Switch to full style

Pravidlá fóra

Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<
Odoslať odpoveď

velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Pon 26.08.2019 21:01

Pekny vecer zelam,
asi moj popis problemu bude trosku dlhsi (pre lepsie pochopenie problemu), preto budem vdacna, ak to dakto docita a poradi :smile:
Mam rocnu fenku zapadosibirskej lajky. Podotykam, ze to nie je moj prvy pes v zivote a zatial som so ziadnym nemusela takyto problem riesit.
Uz ked som si ju doniesla domov, mala problemy s prijimanim potravy. Nechcela jest, hnackovala... Chovatelka mi vravela, ze aj jej fenka mala takyto problem, ked ju doniesla domov, tak som si vravela, ze zmena prostredia, ved to prejde. Ono preslo, ale len ciastocne. Hnackovat prestala asi po dvoch tyzdnoch a konecne zacala trooooosicku jest. Granule odmietala uplne, zjedla ich len horko tazko zamiesane v mletom surovom mase. Ale aj to nie vzdy. Proste raz jedla, raz nie, ale celkovo skor nie, ako ano. Po asi troch mesiacoch to vyzeralo, ze sa "rozbieha", ale ked mala pol roka, zrazu ako keby utalo, prestala jest uplne. RAdila som sa s veterinarmi, cvicitelmi... KAzdy radil : vydrz, ona ked vyhladne, zacne jest. Nezacala. Dokazala nejest aj tyzden, potom zjedla dve - tri granulky a zasa tyzden nic.... A ja som teda drzala... Po mesiaci mi to bolo divne, ved musi byt hladna, ci nie? Sla som na kliniku. VYsetrenia dopadli ok, pes vraj len vymysla. Tak som zase cakala. Doma mame este jedneho psa, ktory by zasa zozral co vidi, ale ani konkurencia nezabrala. Kludne ho nechala, nech jej vyzerie misku. Ale snazila som sa byt trpezliva. Ked uz ale nezrala styri mesiace a v desiatich mesiacoch vazila menej, ako v siestich, znova som nabehla na kliniku. Krvne testy, sono brucha a organov - vsetko ok. Kontaktovala som dalsich dvoch cvicitelov a dokonca psieho psychologa. Verdikt? Vraj asi anorexia :pac: Chovatelka sa mi raz zmienila, ze steniatka sa jej vraj viackrat pogrckali z jedla a hnackovali. Z varenej mrkvi a podobne. A moja Aira asi ziskala reflex, ze jedlo = bolesti brucha. Ked uz bola len kost a koza, prestala som byt trpezliva. Nakupila som hovadzie maso a zacala som ju stopat ako kacku. Dala som si stolicku na dvor a pomalicky ju krmila z ruky (lebo v miske si to ani nevsimla). Jedla sice s odporom, ale dako som to do nej dostala. Pomalicky sa rozjedla, ALE... Zje len, ked ju krmim. Jedlo velmi casto vypluva, horko tazko zje svoju porciu. Vsetko musi byt mlete, makke, ak musi jedlo pozut, vypluje to a nezje. Zje len ciste maso, psie zradlo absolutne, ani tie najkvalitnejsie konzervy. BARF ako taky nefunguje, lebo mliecne vyrobky, zeleninu - proste nic, okrem masa nezje. MAm obavy, aby jej nechybali vitaminy.
Absolutne nema ziadnu chut do jedla, nepomaha ani pohyb, nic... NAvyse je na mna strasne fixovana, mam pocit, ze jedine, co ju zaujima je, aby som ju hladkala. Mojho druheho psa odo mna odhana a stale sa mi len pcha pod ruky. Pritom som ju nikdy nerozmaznavala. Byva na dvore, ako vsetci moji psi, ale venujem jej cas, pohladenie, chodime spolu na hory... Uz fakt neviem, co chce a co jej vadi... Pri vycviku sa tazko sustredi, to vsak zatial pripisujem puberte. Ale co to ostatne?
Pozn. : vsimla som si zvlastnu vec - neznesie, ked sa jej dotknem na zadnej strane stehien, resp. celkovo na stehnach, hned sa kruti a uteka. Neviem, ci to nieco znamena...

Viete mi prosim niekto poradit, co s nou? Aby dostala chut do jedla a zacala sa spravat trosku samostatne? Mal by to byt nebojacny, sebavedomy polovnicky pes, ale sprava sa ako rozmaznana a ufnukana princeznicka. Mala som v zivote viacero psov, vsetci boli uplny pohodaci, vyrovnani, s chutou do jedla aj do zivota. Ale tato moja fenocka mi pripada ako psychicky labilna, nevyrovnana a rozmaznana... Pritom som k nej pristupovala ako ku kazdemu mojmu psovi...

Vopred dakujem za kazdy postreh, radu...
Zelam pekny vecer

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 6:35

K tomu krmeniu... Nie kazdy pes zere normalne a uz vobec nie je pazravy. Ja som mala fundla ako ty hovoris. Musela som hladat veci, co mi zozerie (piskoty a rozky, to boli 2 veci, co zozral vzdy, maso nemusel vidiet, co je tyzden dlhy a ja som ho musela nejak do neho dostat) Tiez maval hnacky aj ako stena, aj dospely pes. Ale teda nie takto extremne, tiez som ho neskor skusala vyhladovat a nic sa neudialo :heh: Proste co nechcel, nebol ochotny zozrat, mohla som mu to predkladat x dni, radsej ostal o hlade a tvaril sa, ze zrat nepotrebuje. Ale tak, dozil sa 12 rokov... Na starobu zabudol, co nemal rad a zral vsetko posledny rok urcite :haha: To som ho nespoznavala :heh: A on teda aj z vela veci hnackoval, preto ich nezral. S chovatelkou sme sa zhodli, ze nech zere akykolvek "sajrajt" , nech ho zerie, lebo lepsie je jest nieco ako vobec nic. Ja by som kludne krmila z ruky nadalej, ak ti tak zerie maso. Obvarene jej to nechuti viac?
A co sa tyka bolestivosti stehien, ako moc ju veti preklepli? Aj pohybovy aparat? Niekedy psi proste nezeru, ak ich nieco boli...

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 7:11

mala som macku so zdravotnym problemom, kvoli ktoremu nechcel jest, proste zral hnusne sajrajty, len aby zral. To vsetko co nechcem davat zvieratam, lebo nezdrave. Kadejake kapsicky, Royal canin granule, lacne ochutene granule, po biede sa mi rozjedal, sem tam sa mi podarilo do neho nacpat nejake kvlitnejsie jedlo, aj to len s primesov tychto lacnych.

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 7:45

Ja mám teda kareláčku a mali sme obdobný problém, zo začiatku jedávala tak štvrtku odmerky granúl. Takže sme proste skúšali čo bude žrať, zalievali rybkami, vývarom, klepali vajíčka. Občas zjedla, občas nie, zo zúfalosti sme zalievali aj bujónom aby proste niečo zjedla. Normálne sa rozožrala až v zime, neviem či aj teplo malo na to vplyv. Pokojne by som ju ďalej štopkala, ale asi by som tú pozorosť delila medzi psov počas dňa rovnako, nech si nevybuduje závislosť. Cvičila by som s ňou oddelene, nech ťa má aj pre seba, ale na druhej strane by som ju nenechala vytláčať druhého psa.

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 12:07

straka17 píše:Ja mám teda kareláčku a mali sme obdobný problém, zo začiatku jedávala tak štvrtku odmerky granúl. Takže sme proste skúšali čo bude žrať, zalievali rybkami, vývarom, klepali vajíčka. Občas zjedla, občas nie, zo zúfalosti sme zalievali aj bujónom aby proste niečo zjedla. Normálne sa rozožrala až v zime, neviem či aj teplo malo na to vplyv. Pokojne by som ju ďalej štopkala, ale asi by som tú pozorosť delila medzi psov počas dňa rovnako, nech si nevybuduje závislosť. Cvičila by som s ňou oddelene, nech ťa má aj pre seba, ale na druhej strane by som ju nenechala vytláčať druhého psa.


Snazim sa venovat sa im rovnako. Jediny rozdiel robim v tom, ked ona so mnou chodi na hory a druhy psik je doma. Tam sa neda inak, druhy psik je stary (12 rokov) a tury uz nezvlada. Inak ked ideme len tu za dedinu, idem s oboma. Takze ma ma len pre seba - na horach. A aj pri vycviku teda, kedze stareho pana uz necvicim. Ale na spolocnych prechadzkach a doma na dvore sa im venujem rovnako.
Co sa tyka zrania - karelacka vam narastla tak, ako ma? Lebo mne sa zastavila v raste, ked prestala zrat a mam obavy, ze to uz nedobehne a neuchovnia mi ju :plac:

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 12:14

Nie, krpatá zostala. Má 18 kíl a je na spodnej hranici. Úzka, tenká, bez hrudníku... Ale uchovnili sme, v tomto je vedenie sk klubu fakt super, divaju sa aj na krv a tak. Môžeš napísať chovku (pokojne aj do SS)?
Edit: Zase to nie je tak, že by sa uchovňovalo všetko čo má 4 nohy a chvost

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 12:18

nejake doplnky si neskusala? kolko krat denne krmis?

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 12:32

kellee píše:nejake doplnky si neskusala? kolko krat denne krmis?


Krmim dva krat denne. Skusala som aj viackrat a mensie davky, to bolo este horsie. 2x denne zatial zvlada najlepsie. Doplnky zatial len Alavis, kedze dost beha a chodime aj VHT, tak nech ma vyzivu. Ked ma horsie zranie, trosku zabera pangamin a probiotika. Inak nic ine nedavam zatial

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 12:36

straka17 píše:Nie, krpatá zostala. Má 18 kíl a je na spodnej hranici. Úzka, tenká, bez hrudníku... Ale uchovnili sme, v tomto je vedenie sk klubu fakt super, divaju sa aj na krv a tak. Môžeš napísať chovku (pokojne aj do SS)?
Edit: Zase to nie je tak, že by sa uchovňovalo všetko čo má 4 nohy a chvost


Moja zatial nesplna ani vahu, ani vysku. Som zvedava, ci to vytiahne aspon na dolnu hranicu. Trosku mam obavy z jedneho rozhodcu, je zatazeny na lajky a ked som brala Airu, presviedcal ma, nech kupim stena po jeho psovi od nemenovaneho podnikatela. To stena uz bolo dost odrastene a ja som uz mala vybratu Airu. Tak na konci rozhovoru mi s nadychom urazenosti zahlasil, ze je zvedavy, co som si to vybrala. Ak nas tam zbada, asi urobi vsetko pre to, aby ju neuchovnili.
Aira sice trosku pribrala, ale do vysky sa netaha. Mas radu na dake hnojivo, pod ktorom by sla do vysky? :heh:

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 12:42

Offtopic: a naco uchovnovat, nerozumiem.. ja by som na takom zvierati urcite nechovala. Aj kvoli jej zdraviu a zdraviu toho vrhu :nwm:

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 14:27

Tiez mam nezravca (hoci vekom sa to zlepsilo), ale co u neho v 99% zaberalo bolo susene maso. A potom kadejake hovadiny nezdrave typu parky, syry...

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 15:38

Aira píše:
kellee píše:nejake doplnky si neskusala? kolko krat denne krmis?


Krmim dva krat denne. Skusala som aj viackrat a mensie davky, to bolo este horsie. 2x denne zatial zvlada najlepsie. Doplnky zatial len Alavis, kedze dost beha a chodime aj VHT, tak nech ma vyzivu. Ked ma horsie zranie, trosku zabera pangamin a probiotika. Inak nic ine nedavam zatial


osobne by som tento stav riesila s veterinarom, idealne s nejakym, co sa zaobera vyzivou.

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Uto 27.08.2019 19:16

Offtopic: Jako... ja by som uz nedovolila sekat lajkam vrhy, aj sa to v kkube dost obmedzilo, je problem ich udat lebo u nas nemaju kde robit. A chovat pracovne plemeno len tak... No, nie je to pes skratka pre kazdeho. A zase naco mat chovneho psa a chs ked neudam stence. Ale to je na zvazeni kazdeho majitela + poradcu chovu ktory si myslim, ze je spravny clovek na spravnom mieste.

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Štv 29.08.2019 13:42

wer píše:Offtopic: a naco uchovnovat, nerozumiem.. ja by som na takom zvierati urcite nechovala. Aj kvoli jej zdraviu a zdraviu toho vrhu :nwm:


Nerozumiem... Kvoli jej zdraviu? Nemyslim si, ze je chora. Len jej nechuti jest. Jedna cvivitelka vraj mala tiez taku fenku, stopala ju az do jej 2,5 roka, kym mala steniatka. Po steniatkach sa vsetko zmenilo a fenka jedla uplne v pohode :smile: Stanovenu "anorexiu" beriem s rezervou, nepocula som este, ze by tym psi trpeli :no: Jej surodenci su s jedenim uplne v poriadku, takze neznamena, ze to zakonite zdedia aj Airine steniatka :smile:

Re: velke problemy so zranim + prilisna naviazanost

Štv 29.08.2019 13:44

ale trpia, normalne to je diagnoza
Odoslať odpoveď