Tréning pokrokovým posilnením; Behavior Adjustment Training

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod usagi » Uto 22.03.2011 0:42

bude vnimat teba viac ako zajaca


ano,u nas po case pes zacal vnimat viac mna ako utekajucu zver pred sebou.Je to pinc,rad si "zalovi",ale proste ten jeho drive do nahanania zvery sa neda porovnat s huskacom,s ktorym sem-tam vencime :nwm: Nikdy by som si nedovolila tvrdit majitelovi,ze ked sme to zvladli my - on to musi urcite tiez a ked tvrdi,ze "to tak lahko nejde" je zarucene len lenivy.Mam oci a vidim,ze jediny silnejsi podnet pre toho psa,by bol zajac-pribehujuci na povel k majitelovi huskaca.
Vtedy by k nemu prisiel naopak velmi rad :joint:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Uto 22.03.2011 0:47

Usagi pisala som tu este aj o neviem jak sa to preklada ale v angl. sa to vola Premack principe a je zalozeny asi na tomto Obrázok
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Baarbora » Uto 22.03.2011 0:49

kohutik77 píše:Amaguk ale to hadam vies. Ked pride ten podnet kt. pes poriadne neciti, beh sa neposilni jednoducho preto lebo za srnou ist nemoze, posobi negat. trest(nedostane co chce).


ja asi budem naozaj, za blbca, ale tomuto aboslutne, ale absolutne nerozumiem. situacia pes na stopke, zbada zver, rozbehne sa. ako neposlnim beh?? ked uz je v trape, ako inak sa da zastavit pes(ktory nepocuvne na povel) tak, ze to neciti??
naozaj vobec nechapem toto co si napisala :nwm: lebo normalne pes, ktory sa odhodla odignorovat povel, necitiaci podnet jednoducho odignoruje a ide cez :nwm: a ked zisti, ze za tou srnou nemoze, tak uz je to asi preto, ze ho drzi stopka? :nwm:

edit pod obrazok: domalujem tam dalsich 5, ako budem robit stop and wait a odmenovat aj za pohlad, v momente, ked ho pustim dalej po stope, opat dojde k ignoracii a mozem zas robit stop and wait...(psa to prejde tak po 5 minutach intenzivneho zamestnania, pokial trvam na smere po stope)...
Baarbora
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1496
Bydlisko: skoro Levice

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Amaguk » Uto 22.03.2011 0:54

Kohutik, stale si nerozumieme - ja predsa pisem, ze moj pes nereaguje ani na ten NEGATIVNY podnet - t.j. ide o to, ze mu je JEDNO, ze ma na krku snuru. On startuje tak ci tak, chapes?
takze nejde o to, ze ci utecie, ked je navolno, alebo nie - on by utiekol aj na snure, ziadne taketo
Nabuduce mozno nepotiahne lebo prislo negat. posilnenie a to znamena nestartujem- nepride sklbnutie)
u nas nie je :ach:

hry a vsetky ostatne "posilovacky" su u nas absolutna samozrejmost, ja mam so psom dobry vztah, v tom to nie je...

zial, tuto postrojovu metodu ja skusat nebudem - jednak preto, ze si myslim, ze by to pre nas bola lem cista strata casu a tiez preto, ze na postroji imho pes zakonite nemoze byt poriadne ovladatelny - ja si totiz na obojku od neho vynutim vzapati to privolanie, co sa na postroji neda. Okrem toho, postroj sa pouziva na ine veci, nepokazim si tahanie :no:

usagi píše:.Mam oci a vidim,ze jediny silnejsi podnet pre toho psa,by bol zajac-pribehujuci na povel k majitelovi huskaca.
Vtedy by k nemu prisiel naopak velmi rad :joint:

ano, aj ja uvazujem o metode, ako vycvicit tie zvery nech chodia radsej ony k nam :lol:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod usagi » Uto 22.03.2011 0:57

Kohutik,pekny obrazok - ale konkretne ten pes sa radsej udusil,ako by sa mrkol na majitela skor - nez zver zmizne z dohladu...V podstate to nefungovalo nikdy ani u nas,pes sa obzrel,ja som povolila - v sekundu bol zaprety na konci vodzky.

Amaguk - a mozno to bude ovela rychlejsie a jednoduchsie,ako naopak :haha:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Amaguk » Uto 22.03.2011 1:00

presne to iste mi vrta v hlave - asi by som mala zacat cvicit tie srny :heh:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod lusy » Uto 22.03.2011 1:01

kohutik ja ma z teba taky pocit, ze mas sice toho nastudovaneho straaaasne vela, ale akosi malo vlastnych skusenosti so psami.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Uto 22.03.2011 1:13

Ach jo a sme zase pri tych korekciach. Mozno prave preto by to nefungovalo, lebo ja ich nepouzivam. Pes vie ze ked jednoducho nejake spravanie nie je posilnene radsej bude riesit to ktore je. A k tomu obrazku- pes ma dobre zvladnutu aj chodzu pri nohe, vie ze nema tahat a ak to urobi, stoji sa. Ak ide fajn mozme ist za vevericou. Hlavny problem bude asi v tom ze ak chcete toto pouzivat mali by ste pravdepodobne zmenit pristup k celemu vycviku. A to je prave ten vycvik pokrokovym posilnenim u nas taky neznamy(anglicky clanok, alebo ak mate zaujem kuknite na youtube videa uzivatela kikopup..). Ale to je len moj nazor. Lusy pocity maj ake chces, nastudovaneho toho mam veru dost a nevidim na tom nic zle a skusenosti mam so psami vlastnymi, ktore posluchaju jak 5penazi. :smile: neucim samozrejme vs. od slova do slova metodiku si na psy prisposobujem a nevravim ze som nejakky vycvikar co cvicil 10000psov, len som sem pridala temu o jednom zo sposobov vycviku (ale skor by som to nazvala komunikacia) a napisala som svoj nazor. Uz sa nechcem s nikym hadat ak mate zaujem skuste to mrknut.
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lex » Uto 22.03.2011 1:19

mne je ten obrazok celkom logicky, chapem co tym chce basnik povedat... vsetko by bolo OK do doby ked sa dany objekt nehybe, to mozme prejst popri macke kludne aj na 2 metre a chrtisko na voditku nestartuje, mozno by sa aj na mna dokazal pozriet... ale ako nahle by sa cica pohla, nedajboze vystartovala, tak Jack sa na mna nepozrie pokial by sa nestratila z jeho zorneho pola..
chapem to spravne ze mi ide o jeho pozornost a potom ho odmenim? a ma to zmysel aj po tak dlhej dobe pochvalit chrtiskovu pozornost, ked je objekt zajmu uz za horami-dolami?
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Cathie » Uto 22.03.2011 1:25

Ja tej metode sice rozumiem, ale myslim, ze by mala asi taky vysledok, ako pokus o netahanie na voditku rovnakym stylom.

Snazila som sa naucit fenu netahat na voditku tym sposobom, ze ked prisla na koniec voditka, zastala som a stala, kym nepovolila voditko, vtedy sme sa pohli dalej. Kedze tahanie do voditka bolo sposobene hlavne tym, ze sa proste nevedela ovladat a potrebovala si vybit energiu.. dopadlo to tak, ze som opakovane chodila tak ze krok, statie minutu, krok, minutu stojime.. psovi bolo JEDNO, ze sa nedostane dalej. Ten fakt, ze nakoniec povolila tam bol, ale nebolo to pre nu dostatocnym dovodom na to, aby nabuduce nepotiahla. Radsej si znovu sadla na zadok a povolila tak voditko. A zas a zas a zas.

Vysvetlenie ze MOZE potiahnut, ALE nedostaneme sa dalej, nefungovalo. Jej to potiahnutie stalo za to. Az vysvetlenie ze jednoducho NEMOZE potiahnut, lebo si to neprajem, u nas vyvolalo to, ze pes vie, ze potiahnut nemoze a bodka, ziaden moznosti vyberu potiahnem=stojime/nepotiahnem=ideme dalej.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Uto 22.03.2011 1:39

Ano presne o tu pozornost tam ide. Ked ma vnimas mozes kukat zvieratko. Ale ked vidis len zvieratko a mna mas na salame stojime. Je tam ale dolezite to oznacenie spravnej cinnosti (cize aby si cim skor spojil otocenie na teba a pokracovanie za zvieratom). Treba to vsak pouzivat opatrne. Zo zaciatku je to trochu zdlhave, niektore psy chytia no ako to nazvat..jojo efekt ze odbehnu na koniec voditka a spat a toto dookola, ale s tym som sa este nestretla tak neviem jak by sa to malo riesit - tam byva problem asi v zlej chodzi na voditku.. . A co sa tyka toho ze za horami dolami, neviem jak by to bolo u chrtov, ci by to bolo pre neho take posilnujuce ale mojmu psovi stacilo ked mohol sledovat stopu...pri chrtovi neviem...snaad nejaka maketa? :lol:

Cathie jasne ze to nestacilo. Kde si nechala posilnenie? Ved ked ucis na voditku musis to psovi aj nejak ukazat, co je spravne a necakaj ze chodza vpred bude pre psa hned najvacsim posilnenim. A nie len ukazat to ze tahas nejde sa. Preto sadla lebo aj tak naco sa zapierat, ked sa nejde? Ja som ucila klikerom. Ideme pekne kliknem odmena, postupne po viac krokoch..potiahnes? otocka do druheho smeru a zase ides pekne odmena...a tak dookola. Teraz je pre psa posilnujuci fakt ze sa vobec hybeme a sem tam necakane pride odmena. Ak nahodou potiahne otocka a ideme inde, a hned si uvedomi ze s tym nikam nezajde, a radsej vnima voditko aby sme sli vpred..Na tom obrazku je posilnujuce to zviera takze tam posilnenie pre vnimanie majitela nechyba.

priklad http://www.youtube.com/watch?v=ueE1S1k74Ao
http://www.youtube.com/watch?v=vwA1O1mApWQ
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod usagi » Uto 22.03.2011 2:16

asi som moc unavena,ale z toho 1 videa nie som o nic mudrejsia.Zda sa mi to skor zmetocne :nwm: neviem ci pes chapal,ze dostava odmenu za to ze chodi - moj by to asi bral,tak ze chodime a pritom sa napchavame :joint:
Inak pri konkretnom treningu s tym nemam problem - ale bohuzial,pokial sa nam vyskytne pes pred nosom - vsetky tieto metody su nam na nic.
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod kohutik77 » Uto 22.03.2011 2:22

Usagi kliker oznacuje zelane chovanie..takze pokial ho ma pes podmieneny a rzumie mu nevidim dovod preco by tomu nemal chapat. A ja som niekedy ani neklikala a odmenovala som pri nohe, cim som mojmu psovi povedala ked sa pri nej budes drzat tak mozno nieco dostanes. Cize som si z nohy spravila take "dobre miesto". A s tymi psami je tu tiez jedno video.

najprv toto http://www.youtube.com/watch?v=JY7JrteQBOQ a ked to pojde potom http://www.youtube.com/watch?v=3n_fPKPL ... ideo_title
kohutik77
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 86

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Lex » Uto 22.03.2011 3:24

Amaguk: pozerala som na nejake videa z mushingu... potom ma napadla otazka... ako sa vlastne cvicia severske plemena aby nemali chut lovit ked su v zaprahu? alebo sa stava ze obcas vyrazia za zverou?
Lex
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 143
Bydlisko: Hradec Králové

Re: Trening pokrokovym posilnenim

Poslaťod Silvuch » Uto 22.03.2011 8:49

Kohutik77, velmi rada sa s tebou stretnem a praktizuj to na mojho psa.. Velmi rada. Staci nam pri tom aj obycajny bicyklista.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky