojím retrieverom, tak to by som odporučila najskôr si dobermanku vezmi na deň, dva len na skúšku - teda skôr ako si ju definitívne dovedieš domov (väčšina možných problémov pri spolužití psov sa totiž neprejaví za hodinu ani dve, ale až časom kedy "domácemu" psovi začne nováčik liezť na nervy) ..... zoznámiť ich vyskúšaj mimo domáceho prostredia a až neskôr s nimi spolu dojdite domov do "jeho" teritória, ak retriever bude OK = dobré znamenie .... priprav sa však na to, že dobermani sa radi jašia a sú to aktívne "zvery" čo radi zapárajú a srandou je aj skákanie po tom druhom - takže pokiaľ toto tvoj retriever netoleruje, tak potom doberman nebude dobrá voľba .... a hlavne neviem či tvoj psík je kastrovaný, alebo či plánuješ dať sterilizovať sučku, ale spolužitie dvoch opačných aktívnych pohlaví v dobe hárania nie je med lízať .... :ahoj:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Seemani » Uto 28.02.2012 12:28

No rodičov je možnosť oboch sledovať, poznám ich, obaja sú papierový. pes bol veľmi špičkový policajný pes a sučka je veľmi atraktívna, dominantná a pozorná. Šteňatá sú hravé, celkom spoločenské, prídu až ku mne a keď vidia, že som si ich všimla alebo ich pohladkám, začnú nadšene poskakovať a už by sa hrali.. Fenku chceme na stráženie ranču, takže aj náš retriever by sa tam presťahoval. Pozná to tam, chodieva tam, ale nieje to vyslovene jeho teritórium. Takže by obaja šli do nového prostredia spolu (samozrejme dva-tri dni pod dozorom). Čoho sa však obávam, je zdrhanie fenočky, vzhľadom nato, že náš ranč je kúsok od jej súčasného bydliska a ak bude počuť svojich súrodencov, neviem, či sa nebude pokúšať zdolať plot a dostať sa k nim. Inak retrievera asi vykastrujeme, lebo fenku chceme na chov, vzhľadom na jej stavbu a pôvod a náš Dag má 6 rôčkov a ešte nebol s fenkou.. Tak to asi bude tak lepšie.. DO budúcna plánujeme zakúpenie ďalších fien, takže jediná možnosť je vykastrovať ho. Snáď nás zato nebude preklínať :ua:
A inak o fenku mám preto záujem, lebo majiteľ mi ju ponúkol za vrece granúl. Nemá kupírované uši ani chvost čiže ju nevie predať. A keďže potrebujeme aj vhodného strážcu a psa, ktorý budí rešpekt, tak nad ňou silno uvažujeme..
Seemani
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 71

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod raky » Uto 28.02.2012 12:30

za vrece granúl bude aj s pp iste...
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Margita » Uto 28.02.2012 12:54

Offtopic: za vrece granul mašina na štenata,super biznis
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Efa » Uto 28.02.2012 14:29

Seemani píše:No rodičov je možnosť oboch sledovať, poznám ich, obaja sú papierový. pes bol veľmi špičkový policajný pes a sučka je veľmi atraktívna, dominantná a pozorná. Šteňatá sú hravé, celkom spoločenské, prídu až ku mne a keď vidia, že som si ich všimla alebo ich pohladkám, začnú nadšene poskakovať a už by sa hrali.. Fenku chceme na stráženie ranču, takže aj náš retriever by sa tam presťahoval. Pozná to tam, chodieva tam, ale nieje to vyslovene jeho teritórium. Takže by obaja šli do nového prostredia spolu (samozrejme dva-tri dni pod dozorom). Čoho sa však obávam, je zdrhanie fenočky, vzhľadom nato, že náš ranč je kúsok od jej súčasného bydliska a ak bude počuť svojich súrodencov, neviem, či sa nebude pokúšať zdolať plot a dostať sa k nim. Inak retrievera asi vykastrujeme, lebo fenku chceme na chov, vzhľadom na jej stavbu a pôvod a náš Dag má 6 rôčkov a ešte nebol s fenkou.. Tak to asi bude tak lepšie.. DO budúcna plánujeme zakúpenie ďalších fien, takže jediná možnosť je vykastrovať ho. Snáď nás zato nebude preklínať :ua:


Píšeš že rodičov má sučka s preukazom o pôvode (PP) a aj to že so sučkou plánujete "chov" teda aj ona má PP? z akej CHS teda pochádza a kto sú jej rodičia? - ak nechceš verejne pošli mi prosím cez SS mená rodičov.

Za akým účelom do budúcna plánuješ zakúpenie aj ďalších súk?

A inak o fenku mám preto záujem, lebo majiteľ mi ju ponúkol za vrece granúl. Nemá kupírované uši ani chvost čiže ju nevie predať. A keďže potrebujeme aj vhodného strážcu a psa, ktorý budí rešpekt, tak nad ňou silno uvažujeme..


čo sa týka jej "využitia" ktoré s ňou plánujete "vhodného strážcu a psa, ktorý budí rešpekt" a umiestnenia na ranči tak rovno Ti napíšem, že na toto doberman vonkoncom nie je vhodný, prosím zváž iné plemená jednak odolnejšie poveternostným podmienkam (majúce rozhodne bohatšie osrstenie) a aj povahovo na to určené (samostatne fungujúce plemená určené na stráženie pozemkov - napr. SAO) ... fikcia o strážení pozemkov ostrými dobermanmi to je len filmový blábol, lebo to skvele vyzerá na kamere, ale doberman ti ranč rozhodne nepostráži ....

nechápem ale tvoj výber psa a plemena - vezmete ju len preto lebo stojí len vrece granúl? ... čo vlastne viete o tomto plemene okrem toho že "budí rešpekt"? čo viete o jeho povahe a potrebách? čo viete o zdravotnom stave rodičov sučky a ich predkov? ... a vôbec výmena za vrece granúl tak to je výborný obraz množiteľa :ach:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Seemani » Uto 28.02.2012 15:47

Nemusíte na mňa hneď útočiť.. Dobermanka papiere nemá, majiteľ im nedal kupírovať chvosty a uši, tak ich nikto nechce. Má doma momentálne 7 dobermanov a isto pochopíte že ich jednoducho musí dať preč. Inak ich cena je 100e, mne dá fenku len preto za vrece granúl, lebo sa poznáme a on aspoň nebude mať starosti. Ja ju beriem preto za vrece granúl, lebo chov poznám, viem že psy sú zdravé, síce sa im nevenujú, ale to neznamená, že ich nekŕmia a nemajú riadnu veterinárnu starostlivosť. Má papierový chovný párik, ale to tiež neznamená, že je množiteľ.. Psysú vo veľmi dobrých podmienkach, majú zateplenú miestnosť, dokonca trval natom, že ak fenu vezmem, musím jej na zimu zabezpečiť adekvátne bývanie.
Samozejme, keď už fenku budem mať, dám ju aj nakryť a šteniatka normálne predám do rodiny, nie výkopcom. Neviem, prečo by to mal byť taký problém.. Momntálne máme 2 chovné šhi-tzu a jednu maltezáčku. Do budúcna kúpime asi jazvečíčky. A dobermanka momentálne vyrastá s dvoma koníkmi, takže na ne je už zvyknutá.. Strážcovia sú to veľmi dobrý, ale je pravda, že v skupine. Neviem aká bude keď ju vezmem na nové miesto.. pochopte, je mi jej lúto, je veľmi zlatá a rada by som jej dožičila riadny život, výcvik a kontakt a lásku od ľudí, ktorú momentálne veľmi nemá...Nemusíte ma preto hneď súdiť, že chcem od nej aj šteniatka.. Nebude predsa zavretá vo voliéri 2x2 a kotiť od jari do zimy... :plac:
Seemani
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 71

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod raky » Uto 28.02.2012 15:54

dnes už stačilo asi ... :pac: idem niečo robiť...
Efa - verím - že sa tešíš so mnou... :hi:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod wer » Uto 28.02.2012 16:04

:nechutne:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Efa » Uto 28.02.2012 16:08

Seemani píše:Nemusíte na mňa hneď útočiť.. Dobermanka papiere nemá, majiteľ im nedal kupírovať chvosty a uši, tak ich nikto nechce. Má doma momentálne 7 dobermanov a isto pochopíte že ich jednoducho musí dať preč. Inak ich cena je 100e, mne dá fenku len preto za vrece granúl, lebo sa poznáme a on aspoň nebude mať starosti. Ja ju beriem preto za vrece granúl, lebo chov poznám, viem že psy sú zdravé, síce sa im nevenujú, ale to neznamená, že ich nekŕmia a nemajú riadnu veterinárnu starostlivosť. Má papierový chovný párik, ale to tiež neznamená, že je množiteľ.. Psysú vo veľmi dobrých podmienkach, majú zateplenú miestnosť, dokonca trval natom, že ak fenu vezmem, musím jej na zimu zabezpečiť adekvátne bývanie.

ja na teba neútočím len sa snažím zabrániť bezhlavému množeniu psov bPP bez toho aby si o plemene vedela aspoň minimum....

Samozejme, keď už fenku budem mať, dám ju aj nakryť a šteniatka normálne predám do rodiny, nie výkopcom. Neviem, prečo by to mal byť taký problém.. Momntálne máme 2 chovné šhi-tzu a jednu maltezáčku. Do budúcna kúpime asi jazvečíčky. A dobermanka momentálne vyrastá s dvoma koníkmi, takže na ne je už zvyknutá.. Strážcovia sú to veľmi dobrý, ale je pravda, že v skupine. Neviem aká bude keď ju vezmem na nové miesto.. pochopte, je mi jej lúto, je veľmi zlatá a rada by som jej dožičila riadny život, výcvik a kontakt a lásku od ľudí, ktorú momentálne veľmi nemá...Nemusíte ma preto hneď súdiť, že chcem od nej aj šteniatka.. Nebude predsa zavretá vo voliéri 2x2 a kotiť od jari do zimy... :plac:

prepáč ale prečo by to malo byť také samozrejmé???? :oo: a navyše pokiaľ sučka a ani jej matka ako si mi napísala v SS nemajú PP, neboli posúdené nikým či vyhovujú štandardu a predpokladám že o vyšetreniach DBK, DLK, očí, srdca a štítnej žľazy ani len nechyrovali???? :ach: tak načo na nej množiť ďalej? :ach:
obávam sa že "2 chovné šhi-tzu a jednu maltezáčku" sú chovné asi len preto, lebo si si ich zaobstarala a dávaš ich nakryť a teda vlastne aj sama množíš zvieratá bPP a o skutočnom chove vlastne ani nemáš šajnu, pretože pokiaľ by to nebola pravda tak by si nenapísala to čo si napísala a tu moje rady pre teba týmto pádom končia

raky píše:Efa - verím - že sa tešíš so mnou... :hi:

a na čo, alebo koho? :hih: :hi:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Seemani » Uto 28.02.2012 16:12

To mi chcete tvrdiť, že len ludia s papierovými psami majú právo na šteniatka?? Matku papierovú má, aj otca...
Bola asi chyba sem písať, pýtala som sa na niečo úplne iné.. :jazyk:
Seemani
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 71

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 28.02.2012 16:17

Prečo chceš dobermana?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Margita » Uto 28.02.2012 16:45

ludia ti tu radi pomozu,j epekne ze si sa ujala psa ktoremu sa nik nevenuj ekolko by potreboval,len si dobre zvaz tu kastraciu,steniatka su sice velmi mile ale su ich plne utulky a dokonca aj dobermanov uz dospelych,snad by si nechcel aaby stenata po tejto suke skoncili v utulku,vsak?lebo to sa lahko moze stat...alebo niekde zavrete na retazi,lebo aj to sa lahko moze stat,a ze ju nemohol predat lebo nie je kupirovana?kupirovanie je zakazane,takze clovek co vyzaduje len kupirovane stena o tom vela tiez asi nevie....ak si tie stenata davala takym ludom tak amen tma,
ten kto ma rad psy ich nebude mnozit len takto hlava nehlava ale bol by rad keby tie jeho stenata prispeli k zveladeniu plemena a to taketo stenata "nacierno"k nicomu neprispeju...
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 28.02.2012 17:00

Druhá vec, ak rodičia majú papiere, tak prečo niesu uchovnený... nie nadarmo sa z toho mora papierových psov vyberá len malé percento chovných psov. No preto, že sú to tí, čo prešli testami a majú predpoklad že budú dávať relatívne zdravé potomstvo.
A navyše, doberman je dnes extrémne choré plemeno s obrovskými problémami hlavne na srdci, takže vziať si psa od netestovaných rodičov je risk a cielene na tom psovi dávať ďalšie šteňatá je čistý kreténizmus a vedomé šírenie choroby.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Ročná dobermanka

Poslaťod Monika & Parsonky » Uto 28.02.2012 17:05

My sme si domov doniesli 5. mesačnú fenku a povedala som už nikdy viac, tak "starého" psa. Je pravda, že som o výchove toho moc nevedela, ale snažila som sa, čo to šlo. Bola som s ňou dennodenne a to myslím 24 hodín denne vkuse, ale teda prvý rok bol veľmi ťažký. Tiež som na začiatku rozmýšľala nad šteniatkami (Parson bez PP, obaja rodičia s PP), keď si teraz na to spomeniem, tak sa hrozne :haha:. Myslím si, že by sa psi bez preukazu pôvodu rozširovať ďalej nemali. Ako sa tu píše skoro všade, v každej druhej téme, stačí si už len na FB pridať pár útulkov a to, čo tam je každý deň, neskutočné. Presne preto som toto všetko zrušila, stačí čo dennodenne hádžu priatelia na plochu. Trhá mi to srdce a ešte k tomu prispievať? Nebuď hneď vzťahovačná, NIKTO ti tu takýto chov neodobrí a nikto ti tu nebude med okolo úst potierať. Treba sa na to pozrieť bez zbytočných emócii a bez toho ako by to bolo krásne keby tie šteniatka doma boli.
Druhú fenku mám s PP, nie je úplný top, čo sa týka plemena, ale šteniatka by pri výbere dobrého psa mohli byť pekné, zdravé, vhodné na šport aj na prácu. Stále som však 50 na 50, či do toho vôbec ísť. U mňa ani ten PP neznamená, že tie šteniatka raz mať bude.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik