Skákanie a ťahanie

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Skákanie a ťahanie

Poslaťod redliner » Pia 23.02.2018 12:31

Čaute mám menšie problémy s mojim psom (maďarská vyžla - 8 mesiacov). Hneď ako zapnem vodítko o obojok, tak môj pes začne skákať a hrýzť vodítko a moje rukavice. Snaží sa so mnou preťahovať o vodítko. Pripadá mi to miestami až agresívne. Snažím sa ho ignorovať a počkať kým ho to prejde. Po pár minútach sa ukľudní a ideme von. Avšak robí to niekedy aj keď je v nejakom dvore pes, ktorý začne na môjho strašne štekať. Môj sa vtedy otočí smerom ku mne ako keby nevedel čo má robiť a znova začne skákať a hrýzť vodítko a rukavice.

Taktiež mám problém s ťahaním. Na niektorých miestach strašne ťahá, zatiaľ čo na poli ide vedľa mňa pomaly. Rozmýšľam o zakúpení ohlávky.

Ďakujem za rady a postrehy.
redliner
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6

Re: Skákanie a ťahanie

Poslaťod vavrena » Pia 23.02.2018 13:48

Ventiluje si stres.
Hlavne z tejto situácie je to viditeľné:
redliner píše:aj keď je v nejakom dvore pes, ktorý začne na môjho strašne štekať. Môj sa vtedy otočí smerom ku mne ako keby nevedel čo má robiť a znova začne skákať a hrýzť vodítko a rukavice.

Cudzí pes ho dostáva do stresu, a tak potrebuje vypustiť paru. V tomto prípade mu dodaj potrebnú istotu - ubezpeč ho, že sa nič nedeje, daj ho pod povel, alebo zmeň tempo/smer, proste niečo, aby sa pes nedostával do otáčok a nevšímal si cudzieho psa. Keď idete von, tak je to pre neho tiež forma stresu (pozitívneho), mnohé psy vtedy nosia topánky, alebo skáču na dvere, trhajú majiteľovi z rúk šnúrky na topánkach, nevedia, čo so sebou. Robíš dobre, že počkáš, kým sa upokojí. Môžeš ho požiadať aby si na pár sekúnd sadol a nehýbal sa, až vtedy sa pohnete von. Alebo mu daj do huby loptu, mnohé psy si berú predmety do úst, keď sa veľmi tešia.
S ťahaním - je to stále šteňa, čiže nemôžeš ešte očakávať, že nebude ťahať vôbec, ešte je skoro, aby si kupoval ohlávku. Pracuj s ním, nedovoľ mu ťahať, zastaň, alebo si ho privolaj na svoju úroveň, alebo meň smer chôdze, keď začne ťahať... všetky tie zaužívané veci, ktorými sa psy učia chodiť na vodítku.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Skákanie a ťahanie

Poslaťod clupko » Pia 23.02.2018 14:18

vavrena píše:Môžeš ho požiadať aby si na pár sekúnd sadol a nehýbal sa, až vtedy sa pohnete von. Alebo mu daj do huby loptu, mnohé psy si berú predmety do úst, keď sa veľmi tešia.

ja len k tomuto - pre niektore psy moze byt prilis narocne sediet, ked sa tak strasne tesia, aj na par sekund. moj napriklad potrebuje pochodovat dokolecka, ked vie, ze sa ide von alebo cvicit. takze mozno skor to nosenie, kedze ide o akcne stena.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Skákanie a ťahanie

Poslaťod redliner » Pia 23.02.2018 14:21

Áno vždy sa ho snažím upokojiť a upriamiť pozornosť niekde inde, zmením smer. Nerobí to vždy, jedine ak sa tomu psovi už nedá vyhnúť a je s ním v blízkom kontakte, tak vtedy. S tou loptou to skúsim, myslím že by to mohlo na neho platiť. Ďakujem.
redliner
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6

Re: Skákanie a ťahanie

Poslaťod Simon-NO » Uto 27.02.2018 9:04

Na to ťahanie odporúčam metódu zastavovania. Stále keď sa napne vodítko tak sa zastav a zapusť korene do zeme a ústami sprav nejaký zvuk a pes príde k tebe a daj mu odmenu, na začiatku sa nepohneš ale keď to psovi dôjde tak sa pohneš na ďalši krok... Dám ti sem link kde to máš lepšie vysvetlené:http://blog.koira.cz/nezarazene/pojd-se-mnou
PS: na začiatku odporúčam psa unaviť pred prechádzkou budeš to mať ľahšie :)
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou


Späť na Riešenie problémového správania sa psov