Stopovačka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: stopovačka

Poslaťod katka » Štv 21.02.2008 8:21

mno...včera som akurát zistila, že nám trénovanie na stopovačke asi ani nebude treba.....
neviem, či sa Bak trošku ukľudnil, ale ak kedysi neprišiel ani na 5 metrovej flexine ( som mohla trhať koľko som xcela), tak včera na prechádzke som len povedala ku mne a bol...skúsila som ho pustiť z vodítka a nebol problém a to sme boli u nás v parku, kde ho normálne nikdy nepúšťam....ma prekvapil chlapec...Možno to ale bolo aj tým, že som trošíčka zneužila jeho mlsný jazyk a on vedel, že ak príde dostane aj piškotu :smile:
Inak veľakrát som počula aj od iných, čo mali kedysi malamuta, že severan je blbý a necvičiteľný...blbosť....každý pes sa dá vycvičiť, len treba prísť na to, čo platí na to ktoré plemeno....poznám aj takých, ktorým pániček ukáže prstom na miesto a pes už tam leží....v poľsku sú husky, ktorí majú super úspechy v poslušnosti...takže všetko sa dá....ja som pripravená na to, že u Baka určite spravím vo výchove chyby...ale je to prvý malamut, určite nie posledný...a na vlastných chybách sa človek učí, nie? :no:
Viem, čo je to mať super vycvičeného NO alebo aj kokríka, ale AM je pre mňa výzva .... :lol:
katka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 749
Bydlisko: Rajka

Re:

Poslaťod BinLadin » Štv 21.02.2008 8:45

janka píše:
lusy píše:janka ja som sa nepytala, ze naco ma pes stopovacku, ale ze preco ju ty nevyuzivas k tomu povelu? aby si nemusela bezat od psa, tak proste len to trhnutie alebo pritiahnutie.

Ok.Sorry...ja aj cvičím tak,že trhnem tou stopovačkou zavelím ku mne a on príde ale potom bez trhnutie nie..jednoducho on vôbec touto metódou sa nedá vycvičiť.

1) Jmeno psa
2)cca takasi vterinu,dve pockat-úrobiha reflexni oblouk
3)pokud pes nejde ke mne pomoci stopovacky si jej jemne stahnu k sobe
4)pochvcalit,odmenit,pohrat si...
Tohle je spis na ukazat prakticky ,ale jde to i popsat.Mrknete sem:
http://www.psycholog-psu.com/privolani.html
http://www.psycholog-psu.com/poradna/viewforum.php?f=8
http://www.cz-pes.cz/cl-2004042601-q-Pr ... -je-zaklad
http://www.cz-pes.cz/diskuse/1_6406_0.html
Pokud ucim privolani je nesmirne dulezite psa nabudit aby ke mne chtel prijit,to v kombinaci se spravnym nacasovanim a provedenim je zaklad ze ktereho vychazi.Nic neuspechat,vse klidu a pohode.Postupne jak pesan vse bezpecne ale opravdu jiste umi nacvik stezovat,kdyz se nezdari vratit se o krok zpet.Pri vychove a nasledne vycviku je potreba prozne pruzne reagovat na dane situce as vse takrikajic sit na miru konkretniho psa.
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: stopovačka

Poslaťod Amaguk » Štv 21.02.2008 10:13

celkom by ma zaujimalo, co stale mate s tymi oneskorenymi reakciami (skrytymi za pojem reflexny obluk, co je dost matuce). Nie kazdy pes ma "dlhe vedenie",ba napak, velka vacsina na zmyslove - hlavne sluchove podnety reaguje ovela lepsie ako ludia, kedze maju lepsi sluch. nas pes zacuje aj to co ja nepocujem, a reaguje na to ovela rychlejsie, tak neviem, preco by odrazu pri privolacke mal mal predlzenu reakcnu dobu. ked sa ja dokazem otocit v okamihu, ked zacujem svoje meno, mal by to vediet aj on, ba rychlejsie. neverim, ze ide o nejake spomalenu neurologicku odozvu, skor ide o tom, ze pes na to proste dlabe a rozvazuje, co ma prist, alebo svojho cloveka proste ignoruje. Ale to uz nie je o nejakom reflexnom obluku
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: stopovačka

Poslaťod BinLadin » Štv 21.02.2008 10:20

Amaguk píše:celkom by ma zaujimalo, co stale mate s tymi oneskorenymi reakciami (skrytymi za pojem reflexny obluk, co je dost matuce). Nie kazdy pes ma "dlhe vedenie",ba napak, velka vacsina na zmyslove - hlavne sluchove podnety reaguje ovela lepsie ako ludia, kedze maju lepsi sluch. nas pes zacuje aj to co ja nepocujem, a reaguje na to ovela rychlejsie, tak neviem, preco by odrazu pri privolacke mal mal predlzenu reakcnu dobu. ked sa ja dokazem otocit v okamihu, ked zacujem svoje meno, mal by to vediet aj on, ba rychlejsie. neverim, ze ide o nejake spomalenu neorologicku odozvu, skor ide o tom, ze pes na to proste dlabe a rozvazuje, co ma prist, alebo svojho cloveka proste ignoruje. Ale to uz nie je o nejakom reflexnom obluku

Amaguk
Tohle je i veci odhadu a veci citu pro psa....pokud se netrefis mas popisovany vysledek,to stejny kdyz psa nedokazes zaujmout.Pes nebude reagovat jak potreebujes...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: stopovačka

Poslaťod Amaguk » Štv 21.02.2008 10:29

s tym suhlasim. :smile:
skor mi ide o ten termin "reflexny obluk", ono to znie tak ucene, ale podla mna to ludi moze tak akurat popliest
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: stopovačka

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 21.02.2008 11:11

No tak ja napríklad som na to išla takto:
Stopovačka - pes. Povel (pocem), raz dva tri, pritiahnuť psa. A toto viac razi za sebou. Potom už len pocem - raz dva tri - ľahký cuk. Potom už len pocem. (preložím pocem: poď sem)
Chválila som ho len ručne a ústne. Toto trvalo zhruba týždeň. Potom som si zobrala plný vačok piškótov a odopla vodítko. Pocem funguje. Ak ho teraz zavolám, tak ide zväčša okamžite.
S tým počítaním do troch, som to robila a aj robím doteraz. Viem a verím, že pes je schopný reagovať okamžite, najmä ak má správnu motiváciu. Ale, napríklad badám, že to môjmu veľmi pomohlo k tomu, aby sa ukludnil. Vie, že ho nikam nenaháňam. Napríklad sme so stojatej pozície na obrubníku vyrážali okamžite spolu s povelom poď. Potom som skúšala poď, raz dva tri a vyrazili sme. Rozdiel? V druhom prípade som na ňom videla, že je pokojnejší.
Taktiež pri tom priťahovaní so stopkou. Ak som si ho začala priťahovať spolu s povelom, bolo vidieť, že je zmätený a nesvoj. Ak som to robila na dva tri, tak to veľmi rýchlo pochopil a teraz zväčša pribieha bez toho, aby si opakoval počítanie do troch.
Toľko moja skúsenosť.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: stopovačka

Poslaťod Hanka 1 » Štv 21.02.2008 11:13

Reflexní oblouk není "opožděná reakce", ale dalo by se tomu říkat také délka vedení. Pes slyší podle knih 35* lépe než člověk a na tyto podněty reaguje rychleji než člověk - ale v oblasti instinktivního chování. Například - slyší zvuk, ohlédne se rychleji, než člověk stihne vůbec zareagovat. Tady jde o to, že přivolání a další povely jsou podmíněné pochopením toho zvuku = požadavku. To je jako srovnávat u lidí například - bouchnou dveře, ty leknutím uskočíš, to jsou taky setiny vteřiny. Ale když ti někdo řekne třeba "uhni", trvá ti to déle. U psů je to přesně to samé.

Jinak - stopovačka se nepoužívá způsobem Jméno, Povel a škubnutí, ale Jméno, Povel, jedna vteřina, přitáhnutí k sobě, ne surové, a chválení při náznaku spolupráce ze strany psa. Po příchodu pochvala a setrvání u člověka do té doby, než ho jiným povelem propustíte nebo dáte jiný požadavek. Cukání je trestání a vysvětlovat cokoli formou trestu se mi nezná dobrý postup. Cílem je přesvědčit psa, že přijít na první povel k pánovi je 1) příjemné a bezpečné - proto nikdy neudělám krok směrem ke psovi, nikdy ho nepotrestám, když přišel, ani kdyby předtím udělal cokoli, nejisté psy nechám přijít klidně i za sebe a nedívám se při přicházení na ně, 2) je to nutné - pán si přivolání stejně vynutí, tak je lepší to raději splnit hned - dávám jen jeden povel a právě stopovačkou si můžu případně vynutit jeho splnění.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: stopovačka

Poslaťod Amaguk » Štv 21.02.2008 11:38

Toto je myslim, velmi dobre vysvetlenie.
Ono, casto sa ten termin reflexny obluk nepouziva v spravnom vyzname, reps. nevysvetli sa presne, co to znamena a ludia ho aplikuju chybne, alebo mechanicky, ako keby mal pes nejaku "reakcnu poruchu". preto mi nedalo to trochu vypichnut.

na konkretnom pripade to velmi dobre opisala Ulf, u nej ide hlavne o skludnenie psa, ale to co funguje u nej, nemusi u niekoho ineho.
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: stopovačka

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 21.02.2008 12:36

ja len doplním, aby to nevyzeralo blbo. Cuknutie nerovnása šupa že pes letí vzduchom. U mňa je to len akési zatrasene vodítkom, pričom sa ani nemusí napnúť. Proste len akési upozornenie. No. :smile:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: stopovačka

Poslaťod Kača » Štv 21.02.2008 13:23

JJ, len aby mal psík mini signál :yes:
Kača
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2501
Bydlisko: Žilina

Re: stopovačka

Poslaťod rea » Štv 21.02.2008 19:42

Amaguk píše:Ono, casto sa ten termin reflexny obluk nepouziva v spravnom vyzname, reps. nevysvetli sa presne, co to znamena a ludia ho aplikuju chybne, alebo mechanicky, ako keby mal pes nejaku "reakcnu poruchu". preto mi nedalo to trochu vypichnut.


Amaguk uvedomiť si, že je nejaký reflexný oblúk je dôležité preto, lebo bohužiaľ aj na cvičákoch vidíš, ako pod dohľadom výcvikára majiteľ psa zároveň s povelom dáva aj mechanický podnet a potom sa dostáva k tomu, že na povel pes čaká na podnet, nereaguje samostatne, nechápe a výcvik je pre neho znásilňovaním, lebo majiteľ je presvedčený, že robí všetko dobre. Všetko ostatné robiť dobre môže a na takejto "maličkosti" sa mu výcvik nedarí a psa doslova stráca, dostáva do útlmu, atmosféra je nanič. Aj tu už som niekomu niečo s touto problematikou vysvetľovala. Alebo nedajbože najprv dá mechanický podnet a povel až potom. Jednoducho ak si neuvedomíš, že niečo také existuje, nevieš ani o chybe, ktorú robíš. Je jedno, ako sa to nazve, hovor tomu kľudne predzápal, ale nič zlé nie je na tom, že sa používa správny ermín. To, že ho niekto používa len preto, že pozná nejaký odborný termín, je síce smutné, ale reflexný oblúk jednoducho patrí k základom, ktoré by mal vedieť ktokoľvek, kto chce psa niečo naučiť. Niekto si to ani neuvedomuje, že reflexný oblúk rešpektuje a ani nevie, že taký termín existuje, niekto ti vysype poučku ale je mu to na prd, lebo nemá pre psa cit.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: stopovačka

Poslaťod vymysleny » Štv 21.02.2008 19:44

len doplnim reu, vsetky povely su podmienene reflexy
vymysleny
Šteniatko
 
Príspevky: 71

Re: stopovačka

Poslaťod Amaguk » Štv 21.02.2008 20:21

rea
aby nevzniklo nejake nedorozumenie:
urcite nechcem spochybnovat dolezitost spravneho nacasovania povelu a jeho "vynutenia" si, ani dolezitost poznania reflexneho obluku pri vzniku podmienenych reflexov, t.j. ako nejakej neurologickej odpovede na podnet.

Hovorim tu o naduzivani toho terminu a jeho nie vzdy spravnom pochopeni.
moj "problem" s reflexnym oblukom je vyjadreny v tvojej poslednej vete. tento termin sa v poslednom case akosi velmi roziril a doslova sa zneuziva - ludia ho pouzivaju ako keby to bolo nejake zahadne a zazracne zaklinadlo, ktorym sa da vysvetlit vsetko v spravani psa, resp. ludia radi vysvetluju prave reflexnym oblukom veci, ktore nesedia - napr. psovo nereagovanie na povely moze mat rozne priciny. ked sa na vsetko zacne aplikovat koncep reflexbneho obluka, vznika tym dojem, ze pes ma nejaky reakcny deficit - ludovo povedane dlhe vedenie, pripadne, ze je blby, lebo sa mu to v hlave spravne nespaja. a pritom moze ist len o normalnu ignoraciu a nedostatok motivacie...

a ak mam byt uprimna, tak ano, v principe si myslim, ze pre mnohych ludi tento termin vobec nie je potrebny a moze byt matuci- psi sa cvicili ovela skor ako moderna nerofyziologia prisla na to ze nieco take ako reflexny obluk existuje :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: stopovačka

Poslaťod rea » Pia 22.02.2008 10:32

Amaguk áno, máš pravdu. Takto to ale dopadá, keď sa z niektorých vecí naozaj robí zbytočné umenie, niekto zistí nejaký pre neho nový fakt a je schopný celý výcvik psa postaviť na ňom. Raz sa objaví reflexný oblúk, raz podmienený reflex, potom dominancia, stopovačka, kliker, halti, atď, atď. Tomu sa nevyhneš a treba sa spoľahnúť na vlastný úsudok. Ten si môžeš urobiť len na základe vedomostí a praxe. Veď stačí, že sa v TV obaví nejaký dokument, alebo je zorganizovaná prednáška a hurá, skúšame nový systém a nič lepšie neexistuje... Pritom najlepšie je namiešať si ten správny mix na seba a na psa konkrétne a nenechať si nahodiť klapky na oči s každou "novinkou". Doplácajú na to nielen psi, ale aj ľudia, ale funguje to takto bohužiaľ stále.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: stopovačka

Poslaťod Amaguk » Pia 22.02.2008 10:39

:yes:
asi tak nejak
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky