Kliker

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Kliker

Poslaťod Elis » Štv 30.10.2014 13:21

clupko píše:ak by som do korekcii zahrnula aj vselijake kladne podnety - navadzanie a pod. - tak potom jasne, to uz nie je trest. ale teda robim rozdiel medzi navadzanim a korigovanim.


to vidim a ctu:-)

vzdyt takove obyc. "k noze" u hotoveho psa.
pes povel zna, ale nezaujme polohu spravne. co udelate vy?
by me zajimalo, jestli psa zkorigujete nebo potrestate nebo to nechate tak :no:

Bad píše:páč tohle chování neprobíhá - ty pouze odkládáš start


njn. se neschodneme ani na tom, jetsli chovani probiha nebo nebo ne :joint:
Naposledy upravil Elis dňa Štv 30.10.2014 13:32, celkovo upravené 1
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Kliker

Poslaťod hriva » Štv 30.10.2014 13:27

zuzkabluzka píše:
Tchor píše:Ted si predstav praci psa ve velmi tezkych podminkach (horko a tezka, dlouha, stara stopa a pod) pri takovehle praci musi ten pes delat pro tu praci, protoze pri te unave se ti na jakykoli odmneny z vysoka vys... Pamlsky zrat ani nemuze jak ma vyschlo v hube a je moc unaveny aby ztracel energii nejakym blbnutim za hrackou. Dela to proto ze je to spolecna prace smecky, ale nejdriv musi byt v te smecce vyhecovanej ze ta spolecna prace je vrchol snazeni.


Mňa zaujíma teda jedna vec. Myslím, že môj pes má na pachové práce vlohy, predstavme si teda, že by pri stope predviedol to, čo si popísal v príspevku vyššie.

Ale na druhej strane naše agility je vyslovene (z mojej strany) vydreté. Na motivácii sa namakám teda viac než slušne - s tým, že záleží od počasia, nálady, konkr. dňa, používam viacero druhov pamlskov a hračiek (aj netradičné - napr. palica :lol: ). To, čo ho motivuje teraz, ho nemusí motivovať o päť minút. Musím ho motivovať tak, aby bol namotivovaný akurát, sem-tam sa podarí premotivovať (najlepšie na pretekoch) a potom je koncentrácia ta-tam.

Takže mal by z tvojho pohľadu drive alebo nie?

podla mňa ho nemáš motivovaneho dostatočne. Lebo pes namotany napr na tú loptu bude robiť cokolvek len aby ju získal. A to ze sa nevie až tak namotivovat moze byť aj menším drivom...
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Kliker

Poslaťod clupko » Štv 30.10.2014 14:30

Elis píše:vzdyt takove obyc. "k noze" u hotoveho psa.
pes povel zna, ale nezaujme polohu spravne. co udelate vy?
by me zajimalo, jestli psa zkorigujete nebo potrestate nebo to nechate tak :no:

skorigujem, a teda v mojom vnimani vlastne potrestam :lol: placnem si po stehne, syknem, cuknem voditkom. pes vie, ze spravil zle (ale v podstate si z toho nic moc nerobi - ale to uz je ina vec :ha: )

Elis píše:
Bad píše:páč tohle chování neprobíhá - ty pouze odkládáš start

njn. se neschodneme ani na tom, jetsli chovani probiha nebo nebo ne :joint:

tu podla mna to chovanie uz prebieha - ak tym chovanim myslime lov lopticky. uz by bezal, keby som ho nedrzala za obojok. takze to vnimam tak, ze ho zadrzujem, znemoznujem mu vystartovat, a teda korigujem spravanie, v podstate trestam.

a k tomu rozdielu este - mozem to teda rozdelit na "pozitivne korekcie", tj. napriklad navadzanie na pamlsky, a "negativne korekcie" - teda podla mna tresty, kedy pouzijem vyjadrenie nespokojnosti a/alebo slovne ci fyzicke napomenutie, aby som vyjadrila, ze pes nerobi nieco dobre a aby som ho opravila/zastavila v cinnosti.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Kliker

Poslaťod Lindchen » Štv 30.10.2014 14:34

Zaujímavým príkladom je možno nácvik výstavného postoja, dá sa naklikať, čiže bezdotykovo, ale valná väčšina si myslím robí tak, že si psa postaví a keď už vie stáť bez pohybu, tak mu tie nohy napravia do žiadanej polohy. Je to navádzanie, korekcia (zmysle Tchorom) alebo trest (v rámci tej polemiky, ktorá sa tu vedie)?
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Kliker

Poslaťod clupko » Štv 30.10.2014 14:53

to je super priklad :jop: asi by som to u mna zaradila ku korekciam v zmysle trestania. sice este prebieha proces ucenia toho postoja, ale teda pes stoji a pritom nestoji tak ako ma - takze ho napravim fyzicky - co mu je zrejme skor neprijemne. zase da tu nohu mimo, zas ju napravim, casom sa nauci, ze tu nohu nema davat inak, lebo mu na nu zase sahnem a to nechce.
totiz ja tie tresty - korekcie neberiem tak, ze to musi byt nieco, co psa boli, skrti alebo tak. ale skratka je to nieco, co je mu neprijemne a chce sa tomu vyhnut, a vyhne sa tomu upravenim svojho spravania. ci uz ide o stuchnutie, cuknutie, jemne posunutie nohy alebo len prejavenie nespokojnosti.

edit: pri tom uceni postoja (alebo cohokolvek ineho) samozrejme pouzivam aj pamlsky, pochvaly atd, nie ze len ho napravam a nic nepoviem. to beriem ako samozrejmost, ale to nespominam, lebo sa bavime len o tych rozdieloch.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Kliker

Poslaťod Elis » Štv 30.10.2014 14:57

clupko píše: skorigujem, a teda v mojom vnimani vlastne potrestam :lol: placnem si po stehne, syknem, cuknem voditkom. pes vie, ze spravil zle (ale v podstate si z toho nic moc nerobi - ale to uz je ina vec :ha:


a jak vi ze udelal "zle"? jak s nim pak dal komunikujes? jen cuknuti, syskmuti neni reseni, ne?
se te snazim navest na zacatek a na moji prvni otazku :no:
Co je opak odmeny?
podle vas trest, podle me to, ze pes odmenu nedostane.
a ta korekce je prostredek komunikace k tomu, aby pes se k te kyzene odmene dostal.
coz je asi taky rozdil od trestu -ten jen neco prerusi, ukonci, ale nemas zac odmenit??

pr. k noze -jeden ze zpusobu, jak cvicim psa je, ze ho rukama srovnam na spravne misto -ten pes se rukou neboji, nekrci, necha sebou bezne manipulovat ( podobne jako kdyz se opravuje ten postoj na vystave) -kdyz je na spravnem miste -slovne to potvrdim. a neodmenim.
pes dostane druhy povel a kdyz se priradi spravne -prijde kyzena odmena. tak se pes uci delat to co ma za pomoci korekce, ne?
proste odmitam to povazovat za trest:-))
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Kliker

Poslaťod Lindchen » Štv 30.10.2014 15:01

clupko píše:totiz ja tie tresty - korekcie neberiem tak, ze to musi byt nieco, co psa boli, skrti alebo tak. ale skratka je to nieco, co je mu neprijemne a chce sa tomu vyhnut, a vyhne sa tomu upravenim svojho spravania. ci uz ide o stuchnutie, cuknutie, jemne posunutie nohy alebo len prejavenie nespokojnosti.

Beriem to podobne, zvolila som tento príklad preto, lebo psa posunutie nohy nijako nebolí ani nedeptá, no všetci asi máme tú skúsenosť, že pes tú nožičku vráti tam, odkiaľ ste ju vzali a to opakovane :heh: . Posunutie nožičky sa mu zjavne nepáči. Až potom akceptuje ten postoj v tej podobe, akej ho chceme. Len poznámka, výstavný postoj je prirodzený postoj psa, čo niekedy ľudia stvárajú, do aký polôh toho psa stavajú, rozum sa zastaví :pac: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Kliker

Poslaťod clupko » Štv 30.10.2014 15:38

Elis píše:a jak vi ze udelal "zle"? jak s nim pak dal komunikujes? jen cuknuti, syskmuti neni reseni, ne?
Co je opak odmeny?
podle vas trest, podle me to, ze pes odmenu nedostane.
a ta korekce je prostredek komunikace k tomu, aby pes se k te kyzene odmene dostal.
coz je asi taky rozdil od trestu -ten jen neco prerusi, ukonci, ale nemas zac odmenit??

pr. k noze -jeden ze zpusobu, jak cvicim psa je, ze ho rukama srovnam na spravne misto -ten pes se rukou neboji, nekrci, necha sebou bezne manipulovat ( podobne jako kdyz se opravuje ten postoj na vystave) -kdyz je na spravnem miste -slovne to potvrdim. a neodmenim.
pes dostane druhy povel a kdyz se priradi spravne -prijde kyzena odmena. tak se pes uci delat to co ma za pomoci korekce, ne?
proste odmitam to povazovat za trest:-))

mam dojem, ze hovorime o tom istom, ale kazda inak, a fakt uz sa len bavime o subjektivnom vyklade niektorych terminov :lol: mne sa tiez prieci taketo napravanie povazovat za trestanie, ale to len preto, ze v nasom (ludskom) beznom ponimani je trest nieco bolestive, extremne neprijemne a casto dokonca neprimerane.
ale ide o to, ako definujes trest.. ja ho definujem, a to som sem uz pisala, ako pouzitie prostriedkov, ktore su psovi neprijemne, za ucelom napravenia jeho spravania. to, ze ho v pripade priradenia k nohe rukami narovnam na spravne miesto, bez ohladu na to, ci sa pes boji alebo nie (to uz je otazka primeranosti pouzivanych korekcnych prostriedkov), je podla mna trest za to, ze sa sam nepriradil spravne. to, ze nedostane odmenu, je taktiez logicky nasledok, a tiez je to forma trestu.
cize s tym, ze opakom odmeny je neodmenenie, suhlasim, ale nie je to podla mna LEN to. to, ze nedostane odmenu je trest - a ano, za opak odmeny povazujem trest. trest vo forme neodmenenia, syknutia, cohokolvek. a teda je to aj forma komunikacie, tak ako pises o korekcii - je mu tym zdelene, ze nerobi to, co ma robit, aby prisla odmena.

ku konkretnemu prikladu a ako s nim dalej komunikujem: povel K nohe, pes sa priradi krivo -> napravim to vacsinou tym, ze si len placnem po stehne, na co sa on narovna. bol napraveny, skorigovany, ale nespravil to sam od seba, nedostane odmenu. uz podla toho placnutia vie, ze spravil nieco zle, a vie, ze ta odmena nepride.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Kliker

Poslaťod Tinka123 » Pia 21.11.2014 13:48

Ahojte, chcela by som sa spýtať či sa dá kliker pokaziť, že nebude klikať alebo či sa dá ešte nejak pokaziť. :smile:
Tinka123
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 485

Re: Kliker

Poslaťod hriva » Pia 21.11.2014 13:55

Všetko sa dá pokaziť. U mňa ale najpravdepodobnejsia je strata. Pád do Dunaja. Alebo prejdenie vlastným autom. :joint:
Offtopic: som si spomenula na sesternicu čo si nechala na streche auta nový Mac book. Naštartovala a odišla. Potom cestou jej odtial zletel a prešlo ho asi 5 áut. Áno máme to v rodine :joint:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Kliker

Poslaťod moschino » Pia 21.11.2014 16:32

Lindchen píše:Zaujímavým príkladom je možno nácvik výstavného postoja, dá sa naklikať, čiže bezdotykovo, ale valná väčšina si myslím robí tak, že si psa postaví a keď už vie stáť bez pohybu, tak mu tie nohy napravia do žiadanej polohy. Je to navádzanie, korekcia (zmysle Tchorom) alebo trest (v rámci tej polemiky, ktorá sa tu vedie)?

To je individualne. Sam pes urci, co je prenho trest a tak isto, co je odmena :no: napr.pre Baxyho by to nebol trest. Je schopny sa ucit navadzanim (a vobec mu nevadia dotyky) a aj shapingom. Pri niektorych cvikoch proste navadzam a pomaham, lebo ak by nevedel prist na to, co od neho chcem, rychlo ostane nervozny a zacne sa vztekat.
Teraz sa riesilo v jednej konferencii, ci je pri treningu pohladlanie psa za odmenu odmenou alebo trestom. Niektore psy, ktorym dotyky inak nevadia, nemaju rady, ak sa na ne siaha pocas treningu. Rusi ich to. Cize nie je odmena ako odmena a tiez zalezi od situacie. Moj pes berie inak potlapkanie za odmenu pri agi, ibak pri dd a uplne inak by to bral, keby ho tak chem odmenit pri uceni niecoho noveho
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Kliker

Poslaťod miminko » Str 10.12.2014 10:16

kliker trening-pozitivny vycvik:
"odpovede" na mnohe otazky ohladne kliker treningu mozete dostat na prednaske Trénera roku 2013 v CR- Frantiska Sustu v Bratislave 15.3.2015 - viac informacii tu: https://www.facebook.com/events/7541729 ... 2&source=1
Obrázok
miminko
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 85
Bydlisko: Bratislava

Re: Kliker

Poslaťod Denira » Pon 22.12.2014 21:40

Ahojte, mam otazku: skusali ste niekto pomocou klikera naucit psa, aby sa nebranil podavaniu tekutiny pomocou striekacky do papule?? A ak ano ako ste postupovali? :lol: vopred vdaka :no:
Denira
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 29

Re: Kliker

Poslaťod moschino » Uto 23.12.2014 9:47

však ako čokoľvek iné. By som naklikala len to, že sa na ňu pozrie, potom sa s ňou približovať, potom dotyk s papuľou, potom by som po kvapkách aj strekla, všetko klikať a všetko po malých krokoch a aj dlhšiu dobu
@frrr_dogtricks_agility
moschino
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2687
Bydlisko: Bratislava

Re: Kliker

Poslaťod janna » Pia 26.12.2014 19:32

Viete mi poradit ako zacat s klikrom ak sa pes klikra boji? Zatial skusam len dotyky nosom klikra a nasledne odmena. Ale aj tak to robi velmi nesvoja.
janna
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 101
Bydlisko: Nitra - Klokočina

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky