Motivácia pamlskami a množstvo žrádla počas výcviku

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod johny5 » Pia 09.04.2010 21:35

Hanka myslim ze tieto nazory co sa tyka cvicenia a hladu sme uz preberali ... !
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod zuzka:) » Pia 09.04.2010 21:51

mne napríklad pamlsky veľmi pomohli napríklad v tom, že keď je pustený, tak nejak vždy si po nejaký príde, takže si zvykol často prísť ku mne bez privolania, čo je pre mňa super, keďže všetko u nás závisí od toho, ako často na mňa pozrie... teraz sa tie pamlsky snažím postupne "odbúrať", že mu ho nedám hneď, ale sa zahráme alebo niečo, veľmi ho pochválim a tak... možno by sa to dalo bez nich, nevravím, že nie, ale mne to bolo takto jednoduchšie a fungovalo to :yes: a keď ho mala sestra týždeň na starosti, tak si to veľmi pochvaľovala, lebo sa ho nebála pustiť, keďže vedela, že každú chvíľu pribehne...
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Hanka 1 » Pia 09.04.2010 21:53

Pořád si myslím, že cvičení, učení něčeho nového, by mělo psa bavit a měl by to dělat rád. Pro psovoda, pro svou zábavu, pro hru, ale ne proto, že má hlad a dostane jídlo za to, že splní cvik. Protože pak nedělá pro zábavu a radost, ale pro to, že se chce nažrat, je hladový. Cvičení na základě toho, že má pes hlad, mi připadá jako argumenty doktory Žertové z polepšovny mazlíčků. Nebo od Eichlera.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Amaguk » Pia 09.04.2010 22:02

myslim, ze tieto dve veci sa automaticky nijako nevylucuju
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 09.04.2010 22:07

Trochu rozumiem o čom Hanka píše a myslím že to tu ani nikto z nás nerobí. A s prostým odmeňovaním pamlskami to moc nemá. Poznám taký prípad aj z dostihov, psi pred pretekami 3 dni nejedia, potom bežia super (aj s faulami, no a čo, hlavne že bežia), lebo vedia že dostanú žvanec. To sú psi čo bežia pre jedlo a nie pre radosť z behu. Čo na tom, že tomu človeku sa na dvore navzájom zabili dva psy, ktoré spolu dlho žili v miery (on ich akože strážil).
Je to extrém, zaujímavé na spomenutie, ale naozaj si nemyslím, že by to čo píše Hanka sa to týkalo ktoréhokoľvek uživateľa dogfora.
Na pamlskoch nieje nič zlé (ostatne to spomína aj RD na videu, že pokiaľ pes ide na klobásu, alebo loptičku a neváha pri tom, tak ho nemá dôvod pripínať na stopovačku :no: ). Ale ak fakt niketo siahne tak hlboko do psa, že ho doslova vyhladuje tak ako som spomínala len aby niečo urobil, tak to je naozaj na hlavu.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod raky » Pia 09.04.2010 22:18

Hanka :jop:
Ani ja neuznávam nedať psovi týždeň žrať a potom pred ným ťahať biftek :heh:
Ale pokiaľ som si všimol, bolo tu písané v tom štýle, že ráno znížim dávku o to čo dostane pri výcviku, alebo na stope... :ha:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 10.04.2010 8:52

Hej, no ak som pozorne čítala, tak tu nikde nebolo písané niečo také, čo by sa dalo nazvať úbohé. :nwm:
To že pes žere večer a na cvičisko ide poobede, alebo to čo si spomenul, nič z toho mi nepríde ako úbohé vyhadovanie psa kvôli výcviku.
Aj oba moje psy najlepšie pracujú minimálne 4-5 hodín po jedle, a úplne najlepšie ráno pred jedlom. To že jedli pred 10timi hodinami na ich výkone nič neuberá, pretože ich strava je komplexne dobrá a primeraná tomu čo každý z nich robí. Po práci nedostávajú pamlsky za odmenu. Samotná práca ich natoľko uspokojuje, že tá odmena je úplne zbytočná a do takého rozhúpaného organizmu aj nezdravá. Detto nedostanú hneď po výkone vodu. Čakám min. pol hodinu.

Ešte ma napadla jedna poznámka pod čiaru, čo sa týka toho množstva jedla a nebolo to tu spomenuté. Dôležitý určujúci faktor je množstvo a kvalita exkrementu. Pevný bobek primeraný veľkosti psa je znak, že kŕmime dobré množstvo a že dávka je dobre strávená. Naopak niekoľko mäkkých hromád hodnej teľaťa do dňa značí, že je pes prepchatý, jedlo už odchádza nestrávené a tráviaci trakt je preťažený. Čo môže pri záťaži psa pôsobiť hodne negatívne. (aj psychiská záťaž je záťaž a organizmus dokáže hodne energeticky vycucať).
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod johny5 » Sob 10.04.2010 9:52

Ano Ulf je a ma to byt presne tak ako pises. :jop:
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Hanka 1 » Sob 10.04.2010 21:17

raky píše:Hanka :jop:
Ani ja neuznávam nedať psovi týždeň žrať a potom pred ným ťahať biftek :heh:
Ale pokiaľ som si všimol, bolo tu písané v tom štýle, že ráno znížim dávku o to čo dostane pri výcviku, alebo na stope... :ha:


No právě. Takže pes necvičí pro to, že ho to baví, ale aby dohnal krmení??? Já myslela, že psa má bavit cvičeni a práce pro to, že je mu zajímavě podána, tak, aby jí měl rád a ne proto, že dostal ráno míň nažrat
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod johny5 » Sob 10.04.2010 21:24

Hanka a co tak nedat mu vobec zrat ved nech ho bavi zit aj bez zradla.Je to len sprosty zvyk :aaa:
Tu je pisane o odmenach za vykonany cvik cize to ber ako odmenu.Nie podplacanie.Ty chodis do prace len preto ze ta bavi alebo pre to ze ta to tam bavi a mas za to aj zaplatene? Alebo ta to tam nebavi ale mas to zaplatene.Tato tema je o tom ze pes akonahle dostava odmenu ma sa stiahnut krmna davka o priblizny pocet kalorii.Chapes???
Neprekrucaj to prosiiim.
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod calwen » Sob 10.04.2010 21:28

Naozaj netusim co je divne na tom, ze pes nedostane rano nazrat, ked veceral plnu davku a za cely den predsa kvoli pamlskom nebude vobec ochudobeny o davku :nwm:
Moji psi nedostavaju pred cvicakom vobec zrat. Ad 1 - ideme hned rano busom a nechcem riskovat, ze sa mi tam jeden ci druhy povracia. Ad 2 - torzia zaludka je pre mna dost velka hrozba. To mi ako argumenty staci.
S jednym dokonca na pamlsky na cvicaku nerobim a aj tak tie ranajky nedostane. Mlsku dostane len za velmi pekne privolanie alebo pri uceni noveho cviku.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Evika » Sob 10.04.2010 21:37

calwen-presne, suhlasim s tebou. Ani ja nemozem rano krmit ked niekam ideme autom. A aspon v pripade mojho psa rozdiel nevidim, ci je nazraty alebo nie, ona ma bezodne brusko, zrala by stale. A z davky neuberam, zas tolko toho nepozerie naviac, ked tak vybeha a tiez moc dobrot nedavam, striedam odmeny s hrou apod.
Evika
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 502

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Ulfheiðr » Ned 11.04.2010 9:21

Johny, vieš ako funguje verklík. :ha: ...

Jak tak nad tým rozmýšlam, má pre bežného človeka, ktorý sa trebárs raz za týždeň zúčastňuje na cvičisku základnej poslušnosti a potom ju trebárs doma-na ulici precvičuje význam takto kalkulovať s kalóriami? Myslím, že ak pri tom pes zožerie trebárs xy gramov tak to odrátam z večere. (pokiaľ teda pes nemá nejaké metabolické, alebo iné problémy).

Je fakt, že ani ja nemám predstavu, koľko toho vlastne za odmenu požerú, ale nieje to tak veľa, aby priberali. (odmeňujem za bežné povely na ulici, alebo v rámci hry).
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod Bad » Ned 11.04.2010 9:42

Ono to co píše Hanka není až tak úplně z cesty. Znám plno lidí, a určitě i vy, co nedají psovi dva dny nažrat a pak se jde nažrat na stopu, ale to co toho psa žene není chuť stopovat ale pud sebezáchovy. Totéž s poslušností i obranou. To že pes má ráno malou dávku a večer velkou je něco jiného, je to zcela přirozené vzhledem k aktivitám a době trávení a pro psa je hlavní dávka večer přirozená.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: výcvik a množstvo žrádla

Poslaťod calwen » Ned 11.04.2010 9:43

Lenze Hanka to tu vytiahla uplne mimo debaty. Nemam pocit, ze by ktokolvek z nas praktizoval prave to co opisujes :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky