Trestanie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Poslaťod Larra@dogs » Pia 05.10.2007 19:46

Bíglica píše:jaj tak tieto temy mam najradsej :jupi: by som tým co písu ze bacnut psovi je týranie požičala moje bígle. Niektorým sa to dobre hovorí ked maju doma flegmošov. Ta moja sviňucha do dvoch rokov cchcela byť pánom domu, pri druhej som to ustrážila a včas som jej dala najavo že patrí dole. Teraz je to v pohode ale tiež jej jednu švihnem ked mi tri krát po sebe ukradne ceruzku a zožuje ju.


... takú jednu mám doma aj ja :lol: tiež jej dlhšie trvalo kým si to dala vysvetliť :ach:
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod Bíglica » Pia 05.10.2007 19:53

smutné je že ona má rok a pol a je to naozaj strašný KLEPTOMAN! ja ju možem vážne zmastiť ona aj tak zasa niečo ukradne, ponožku, ceruzky, piškoty, sáčok.....všetko
"Ktokoľvek si môže myslieť, že si nikto-tvoj pes vie, že si stredobodom vesmíru."
Bíglica
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 126

Poslaťod Larra@dogs » Pia 05.10.2007 20:00

... no tak to nieje bohviečo :ua: sučenka si našla svojský štýl zábavy :plac:
Larra@dogs
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 232

Poslaťod Aris » Sob 17.11.2007 18:29

Chvalabohu, že som si tu tuto temu neprecitala skor:
Pre MishelinQ: Očka som si doniesla ako 3 mesacneho od takej osoby ktora ho tyrala. Dobru chvilu som ho musela "ucit", že ja mu nejdem ublizit. Mala som este asi takych 8rokov a cvicila som ho a je vycviceny.
Uz bol v tom stadiu, že "zistil" ze ked po niekom vystartuje tak sa ho zlaknu. A prave to bolo u toho jedneho(!) kopanca rozhodujuce. A neviem, či si si to prečitala do konca, ale bolo tam napisene, že nie aby ho to bolelo, len aby zistil, že kto je tu alfa. Ak by si mala niekedy takehoto psa tak pochopis, čo je u teba rozhodujuce. Takze podla toho, ze chval, odmenuj, motivuj som mala urobit co??? Asi som ho nemala ani chvalit, ani odmenovat ani motivovat. Zmenila som nazor na Dasenskeho.
Som zvedava ako riesi on ked po nom vystartuje jeho pes. Je jasne, že sa Očko mna neboji, ale nieco mu zostalo ešte s tých troch mesiacov. Inak nemôžeš posudzovat podla svojho psa, lebo tvoj pes moze byt uplne iny ako moj, alebo niekoho ineho.Viem, že je to tu trochu rozhádzane, ale takto ma to napadlo.
K tomu videu: my sme raz na tabore pozerali taky film a mal tam jeden pan niekolko svoriek vlkov. Zo zaciatku ked ho vlk kusol, tak ten pan mu dal pestacku a vlk pochopil, ale je jasne, že nemozem porovnávat svojho psa s vlkom.
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2682
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod petka_akim » Sob 17.11.2007 21:48

my tiez akimka nebijeme lebo vieme ze to nie je dobre niekedy mu oco tresne ale nie silno ale vtedy sa do neho pustim najsor ja a potom mama ale nastastie sa to nestava casto... a v poslednom mesiaci nedostal vobec po nufaku od oca.... pre akima je najvecsi trest ked ,,jete,, jeho dobrotku alebo sa hrame samy (bez akima) s jeho oblubenou hrackou :D
Pes je váš priateľ, rád vás vidí, niet na ňom chýb, je samý klad, neklame ani nezávidí, môže vám slúžiť za príklad.
petka_akim
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 178

Re: Trestanie:vykricnik:

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 22.01.2008 9:33

Trošku oživím tému.
Zaujímalo by ma nasledovné. Čítala som všeličko múdre i nemúdre a v zásade som sa stretla s dvoma postupmi nápravy nežiaducého, čiže trestami.
1. pes sa priamo potrestá za niečo čo nieje s kostolným poriadkom. Čiže sa mu vypichne, kamoš, toto si spravil zle a nabudúce to už nerob. Dalo by sa povedať, pri dobre prevedenom treste by sa mal pes učiť na vlastnej chybe, ak tomu dobre rozumiem.
2. ak sa deje niečo čo sa nemá diať, tak to zlé nezvýrazňujem, ale presmerujem psa na nejakú inú činnosť, čiže mu neukazujem, čo spravil zle, ale mu ukazujem, s čím má práveže naopak úspech. Takže namiesto zvýrazňovania zlého sa zvýrazňuje žiaducé chovanie. (kokos, dúfam, že ste to pochopili... :hi: )

A mňa zaujíma, čo z toho je lepšie a hlavne pre aké psy.
Mne by sa zdalo, že pre bázlivé psy, psy ktoré majú za sebou hrubé a nesprávne zaobchádzanie, najmä neprimerané trestanie a veľmi citlivé psy by sa hodila metóda 2 a pre vyrovnaného psa, ktorý je od šteňaťa správne vedený by sa hodila metóda 1.
Čo vy na to?
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Trestanie:vykricnik:

Poslaťod Silwuska » Uto 22.01.2008 9:44

Velmi pekne si to napisala...a urco mas pravdu...u nas plati pristup jedna...priklad...pes vyskoci na stolik a chce nieco uchmatnut...mojho musim v tu ranu riadne capnut po riti nech sa lakne...zavrcim nanho volaco jak: "kurrrrr** cotomabyt!!" a zas to mesiac neskusi :jop:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Trestanie:vykricnik:

Poslaťod BinLadin » Štv 24.01.2008 22:10

Ulfheiðr píše:Trošku oživím tému.
Zaujímalo by ma nasledovné. Čítala som všeličko múdre i nemúdre a v zásade som sa stretla s dvoma postupmi nápravy nežiaducého, čiže trestami.
1. pes sa priamo potrestá za niečo čo nieje s kostolným poriadkom. Čiže sa mu vypichne, kamoš, toto si spravil zle a nabudúce to už nerob. Dalo by sa povedať, pri dobre prevedenom treste by sa mal pes učiť na vlastnej chybe, ak tomu dobre rozumiem.
2. ak sa deje niečo čo sa nemá diať, tak to zlé nezvýrazňujem, ale presmerujem psa na nejakú inú činnosť, čiže mu neukazujem, čo spravil zle, ale mu ukazujem, s čím má práveže naopak úspech. Takže namiesto zvýrazňovania zlého sa zvýrazňuje žiaducé chovanie. (kokos, dúfam, že ste to pochopili... :hi: )

A mňa zaujíma, čo z toho je lepšie a hlavne pre aké psy.
Mne by sa zdalo, že pre bázlivé psy, psy ktoré majú za sebou hrubé a nesprávne zaobchádzanie, najmä neprimerané trestanie a veľmi citlivé psy by sa hodila metóda 2 a pre vyrovnaného psa, ktorý je od šteňaťa správne vedený by sa hodila metóda 1.
Čo vy na to?

Bod jedna- zase tohle je veci presneho cileneho nacasovani kdy pri spravnem provedni pes zastaven aniz bi vedel ze jsi jej stopla ty,vi vsak ze jeto prave kvuli tomu co delal.
Ad bod dva,dost to souvisy i z pristupem ke psovy a cili ktere sleduji.
Jinak obecne plati ze tohle je veci odhadu kdy musimvedet kam muzu az zajit.U citlivejsich psu k dosazeni cile mi staci mensi tlak pro korekci,takze nesmim psa pritom dostat do strachu nebo prilisneho stresu....to vytvorim zaklad pro vazne problemy.Psa pri nespravnem tlaku muzu az psychycky zlomit,ale k tomu postaci taky i neprimerene naroky a pozadavky....

Celkoive se oboje zase dost prolina.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re:

Poslaťod Bibiana » Štv 24.01.2008 22:52

lusy píše:pozrite si toto video. clovek co s vlkmi zije http://it.youtube.com/watch?v=A5rN1m2nJzk


Tak z toho spoločeného zavíjania mi normálne naskočila husia koža.. Niečo krásne..

A k tomu bitiu, nehovorím, že kopať psa a mlátiť palicou je správne, ale také capnutie po zadku, papuške alebo ja cápem po uškách spraví svoje.. Raz Falik zavrčal na jedno štena keď mu išlo do misky papať špagety, kusla som ho do gamby a bol pokoj.. Potom z nej jedli spolu naraz.. Ale najdôležitejšie je uvedomiť si povahu a vnímanie daného jedinca. Poznám psa, ktorého aj keď majiteľ raz zmlátil teda riadne, nepoučil sa, proste bol tak dominantný, že sa to na jeho chovaní vôbec neprejavilo.. A poznala som sučinu, pri ktorej stačilo keď panička zvýšila hlas aj naozaj jemne a krčila sa pri zemi. Nebola to ale typická submisívna fena, vonku sa správala pohodovo, na iných psov si aj dovolovala (v rámci normy)..
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: Trestanie:vykricnik:

Poslaťod raky » Pia 25.01.2008 0:17

Podľa mňa sa to tiež prelína, u nás to veľmi záleží aj od nálady fenky, niekedy len zvýšim hlas, alebo sa výraznejšie pozriem, zastavím, jednoducho dám najavo, že niečo sa mi nepáči a sú dni, keď to proste po dobrom nejde a musím toška zopakovať poslušnosť, trhnutím, pošklbaním atď... ešte keď som mal psa, tak tam to tak o náladovosti nebolo, napr pri cvičení išiel vždy až na doraz, teraz už keď vidím, že nie je nálada, tak mením, pretože by som pokazil aj to čo som ju naučil...
Tak ako mi nemáme náladu, nemusí mať ani pes. Ešte jedna dôležitá vec, ak sa zanedbá výchova a socializácia v mladosti, tak nám dominantný pes/fena môže prerásť cez hlavu a sú prípady, že s takým psom sa museli majitelia žial rozlúčiť....jednoducho niečo zanedbali - nezvládli... :ua:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Trestanie:vykricnik:

Poslaťod rea » Pia 25.01.2008 0:26

raky píše:Ešte jedna dôležitá vec, ak sa zanedbá výchova a socializácia v mladosti, tak nám dominantný pes/fena môže prerásť cez hlavu a sú prípady, že s takým psom sa museli majitelia žial rozlúčiť....jednoducho niečo zanedbali - nezvládli... :ua:


Pozor, ale často to nie je dominantný pes, to je nezvládntá výchova! Dobre, že to píšeš takto, lebo to je dôležité rozlišovať. Prípad naozaj dominantného psa je to tak z 1%...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Re:

Poslaťod BinLadin » Pia 25.01.2008 0:33

Bibiana píše:
lusy píše:pozrite si toto video. clovek co s vlkmi zije http://it.youtube.com/watch?v=A5rN1m2nJzk


Tak z toho spoločeného zavíjania mi normálne naskočila husia koža.. Niečo krásne..

A k tomu bitiu, nehovorím, že kopať psa a mlátiť palicou je správne, ale také capnutie po zadku, papuške alebo ja cápem po uškách spraví svoje.. Raz Falik zavrčal na jedno štena keď mu išlo do misky papať špagety, kusla som ho do gamby a bol pokoj.. Potom z nej jedli spolu naraz.. Ale najdôležitejšie je uvedomiť si povahu a vnímanie daného jedinca. Poznám psa, ktorého aj keď majiteľ raz zmlátil teda riadne, nepoučil sa, proste bol tak dominantný, že sa to na jeho chovaní vôbec neprejavilo.. A poznala som sučinu, pri ktorej stačilo keď panička zvýšila hlas aj naozaj jemne a krčila sa pri zemi. Nebola to ale typická submisívna fena, vonku sa správala pohodovo, na iných psov si aj dovolovala (v rámci normy)..

Bibiana
Tohle co pises je tak na hrane ze se ti muze hodne rychle stat ze te pes sejme ze strachu.To co resis jde resit napr.pres poslusnost nebo rychle provedenou korekci kdy pes ani nepostrehne co se dej,nespoji si te s tresme,ale bezpecne pozna ze dela co nema.
To co popisujes souvisi spis s povahou a typy psu.popis spis nez na dominatni zvyrese di jen na zvyre co je prakticky nedotcene vychovou a majiteli vytekly nervy kdyz nezvladl situaci.Oboje je spatne.Tomuto jde predeji vychovou a vycvikem.....
Vzdy platilo ze mam reagovat primerene dane sitiuaci,typu psa...a tomu co potrebuji resit.Tady ztoho neni nic dorzeno.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Trestanie:vykricnik:

Poslaťod raky » Pia 25.01.2008 1:12

rea píše:
raky píše:Ešte jedna dôležitá vec, ak sa zanedbá výchova a socializácia v mladosti, tak nám dominantný pes/fena môže prerásť cez hlavu a sú prípady, že s takým psom sa museli majitelia žial rozlúčiť....jednoducho niečo zanedbali - nezvládli... :ua:


Pozor, ale často to nie je dominantný pes, to je nezvládntá výchova! Dobre, že to píšeš takto, lebo to je dôležité rozlišovať. Prípad naozaj dominantného psa je to tak z 1%...



Rea,
na percentá to neviem, zažil som naozaj dominantných psov, ktorých by som nechcel vlastniť a ani cvičiť.
Zhodneme sa v tom, že to je na 95% chyba majiteľa? Nie to je sranda, percentá sú zavádzajúce, štatistika je celkom zaujímavá. Určite to je aj o plemenách...u teba to bude možno viac pokusov o dominanciu ako u mňa..?
Kedže som mal NO už na dôchodku tak som si vyberal niečo, čo aj zvládnem...lebo som sa tomu dlhšie aktívne nevenoval, dnes si už trúfam samozrejme viac :smile: , ale ak by som mal akýkoľvek pocit, že niečo nie je dobre, tak sa poradím... Veľa ľudí nezvládne svojho psa, lebo sa ,,boja/hanbia/nechcú spýtať - poradiť... Poznám veľa ľudí, čo sa venujú napr. športovej kynológii, ale nevedia prijať iný názor a cvičia s prepáčeným ako ich dedkovia.
Ja osobne chcem, aby z toho môj pes mal v prvom rade radosť a stalo sa mi, že jej figurnat tak vrazil rukáv do tlamy, že som mal problém, aby som mu nespravil to isté... bolo to jej druhé zakusnutie až zaskučala od bolesti, na čo to bolo dobré? Ale to už je od veci - témy, naštastie vďaka TN máme prestávku.... :jupi: ale nepustila.....
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

Re: Trestanie:vykricnik:

Poslaťod rea » Pia 25.01.2008 1:42

raky píše:
Rea,
na percentá to neviem, zažil som naozaj dominantných psov, ktorých by som nechcel vlastniť a ani cvičiť.
Zhodneme sa v tom, že to je na 95% chyba majiteľa? Nie to je sranda, percentá sú zavádzajúce, štatistika je celkom zaujímavá. Určite to je aj o plemenách...u teba to bude možno viac pokusov o dominanciu ako u mňa..?


Nechajme percentá percentami, ja som to chcela zviditeľniť, priznám sa bez bitky. Aj keď ide o dominantného psa (čo naozaj málokedy) a nie je zvládnutý, je to chyba majiteľa, či už vedomá, alebo nevedomá. Ja sa v poslednej dobe stretávam najviac s "dominantnými" labradormi, jednoducho je to obľúbené slovo ak pes nerešpektuje majiteľa a pritom to môže byť aj v strachu...

raky píše:Kedže som mal NO už na dôchodku tak som si vyberal niečo, čo aj zvládnem...lebo som sa tomu dlhšie aktívne nevenoval, dnes si už trúfam samozrejme viac :smile: , ale ak by som mal akýkoľvek pocit, že niečo nie je dobre, tak sa poradím... Veľa ľudí nezvládne svojho psa, lebo sa ,,boja/hanbia/nechcú spýtať - poradiť...


Ty sa opýtaš, lebo máš sám vedomosti. Najhorší sú majitelia, čo sa vyhovárajú na dominanciu a ani v najlepšom úmysle si nedajú vysvetliť, že to tak nie je. Je to príjemnejšie, ako priznať, že niečo nezvládli, že nezvolili správny prístup a psa nevychovali a cvičili a pochopili nesprávne, ale nie je to cesta k riešeniu.


raky píše:Ja osobne chcem, aby z toho môj pes mal v prvom rade radosť a stalo sa mi, že jej figurnat tak vrazil rukáv do tlamy, že som mal problém, aby som mu nespravil to isté... bolo to jej druhé zakusnutie až zaskučala od bolesti, na čo to bolo dobré? Ale to už je od veci - témy, naštastie vďaka TN máme prestávku.... :jupi: ale nepustila.....


Keď to vezmeš do dôsledkov (lebo viem, že sa neurazíš), aj to, čo sa stalo s tým figurantom, je tvoja chyba... Figuranta vyberáš ty a pokazeného psa nezaujíma, že má ten človek preukaz figuranta... Radšej budem vyzerať, ako prieberčivá ... , než by som mala dopustiť toto. Ak sa mne stane taká chyba (a samozrejme stane sa), tak som rada, že si to uvedomím a než by som nadávala figurantovi, vynadám najprv sebe, že som s ním cvičila.

Dominancia si zaslúži vlastnú tému... Už aj preto, že ani u dominantného psa nie sú tresty také nevyhnutné, ako sa traduje...
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Trestanie:vykricnik:

Poslaťod raky » Pia 25.01.2008 1:55

Rea,
už len posledná veta, je veľa hodín...
Bola to moja chyba, naozaj som to mohol predvídať, človek sa ale učí, súhlasím s Tebou.
Ver mi, že ten ,,figurant,, jej už kusnúť nedá a kľudne im poviem aj prečo. Sú tam asi štyria, rešpektujem dvoch, vtedy tam neboli a ja som nemal cvičiť... chcel som viac ako som mal, pochopil som to až potom, dlhšie som nad tým rozmýšlal, ak by som to opakoval takýmto spôsobom pokazím ju, ak som si uvedomil / už keď zaskučala/ tak jedna negatívna skúsenosť ju nemôže rozhádzať..., teraz musí zabudnúť... k tomu pomôžem...
P.S. pre Tvoju predstavu ja som jej kontroloval zuby keď sme išli domov, nehovorím o tom, že chceme chovať, teda stačí jedno šteniatko, pokiaľ možno fenka....a zub by bol problém.....
dobru noc :lol:
raky
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4149

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky