(Ne)socializácia

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

(Ne)socializácia

Poslaťod KozaBlazniva » Uto 20.03.2018 0:31

Zdravíčko psíčkari, mám na vás otázočku, vlastne dve. máme psa - 17m kríženec CaneCorso. 1) neuveriteľne sa ťahá za inými psami - je jedno aké je vek, pohlavie, nálada... jednoducho sa za ním ťahá a pritom kňučí. chcela by som vedieť, či je to kňučanie - výstraha pred útokom (aj také som čítala...) alebo kňučanie s tým, že sa chce hrať... chvost nemáme :( takže podla neho neviem posúdiť jeho postoj. Držanie tela vzpriamené, natiahnuté, uši v strehu a kňučí. ak mu poviem sadni, lahni tak poslúchne. ale aj tak sleduje psa. chcela by som, aby sme sa vedeli aspoň obchádzať s inými majiteľmi nakoľko žijeme v bytovke, keďže nikto nedovolí svojmu psovi sa s našim hrať (panelák plný čiváv, mopslov a bišónov...) znamenajú tieto znaky, že je môj pes nedostatočne socializovaný? 2. jedna pani má útulkáča, kastrovaného psíka a chcela by sa "kamarátiť" s tým našim... nechali sme ich na vodítku pričuchnúť, jej začal vrčať a snažil sa nášho rafnúť, odozva nášho bola strčenie ňufákom, odvrkol spať a stiahol sa o krok dozadu. nakoniec sme sa usadili oproti sebe cca meter odstup, aby na seba nedočiahli.. jej pes nadalej vrčal štekal, náš sledoval a kňučal... je možné nadviazať medzi nimi priateľský kontakt? ak áno, tak ako? ďakujem pekne za odpovede a názory.
KozaBlazniva
Okoloidúci
 
Príspevky: 9
Bydlisko: BA

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod hisham » Uto 20.03.2018 9:31

Najskor odpoviem na druhu otazku: myslis, ze je potrebne medzi tymito dvomi psami silit kontakt? Prospeje im to nejako, alebo je to len o tom, ze by ste s pani s utulkacom boli rady, keby sa psy vyhrali? Ak maju z toho stres (ci uz obaja alebo jeden zo psov), naco ich do toho nutit?

A k prvej otazke: knucanie na psy moze znamenat vela veci, no mozeme to aj zovseobecnit: tvojho psa zaujimaju ine psy. Teraz ide o to, aby si sa zamyslela, akeho psieho partaka chces mat. Je toto spravanie pre teba prijatelne? Chces ho pochopit? A keby si pochopila, o co tym tvojmu psovi ide (chce sa hrat, chce sa bit, chce odist), vyhovela by si mu?

Pises, ze by si sa chcela vediet so psami obchadzat. Myslim, ze toto je to, na com by ste mali zapracovat. Je tvoj pes motivovatelny na jedlo alebo hracky? Mate dobry vztah? Hrate sa, cvicite spolu, doverujete si? Na aku vzdialenost reaguje na psy? Skus ho odmenit vzdy, ked zaregistruje psa, ale este nezacne tahat a knucat. Daj mu milovany pamlsok, pohraj sa s nim s oblubenou hracku. Chval ho za to, ze sa sustredi na teba a nie na psa. Odmenuj ocny kontakt, vyhladavanie hry s tebou alebo pamlsku vzdy, ked vidite ineho psa. Proste a jednoducho - skus ho naucit, ze iny pes znamena nieco dobre od teba (hlavne zo zaciatku to musi byt nieco extra dobre, co miluje). Ale pozor, ziadne nutenie a prosenie psa! Preto je dolezita ta vzdialenost, kedy ta pes este dokaze vnimat.
Drzim palce.
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod KozaBlazniva » Uto 20.03.2018 9:50

odpoved na odpoved 2 otázky: samozrejme, že siliť to nebudeme, lenže je to asi jediný majitel psa, ktorý sa nebojí našej velkosti (ostatné su ratlíčky, čivavy, bišóny...) všimli sme si že obaja radi aportujú a majú rady vodu. chceli by sme sa s nejakým psom spriateliť v okolí bytovky, pretože aj mne padne vhod nejaká spoločnosť (okrem mojich detí) a myslím si, že spoločné venčenie a hranie sa je dôležité aj pre môjho psa - doteraz bol zvyknutý (cca 6m) v jednom dvore s jeho bratom, s ktorým sa hrával a ja vidím, že mu to chýba, cítim to, že by sa chcel ponaháňať vyjašiť... ak by som pochopila o čo Kronovi ide s kňučaním, samozrejme by som to akceptovala. myslím si však, že mu chýba psia spoločnosť a chce sa hrať. ešte sme nemali problém s iným psom či fenou, že by bol prvý, čo zaútočí, zavrčí, zašteká. iba kňučí, ani nie je zježený, skôr si myslím že má záujem o hru a niekedy je naozaj namáhavé zmeniť smer jazdy - lebo ide pes... čo sa týka motivácie - najčastejšie nám pri výcviku zaberalo pekné slovo - pochvala, pohladenie - škrabkanie za ušami, maškrtku si dá rád, ale žeby za ňoou nejako šalel, nemôžem povedať, ďalšou možnou motiváciou je lopta - aport, to je jeho. Čo sa týka vzdialenosti a ťahaia - pes musí byť blízko - 5m, inak len zdialky pozoruje, vetrí, sústredí sa na naň (aj na ľudí) ale počúva viac menej aj ked ide pes bliežšie aspon na sadni, hoci pes prejde, vtedy sa postaví a už sa ťahá. psa som nikdy nemala poterbu prosiť - porozumel by mi vôbec? :D takže, ak sa natiahne za iným šklbneme vodítkom a poberáme sa iným smerom no s veľkou námahou a to chcem odstrániť. rozmýýšlala som nad výcvikoým treningom, tam by nám hádam pomohli.
KozaBlazniva
Okoloidúci
 
Príspevky: 9
Bydlisko: BA

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod Lindchen » Uto 20.03.2018 10:08

Možno by si sa mohla ísť pozrieť na nejaké tréningy a dohodnúť si cvičák. Aspoň na začiatok, naučili by ťa ako postupovať, aplikovať už budeš potom vedieť aj sama.
Vidím, že si z BA, výcvikových možností je tu dosť :yes: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod clupko » Uto 20.03.2018 10:20

myslim, ze vzhladom na plemeno by cvicak bol dobrou volbou, hlavne ked - predpokladam - nemas vela skusenosti so psami.
okrem toho, 17m sice uz nie je stena, ale je mozne, ze casom este dospeje a uz nebude chciet byt so vsetkymi psami kamos, obzvlast nie so samcami.
co sa tyka psich partakov, isto sa da najst nejaky alebo nejaka cez rozne fb skupiny, alebo aj tu na fore sa obcas objavi napad na spolocny venc. ale ak pojdete na cvicak, mozno aj tam si najdete kamosov :smile:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod KozaBlazniva » Uto 20.03.2018 10:37

Čo sa týka základnej poslušnosti - individuálne zvládame tieto povely: sadni, lahni, pac, zostaň, čakaj, ku mne, prines, aport - rozvííjame neťahanie na vôdzke je jedno či vonku či doma... problém je až ked zavetrí iného psa, hoci poslucha no veeeelmi neochotne a potom ťahá. napríklad manžela neťahá vôbec :/ možno väčší rešpekt? nuž a problémy so spoločným venčením "mimo okolia" sú hned dva: nemám auto, rsp. vodičský čiže na trasport MHD si netrúfam navyše s kočíkom so 6m bábom a poobede ešte aj s 3r dcérou :D ako psík je dobručký, poslušný, neútočný, len si tých psov všíma viac akoby mi bolo milé no najmä tým susedom, ktorý majú strach v očiach vždy ked ho vidia (nikdy, naozaj nikdy, sme nemali konflikt či so psom alebo človekom... jednoducho len budí rešpekt :) velmi premýšlam nad tým cvičákom, asi to bude najlepší nápad, len som sa touto cestou chcela uistiť, že môj pes nie je úplný asociál, teda ja mu v tomto verím... známa mi poradila, že máme skusiť s náhubkami zoznámiť, poprechádzať sa, vypustiť a možnože by to šlo časom, takže uvídíme, dakujem pekne za príspevky a odpovede :) aspoň ste ma upokojili, že sa s tým ešte čosi robiť dá, že to nie je úplne stratené...
KozaBlazniva
Okoloidúci
 
Príspevky: 9
Bydlisko: BA

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod Elis » Uto 20.03.2018 11:44

KozaBlazniva píše: že sa s tým ešte čosi robiť dá, že to nie je úplne stratené...


urcite se něco delat da :yes:
Canici jsou v tomhle veku ještě porad mimina. verim, ze ted ma zajem především o hru- ale za rok uz to muze by uplne jinak -dospeje. Cvicak by opravdu pomohl. Pomuze, když se vic navaze na tebe.

S tim vencenim s druhym psem. Dala náhubek - a je třeba jit na prochazku -hýbat se. Nenechat je sedet, tuhnout. A uvidíte -bud se budou aspoň ignorovat -nebo se skamaradi...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod KozaBlazniva » Uto 20.03.2018 12:05

áno je ešte šťeňa, prerastené šťeňa :) tak teda skusíme ten cvičák, hned ako zložíme golier a budeme teda trenovať odlákanie pozornosti od psa loptičkou alebo údeným - to mu ide :D hádam neroztrhne dalšie vodítko, ked pôjdeme okolo nejakeho minipsa :/ dúfam, že sa nám to podarí, budeme trpezliví a nepoľavíme :) :jupi:
KozaBlazniva
Okoloidúci
 
Príspevky: 9
Bydlisko: BA

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod Elis » Uto 20.03.2018 13:03

KozaBlazniva píše:hádam neroztrhne dalšie vodítko, ked pôjdeme okolo nejakeho minipsa


:lol:
mam dve CC - silou je nezmůžu.
zkus když se bude blížit pes -ještě dostatecna daleko -svého polozit ( umi lehni, ze?) - nechat provesene voditko a postavit se mezi malého psa a nej.
u vytahu to nepujde - na ulici uz tu vzdalenost uridis lepe.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod KozaBlazniva » Uto 20.03.2018 14:11

máme novú - čerstvú skúsenosť.. z dielky cca 50m bola pustená maltézka, ani si ju nevšimol :O prešli sme sa na volné priestranstvo - pole... na chvilu som ho pustila - na vodítku sa ani nevyšpiní... a vtom zpoza rohu vyletí stará CC - nepobili sa, chvalabohu... obaja sa onuchali nachvilku zježili, ona odišla po svojom naš tiež pribehol.. ale na zavolanie neprišiel, sústredil sa na ňu, až kým sa nevzidialila aspoň 2m... potom si ju prestal všímať vďaka lopte, ktorá mi "vypadla" na chodník... nabuduce to skúsime skôr - to vypadnutie lopty...som rada, že nevrčal, neštekal, nekňučal aspoň nie tak ako doteraz a hrdá som za tú maltezku, že ju odignoroval lebo cítiť ju na 50m musel... takže mám také zmiešané pocity z dnešnej vychádzky... ale vie že urobil hlúposť, ked neposlúchol, odvtedy na mňa robí oči a chodí so zvesenými ušami, hoci som ho pochválila, ked si ju prestal všímať (prechádzala sa oproti cez park tá plocha môže mať tak 200x200m plus minut aj to možno preháňam...
KozaBlazniva
Okoloidúci
 
Príspevky: 9
Bydlisko: BA

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod KozaBlazniva » Uto 20.03.2018 14:14

Elis píše:
KozaBlazniva píše:hádam neroztrhne dalšie vodítko, ked pôjdeme okolo nejakeho minipsa


:lol:
mam dve CC - silou je nezmůžu.
zkus když se bude blížit pes -ještě dostatecna daleko -svého polozit ( umi lehni, ze?) - nechat provesene voditko a postavit se mezi malého psa a nej.
u vytahu to nepujde - na ulici uz tu vzdalenost uridis lepe.


a ak si lahne, postavím sa teda medzi, aký má byť výsledok? napríklad ked pojde oproti, celkom si to neviem predstaviť... samozrejme vždy vieme o všetkom čo sa pohne cca 100m vidíme, rsp. sa postavím tak aby som videla - predvídala, len aj oni vidia mna a vždy nastane to, že sa otočia so psom a hybaj druhým smerom - však keby náhodou :D
KozaBlazniva
Okoloidúci
 
Príspevky: 9
Bydlisko: BA

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod Elis » Uto 20.03.2018 23:43

KozaBlazniva píše:a ak si lahne, postavím sa teda medzi, aký má byť výsledok?


aby neresil psy -ty resis jen ty.
plus -nemusi byt napnute voditko pak - to je spoustec.
a jako další bonus -neprerve ti ho :-)
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod KozaBlazniva » Str 21.03.2018 8:00

suproš, vďaka za rady :)
KozaBlazniva
Okoloidúci
 
Príspevky: 9
Bydlisko: BA

Re: (Ne)socializácia

Poslaťod certovsky » Str 04.04.2018 23:13

Vies co moj bol tiez ako odrastene stena za psami zdiveny, knucanie, tahanie, drze spravanie sa voci psom a ja by som to nazvala nedodrziavanie obvykleho psieho protokolu, proste hned sa na kazdeho nadsene vrhol co nejake civavy moc nechapali

Moc pomohlo ho ucit "cakat" na druheho psa - voditko na kratko a dat ho sadnut ci lahnut (pri malych psoch) a cakat kym ten druhy clovek so psom k nam prisiel. Mojho psa som stale odmenovala pamplskom za cakanie.. po case sme skusali ist opatrne naproti psovy, opat pri akomkovek nepokoji okamzite sadnut a cakat. Pes po case pochopi ze ked sa chce dostat za druhym psom tak musi ist s kludom.

Ono toto chce strasne vela trpzlivosti, to je ako s tahanim na voditku, beh na dlhu trat ale pri doslednosti sa dostavia vysledky.

Podla mne je idealne pokial je moznost psa zoznamit s nejakou starsou uhundranou psiou damou (uhundranou, nie bitkarkou) ktora mu vrcanim da najavo ake spravanie je alebo nieje vhodne, lebo naozaj vacsina psov medzi sebou nema problem pokial sa vzajomne spravaju podla psich pravidiel - len tie sa musia mlady pojaseny hafani naucit
certovsky
Šteniatko
 
Príspevky: 52


Späť na Riešenie problémového správania sa psov