Tréning pokrokovým posilnením; Behavior Adjustment Training

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lex » Uto 22.03.2011 11:13

lucik píše:A to si myslím, že mám ešte výhodu pre inými lovcami, že nevypína hneď tie prijímače, ale naozaj mám pár sekúnd (3-4), kým vyrazí za tou zverou, keď jej mám šancu dať povel, ktorý poslúchne..


ja mam sice lovca, ale mam tiez tak 1-2 sekundy na to, nez sa rozbehne... chrtisko vzdy zameria, postavi usi, akoby premyslal "co teraz?" a potom vyrazi... vyhoda je v tom ze lovi len pomocou zraku a vetsinou ten pohybujuci sa predmet zbadam skor, pretoze on stale cucha pri zemi... naucila som ho nevyrazat tak ze som mu vzdy dala najavo ze objekt tiez vidim, a ze mu nedovolim utiect- varovny ton hlasu... ja mam ale vyhodu ze jeho usi hrozne rychlo prezradia co sa mu odohrava v hlave, pretoze normalne ich ma sklopene... :no:
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lindchen » Uto 22.03.2011 11:15

No a prosím, lucik má poľovného psa, má povedzme menší problémik s privolaním za istých okolností a teraz si vezmite psa, ktorého jediným účelom a použitím, bolo byť schopný zver čuchom nájsť, zdvihnúť z ležoviska a hodiny a hodiny duriť, kým zver nepadne od únavy (parforsný spôsob lovu, na ktorý boli bígle sľachtené). Nikto im nikdy nadával nič aportovať, neusmerňoval, kam má bežať a ako, nikto neprivolával, vracali sa do stodôl sami. Niektorí, čo mali menej šťastia, sa nevrátili...
Aris keď vybehne po zveri a nechám to tak (teoreticky, nerobím to) príde min. o niekoľko hodín, v extrémnom prípade o niekoľko dní (napr. na Záhorí by duril týždeň :haha: ). Pes, ktorý má toto v génoch, má takýto záujem a chuť pracovať, nemá šancu, že sa bude vôbec rozhodovať, jeho voľba je jasná. Niektoré duriče (kopovy) hlásili diviaky aj zranené, s rozpáraným bruchom, ešte keď bol ten pes v ruksaku, čo poľovník utekal ku korone, aby si vybral šitíčko a psovi pomohol. Ostatných nechal duriť a ten zranený ešte stále hlásil a "pomáhal" svojim druham aspoň takto z ruksaku :oo: .
Je nemožné u niektorých jedincov, aby bol čisto pozitívne dosiahnutý trvalý výsledok. Samozrejme, prečo ísť na vec hneď silnými trestami, bitím bez koncepcie? To je týranie, istteže áno. Pracujem so psom na vzťahu, športujem s ním, chodím na výlety, vodím ho do zveri a cvičím stopu, aby mu to nebolo až také vzácne. Každé správne správanie odmeňujem. Snažím sa, aby pes nemal možnosť urobiť zle, t.j. robím tak, aby tú odmenu dostal. Ak pes nespolupracuje, veľmi rýchlym zákrokom ho privediem opäť medzi nás (stopovačkou) a ihneď odmením. Klikám a odmeňujem aj náznak pokoja, otočenie hlavy a pod. Ak opäť štartuje a nereaguje, nevníma, stopovačka a hneď odmena. Takto sa dá aj lovca niečo naučiť a jeho to spoľahlivé a viac-menej trvalé. Len ten lovec to bude vždy skúšať, ide len o to, či si psa sledujem.
Máme tu peknú tému o psoch a ich povahách, či je možné ju zmeniť vplyvom človeka. Kohutik, odpotúčam prečítať si. Ty totiž popieraš, že existuje niečo ako plemenná povahová vlastnosť, resp. súbor týchto vlastností a hádžeš psy do jedného vreca. Ani stredoaziata nemôžeš cviciť ako borderu, ČSV ako pudlíka ani severana ako čivavu. Pozítivnu metódu uznávam a som rada, že ju aj ľudia používajú, ale treba zapojiť vlastný rozum, nie šablóny prečítané na nete.

btw, môj pes po zveri nevybieha, práve z dôvodu, ako podotkol Tchor. Ak si nie som istá, nepúšťam.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lindchen » Uto 22.03.2011 11:20

Tchor píše:kohutik77
Necet jsem to tu cely tak mozna budu nekoho opakovat.
to co mas na tom obrazku ti bude fungovat u psu ktery sice maji zajem o zver, ale ktery nemaji prilis tebdenci ji lovit a presne do okamziku kdy se ti to jednou nepovede. U rozlovenyho psa a nebo u psa ktery prechazi omazite kdyz uvidi zver do tranzu sanci nemas.
dalsi vec co mi dost vadi je pouziti toho postroje - neb pokud se ti nepodari psovi v uteku zabranit - velmi snadno se o nej nekde zachyti (pokud je dostatecne utazeny) nebo se ti znej snadno vyvlekne (pokud je volny)

principilene to cele funguje tak ze sila podnetu lakajiciho (zver) musi byt nizsi nez sila podnetu zastavujiciho (psovod) - u kazdeho psa je ten prvni podnet jiny - takze ten druhy se musi tomu prvnimu prizpusobit - u nekterych malo lovicich psu muze fungovat i to co tu popisujes, ale delat z toho univerzalni vsude pouzitelnou metodiku je nesmysl.

:poklona: Toto sa tu snažím celý čas vysvetliť, som rada, že si prišiel aj sem so svojím názorom.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod lucik » Uto 22.03.2011 11:27

Tchor píše:To je hezky ze ji zastavis kdyz vidis srnu prvni ale co kdyz ji prvni nevidis a tedy kdyz to nestihnes tak ti pes stve zver dokud to sam nevzda? - jak k tomu prijde ta zver? V zime staci par set metru a zver umre na zapal plyc.

Láďo, ja si to plne uvedomujem a keď venčíme na lúkach, musím mať oči pred ňou.. nehovorím, že sa nestane, že sa zakecám a psica to využije, ale je to len ojedinele.. v zazverených oblastiach ju nepúšťam navoľno (pokiaľ to teda nie je poľovačka).. viem, že zver neuštve, ale nemám záujem zver ani len plašiť, nieto ešte dovoliť jej naháňať..
To, čo som písala, bolo len na margo toho, že tým postupom na obrázku by sme my nič nedocielili..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Sunny » Uto 22.03.2011 15:03

Dovolím si názornú ukážku, ako to funguje u Foxy (aljašský husky)...
Obrázok
Keď zbadá srnu nemám ani sekundu, štartuje okamžite a nie je tej sily, čo by jej záujem premenila na niečo iné. Sama hlavu neotočí, nepríde, skáče do vzduchu, jačí, totálna nepríčetnosť. Minule sa skoro obesila na strome, stopka nepustila. Ak ju aj dotiahnem k sebe a ručne jej otočím hlavu, vyvráti oči ako sa len dá, len aby videla kam mizne predmet jej túžby. Absolútne bez šance ju v tej chvíli zaujať niečím iným. Podotýkam že za srnou sa jej nepodarilo zdrhnúť 2 roky (a pravdepodobne ani predtým, keďže žila v podmienkach v akých žila), púšťaná je len sporadicky na pár vybratých miestach, takže žiadne samoodmeňovanie nežiadúcej činnosti. Napriek tomu keď sa jej pred mesiacom podarilo v lese prekúsať vodítko, zmizla jak smrad v lese, ani tam priamo žiadna zver byť nemusela. Prišla po cca 15 minútach? Tak nejako. Inak funguje fajn, privolávačku má krásnu, dokonca s predsadnutím :smile: Len mi je na dve veci, keďže za zver považuje aj malé psíky typu čivava, takže je takmer pernamentne na vodítku, pre istotu.
Druhá huska je úplne iná - keďže ide o alaskánov, tie povahy sa tam už líšia, nie je to čistý husky - na ňu sa dalo len pozitívnou, nehrozilo ani zvýšiť hlas, ani použiť akúkolvek fyzickú manipuláciu. Kedykolvek sama prišla ku mne, dostala mlsku. Výsledok - pes sa drží pri mne tak nejako sám od seba. Za zverou síce vybehne, ale po pár metroch sa vracia. Ovšem nedá sa na to spoľahnúť, ak je niečo zaujímavejšie ako tá mlska, tak si ide po svojom (aj keď stále pri mne, ale ignore aj na vlastné meno). Vie že prísť je dobré, ale nemala som jej (zatiaľ) ako ukázať, že neprísť je zlé. A evidentne to bez toho nejde.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lex » Uto 22.03.2011 15:47

Sunny ako to potom riesis v zaprahu? stalo sa ti uz ze by chcela lovit ked ste trenovali?
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Silvuch » Uto 22.03.2011 16:02

majkine husky podla skutocneho pribehu.
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Cathie » Uto 22.03.2011 16:05

Offtopic: Silvuch tak teraz si to zaklincovala, tomu sa vravi "podla skutocnej udalosti".. :haha:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Sunny » Uto 22.03.2011 16:14

Offtopic: Silvuch toto neeeeee :haha: :haha: :haha: Ale aj ja som už takto letela. A raz sme v lese (husky na postrojoch pripnuté o mňa) stretli tetušku venčiacu mačku. Našťastie som ju zbadala skôr než psiskám došlo, že je to mačka a stihla som objať najbližší strom. Tetuška najprv nechápavý pohľad. Keď videla, čo nasledovalo, pochopila a pratala sa hodne rýchlo do preč. Asi neverila tomu stromu, že to vydrží :heh:

Lex - ťahanie majú severani v génoch asi rovnako hlboko ako lov. Túžba ťahať v nich dokáže prebiť aj tak prirodzený pud, ako je rozmnožovanie - v záprahu mi fungovali háravka v najlepšom a pes a neriešili sa. Len keď sme zastavili musela som rýchlo bežať k nim :heh: Napriek tomu to túžbu loviť neprebije. Potme v lese som bola so saňami len raz, už to nespravím. Boli úplne nepríčetné a to sme zver nevideli, len ju cítili. Raz cez deň nám prebehlo stádo srniek cez cestu, našťastie zmizli hore dosť strmým kopcom. Bolo to veľa zúfalého brzdenia a ešte viac nadávania, aby som neskončila v tom lese. Ďalších 10 minút boli ešte psi rozhádzané a poškulovali do lesa. To len k tomu, nakoľko je pre nich lov všetkoprebíjajúci. (bažanty a iné psi dokážu úplne v pohode počas behu ignorovať)
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod calwen » Uto 22.03.2011 16:52

Tolkoto k šprtke :angel:
Obrázok
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod calwen » Uto 22.03.2011 16:55

Offtopic: Hlavne ze 2km a 10 minut :haha: Ved obrazne :prd:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Sunny » Uto 22.03.2011 17:06

:haha: Anooo, velice výstižné, platí aj na nás :jop:
Sranda že PRTa toto vôbec tak moc neberie. Ona sa na chvílku prepne, ale rýchlo ide opäť do normálu a vníma svet okolo aj s mojou maličkosťou.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod usagi » Uto 22.03.2011 17:48

kohutik77 píše:Usagi kliker oznacuje zelane chovanie..takze pokial ho ma pes podmieneny a rzumie mu nevidim dovod preco by tomu nemal chapat. A ja som niekedy ani neklikala a odmenovala som pri nohe, cim som mojmu psovi povedala ked sa pri nej budes drzat tak mozno nieco dostanes. Cize som si z nohy spravila take "dobre miesto". A s tymi psami je tu tiez jedno video.

najprv toto http://www.youtube.com/watch?v=JY7JrteQBOQ a ked to pojde potom http://www.youtube.com/watch?v=3n_fPKPL ... ideo_title


No ja viem,ako funguje kliker - dotahujeme nim nove triky :smile:

Ono ak okolo nas budu vsade vyrovnane NO-cka v odlozeni,tak nemam problem jeho pozornost ziskat,komunikovat s nim a obchadzat ich.Rovnako psiska za plotom - mozu zosaliet,ale pokial mame k moznosti take siroke priestranstvo,tak sa na neho vybodne.
Ale napriek tomu,ze my mame nacvicenu chodzu pri nohe,ze je nauceny na cmuknutie,alebo "kuk" mrknut na mna (nehovoriac o tom,ze on ma kontaktuje aj sam),akonahle dojde k situacii,ze sa oproti vynori pes a priblizuje sa smerom k nam - stuhne a vypina.V takom stave ho musim podchytit,co najskor - inak vybuchne.Nehovoriac o psoch,co sa k nam plizia,jezia a tlmene vrcia.
proste,ono to pre mna nie je nic nove - ale v tejto konkretnej situacii,na neho ziadne posilnenie nezabera.On sa boji a v hlave zrejme prehodnocuje situaciu.Mohla by som mu pchat klobasky pred nos - on by ich vobec nevnimal,nie to,ze by sa na ne namotal :nwm:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod vavrena » Uto 22.03.2011 17:57

Pobavili ste ma, tak aj ja dávam skutočný príbeh :hi:

Obrázok
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Bad » Uto 22.03.2011 18:02

usagi píše:akonahle dojde k situacii,ze sa oproti vynori pes a priblizuje sa smerom k nam - stuhne a vypina.V takom stave ho musim podchytit,co najskor - inak vybuchne.Nehovoriac o psoch,co sa k nam plizia,jezia a tlmene vrcia.

Nevím co myslíš tím "podchytit", kdybys mu dala sed u nohy a nechat toho druhého psa projít, tak by to taky nezvládl?
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky