Výcvikové metódy - Cesar Millan

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod Tchor » Sob 20.09.2014 21:44

maira6 píše:Tchor, no, ale myslíš si, že následne to tam je?

Musi to tam byt - jinak by nemohl mit vysledky za ktere by mu nekdo byl ochoten zaplatit. tim ze psa "potrestas" za neco co delat nema ho jeste nenaucis co delat ma.
Kontrast ma smysl jen tehdy pokud korekce jen usmernuji to co pes dela sam protoze mu uz nekdo vysvetlil jak to ma delat a proc.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod Buchťa » Sob 20.09.2014 21:52

Tchor, když už jsi tady, prosím o posouzení:
- jdeš s fenou po ulici, je navolno
- v místě, kde za plotem je "agresivní" kříženka rotvika, která nebyla v životě venku, fena ví, že nemá reagovat
- přejde na kraj silnice, tak, že mezi hysterickou fenou za plotem, je jen chodník a úzký pruh trávy
- jakmile přejde tento plot - toto území, sama se vrátí na chodník a pokračuje v cestě.

Fenu jen za to pochválit, našla sama výborné řešení, ne?
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod Tchor » Sob 20.09.2014 21:54

Ja bych to asi nersil ani nezpevnoval vyhybavou reakci ani nenutil fenu chodit bliz, jen bych daval pozor aby nesesla z toho chodniku az na ulici.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod hriva » Sob 20.09.2014 21:59

Buchti, presne ako tchor hovorí, nevšímam si to u Brii, robí to často, len dávam pozor aby nešla na cestu.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod akuk » Sob 20.09.2014 22:03

cm je rychlokvasak, daj psa aj tu niekomu do vycviku, prides pon, seci sa americky usmievaju :lol: bo spokojnost, a za par dni doma premyslaj preco to mne tak nefunguje??? :ach:
a to co by som este k potlacovanym vlastnostiam plemien :pac: to uz dala hrivus :no:
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1054

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod maira6 » Sob 20.09.2014 22:15

Tchor, jasné, vidíš do toho ďalej, ako bežný človek. Ten človek vlastne žije so psami celý život, takže rozumieť im rozumie. Ja by som na kurz k nemu išla, ak by mi to niekto zaplatil... :ha:

V každom prípade si myslím, že by sa tu zišla na SK nejaká relácia o výchove psov, o plemenách a tak. Tchor, nenatočíš ty niečo? :smile:
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod Buchťa » Sob 20.09.2014 22:21

Dopr :censored: , já napíši odpověď, odešlu ji a je fuč :plac: . A múžu znova :ua:

Tchor, děkuji za radu.
Z mé strany to byla zkouška, zcela otevřeně, ale neplánovaná. Buď bych si ji dala na vodítko, vždy u všech drobcú mezi plotem a jimi jsem já, s tím už Bonča nemá problém, projde na volném vodítku. Tady jsem byla zvědava, co bude, protože Bonča není submisivní. Jediné z mé strany jsou slova (povel) - ne, ne, ne. A velmi mě překvapilo, mile, její řešení a to, že byla uvolnéná. Přiznávám, že jsem ji pak pochválila, jak se vrátila na chodník, slovně. A šlo se dál. Nijak jinak jsem to neřešila. A už máme v dědině pár kamarádú za plotem, které jdeme společně "pozdravit". Aby měli drobci i protipól.
Takže já vlastně Bonu pochválila za řešení ...
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod Lindchen » Ned 21.09.2014 7:59

Pozrela som si včera jedno video, na názor mi stačilo. Bola som sklamaná :ua: . Informácie, ktoré tam dáva pomimo, boli fajn, ktoré ale vie každý, kto sa zaoberá psami nejaký ten rok, čiže info pre začiatočníka, čo je v poriadku, veď každý nejako začínal. Zbytok v bežnej praxi nepoužiteľný, skôr len ukážka "aha čo viem" do telky. Popravde, nikdy by som od seriálu (nech tam účinkuje ktokoľvek) neočakávala, že tam dostanem použiteľný návod ako riešiť ozaj problémového psa. Je to veľmi komplexná situácia, kedy závisí od strašne veľa vecí a robia sa aj pre ľudí neviditeľné gestá, posunky, korekcie, často by taký postup ani nebol divácky atraktívny, pretože by nepôsobil senzačne, ale nudne a zdĺhavo. Seriál potrebuje akciu, dynamiku, štekoty, vrčanie a dominantného vodcu, čo dá psa do laty. Pre mňa o ničom, lepšie navštíviť osobne, než odkukávať z obrazovky. Nehovorím, že nie je dobrý, isto psom rozumie, hlavne, ak má výsledky (jeho výsledky nesledujem, ale akosi apriórne predpokladám, že ich má), ale to, čo dáva na obrazovku je nekonzistentné, nesúvislé narábanie so psom, to ako keby ste pozerali reláciu o varení a niekto to postrihal tak, že ukáže len tie najfarebnejšie a bublajúce zábery, ale prd podľa toho uvaríte.
(Určite oľutujem, že idem spomenúť jedno meno, ale poslúži mi ako dobrý príklad: Ak ste niekedy videli napr. nejakú reportáž Novy s RD, kde robí nejaký zákrok na psovi, je to tak 1% z toho, čo uvidíte uňho naživo a ešte viac toho urobí sám, bez nikoho - takisto je to proste show off, lebo tá telka to proste natočiť nepríde, ak tam neukáže nejakú akciu. Všetci chcú sledovanosť, robila som dlhšie v televízii, nech bolo čokoľvek dobré alebo prospešné, ak to nedokázalo dosiahnuť čísla, išlo to do preč, žiadny lobbing z mojej strany nepomáhal :ua: . To len tak naokraj.)
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod kellee » Ned 21.09.2014 11:16

maira6 píše:
kellee píše:´ja problemoveho psa mam, alebo lepsie povedane, mala som, a pes ktory mal strachovu agresivitu pri psoch ze som mala co robit sa dal napravit bez "kopania" stuchania, cukania a neustaleho tststs.
inak su na nete vyjadrenia aj inych vycvikarov, ktori komentuju, ako by riesili ktoreho psa, staci len pohladat. aj vyjadrenia veterinarov ktori hovoria o ohrozeni zdravia vdaka CM metodam


a ako si ho napravila?


to do tejto temy nepatri :lol: no slo to celkom dobre, dokonca som s nim bola kade tade, kde sa cely den pohyboval medzi psami dost na tesno a bolo to ok. a u nas je to tak, ze co dom to vyhukujuci pes a to je veru problem na dedine, nie kazdy pes zvladne taketo nieco a zvlast pes ktory na vsetko velmi reaguje ako ten moj. metody CM su na mna prilis "drasticke" mozno by som ich pouzila na psa, ktory viac znesie aj ked pochybujem, su psy a poznam takeho, ktory by sa po jeho metode totalne zosypal. on vo vsetkych videach pouziva vzdy rovnaku metodu, nekuka velmi na povahu psa, jeho zakladom je psa dostat na do krajnosti a potom ho sa to potrestat, nevidim tam ziadnu odmenu, niekde pisal, ze to jeho ts, co pouziva je podobne ako klik, ale to je blbost, jeho metoda sa s klikrom neda porovnat lebo ts je v podstate trest, nie odmena
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod maira6 » Ned 21.09.2014 13:34

kellee, tak je dobre, že si si našla to, čo tebe vyhovuje. Ja to robím takto tiež, hľadám to, čo vyhovuje mne a čo funguje. :no: Mne sa CM páči, či sa to niekomu páči alebo nie. A ak by som mohla, išla by som k nemu do toho jeho centra pozrieť. Aj preto si občas pozriem tie videá, aby som sa vyvarovala chýb, akých sa dopúšťajú v tých videách tí majitelia, keď dostali psa do stavu, že potrebujú pomoc. Ale ak by som mala problémového psa, tiež by som to riešila s niekým osobne, to dá rozum.
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod Cathie » Pon 22.09.2014 9:03

maira6 píše:aký je to veľmi intenzívny a veľmi krátky impulz? Akou formou?

Mozno si to zle pamatam a nechcem tvrdit, ze to, co popisem, je spravna metoda, iba nieco, co som robila ja a fungovalo.

Vezmi si klasiku - pes, ktory agresivne reaguje na psy uz z dialky. Akonahle uvidi psa, zacne na voditku vyvadzat, ide sa zadusit, vrci, steka, pred ocami tma, nevnima nic.

Z dielov CM som na toto zvycajne videla jeho jednoduche riesenie - vytrhne psa z tranzu nejakym "ts", pripadne stuchnutim nohou a spravi to zakazdym, ked pes vyleti znovu (pripadne vyvesenie na voditku tiez nie je malo vidane). Pes na neho casto pozrie a caka, co bude. Ok, uz pocul "toto nie". Lenze potom znovu zbada druheho psa a pozna len JEDNU reakciu, co robit = zacat robit bordel. Nikde mu nikto nehovori, ako by sa inak mohol zachovat. Takze pes tapa, skusa a dostava korekciu za korekciou az rezignuje a jednoducho uz radsej nereaguje na nic.

A opat pripominam, ze toto nie je opis spravneho riesenia, iba to, ako som rovnaku situaciu riesila ja, so psom, s ktorym som nemala ziaden vztah a mala na riesenie len par dni. Konkr slo o fenu, krizeny NO.
Zbadala psa - v momente zacala vyvadzat, tak nasledovala velmi kratka, rychla korekcia - chytila som ju za obojok, za bok, otocila o 180 stupnov. V momente, ako bola otocena od psa, mala uz pred cumakom sunku. Ak nebola schopna byt v klude - odisli sme par metrov. Ak sa dala udrzat v klude, prekrmovala som ju sunkou, rozpravala na nu, chvalila za klud. Pomedzi to som ju ucila otacat sa na meno. Na dalsej prechadzke uz zvladla mat v dohlade psa a na meno sa otocit, vziat si pamlsok. Prestala som ju otacat, miesto toho som udrziavala jej klud hlasom, hladkanim, oslovovanim, pamlskami, pricom psa mala pred sebou a strazila tu hranicu a vzdialenost, ktoru zvladne a ktoru nie. Akonahle prisla reakcia, ktoru som nechcela - otocit, upokojit, uvolnit napatie.
To, co som sa ju snazila ucit - bolo nie iba, ze nesmie, ale v prvom rade nahradit tu jej burlivu, agresivnu reakciu pokojom.

To, co tam ja vidim ako rozdiel - v pripade CM ta neprijemna situacia pre psa, kedy nevie co ma/nema robit, trva strasne dlho.
Korekcia nema byt na to, aby bolo jej prezivanie samotne trestom, aby si ju pes "uzil" a rozhodol sa, ze toto nechce. Korekcia je pre mna na to, aby som dostala psa k tomu spravaniu, ktore od neho chcem. Ma byt skor usmernenim k tomu, co ma robit.
Pokial "vyboci z cesty", kratuckou korekciou (otocenie, jemne cuknutie voditkom, stuchnutie prstom) psa vyrusim z neziaducej cinnosti a zaroven ho tym usmernim k alternativnemu spravaniu, ktore od neho chcem. Snazim sa vzdy robit korekcie ucelovo, aby som nimi psa dostala tam, kde ma byt a okamzite mu aj dat najavo, ze toto je spravne, ze tam, kde prave je, je to dobre a je to aj pre neho vyhodne.

A toto je to, co mi u CM chyba - pride nejaky trest, vyrusenie z tranzu. Ale co potom? :nwm: Psa sice vyrusil, ale nasledne na to je opat v tej istej situacii ako predtym a netusi, co s nou.
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod maira6 » Pon 22.09.2014 10:03

Cathie, skutočne dík za tento detailný popis. Lebo si názorne popísala, ako by si to robila ty a dá sa to porovnať. :smile:

S čím však nesúhlasím je to, že po tom, čo CM odvráti psa od nežiadúceho správania trhnutím, alebo štuchancom, či pss, tak tiež následuje pauza, kde sa snaží dostať psa do kľudového stavu. Do tej calm submissive state of mind. To je tam všade. A potom stále následuje ukážka toho, čo od neho chcce - v tom tvojom popisovanom prípade je to prechod v kľude okolo psov. To potom praktizuje stále dookola. To som videla v mnohých videách.

Čo ja vidím ako rozdiel je ten prístup - tvoj založený na korekcii cez pamlsky, u neho cez fyzicky alebo slovný impulz.
Z hľadiska humánnosti je ten tvoj určite lepší, z pohľadu nás ľudí. Tiež som raz čítala od neho, prečo nerobí korekcie primárne cez pamlsky (aj to síce robí, ale nie stále),tak bolo odpovedané že v tom zmysle, lebo aj medzi psami sa takto korekcia nerobí. Čo je asi pravda, fena svoje mláďata tiež neusmerňuje pamlskovaním.

Ale nevravím, že to je zle, lebo aj ja som využila pamlsky a aj využívam, hlavne na prechádzkach (čo som kedysi bola zásadne proti :ha: ). Napr. sa mi to extra dobre osvedčila pri tom, aby nebrala veci, ktoré nechcem do papule, alebo pila z mlák a tiež pri odmeňovaní privolávačky. Aj keď niekedy ani nechce ten pamlskok, len pribehne a hneď potom fičí ďalej. Tiež som skúšala pamlsky na odstránenie strachu z vysávača a išlo to.
,,Ono totiž není šedivých dnů, které bují svou všedností. To jsou jenom unavené oči, které nechtějí vidět jejich svátečnost.” Jan Werich
maira6
Hafan
 
Príspevky: 721

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod Cathie » Uto 23.09.2014 0:10

maira6 píše:S čím však nesúhlasím je to, že po tom, čo CM odvráti psa od nežiadúceho správania trhnutím, alebo štuchancom, či pss, tak tiež následuje pauza, kde sa snaží dostať psa do kľudového stavu. Do tej calm submissive state of mind. To je tam všade. A potom stále následuje ukážka toho, čo od neho chcce - v tom tvojom popisovanom prípade je to prechod v kľude okolo psov. To potom praktizuje stále dookola. To som videla v mnohých videách.

Taak na toto si teda poprosim priklad, ak si spomenies, kde cosi taketo bolo.. lebo ja si od neho nic, co by sa tomuto podobalo, nepamatam.

Napr hned tu v prvej serii - prvy pribeh. Kde je na tej praci so psom nejake vysvetlenie? Vidis tam nieco, co psovi hovori, co ma robit? Ma pes informaciu, co MA robit, aby sa vyhol korekcii? Ma sancu vediet, ake spravanie je v tej situacii spravne?

http://www.youtube.com/watch?v=9IRQFLsydXs
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod Bad » Uto 23.09.2014 6:56

Cathie píše:Z dielov CM som na toto zvycajne videla jeho jednoduche riesenie - vytrhne psa z tranzu nejakym "ts", pripadne stuchnutim nohou a spravi to zakazdym, ked pes vyleti znovu (pripadne vyvesenie na voditku tiez nie je malo vidane). Pes na neho casto pozrie a caka, co bude. Ok, uz pocul "toto nie". Lenze potom znovu zbada druheho psa a pozna len JEDNU reakciu, co robit = zacat robit bordel. Nikde mu nikto nehovori, ako by sa inak mohol zachovat. Takze pes tapa, skusa a dostava korekciu za korekciou az rezignuje a jednoducho uz radsej nereaguje na nic.
Cathie píše:Taak na toto si teda poprosim priklad, ak si spomenies, kde cosi taketo bolo.. lebo ja si od neho nic, co by sa tomuto podobalo, nepamatam.

sice to je už delší dobu, co jsem si jeho videa projížděla, ale tohle je ono :yes:

maira6 píše:Čo ja vidím ako rozdiel je ten prístup - tvoj založený na korekcii cez pamlsky, u neho cez fyzicky alebo slovný impulz

Maira, máš tam zásadní chybu - pamlsky nejsou korekce, pamlsky jsou až odměna za klid, říkají klid je dobře (vztaženo k textu Cathie).

Cathie píše:A opat pripominam, ze toto nie je opis spravneho riesenia, iba to, ako som rovnaku situaciu riesila ja...............

je to opis správného řešení..... :jop:

K těm psům z videí - a protože je znám jenom z videí, tak se ptám - byli to nějak extra problémoví psi? Nebyli to jenom psi nevychovaní? On je mezi tím kapánek rozdíl.......
Myslím, že teď se sem hodí tenhle článek (už na něj odkaz kdysi byl) : http://vycviky-berenika.webnode.cz/blog ... -ti-druzi/

Tchor píše:Musi to tam byt - jinak by nemohl mit vysledky za ktere by mu nekdo byl ochoten zaplatit. tim ze psa "potrestas" za neco co delat nema ho jeste nenaucis co delat ma.

Znáš zpětnou vazbu po roce, dvou......?
Naposledy upravil Bad dňa Uto 23.09.2014 7:16, celkovo upravené 1
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Výcvikové metódy - Cesar Millan

Poslaťod hriva » Uto 23.09.2014 7:02

Ja len k tomu. ..ved tá ženská s tou halti vôbec nevedela robiť. Na čo to dávajú ľudia psovi keď to použiju zle? To je bez efektu :ach: mam na to nervy lebo si myslia že to ich spasi a potom pindaju že to vôbec nepomáha

(Ako môj svokor, videl ze mám to na Nerovi, pýtal sa kde to kúpi, a psovi to nasadil tak že si nevšimol ze ma to v papuli a ten sa mu z toho vykusal :pac: )
Aj so skrtitkami to tak je. Potom psa na to pripnu má celú prechádzku lebo veď keď sa dusi nemal by tak ťahať :pac:
K ujovi Millanovi sa ešte necítim taký odborník aby som sa vyjadrovala :joint:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky