Zákazové povely

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod Catqa » Pia 26.12.2008 15:49

Lenze ona velmi dobre poznala co je to FUJ. V mnohych inych pripadoch pekne posluchla, akurat ze ja som opisovala situaciu, ked sa bud po hre alebo po niecom inom tak rozblaznila, ze sa nedala zastavit. A vysvetli rozblaznenemu 4. mesacnemu stenatu ze toto nema robit, ked okolo seba kuse vsetko co vidi a vrci na teba. :ahoj:
Catqa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1272
Bydlisko: Trenčín, Bratislava

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod Hanka 1 » Pia 26.12.2008 21:10

Catqa píše:Lenze ona velmi dobre poznala co je to FUJ. V mnohych inych pripadoch pekne posluchla, akurat ze ja som opisovala situaciu, ked sa bud po hre alebo po niecom inom tak rozblaznila, ze sa nedala zastavit. A vysvetli rozblaznenemu 4. mesacnemu stenatu ze toto nema robit, ked okolo seba kuse vsetko co vidi a vrci na teba. :ahoj:


Já ten problém nemám ani u štěníků ani u o dost větších a starších psů. Není teda lepší nenechat štěně tak rozbláznit a přetočit a hru včas ukončit, když si neumíš poradit s následky? Neber to jako útok nebo tak něco. Já prostě nenechám rozcválat koně tryskem, nahřát ho tak, že ho neumím zastavit, ne? Připadá mi to logické a správné. Proč by to nemělo být správné u toho psa?
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod Hanka 1 » Pia 26.12.2008 21:18

Je naprosto JEDNO, jestli už štěně povel FUJ slyšelo před tím 50x nebo 100x. Opravdu naprosto jedno. Že na něj jednou poslechlo, ještě totiž neznamená, že ho chápe, že mu rozumí. Snažím se tady lidem radit, jak s pejskem vycházet pohodově, bez řvaní a trestů. Přečti si to prosím celé ještě jednou a pak mi napiš, podle čeho usuzuješ, že to štěně opravdu rozumí tomu, co znamená FUJ. Ono totiž znamená při každém použití něco jiného. Pro člověka přerušení nežádnoucí činnosti. Ale uvědom si, kolikrát a při jakýczh příležitostech ho použiješ: chceš, aby pejsek netžral fujtajbl, chceš, aby tě nekousal, aby nekousal vodítko, aby se doma nevyvenčil, aby nevrčel....... pokaždé ho řekneš, že? Kolik to má pro to malé štěně významů, chápeš už prosím ten rozdíl, který se snažím vysvětlit?
Nikdy, pokud někdo nenapíše, že psa bije, používá donucovací prostředky a nebo mu nedává žrát, neber prosím to, co napíšu, jako útok na tazatele. Od toho jsou diskuse, aby si lidé vyměnili názory. Já se snažím napsat, jak to vidím a co bych dělal já, jsou to postupy vyzkoušené a fungující v praxi. Je to takhle srozumitelné, prosím?
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod Catqa » Sob 27.12.2008 9:46

Hanka ty si nepochopila mna. Moj navod, teda zatvorenie na minutu do zachodu, zahrnula ku nedavaniu zrania, zavazovania, bitiu a podobne...akurat ze ja som to nenapisala v zmysle ako psa potrestat, ale ako psa ukludnit. Chcela by som od teba teda navod: Ako ukludnis male, poriadne rozblaznene a rozculene stena, ktore kuse vsetko co vidi, hlavne tvoje ruky? Ano, ako vysvetlis malemu stenatu ze uz sa nebudeme hrat, ze musi ist papat, spinkat a podobne? Malemu=2mesacnemu, v tom veku to bolo u mna najhorsie. Razne fuj ju este viac rozblaznilo tak som ju bez slova dala do zachoda, zo zaciatku na kratko, potom som to predlzovala max. do 1 minuty. Tam sa ukludnila a mali sme obe pokoj. Ona zalahla a ja som si oddychla.
Catqa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1272
Bydlisko: Trenčín, Bratislava

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod elienka » Sob 27.12.2008 10:29

Tak ja namiesto fuj používam veľmi rázne"ee". Pripadá mi to oveľa zvučnejšie ako fuj. Fuj je také moc mäkké. Toto EE som videla raz na spektrume o tej cvičiteľke nenapraviteľných psov v Anglicku. Myslím že to veľmi dobre funguje, lebo na fuj ma moji, keď boli malí, úplne ignorovali, ale rázne EE im dokázalo otočiť hlávku na mňa hocikedy. A samozrejme som im hneď dala nejaký iný podnet, kam by mohli smerovať svoju energiu. Napr. ak kúsali nábytok (teda ledva zavadili jedným zubom) hneď následovalo rázne ee, to upútalo ich pozornosť aby prestali robiť konkrétnu činnosť a hneď som im dala ich hračku, aby som ich energiu previedla tým smerom. Ak mi kúsali ruky, tak podobne. Ak sa vôbec nechceli ukludniť, tak som ich vylúčila zo svorky na 1 až 2 min. A pomohlo, šteniatka sa skludnili a rýchlo pochopili, že nežiadúca činnosť zmarí ich plány na hry. Celý tento systém upozorňovania som najviac uplatnňovala keď som ich priniesla ako maličké, to som nič iné nerobila, len chodila za psami a sledovala ich správanie. Ak robili niečo, čo som si neželala, tak rázne ee. A musím samu pochváliť(sebechvála síce smrdí), ale psiská sú naozaj vychvoané v tomto smere. :jupi:
elienka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 264
Bydlisko: Senica

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod Hanka 1 » Sob 27.12.2008 11:24

Catga,
velmi jednoduše. Sledovala bych chování svého štěníka a nenechala bych ho rozbláznit do takovéhle skoro hysterie, ze které ho neumím uklidnit jinak než tím, že ho zavřu nebo na něj budu řvát FUJ nebo EE, slovo není podstatné, je to naprosto stejné.
Pokud už by se mi něco takového stalo, použila bych několik způsobů, jak pejska uklidnit. Stejně jako jiný pes bych se k němu s dalšími doprovodnými gesty, které se špatně popisují otočila ramenem, odvrátila bych hlavu i pohled a nereagovala na jeho výzvy. Pokud se štěník nezpomalí, má tohle pokračování, ale nebudu ho veřejně psát, protože je zneužitelné proti psovi. Vzala bych si do ruky něco, co pejska zajímá a začala bych to nějak upravovat nebo si s tím hrát já sama. Hlas bych ztlumila do šepotu, po chvilce bych si sedla na bobek. Štěník skoro vždy přiběhne zvědavě prozkoumat, co to mám a proč si s tím hraju a šeptám u toho. Hračku bych mu pomalu předala a odešla. Dá se také hlasem a dotykem rukou pejska uklidnit, ale to je na předvedení v reálu, ne na hlasový popis. Včera večer jsem něco podobného použila na dospělého, výchovou nedotčeného rotvíka, který je velký jako tele a totálně neukázněný. Povedlo se mi ho zklidnit, prohlídnout mu packu a tak dál.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod Catqa » Sob 27.12.2008 12:29

Hanka asi si este nemama v rukach hyperaktivne stena ako som mala ja. Teraz to uz nemam ako skusit, SIsska sa uz tak nechova, bud som to odstranila ja alebo z toho poste vyrastla, neviem. Ale opakujem ze som to nepouzila ako trest ale ako ukludnovaci prostriedok. Stale to opisujes tak, akoby som ju snad tyrala...ale uznavam ze som mozno nevyskusala vsetko a keby som v tej situacii bola teraz, urcite to skusim...ale urcite to nebude az taka blbost, niesom sama co to pouziva a vychadzaju odtial vyborne vychovane psy :jop:
Catqa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1272
Bydlisko: Trenčín, Bratislava

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod Hanka 1 » Sob 27.12.2008 13:18

Pořád dávám přednost tomu se se psem domluvit než donucování.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod Cathie » Pia 13.02.2009 10:52

Alica a Sisska, neviem nakolko sledujete Hankine prispevky na fore (ja osobne teda v podstate vsetky, aj ked sa ani okrajovo netykaju mojho psa), ale .. z toho co pise si myslim, ze ma skusenosti s nie piatimi ani desiatimi problemovo sa spravajucimi psami, ale s ovela vacsou vzorkou, na ktoru pouziva iste metody. Samozrejme, je to iba moj dojem, nemozem vediet, ci je to v skutocnosti tak.
Catqa preco mas pocit, ze prave na toho tvojho to nefunguje, lebo metoda je zla? Neskusila si sa spytat aj sama seba, ci si urcite spravila vsetko preto (a spravne), aby si vtedy Sissku skludnila slovami, gestami - spravanim? Neber to ako utok, cisto na zamyslenie.
Pisem to preto, lebo aj ja som kdesi na fore nasla sposob, ako odnaucit psa tahat na voditko a skusala som ho. Viacmenej neuspesne alebo aspon nie natolko uspesne, ako to byt malo. Ozvala som sa Hanke, aby som si vypocula jej riesenie a zistila som, ze metoda je presne ta ista, aku som uz pouzivala. Nedalo mi to, uvazovala som. Ked som potom najblizsie sla von, prilis prsalo a tak som mala psa na voditku, nic ma nevyrusovalo a ja som sa na 200% sustredila na to, aby som tu metodu pouzila spravne. A vies co je vysledok? Story po 2 mesiacoch zle pouzivanej metody za 10 minut pochopila, co od nej chcem. Cely cas teda bola chyba vo mne, nie v psovi a nie v metode. Iba toto som tym chcela povedat :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Ako správne vyjadriť, čo pes nesmie

Poslaťod ruutu » Pia 13.02.2009 11:19

presne, aj mne sa hankin nahlad velmi paci. je to dost dolezite komunikovat so psami ich recou, sposobom. lebo fakt ako nam ten pes moze rozumiet ked na neho hovorime slovensky a naozaj chceme od neho aby na vela veci aplikoval jedno slovo. vela tak rozlisnych veci a my nato mame jedno slovo. kolegyna mi raz hovorila, ze jej sa nepozdava anglictina, lebo ma 1 slovo a to ma vela vyznamov a ze ako moze vediet ze ktory vyznam ma kedy aplikovat... a to je clovek!!!! mna nic ine nenapada na to co hovori, len to ze vsak treba zapojit logiku. no a ked aj clovek s tym ma casto problem, co tak pes, hm? :hi:
no, hanka, prosim ta, povedz co psisko mysli tym ze stale rad okusuje ruky a teda rad celkovo kuse, rad tak aj lenosi pri mne a aj vtedy hrizka a dakedy aj zaspi pri tom ze mi zuzle prst. tiez miluje lizanie, velmi rad nas vylizuje, vsetky pachy... priatel to neznasa, nedovoli mu ani tvar, to nie je dobre, lebo viem ze psy aj vlci si davaju najavo bliznkost a zaujem tym tak pes to chudak asi berie ako odmietanie... nie? no ale zas ja mu dovolim az moc, miluje napr. nohy po celodennom pouziti topanok lizat :ha: a minule sa potom zacal az bit s mojou nohou :lol: lebo som mu uhybala... no sranda je to casto. ale odkial je to hryzkanie a kuskanie, co tym psik mysli, hej, hra, ale... povedz mi hanka svoj nazor. mozte aj iny pridat, ale prosim vramci normalnej diskusie, nie ziadnej demagogie a vnucovania svojho nazoru. dakujem
ruutu
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 586
Bydlisko: Petrzalka

Fuj! Nesmieš!

Poslaťod zualka » Str 24.06.2009 13:52

Ahojte,
Chcela by som sa opýtať na použitie týchto dvoch zákazových povelov. Prosím opravte ma ak sa mýlim, bo ja neviem či je to správne ako to tu budem písať.

FUJ - trvalý zákaz, napr.: pes sa vycikal vo vnútri, pes berie veci zo šatníka, pes žere káble...
NESMIEŠ - dočasný zákaz, napr.: pes môže chodiť do rieky, ale dnes nie pretože je rozbahnená, pes môže na mna skákať, ale teraz nie lebo mám kostolné šaty...

Ak používam tieto dva povely a chcem aby môj pes vedel spraviť hop na prekážky, alebo prejsť po spadnutom kmeni stromu - mám mu povedať pri lezení na nábytok fuj alebo nesmieš?
Myslím tým, že mu budem hovoriť fuj a on pochopí, že je rozdiel vo vyskočení na sedačku a vyskočení na kmeň stromu?
Alebo psík nepozná rozdiel, ako je to pri nových a starých topánkach (ak niekto dáva psíkovi na papanie topánky) a budem mu hovoriť nesmieš: doma není povolené skákať na predmety ale vonku smieš?
Fuj používam aj keď niečo zoberie vonku do papule, keď sa rozbehne po cyklistovi a aj keď vlezie do miestnosti do ktorej by nemal - používam to správne?

Aké zákazové povely používate vy a pri akých píležitostiach? (napr.: prestaň to trhať, padaj z izby, aj tak som to nepotreboval, nechaj to, zlý pes...)
Dôvera! Základný pilier vzťahu s mojím psom
http://agilitywhippets.weebly.com/news.html
zualka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Šaľa

Re: Fuj! Nesmieš!

Poslaťod Slawin » Str 24.06.2009 14:16

ja pouzivam fuj uz ked pes "to nieco robi" a nesmies ked vidim ze sa na to chysta..ale obcas aj ktore ma prve napadne a vie tak citak co od neho chcem
Nemůže pršet věčně
Slawin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1978
Bydlisko: Trnava

Re: Fuj! Nesmieš!

Poslaťod lucik » Str 24.06.2009 14:34

FUJ pouzivam na nieco, co psica onuchava a chce vziat do papule
PUST pouzivam na fujtajbl uz v papuli
NIE pouzivam ked sa chysta nieco urobit, co v tom momente nechcem aby robila (NIE do vody), podobne pouzivam aj NEOPOVAZ SA - to vacsinou v situacii, ked ide nieco urobit, ale este pohladom sa ma pyta, co ja na to :smile: (napriklad pozoruje macku/zajaca a vidim v ociach iskricky, ze by ju/ho prehnala a kukne na mna, ci sa pozeram :pac: )
zavrcanie pouzivam, ked poviem NIE a ona neposluchne..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: zakazove povely

Poslaťod Slawin » Str 24.06.2009 15:04

a vidis lucik...aj nie pouzivam... ale najviac pocuva na to nesmies a nie...my to mame take univerzalne :nwm:
Nemůže pršet věčně
Slawin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1978
Bydlisko: Trnava

Re: zakazove povely

Poslaťod zualka » Str 24.06.2009 16:58

Hmmm...Každý používa názvy na aké je zvyknutý.

Môžem používať jeden trvalý zákazový povel na: pes mi hryzie nábytok, pes mi papá papuče, pes beží za bicyklom, pes žerie zdochlinu, ...?

Používam fuj a nesmieš
Vedel by mi nekto odpovedať na toto:

Myslím tým, že mu budem hovoriť fuj(trvalý zákaz) a on pochopí, že je rozdiel vo vyskočení na sedačku a vyskočení na kmeň stromu?
Alebo psík nepozná rozdiel, ako je to pri nových a starých topánkach (ak niekto dáva psíkovi na papanie topánky) a budem mu hovoriť nesmieš(dočastný zákaz)tz.: doma není povolené skákať na predmety ale vonku smieš?



Slawin asi to už vie vycítiť :no:
lucik takže by som mala rozlišovať situácie typu ide to spraviť a spravil to.
Ja keď vidím, že by ho mohlo niečo dohnať k niečomu čo sa mi nepáči poviem fuj, poslúchne dostane odmenu. Ak nie a rozbehne sa, poviem fuj a škubne ho vodítko. Som naštvaná...vráti sa skoro vždy sám, ale keď nie tak si ho zavolám a keď poslúchne(na povel "ku mne"), tak príde pochvala.
Dôvera! Základný pilier vzťahu s mojím psom
http://agilitywhippets.weebly.com/news.html
zualka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40
Bydlisko: Šaľa

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky