Stráženie jedla

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Začal vrčat pri jedení.!!Prosím o radu!!!

Poslaťod Hanka 1 » Uto 08.06.2010 7:03

Mantinely jsou určitě nutné. Ale za to, že se příjde vtírat, bych no neposílala na místo, jen bych ho gestem odmítla a pak si ho přivolala, až si s ním budu chtít hrát. Pamlsek za každý splněný povel bych mu necpala, v jeho případě bych založila ovladatelnost víc na respektu než na pamslcích.
Misku bych mu neodebírala, ale přivolala bych si ho o ní nebo mu dala najevo, že mu na nějakou misku z vysoka kašlu a vůbec mě nezajímá.
Žrádlo až za něco neuznávám, pes má právo se v klidu nažrat.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Začal vrčat pri jedení.!!Prosím o radu!!!

Poslaťod wami » Uto 08.06.2010 12:31

Já bych ho na místo klidně odesílala, a nejen v této situaci. Pes by měl umět odejít na místo kdykoliv,a spoustě "konfliktních" situací se tak dá i předejít. Odmítnutí gestem v tomto případě myslím bude slabé, pes své majitele ignoruje, vynucuje si pozornost... o to důrazněji bych začala s odmítáním...

Ohledně odebrání misky - nevidím důvod, aby měl pes prázdnou misku neustále k dispozici. Pokud v ní má vodu, samozřejmě, ale my si přece taky talíře po jídle uklidíme a vytáhnem až na jídlo, proč by měl mít pes misku neustále připravenu? A obzvlášť, pokud je to pro něj záminka k vyvolání konfliktu? Ale jinak samozřejmě - pokud už misku se žrádlem pes dostane, nevidím důvod na něj nebo na misku tlapat, na druhou stranu když ten důvod vidím, psa se na názor neptám a oni ho taky nijak nevyjadřují... :lol:

Nemám ráda názory, že pes něco "má" nebo "musí" dělat. Své psy jsem vždy vedla k tomu, že v prvé řadě cokoliv dělat CHTĚJÍ, a jen některé situace se dělat i musí (odvolání nebo klid u zvěře, odvolání nebo klid u jiných psů, čekání před cestou, u psů navolno zařazení se za tažnou káru, když je potřeba...) - tedy u situací život ohrožujících. Respekt si člověk získává mozkem, hlavologií, ne silou :no:
"Jestliže v ráji nejsou psi, potom chci po smrti odejít tam, kam odešli oni."
Skorovlci - http://skorovlci.webnode.cz
wami
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 258
Bydlisko: Stonava / ČR

Re: Začal vrčat pri jedení.!!Prosím o radu!!!

Poslaťod wami » Uto 08.06.2010 23:04

Takže - pokud se sem ještě zadavatelka podívá, má na výběr. Nebudu tvrdit, že co píšu, je jediné, co funguje. Ale stojím si za tím, že to začne fungovat poměrně rychleji a s lepšími výsledky, než většina jiných metod (vyjma klikru, ale o tom se povídá jinde :no: )
Principem psího poslouchání na jakékoliv úrovni je motivace. Nejjednodušší je motivovat psa pokrmovou metodou - ani ne jen přes pamlsky, ale celkově prostě přes žrádlo. Až se zadavatelka stane tím, čím by měla ve své smečce být - tedy z pohledu psa "rodičovským vůdcem", tvorem, který je pánem jídla a zábavy, spousta bišonkových zlozvyků opadne sama od sebe.... a o to jde. Ne řešit důsledky jednání, tedy konfliktní situace... ale jednat tak, aby konfliktních situací nebylo, a ještě z toho pes ze svého pohledu vyšel jako vítěz... :ahoj:
"Jestliže v ráji nejsou psi, potom chci po smrti odejít tam, kam odešli oni."
Skorovlci - http://skorovlci.webnode.cz
wami
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 258
Bydlisko: Stonava / ČR

Re: Začal vrčat pri jedení.!!Prosím o radu!!!

Poslaťod eila_kozakova » Uto 21.09.2010 16:36

Rhea maly diabol píše:...tak touto radou by som sa ja osobne NIKDY NERIADILA!!!

Tak ako tu uz bolo pisane, psik sa nesmie bat o svoje jedlo!!
Naopak, musi mat pocit, ze ak sa nejaky clovek vyskytne v okoli jeho misky je to preto, lebo mu ide pridat dalsie.
A ak chcem prerusit psa pri zrani, zavolam si ho! Urcite k nemu nepridem a nezacnem ho od misky nohou (ani nicim inym) odtahovat!!! :pac:


tak ja som to svojho psika naučila tak, že ked jedla tak som prišla k nej a jemne som ju začala hladkať a dotýkla som sa jej misky a ked zavrčala tak smaozrejme Fuj atd. a napríklad ked jedla a chcela som ju naučit že dať mi misku nie je zlé tak som prišla k nej zobrala som jej misku tak aby to videla dala som jej tam zopár veľkých súst a jedla dalej a kedže vtedy mala 8 tyždnov tak povel KU MNE vediet ani nemohla a vtedy ju zaujimala viac ta miska ako mojich par granuliek v ruke... a tým, že mám rotvajlera tak som ju to naučiť musela ... a teraz k nej prídem počas žrania, v pohode jej zoberiam misku v pohode ju hladkám (nerobím to ked je, ale občas to treba precvičiť aby nezabudla, vieš) a možem jej aj ruku do misky strčiť a bola by uplne kludná.... !!! v podstet ked je strčímm ruku do misky tak aj kludná je!!!
Naposledy upravil eila_kozakova dňa Uto 21.09.2010 18:48, celkovo upravené 1
eila_kozakova
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38

Re: Začal vrčat pri jedení.!!Prosím o radu!!!

Poslaťod eila_kozakova » Uto 21.09.2010 16:40

Hanka 1 píše:
eila_kozakova píše:myslím, že najlepšie bude ak prestaneš so všetkým maznaním, škrabkaním a tak... prinúť ho poslúchať trebas tak že si ho dáš na vodítko, alebo niečo také... a ak splní povel maximálne na 2x tak ho trebars poškrabkaj tak ako to má rád, hlavne ho neškrab moc dlho, aby vedel že tento dotyk je vzácny...
a čo sa týka toho jedenia, je to malé plemeno, neviem ako silný ma hryz ale myslím že by nemal byť problém, ak by si ho odsunula trebars nohou a tú misku mu zobrala a vrátila až ked sa upokojí, a ak budeš takto pokračovať tak sa to naučí, pretože pochopí, že ak bude vrčať na to čo má, tak nebude mať nič... :)


Tohle je rada - buzerace jako vyšitá. Tou ho naučíš jen to, že má důvod si misku hlídat a podle mého názoru naprosto oprávněně bude vrčet a prudit u jídla. Dotyk aby byl vzácný? Na co bych si pořizovala psa, když bych si budovala pozici odebíráním jídla a omezováním kontaktu? Naopak - čím víc kontaktů, her, společné činnosti, blbnutí, společného odpočinku a klidně i společného jídla, tím lepší a pohodovější vztah mezi psem a člověkem.


a obmedziť hladkanie preto, že tu píše, že ho hladkajú a škrabkajú v kuse ... a celkovo s toho čo som vyčítala tak mi to prišlo tak, že je trochu rozmaznaný a preto s tým na istý čas trochu seknúť ale nie úplne, a postupne sa k tomu vrátiť opäť, ale tak aby si vedel ten dotyk vychutnať a tešiť sa s tým majiteľom ked prežívajú také to chvílky.... a maš pravdu mali by ich prežívať často a to k tomu jedlo, no ved si prečítaj čo som napísala vyššie ... :)
eila_kozakova
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 38

Re: Hryzenie

Poslaťod tragedy » Pon 09.04.2012 19:28

Keď bol náš Bárt malý, tak sme mu dávalí ruky do misky, aby v dospelosti nezačal kúsať, keď vzal niečo do papulky, tak sme mu to vybrali (nenásilným spôsobom, aby si nemyslel, že to je hra) otvárali sme mu papulu, aby nechňapal napríklad u veterinára. No dnes, mi spadla na zem gumička, chceli sme ju vziať a by začal hrozne vrčať a kúsol.. Neviem či je to pubertálny skrat, alebo čo (bude mať 7mesiacov). Nedá sa mu už ani pozrieť na zuby, lebo hneď zúri. Čo s tým?
Náš druhý pes Akim pustí z papule úplne všetko bez toho, aby sme sa mu museli hrabať v papule. Ako by ste toto riešili? Nechcem aby nás kúsal kvôli tomu, že chceme aby pustil naše veci..
tragedy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

Re: Hryzenie

Poslaťod Hanka 1 » Uto 10.04.2012 6:28

Jeho chování je přímý důsledek toho, že jse mu brali věci a otravovali ho u jídla. Naučili jste ho, že má důvod si jídlo a další věci hlídat, protože jste mu nedali pokoj. Tyhle postupy vedou přímo k tomu, aby pes byl agresivní u jídla a hlídal si tvrdě svoje "úlovky". Bude to chtít tuhle chybu napravit tak, že ho u jídla přestanete otravovat a naopak mu přidáte do misky něco dobrého. Úlovky s ním vyměňte za hračku, pamlsek nebo něco, co má rád. Už mu nikdy neberte věci a necpěte mu ruce do jídla. Pak to má takovéhle konce.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Stráženie žrádla

Poslaťod chico69 » Str 11.04.2012 13:05

Ahojte,
túto tému som už rozoberal nepriamo v iných témach, ale chcel by som sna ňu zamerať podrobnejšie.
Ak náhodou niekde takáto téma je tak ma presmerujte..

Ide o to že môj pes je hrozne pažravý a strašne si stráži jedlo. Pri klasickom jedení z misky je to celkom OK - dám mu najesť - neotravujem ho pri tom. Môžem aj okolo neho chodiť a je v pohode.Dokonca jeden čas bol tak, že som ho kľudne povelom posadil pri jedení a samozrejme odmenil doplnením žrádla do misky. (nerobil som to ale pravidelne).

Problém je trochu pri odobraní nejakej kosti.. dám mu niečo na kúsanie a už vidím ako sa o to bojí - obchádza ma - a keby som mu ju chcel odobrať tak si to len tak nenechá - bolo to chvílu ok, ale teraz sa mi zdá že sa zase vrátila nedôvera (rozoberal som to v téme "vrčanie na pána").

A celkovo keď zacíti žrádlo, tak chytí ako keby menší "amok". (a to pritom nehladuje).
Napríklad včera som rozbaloval objednaný tovar (granule+žuvacie kosti+pamlsky). Ako to zacítil tak začal chňápať po labradorke (jeho kamoške). Nebolo to nejaké extra agresívne, ale bolo to také skôr odháňanie. Potom začal vyskakovať prednými labami na stôl, tak som ho dal dole. Tiež mi tak neuroticky začal chňápať po ruke - nebolo to až také agresívne, ale bolo to štýlom že : "nechaj ma na pokoji chcem sa pozrieť resp. to zjesť".

Proste ak to zhrniem.. ak začmuchá jedlo je z neho úplne iný pes. Je nejaký spôsob na nápravu takéhoto správania ?
alebo je to beznádejný prípad ? ak je pes proste pažravý, tak ho od takého správania "neodnaučím" ?
chico69
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 162
Bydlisko: Senec (okolie)

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod calwen » Str 11.04.2012 16:09

Urcite to niekde bolo ale neviem to najst.
Podla mna to vsak prilis analyzujes. Skace po stole? Tak rucne a s kludom anglicana ho sundaj dole, co tam po jeho zuboch. Sprav si svoje, pochval ho ked sa sprava ako chces. Kuse do kamosky? Tak ho posad (bars aj rucne keby neposluchol), ked bude kludny, pochvalis. Keby siel do psiny agresivne, tak ho posli prec, ked sa nevie spravat nebude pri tebe ani pri jedle. Thats all.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod calwen » Str 11.04.2012 16:12

A ked potrebujes odobrat kost tak ho v klude posad, pochval, vymen kost za mlsku a viac neries.
Psovi treba dat jednoduche pravidla, vsetko mu vysvetlit, pochvalit ked robi dobre, opravit ked sa sprava neziaduco.
Urci si ako chces aby sa spraval, potom vymysli ako mu to co najzrozumitelnejsie vysvetlit a ked mu to vysvetlis dobre, tak nemas problem.
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod merri » Str 11.04.2012 16:53

Ono to bohuzial vobec nemusi byt tak jednoducho riesitelne. Moja psica je doslova a do pismena paranoidna, co sa tyka zradla, a je schopna chytit riadny hystericky zachvat. Je z utulku a podla jej spravania je zjavne, ze niekedy musela o to zradlo fakt bojovat a aj ked ho ma teraz kolko si zapyta, ostalo to v nej a zatial sa mi to nepodarilo odstranit, a ak mam byt uprimna, myslim ze uplne to nevyriesime nikdy. U nej je to ale iba voci inym psom/mackam/veciam, voci mne sme s tym problem nemali, lebo od zaciatku s nou jendam ferovo, bezdovodne jej nepcham ruky do misky a neberiem jej veci, takze pri mne si je ista a aj v pritomnosti inych psov mi najdenu vec odovzda, lebo vie ze jej ju neberiem preto, aby som ju dala "nepriatelovi". Problem je ale ak ja nie som v dosahu a ona si nie je ista tym, ze o zradlo nepride. A aj paranoja, ze niekto najde nejake zradlo skor nez ona, takze vsetkych od vsetkeho odhana, aj od toho co nie je jej a aj od toho, co nema v plane zozrat. Jedna vec je to zatrhnut a druha vec, ked chyti hysak, lebo na jednej strane to nesmie a na druhej strane ma chorobne nutkanie to robit, takze je z toho hysteria. Neviem, ci aj u vas je to taketo prehnane, ale ja si s tym sama poradit neviem, v sobotu ideme za Reou tak potom mozem referovat, co nam poradi.
Where there is a will, there is a way
merri
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1424
Bydlisko: Slovenský Grob

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod chico69 » Str 11.04.2012 20:45

referuj - budem zvedavý..

tiež som mu nikdy (no možno raz-dva krát) nič bezdôvodne nebral, alebo som neštengroval zbytočne pri jedení a je proste taký.. neviem ako to s ním bolo keď bol šteňa, ale myslím si, že tam tiež nebol problém, keďže mal iba jedného súrodenca - tam si myslím že tiež nebola "bitka" o jedlo.

Bojím sa proste toho, že mu niečo dám napr. u nás na dvore a príde niekto so psom na návštevu - tak hneď prvá reakcia bude tá, že pribehne k môjmu a nechcem aby z toho bol konflikt.. nedajbože nejaké dieťa by mu išlo do papule pri žraní - dávam pozor, ale môže to byť okamih..

alebo nemám rád to, keď si nájde niečo malé a idem za ním aby to pustil - samozrejme že miesto toho aby to pustil to začne rýchlo hltať, lebo sa o to bojí.. môže zhltnúť nejaký väčší kus čo môže byť nebezpečné (aj to sa už stalo).
stalo sa že našiel holuba - hneď si ho napchal do úst - ja samozrejme že: "PUSŤ !" (mierne hystericky, lebo viem že keby som mu to povedal s kľudom, tak by to odignoroval) - tak to som iba vystupňoval a začal ešte viac tlačiť.. nechcem to takto riešiť, ale niekedy to nejde ani po dobrom ani po zlom .. cez víkend napr. našiel zdochnutú líšku - tam sa mi ho podarilo presvedčiť - takže hneď MAXI pochvala a odmena vo forme pamlskov..
chico69
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 162
Bydlisko: Senec (okolie)

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 11.04.2012 21:49

Toto s tým, že niečo nájde a chce to rýchlo zožrať, aby si mu to nevzal je podľa mňa úplne bežná reakcia, moja fena to tiež robí. Skôr si myslím, že keby som šla na to s kludom, poprípade skúsila vymeniť za niečo iné (naše), tak by nebol problém. Ja skôr vždy "spanikárim", aby to rýchlo pustila bo ani neviem prečo podvedome idem k nej, ona rýchlo zhĺtne a ja už nezmôžem nič. :pac: Raz sa tiež stalo, že vyhrabala nejakého hlodavca a začalo ho žvachlať, ja som docela dosť mimo z takýchto vecí (nie je mi to príjemne), tak som zhúkla, že mi prišlo, že sa zľakla a pustila ho.
Osobne si tiež myslím, že netreba všetko za každú cenu riešiť. Za tú dobu, čo mám psov som im nikdy ani jednej nešla do žrádla, nikdy. Nevidím na to ani ten najmenší dôvod, ja im to jedlo dávam, takže viem, čo tam je a aké množstvo. To, že si bránia jedlo pred inými (vrknutím ...) mne nepríde nijak extrémne, agresívne ani nežiaduce. Zasa treba byť vždy krok pred psom, ak viem, že je to viac ako nevhodné a teda mohli by tam nastať aj nejaké boje, tak sa budem snažiť tomu vyhýbať.
Jasné, že pri utúlkačovi to môže byť horšie, ak vôbec riešitelné.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Stráženie žrádla

Poslaťod AlicaGGG » Str 11.04.2012 23:21

Bojím sa proste toho, že mu niečo dám napr. u nás na dvore a príde niekto so psom na návštevu - tak hneď prvá reakcia bude tá, že pribehne k môjmu a nechcem aby z toho bol konflikt.. nedajbože nejaké dieťa by mu išlo do papule pri žraní - dávam pozor, ale môže to byť okamih..

tak toto lahko vyriesis - das nieco svojmu psovi, uvidis ze niekto k vam chce ist, tak navstevnikom povies nech chvilku pockaju (pes nezere hodinu, cize minutku by mohli pockat) za branou/dverami, alebo aj ked kludne pridu dnu - urcite hned nepojdu hladkat tvojho psa ktory zere, a ked aj, povies im aby to nerobili... ked budu mat psa nevidim dovod preco by ho mali hned pustat, len si ho nechaju na voditku, tvojmu psovi sa vyhnu a je to... myslim ze toto je ten najmensi problem, toto si lahko ustrazis (teda nepredpokladam ze k vam chodia ludia len tak svojvolne bez toho, aby si o tom vedel)

a s ostatnym suhlasim s babami... teda neviem ako presne to u vas vyzera, a teda sa aj zle radi, ale z tvojho opisu sa zda, ze to co ti poradili ostatni by malo fungovat... a co sa tyka odoberania jedla doma - ja si sucku vzdy privolam, nikdy sa mi nestalo ze by neprisla v polke jedenia - pusti to co ma rozjedene a pride, posadim ju, zoberem z misky co potrebujem, dam jej tam pamlsok a je to... ale uz som jej riadne dlho nic nezobrala, nemam dovod - raz jej nieco dam, tak je to jej

a zranie hnusu vonku najlepsie vyriesis na voditku/stopovacke - ja som ucila stylom ze som najskor po zemi porozhadzaovala nejake pamlsky, mnamky a pod., a potom som tadial chodila so suckou na voditku a oducala ju, aby si to brala... pri starsej som tomu nevenovala tolko casu, a teda nema problem nieco vonku zozrat, zato pri mladsej som sa tomu venovala fakt poctivo a tak to aj vyzera (ked bola stena na nu ale stacilo poriadne zahucat a hned to vyplula, ale ta starsia robi presne to co si pisal aj ty - ked na nu zakricim este viac to hlta, a potom sa tym samozrejme vzdy zacne dusi... tak som si povedala ze asi bude naj., ked jej nebudem nic hovorit a necham ju, nech to aspon v klude rozkuse :pac: jedine ze mam po ruke nejaku vec co mozem po nej hodit - vtedy to vacsiou pusti, inak si mozem aj hlasivky vykricat a nic)
AlicaGGG
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3765
Bydlisko: Nové Mesto nad Váhom

Re: Hryzenie

Poslaťod tragedy » Štv 12.04.2012 2:09

No práve keď sme mu dávali ruku do misky, tak vždy len s nejakým pamlskom, alebo granulami. Veci sme mu brali tak, že som čakala kým pustil, ale občas nebolo možné inak než mu otvoriť papulu(skoro mi zožral prsteň, molitan z deky a podobne). Keď mi vzal niečo(ponožku napríklad) tak som mu vždy najprv povedala "pusť" a keď pustil tak dostal odmenu.. veľa krát niečo pustil len tak keď videl že idem.. lenže on má proste uchylky na určité veci, ktoré nepusti ani keby mal maso pred čumákom.. kradol veci cca do 5mesiacov a ja som sa ho to snažila odnaučiť, 2mesiace nám nevzal nič, až teraz na tú gumičku, kedy sa ohnal zubami po priateľovi.
Prikladala som to puberte, že si proste vyskakuje.. po tejto skúsenosti už nevzal do papule nič čo by nemal, dokonca ani vonku nevzal servítku(na ktorú má uchylku)..vzal si jedine nejaký klacík ktorý ma vždy povolený. (Mňa osobne nikdy nepokúsal, pokúsal len priateľa, i keď to nebolo nič vážne, bolo to skorej také cvaknutie zubami vedla, tak zas sa ho snažím odnaučiť brať moje veci do papule, tým, že hádžem všetky možné veci na zem a sledujem ako sa zachová... a ide mu to.. nič čo je na zemi a neni jeho ho nezaujíma-asi mal vtedy nejaký "zlý deň")
tragedy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov