Výcvikové metódy - Rudolf Desenský

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod Amaguk » Pon 19.10.2009 17:57

daga píše:Čo zase? Normálna metóda je pre mňa tá bežná, čiže to čo nájdeš napríklad v knihe....aby sme si rozumeli ....ak si v živote nemala iného psa ako tzv. služobného ťažko pochopíš o čom hovorím , ale práve Amaguk by mala vedieť

ono na severana neplatia natlakove a drilovacie metody ala byvaly zvazarm, ale tie je za normalne nepovazujem, tak neviem, ci myslime na to iste :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod daga » Pon 19.10.2009 18:02

Amaguk píše:
daga píše:Čo zase? Normálna metóda je pre mňa tá bežná, čiže to čo nájdeš napríklad v knihe....aby sme si rozumeli ....ak si v živote nemala iného psa ako tzv. služobného ťažko pochopíš o čom hovorím , ale práve Amaguk by mala vedieť

ono na severana neplatia natlakove a drilovacie metody ala byvaly zvazarm, ale tie je za normalne nepovazujem, tak neviem, ci myslime na to iste :nwm:

Myslím, že hovoríme o tom istom .. na väščine cvičákov tu naokolí, ak sa to cvičákom nazvať dá, sa trénuje práve štýlom ala zväzarm... nechcem nikoho odsudzovať, ja hovorím o svojom okolí nie o tom,čo je inde, to len pre tých, čo hned začnú rýpať.... mne tak pes jednoducho nefunguje a tiež mi nefungovali ani metódy popísané v knihách o výcviku....
Amaguk, to bolo Gerde, reagovala som náhodou po tvojom príspevku, tak sorry
daga
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 799
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod lusy » Pon 19.10.2009 18:04

daga píše:Čo zase? Normálna metóda je pre mňa tá bežná, čiže to čo nájdeš napríklad v knihe....aby sme si rozumeli ....ak si v živote nemala iného psa ako tzv. služobného ťažko pochopíš o čom hovorím , ale práve Amaguk by mala vedieť

tak mi to nechapajucej, prosim, vysvetli. ja knihy o vycviku a o psoch moc necitam. tema bola o loveni a ako odpoved bolo naucit privolanie. naucit to na stopke. co sa mi javi ako jedna z beznych metod. potom sa rozoberalo desenskeho vylucenie zo svorky, ktore ale moze byt nebezpecne. tak ake su tie ine nenormalne metody????
gerda, keyvan ja som sa uz prave hanka raz na toto pytala. co su to tie bezne metody, ale proste som odpoved nedostala. ono tych odpovedi od nej som nedostala viac. ale neva.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod daga » Pon 19.10.2009 18:06

Mala som na mysli práve tie metódy drilovacie,ak to teda nazveš tak, vo väčšine prípadov, to je považované za normálnu metódu, to je v podstate o slovíčkarení, pretože si to nazve každý ako chce...bola som zvyknutá na iné plemená a preto som práve pri severanke pohorela.....
daga
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 799
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod daga » Pon 19.10.2009 18:13

lusy nenormálne metódy? nenormálne metódy sú u mňa nasadenie psovi drôt na krk aby neťahal, akékoľvek fyzické tresty, skopávanie psa a podobne.. Nikde som ale nenormálne metódy nespomínala ...a tie pre mňa normálne, sú bežné výcvikové metódy vyučujúce na väčšine cvičákov...môj pes žiaľbohu na toto nereagoval..ani na stopku.....
daga
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 799
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod Gerda » Pon 19.10.2009 18:29

daga píše:Mala som na mysli práve tie metódy drilovacie,ak to teda nazveš tak, vo väčšine prípadov, to je považované za normálnu metódu,...

kým považované?
Jakou metodou jsi tedy ostranila ty problémové chování tvého psa, potažmo dopilovala přivolání? Jak jiná ta metoda proti normální metodě byla? V čem se lišila? Co ti a ní nejvíc vyhovovalo?
Gerda
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 176

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod daga » Pon 19.10.2009 18:44

Prestala som drilovať hlavne, prestala uplácať a začala odmeňovať...zmizol pes, zmizla som aj ja....dlhodobý proces ale mne funguje....a pracujem so psom samostatne nie v svorke (mám ich troch) ...na 100% to nie je, ale tí, čo Taru poznajú vedia, že sme fakt už niekde inde...Ale teba asi zaujíma, v čom mi pomohol Rudo, že? ukázal mi ako pracovať s viacerými psami naraz, v tom čase som mala len dva a hystericky revali po všetkom, čo sa pohlo.....
minulý týždeň som cestovala do Brna k partnerovi a v Blave na stanici mi cez hlavu psa preskakovali ľudia, ktorí bežali na vlak...pes nereagoval.......
Naposledy upravil daga dňa Pon 19.10.2009 18:49, celkovo upravené 1
daga
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 799
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod Tatanka » Pon 19.10.2009 18:48

daga píše:Prestala som drilovať hlavne, prestala uplácať a začala odmeňovať...zmizol pes, zmizla som aj ja....dlhodobý proces ale mne funguje....a pracujem so psom samostatne nie v svorke (mám ich troch) ...na 100% to nie je, ale tí, čo Taru poznajú vedia, že sme fakt už niekde inde...Ale teba asi zaujíma, v čom mi pomohol Rudo, že? ukázal mi ako pracovať s viacerými psami naraz, v tom čase som mala len dva a hystericky revali po všetkom, čo sa pohlo.....

mohla bys mi prosím vysvětlit co je to uplácení????
Tatanka
Nováčik
 
Príspevky: 41

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod daga » Pon 19.10.2009 18:52

V mojom prípade dostávala tara piškóty zbytočne za všetko čo spravila...došla som do štádia, kedy som vrazila ruku do vrecka, lebo mi bola zima a pes sa po mne driapal,lebo si myslel, že dostane piškótu....takže odmenu teraz dostane len za dobré vykonanie toho, čo od nej chcem
daga
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 799
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod Gerda » Pon 19.10.2009 18:59

daga píše:Ale teba asi zaujíma, v čom mi pomohol Rudo, že? .

Víš proč mě to zajímá? Mě pomohl s tím samým. Ukázal mi, že můj pes je normální, že je potřeba se k němu chovat s klidem a úplně jasně. Až potud mohu sdělit svůj názor na jeho metody. Podle mě nejsou nijak jiné, nebo odlišné od těch cvičákových, cvičák totiž předpokládá, že ty tohle znáš, jdeš cvičit se psem, jehož výchovu máš na starost ty, naučení cviků a metodik k naučení cviků ti zas pomůže zvládnout cvičák. Dovolím si říct, že Rudovy metody nejsou nijak převratné, nečekané, nové...ty v něm akorát vidíš, co sama nejsi - klidný, sebevědomý, spravedlivý páník, který srozumitelně vysvětlí svému psu, co po něm chce. Tohle by měl umět každý psovod, veliké množství psovodů to také umí, spolužije a funguje se svými psy úplně stejně. Mnohdy to jsou lidé, co se psy cvičí. A dostávají se na vysoká ohodnocení, protože jsou také srozumitelní, jasní, klidní. A ne proto, že používají ostnáče, elektriky, kopání ....alespoň takto to vidim já.
Gerda
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 176

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod daga » Pon 19.10.2009 19:13

Gerda, tvoj názor si vážim pretože som si všimla, že prechádzaš podobným čím ja....netajím sa tým, že čítavam aj iné fóra, niekedy len tak na zrelaxovanie, niekedy aby som niečo pochytila o psoch....takže viem, že so svojim psom postupuješ...ja som ani nikde nehovorila, že len rudove názory sú najlepšie, ale potrebovala som ukázať trošku inú cestu ako tú, ktorú mi ponúkli tu, kde žijem....ja sama som musela pochopiť, že proste môj pes je trochu niečo iné, ako som mala predtým a že je normálny,ako si napísala ty.... pomohlo mi to, upokojila som sa ja sama ....pokiaľ budem mať v budúcnosti iný typ psa ako je taruška a kedže mám partnera od psov, tak isto budem, tak cvičák prečo nie, aj ked vopred preklepnutý,ale pre Taru to jednoducho nie je...to vidím ......Rudo naozaj neponúka prevratný model, ako pracovať so psom v tom s tebou súhlasím, ale dokáže ti ukázať, ako nespackať ešte viac a ako sa vrátiť a začať znova a hlavne ako na to..nie vždy to podá najšťastnejším spôsobom,ale pokiaľ chceš, tak si z toho vytiahneš čo potrebuješ...
daga
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 799
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod Gerda » Pon 19.10.2009 19:26

daga - ale právě proto bych tyto metody nazvala normální, troufám si říct, že je tak nazvou i ostatní, protože ti diskutéři, které já znám, potíže podobného typu jako řeším já nebo ty, nemají, protože psy vychované mají, mají úplně normální motivovatelné inteligentní socializované psy, se kterými dál pilují výcvik a užívají život, aniž by jim kovovým řetízkem kolem krku působily životní traumata. A jak je tak člověk jen člověkem, prostě se mu stane, že někdy plácne kravinu, někdy udělá chybu, někdy se něco nepovede, není potřeba vytvářet kolem sebe auru neomylnosti, nadstavovat jinými komunikačními kanály, přičemž ta nejúčinnější metoda je ta nejobyčejnější, nejpřirozenější. Ale samo pro mnoho lidí to problém je, bo co už je dneska přirozený...leda tak hnačka po švestkách a mlíku.
Gerda
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 176

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod daga » Pon 19.10.2009 19:40

Gerda, prečítaj si prosím ešte raz tu moje príspevky, napísala som čo považujem za normálne a čo nie, ja cvičáky nedsudzujem, sú psi, ktorým štýl cvičákového učenia vyhovuje, Tare nie a nespravím s tým nič, len ďalej fungovať ako sme začali...ja si chybu priznám, ale nemôžem za konanie iných....len nesúdim, sme akí sme a bud to dokážem akceptovať alebo nie.,...ale na pomoc nezabúdam
daga
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 799
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod Tchor » Pon 19.10.2009 19:47

Gerda píše:cvičák totiž předpokládá, že ty tohle znáš


To je presne ono jenze vetsina lidi kteri na ten cvicak prijdou to nezna. Pomerne velka cast lidi co na cvicacich nekoho neco uci sami nemaji dost zkusenosti na to aby dokazali vcas odhadnout ciziho psa zvlaste pokud je to pes "netradicniho" plemene.

Gerda píše: Dovolím si říct, že Rudovy metody nejsou nijak převratné, nečekané, nové...


Ano Ruda nema zadny prevratny, "jiny" a uz vubec ne novy (ty metody jsou hoooodne stary) metody on ma jen jedo ohromny mnozstvi psu ruznych plemen na porovnavani pristupu. Naproste vetsine lidi kteri za nim prijedou rekne kde maji problem jeste pred tim nez je privede na psinec a nez se jich nacokoli zepta.
Co se tyce toho jak Ruda prevychovava psy - on je neprevychovava vycvikem, ale stabilitou a jednoznacnosti vetsina vynervenejch psu je u nej v klidu uz po prvnim dni


Gerda píše:Tohle by měl umět každý psovod, veliké množství psovodů to také umí, spolužije a funguje se svými psy úplně stejně.


To by kazdy psovod mel zvladat, ale bohuzel z tebou nesouhlasim v tom velkem mnozstvi, je jich male mnozstvi v porovnani s tema kteri to neumi a jeste mene jich dokaze tohle naucit jine.

Gerda píše:A dostávají se na vysoká ohodnocení, protože jsou také srozumitelní, jasní, klidní. A ne proto, že používají ostnáče, elektriky, kopání ....alespoň takto to vidim já.

jed se nekdy podivat na oficialni a jeste lepe neoficialni treniky velkeho zavodu uvidis ty procenta. Takovejch kteri by tuhle definici splnily a zaroven jezdi vrcholovy zavody znam tak mozna deset.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Téma Lovenie pozastavená

Poslaťod Gerda » Pon 19.10.2009 19:48

ale na pomoc nezabúdam

Ani já ne, proto zdaleka nejsem tak radikální v závěrech, což ale zase na druhou stranu vůbec neznamená, že nemám svoje výhrady a že jsem nenašla účinnější pomoc mezi jinými lidmi, kteří mají ty stejné schopnosti, jsou mi bližší svým lidstvím, přístupem, přiznáním omylů...
Gerda
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 176

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky