Výcvikové metódy 2 - diskusia o videu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod lusy » Str 23.06.2010 18:29

mackie ma tam este jedno video s gerom, ale myslim, ze este z toho davnejsieho obdobia.
Že sú tam nepresnosti a opakovanie povelu? No a čo! Koľký z vás chytrákov supervýcvikárou máte na stránke video kde cvičíte so surovým psom? Ako to učíte psa vi, nie niekto iný. Ani jeden!

teraz neviem, ci to bolo smerovane uplne vsetkych co to kritizovali. ak ano tak nase video http://www.youtube.com/watch?v=xeEkkjY3f70
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hanka 1 » Str 23.06.2010 20:14

Hegride,
tvůj názor respektuju, ale přesto považuju toho výcvikáře za ...císaře pána.... a už jen to, že používá tuto pomůcku, za špatné. Způsob, jakým jí používá, je na poslání do tmy.

Jestli si pod uvedením do reality představuješ tohle - za sebe říkám, děkuji, nemám zájem. Znám lepší.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Str 23.06.2010 20:42

a ako ju používa? Opíš ten spôsob použitia vlastnými slovami. Prípadne napíš ako by sa mala taká pomôcka používať.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod katkariinka » Str 23.06.2010 21:45

Hegrid,
su taketo pomocky v sportovom vycviku psa naozaj nutne? Hafan z videa sa tesil, bol motivovany, tak preco bolo potrebne pouzivat korekcie takouto pomockou? Naozaj to nejde inak?
Offtopic: Pytam sa ako uplny laik v tejto oblasti, avsak mierne zaujaty voci takymto metodam.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Silvuch » Str 23.06.2010 23:26

Ked ma niekto rodinneho psa, sprevadzajuceho panicka na vyletoch, panicek sa prisposobi trochu aj psovi a spolu tu suhru nejako najdu.. Ale pokial ide o "vyšší vycvik", ci uz je to sportova kynologia, lovecky, slepecky, sluzobny ci hociaky iny, tam to uz o kompromisoch moc nie je. Neda sa utvorit objektivny nazor na nieco, co nepoznam.

Ak ma pes zjavne radost, a bavi ho co robi, preco hladat chyby a mozne dopady aj tam, kde nie su.. Priklad z inej branže: pomockou ovciarskeho psa pri vycviku su ovce a kravy a tieto tiez nie su extra bezpecne. A ked pes spravne pracuje, "kopanec" jednoducho nedostane. Inak to povedat neviem, aby si ludia najskor pozreli film a zaver a az potom sa o nom rozpravali.

to len k tomu, co sa tyka pomocok.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hanka 1 » Štv 24.06.2010 7:45

Hegrid píše:No Hanka?! Tak ako by si používala také pomôcky?



Odpověď je jednoduchá: nepoužívala bych takovéto pomůcky, snažila bych se najít lepší způsob, jak psovi vysvětlit, co od něho chci. Kdybych ho nedokázala vymyslet, zašla bych se poradit za někým, kdo lepší způsob dokáže. Snažila bych se dobře odhadnout reálné možnosti svého psa. Moje priorita není pohár a počet bodů, ale právě ten pes.
Každou pomůcku se snažím použít tak, aby to bylo dobře načasované, pro psa srozumitelné a aby její použití bylo adekvátní té které situaci. Abych nezpůsobila psovi bolest. Právě to načasování a srozumitelnost mi na tom videu chybí, ten chlap neutuší, kdy dát povel a kdy použít případnou korekci. A ten pes vůbec nepotřebuje používání takovéto pomůcky - když budu mluvit cvičákovským jakykem.

Hegride,prosím tě, napiš mi svůj názor na to, jestli je opravdu v dnešní "sportovní kynologii" nutné používat struny, ostnáče, EO, elektrické biče, slabinové kšíry a týdenní hladovky kvůli motivaci na stopách (citát z jednoho časopisu). Moc by mě zajímal názor cvičících na zkoušky. Děkuji.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Silwuska » Štv 24.06.2010 7:50

Hanka, na tom videu je priamo Hegrid...mozes oslovovat priamo jeho... :yes:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Štv 24.06.2010 8:40

Hegride podle tveho vystupovani tady jsem si myslel ze mas sice pomerne omezenej zaber, ale to co delas ze docela umis. Na tom videu (puvodne jsem netusil ze jsi na nem ty) jsi mne presvedcil o tom ze ti nepatri do ruky pes.
1) Ten pes je sam osobe spolupracovaci bez prilisne zbrkolosti (a tedy chyb z ni) tedy nepotrebuje na krk zadny "posilovac"
2) casovani povelu a nasledne "urovnani psa" je na tom videu zcela zmateny, mnohokrat je temer zarovens povelem diky cemuz pes vubec nechape co po nem chces
3) pes celou dobu "prosi" o vysvetleni toho co ma delat, protoze ti chce vyhovet, ale nevi jak.


Osobne mi nevadi kdyz "posilovaci" pomucku (ostnac, struna, ale treba i stahovak) pouzije clovek, ktery ji pouzit umi, ale to podle toho videa neni tvuj pripad. Tyhle pomuckyse pouzivaji pro rychlou presne casovano korekci pro upresneni jiz nauceneho cviku ne na to aby se na nich pes nemyslne cloumal. Bud rad ze je to NO a jeste pohodar u jineho plemene by ti to takhle hladce neproslo.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Lindchen » Štv 24.06.2010 8:56

Pripajam sa s otazkou k Hanke, tiez by ma zaujimalo, ci ty, Hegrid, povazujes pouzitie tychto pomocok za nevyhnutne pri vrcholom vycvik. Zaujima ma to preto, lebo som tiez v podstate zacala cvicit vrcholovo, teda v tom zmysle, ze si pripravujem psa na skusky podla skusobneho poriadku Obedience a v sucasnosti s velmi slusnym pokrokom vo vycviku vyhradne pozitivnou metodou (s klikerom). Vdaka za odpoved.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Štv 24.06.2010 9:04

Lindchen píše:Pripajam sa s otazkou k Hanke, tiez by ma zaujimalo, ci ty, Hegrid, povazujes pouzitie tychto pomocok za nevyhnutne pri vrcholom vycvik. Zaujima ma to preto, lebo som tiez v podstate zacala cvicit vrcholovo, teda v tom zmysle, ze si pripravujem psa na skusky podla skusobneho poriadku Obedience a v sucasnosti s velmi slusnym pokrokom vo vycviku vyhradne pozitivnou metodou (s klikerom). Vdaka za odpoved.


Nemuzes dost dobre srovnavat obediens s ovladatelnosti na obrane, ale to je jedno.

Odpovim ti co si myslim ja
Neni nutne pouzivat tyhle pomucky ani na vrcholovej vycvik, ale u nekterych psu je pro psa mnohem lepsi kdyz se pouzijou nez kdyz se nepouzijou. predpokladem pouziti ale musi byt to ze to psovod umi i bez nich.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Silvuch » Štv 24.06.2010 9:06

Nemuzes dost dobre srovnavat obediens s ovladatelnosti na obrane, ale to je jedno.

Odpovim ti co si myslim ja
Neni nutne pouzivat tyhle pomucky ani na vrcholovej vycvik, ale u nekterych psu je pro psa mnohem lepsi kdyz se pouzijou nez kdyz se nepouzijou. predpokladem pouziti ale musi byt to ze to psovod umi i bez nich.

:poklona:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Bad » Štv 24.06.2010 9:16

Hanka 1 píše:Snažila bych se dobře odhadnout reálné možnosti svého psa. Moje priorita není pohár a počet bodů, ale právě ten pes.

Problém je v tom, že (dle mého názoru podpořeného tím co vidím ) většina soutěžících (nikoliv zkouškařů) odmítá odhadnout a přiznat si reálné možnosti psa(nebo to prostě neumí) a jde jim o body a pohár, neboli o uspokojení vlastního ambiciózního ega, kdy pes je pouhým nástrojem. Znám i ty lepší, kteří psa takhle nelámou, a kteří si raději pořídí nového psa (taky dobrý :hmm: ) ale bojím se, že mezi soutěžichtivími jsou v menšině. U zkouškařů, kteří nemaji soutěžní ambice bude ten poměr obrácený.

Hanka 1 píše:Hegride,prosím tě, napiš mi svůj názor na to, jestli je opravdu v dnešní "sportovní kynologii" nutné používat struny, ostnáče, EO, elektrické biče, slabinové kšíry a týdenní hladovky kvůli motivaci na stopách (citát z jednoho časopisu). Moc by mě zajímal názor cvičících na zkoušky. Děkuji.

Cvičím na zkoušky sportovní kynologie a můj pes na sobě nikdy neměl žádný z tebou vyjmenovaných "pomůcek" a nikdy mít nebude. Není to potřeba. S troškou nadsázky se dá říct, že náš postup ve výcviku určuje pes - když se začne nudit, je třeba pokročit dál. A mám plemeno, které ti naštěstí tento "způsob" výcviku nedovolí (alespoň správný hovík by neměl).

Tchor píše:1) Ten pes je sam osobe spolupracovaci bez prilisne zbrkolosti (a tedy chyb z ni) tedy nepotrebuje na krk zadny "posilovac"
2) casovani povelu a nasledne "urovnani psa" je na tom videu zcela zmateny, mnohokrat je temer zarovens povelem diky cemuz pes vubec nechape co po nem chces
3) pes celou dobu "prosi" o vysvetleni toho co ma delat, protoze ti chce vyhovet, ale nevi jak.

Video jsem neviděla, zato jsem viděla všechny tyto body u jednoho ambiciózního psovoda po zkoušce, která nedopadla dle jeho představ - psa podrobil po té zkoušce šílené buzeračce (a nejsem si jistá, jestli to co měl pes na krku nebyla struna), že ten chudák nevěděl jak se jmenuje ale strašně mu chtěl vyhovět - důsledkem pak jsou samozřejmě ty chyby, které pes udělal na té zkoušce - a máš uzavřené kolečko.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Lindchen » Štv 24.06.2010 9:22

Tchor, vdaka za tvoju reakciu, ale myslim, ze OB a poslusnost z IPO sa da porovnat, poslusnost je poslusnot a pochybujem, ze ludia, co pouzivaju toto pri obrane, ze to nepouzivaju aj pri oddiele s poslusnostou (aj ked asi nie vsetci), ale to len tak na okraj.
Ale moja tuzba po Hegridovej odpovedi stale trva :angel:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Štv 24.06.2010 9:59

wer píše:vrchol su trojkove skusky a preteky. ked ide o kazdy bod, nie aby to "nejak zlozil". nizsie sa nazyvaju masovy vycvik. je to aj v skusobaku.
a obranu spominal tchor, bolo to vseobecne o pouziti tychto pomocok...


Vrchol je jakykoli vycvik do urovne ktera je vysoce nad beznym vycvikem - Na vrcholu je treba pes ktery dokaze slozit atesty MV v zachranarine, dokaze slozit P3, P4 u policajtu, Navrcholu je ale i pes ktery je schopen jinym psum pomoct srovnat jejich psychyku a je k tomu aktivne pouzivanej. Za vrcholove zkousky ZVV3, ZPS2, ZPO2 SPT3, OPT3, zkousky IPO3 za vrchol nepovazuju - mistrovske zavody podle ni uz jo.

Bohuzel to ze je pes "na vrcholu" neznamena ze je dobre vycvicenej, mnoho "vrcholovejch" malin neni chopno normaliho provozu mezi jinejma psama a pod.
Naposledy upravil Tchor dňa Štv 24.06.2010 9:59, celkovo upravené 1
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Štv 24.06.2010 10:13

Počúvaj ma Tchor! ešte raz sa budem opakovať. Zaves na youtube, alebo sem svoje video, kde budeš cvičiť poslušnosť s 1 ročným surovým maliňákom, alebo s krosom, ktorý bude taký temperamentný a nabudený, že bude po tebe skákať a vrážať do teba prednými labami a zopár krát ťa aj poriadne nakopne do gúl a hrýzť do teba aby si mu dal loptičku, alebo pešek. Som zvedavý aké budeš potom používať pomôcky ty a aký budeš neomylný pri striktnom dodržiavaní metodiky výcviku. Veď ty vieš prd o mojom psovi! V živote si jeho, ani mna nevidel. A to platí všeobecne pre ľudí ktorý sa tu považujú za supervýcvikárou a profesionálou. K Hanke sa radšej ani nevyjadrujem. Iba toľko, že ty by si potrebovala určite viac rád od skúsených kynológov ako ja. A či sú také pomôcky nutné? No, nie vždy a nie na každom psovi.
Naposledy upravil Hegrid dňa Štv 24.06.2010 10:26, celkovo upravené 1
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky