Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Lindchen » Str 10.02.2016 10:04

Offtopic: Ďakujem :jop: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Str 10.02.2016 10:15

Elis píše:
jinak -když koukáš na cvicitele a reknes si -takhle teda ne -sleduješ dal jeho praci?

pokud mam moznost a neni tam prime tyrani zvirete tak jo...
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Str 10.02.2016 15:50

Tchor píše: pokud mam moznost a neni tam prime tyrani zvirete tak jo...


u me je to tak, ze když se rozhodnu, ze tudy ne - uz me to prestane zajímat.
proto, abych se rozhodla, ze tudy ne nemusim porad dokola studovat praci toho, kdo mi nesedl.


Offtopic: a jako donutili jste me znovu otevřít stranky RD - a porad teda ne. porad mam problém to docist...
trest resetuje CNS? po privolani musí pes sedet minimalne 20vt, aby si uvedomil? atd....
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Str 10.02.2016 16:09

Mne ale zajimaji nasledky toho postupu, to co nanej odpovida pes a zda li tam precejen neni neco co by s mi mohlo nekdy na nejakeho psa hodit. To abych mohl rict proc se mi to nelibi musim to nejdriv znat. Opakovane se mi stalo ze veci ktere se mi na prvni pohled nelibyly jsem po pochopeni docela ocenil.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Puk » Štv 11.02.2016 8:21

Tchor píše:... a zda li tam precejen neni neco co by s mi mohlo nekdy na nejakeho psa hodit...


S pochopení,m tohto mám trochu problém. Ty nie si nováčik, ale skúsený, a ako taký musíš vedieť, že vždy sa ti čokoľvek môže hodiť na nejakého psa. A aj to, čo sa Ti nepáči, resp. čo v danú chvíľu odsudzuješ. Takže apriori by si nemal odsudzovať nič, s čím sa vo výcviku (výchove) môžeš stretnúť, lebo raz sa to môže hodiť... Takže cez prizmu tejto optiky sú vlastne všetky praktiky akéhokoľvek výcvikára, či psieho "psychológa" vlastne OK... :dancing:

Elis - trest resetuje CNS? Ja som si naivne myslel, že CNS dostáva každý živý tvor v génoch a vonkajší zásah do jej zmeny môže ťažko nastať (resp. niektorými zákrokmi na mozgu, či psychofarmakami) sa môže na istý čas zmeniť typ správania, ale CNs anatomicky i fyziologicky ostáva nemenná... :oo: A výdrže v polohe potom popierajú podľa tohto pána akúkoľvek prax (napr. kliker) vrátane klasických podmienok na vybudovanie reflexného oblúka... Čumím nad týmito "teóriami"...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Štv 11.02.2016 8:29

Pro mne je podstatne co rika pes...

Jinak je velice dobre znat i to jak ne - co udela se psem to a co udela to.
Mnoho metod balancuje na hrane - kdyz dokazes perfektne cist psa a mas dost zkusenosti muzes si dovolit ke psu mnohem vice aniz by jsi prekrocil hranici kdy to zacne skodit - problem je ze ten kdo se to pokusi napodobit tu hranici casto prekroci.

(Nejen) v kynologii neexistuje jen dobre a spatne ale cela skala mezistupnu a a kazda dvojice psovod pes si musi najit svoji cestu - cim vic toho znas tim snaze ji najdes tak aby to vyhovovalo oboum.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Štv 11.02.2016 8:34

Puk píše:Takže cez prizmu tejto optiky sú vlastne všetky praktiky akéhokoľvek výcvikára, či psieho "psychológa" vlastne OK...

To, že něco v daném okamžiku nechápu, neznám a tudíž třeba i odsuzuji(na základě oné neznalosti a nikoliv znalosti) neznamená, že je to odsouzeníhodné a KO ...prosím myslím jako princip zcela obecně a to všeobjímajícně
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Lindchen » Štv 11.02.2016 9:30

Elis píše:jinak -když koukáš na cvicitele a reknes si -takhle teda ne -sleduješ dal jeho praci?

Ja nesledujem ďalej. Lenže vyslovene nie si poviem, len u tých, ako píše tchor, ak to považujem za evidentné týranie alebo ak je to celé v rozpore so základnými poznatkami o učení zvierat.

Aby som bola v téme, nespomínam si už z poradne ako to bolo s tými 20s po privolaní, ale vždy som si to vysvetľovala, že je to čas, ktorý keď pes zvládne, tak už sa nepustí znova svojvoľne loviť. Aspoň u bíglov sa mi osvedčilo, že ak udržal pozornosť na mne a ostal pokojne podobne dlhú dobu chrbtom ku koristi, tak sme, dá sa povedať, za vodou...
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Štv 11.02.2016 9:33

Tchor píše: To abych mohl rict proc se mi to nelibi musim to nejdriv znat.


a ty nevis, jak to dopadne, když se pes vychovava timto zpusobem??? :oo: :oo:
neverim :ach:

"Mějte na paměti, že jeden z dokonalých trestů, je povelová sada, což je v jednom okamžiku použít několik různých povelů za sebou. Takto "vymývám mozek" největším průšvihářům po jejich prohřešku, proto nevidím důvod, proč to používat v běžné práci se psem."

Offtopic:
Tchor píše:Jinak je velice dobre znat i to jak ne - co udela se psem to a co udela to.


jsou věci, které fakt videt nemusim :nwm:


Puk píše:Čumím nad týmito "teóriami"...


je toho vic...
však o trivterinove reakci na podmet u molossa je tu cele jedno téma :yes:

Bad píše:že něco v daném okamžiku nechápu, neznám a tudíž třeba i odsuzuji(na základě oné neznalosti a nikoliv znalosti) neznamená, že je to odsouzeníhodné a KO


jasne.
ale proto se spesl vas dvou -tebe a a Tchore - porad dokola ptam a nechapu, ze vam to nevadi?
ze porad prebirate a doporučujete rady, jejiz dusledky znate??
ze něco dobrého se z toho da vždycky vybrat??

však nastineny princip a jak to funguje - je kristalove jasny. ( a nezpochybňuju ze to asi funguje )
Ale nejde si z toho vybrat jenom nejakou část a zbytek odignorovat...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Štv 11.02.2016 9:41

Lindchen píše: Lenže vyslovene nie si poviem, len u tých, ako píše tchor, ak to považujem za evidentné týranie alebo ak je to celé v rozpore so základnými poznatkami o učení zvierat..


a když něco v rozporu je a něco ne -taky filtrujes? :ha:

ne, fakt -vzdavam to.
u každého, kdo dela se zviraty, se da něco naucit. howg.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Bad » Štv 11.02.2016 9:43

Elis píše:ze porad prebirate a doporučujete rady, jejiz dusledky znate??

Elis, tak tohle v každém případě specifikuj - napiš, jaké rady doporučuji, jejichž důsledky jsou negativní (předpokládám, že tvůj údiv patří k tomuto, že radám "OK" se nedivíš)
Já, co se týká RD, tak jednoznačně píšu, že mi jeho poradna hodně dala.

Elis píše:však nastineny princip a jak to funguje - je kristalove jasny. ( a nezpochybňuju ze to asi funguje )Ale nejde si z toho vybrat jenom nejakou část a zbytek odignorovat...

tak tohle taky konkretizuj - jaký princip, jak funguje, jaký zbytek je nutno odignorovat....takhle to jsou jenom plácy
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Tchor » Štv 11.02.2016 9:48

Jen jednu poznamku - co jsou to zakladni poznatky o uceni zvirat? Ja jen ze za dobu co delam se psy se v odborne popisy techto zakladu zasadne zmenily jiz trikrat a opravdu nemam duvod verit ze soucasna verze je vyrazne presnejsi nez ty predesle... Praxi a prime pozorovani zadna teorie nemuze nahradit.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Lindchen » Štv 11.02.2016 9:53

Elis píše:a když něco v rozporu je a něco ne -taky filtrujes? :ha:

No takto, pokiaľ niekto neguje podmieňovanie, dezinterpretuje psie signály a podobne, to môže byť len celé zle, aké iné to môže byť ? :nwm: Však to úplný základ. A ešte inak, neviem, či tomu hovoríš filter, ale ide aj o priority, pre mňa dokáže byť niečo viac "zle" a aj menej. Sú to jemné odtienky.

Tchor, no napr. to, že najprv dať odmenu, potom kliknúť a potom povel :haha: . Proste nezmysly. Ale teraz vážne, napr. operatívne podmieňovanie? Posilňovanie žiadúceho správania? Aj spomínané signály (ktoré pri učení treba)? Čo sa tam zmenilo tak, že tomu nemusíme veriť? A radšej veriť na 3s u molosov? :nwm:
Naposledy upravil Lindchen dňa Štv 11.02.2016 9:55, celkovo upravené 1
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Elis » Štv 11.02.2016 9:55

Bad píše: napiš, jaké rady doporučuji, jejichž důsledky jsou negativní


negativni sis pridala :ach:
doporučuješ cist poradnu RD, ze ti hodne dala a zaroven, ze je třeba si ty rady prebirat.

když chces aktivniho psa, spolupracujicicho - rady RD ti ho nevyrobi...

Bad píše: tak tohle taky konkretizuj - jaký princip, jak funguje, jaký zbytek je nutno odignorovat....takhle to jsou jenom plácy


njn. placam... cti lepe..
pokud napisu, ze si nemůžete vybrat jen něco a zbytek odignorovat - asi to neznamena, ze si mate vybrat jen něco a zbytek ignorovat :pac: :pac:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Poslaťod Lindchen » Štv 11.02.2016 9:58

K poradni, píšu/písali tam aj ľudia, ktorí majú čo povedať ku psom, dá sa ich čítať.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky