Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 09.11.2007 21:38

Ano ale treba posudzovat to ako sa pes pri tom to "vypade" tvari, postoj tela, pohyby, mimika..

Viem kedy sa boji, vtedy si ho dam k nohe a v naprostom klude ideme dalej, on totiz vtedy ani nema tendenciu utocit, a viem kedy ide "likvidovat" a urcovat kto okolo pojde, preto ho trestam, lebo nerespektuje moje rozhodnutie, ze tento pes pojde okolo. on vie co ma robit a aj to robi a vtedy je chvaleny. ked to porusuje, ide trest.
prah citlivosti mojho psa je navyse takmer nekonecne vyosky, takze ak uz raz "vypadne" na psa, tak nejake pod sem a k nohe nepomaha, pomaha len hrubo prerusit jeho cinnost. a to plati jak u psov, tak pri loveckych pokusoch(lovi od lucnych konikov po kravy a kone vsetko), pri ktorych je v takom tranze, ze mozem povedat, ze by mohol mat na sebe aj tri ostnace a absolutne by mu to nevadilo. Preto ho skratka schmatnem a prirazim si ho o nos, vtedy vie, ze som tu ja a nieco po nom chcem.


jaj a este k tym kludnym psom, nepomahalo to. on ich dokonca dokazal strhnut na tieto akcie.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod rea » Sob 10.11.2007 14:05

Úlfheidr píše:Ano ale treba posudzovat to ako sa pes pri tom to "vypade" tvari, postoj tela, pohyby, mimika..

Viem kedy sa boji, vtedy si ho dam k nohe a v naprostom klude ideme dalej, on totiz vtedy ani nema tendenciu utocit, a viem kedy ide "likvidovat" a urcovat kto okolo pojde, preto ho trestam, lebo nerespektuje moje rozhodnutie, ze tento pes pojde okolo. on vie co ma robit a aj to robi a vtedy je chvaleny. ked to porusuje, ide trest.
prah citlivosti mojho psa je navyse takmer nekonecne vyosky, takze ak uz raz "vypadne" na psa, tak nejake pod sem a k nohe nepomaha, pomaha len hrubo prerusit jeho cinnost. a to plati jak u psov, tak pri loveckych pokusoch(lovi od lucnych konikov po kravy a kone vsetko), pri ktorych je v takom tranze, ze mozem povedat, ze by mohol mat na sebe aj tri ostnace a absolutne by mu to nevadilo. Preto ho skratka schmatnem a prirazim si ho o nos, vtedy vie, ze som tu ja a nieco po nom chcem.

jaj a este k tym kludnym psom, nepomahalo to. on ich dokonca dokazal strhnut na tieto akcie.


Áno, sú v tom rôzne obmeny správania a preto sa to dalo napísať len zhruba a vo všeobecnosti. Píšeš, že chváliš, ale aj tu záleží na tom, ako to robíš. Prah citlivosti tvojho psa na čo je vysoký? Na tvoje povely? Nereaguje, je v tranze? Už si rozmýšľala, o čom to svedčí?
Schmatnúť a priraziť si psa o nos, chápem, ako to myslíš, aj to je dobrá cesta, tiež záleží na prevedení.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Aris » Sob 10.11.2007 16:39

Ja mám problem s Arisom. Je agresivny a vzdy chce byt dominantny. Ma 9 rokov a ja sa mu vlastne venujem od takych 5 ked som sa vlastne zacala zaujimat o psov. Jeho problem je ten, že kedze je jazvečík mal problem s chrbticou a vet. povedal, že by sme ho nemali trestat resp. zavalit na zem a pod. Tak ja neviem čo s ním :ua
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod rea » Sob 10.11.2007 17:00

Aris píše:Ja mám problem s Arisom. Je agresivny a vzdy chce byt dominantny. Ma 9 rokov a ja sa mu vlastne venujem od takych 5 ked som sa vlastne zacala zaujimat o psov. Jeho problem je ten, že kedze je jazvečík mal problem s chrbticou a vet. povedal, že by sme ho nemali trestat resp. zavalit na zem a pod. Tak ja neviem čo s ním :ua


Aris veľa psov dominantnými len chce byť, ale bohužiaľ (alebo skôr chválabohu)na to nemajú vlohy. Dominantný pes v pravom zmysle slova (a tých naozaj nie je veľa) by nemal byť agresívny. Ľuda vravia, že ich pes je dominantný, ale nie je to pravda, pes len používa určité gestá, väčšinou to ale nebýva kvôli naozajstnej dominancii, ale kvôli neistote a strachu a kvôli tomu, že nevedia komunikovať, takto sa správajú preventívne. Veľkú úlohu zohráva to, či pes považuje svojho majiteľa naozaj za vodcu, alebo nie a to, čo chýba majiteľovi, sa snaží svojim správaním nahrádzať.
Tvoj veterinár si pravdepodobne pod pojmom trest vybavuje prevracanie na chrbát, alebo nejaké tvrdé fyzické tresty, ktoré nie len že môžu kvôli chrbtici ublížiť, ale ani nie sú na mieste. Rozšírené sú totiž riešenia agresivity z stany majiteľa, ktoré majú prebiť agresivitu psa, ale oni ju len podporujú. Zas je to jedno jednoduché, rýchle a zdanlivo logické riešenie. Znovu ale platí uprav si vzťah, poslušnosť a prekonáš aj toto. Nemusíš chcieť, aby psík s ostatnými skotačil, ale nebude ich ani napádať.
Kde je v konkrétnych príadoch chyba v správaní majiteľa sa nikto tu nedozvie, pretože ty sa snažíš robiť to najlepšie, čo vieš, ale to najlepšie to nebude, ak nemáš kladné výsledky a sama nám to tu nepovieš, pretože o tom nevieš. Preto sa bližšie ani nedá povedať, čo máš robiť inak, ako robíš.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Aris » Sob 10.11.2007 17:16

Vdaka ty. No tak skusime s nim nieco porobit. A nevedela by si mi poradit co mám robit, ked za nami bezi pes a jeho majitel nieje nablizku???
Všichni se můžou přetrhnout, aby zachránili Hitlerův mozek, ale když ho člověk voperuje žraloku lidožravému, tak to najednou zašel příliš daleko!
Pazuzu, you ungrateful gargoyle!
Aris
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2681
Bydlisko: Kysuce

Poslaťod rea » Sob 10.11.2007 17:32

Aris píše:Vdaka ty. No tak skusime s nim nieco porobit. A nevedela by si mi poradit co mám robit, ked za nami bezi pes a jeho majitel nieje nablizku???


Neskúšaj. Ty musíš vedieť, čo ideš robiť a nie skúšať. V prípadoch stretnutia so psom bez majiteľa napríklad ja osobne odosielam svojich psov tesne za seba, ja som medzi svojimi a cudzím psom, čelom k cudziemu, to je základná poloha a ďalej sa potom situácia môže uberať viacerými smermi, ale máloktorý pes si dovolí prekonať hranicu a snažiť sa dostať k mojim psom cezo mňa. Cez sebavedomého človeka, ktorý postojom, pohľadom, kľudom a prípadnou výstrahu vykročením proti cudzincovi dáva najvo, že si neželá, aby cudzí pes prekonal určitú hranicu, pôjde máloktorý pes. Inak na toto univerzálne rýche vysvetlenie neexistuje. To, čo som ti opisovala vyššie, ale vyžaduje, aby si svojho psa plne ovládala a pes rešpektoval, že situáciu riešiš ty a nie on. Ďalej platí, že sa musíš naučiť sledovať okolie, aby ťa toho prekvapilo čo najmenej.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 10.11.2007 17:37

ja si myslim ze tiez zalezi s akym psom bez majitela sa stretnes. Ak je to pes relativne "normalny" tak to samozrejme plati, ale ak je to nejaky pes, co sa po dvoch rokoch urval z retaze na miestnom druzstve, tak to je podla mojho nazoru ine kafe, lebo ten pes sa ide ventilovat, je to pes co naprosto neovlada nejake svorkove postavenie, je to skratka odisteny granat.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod rea » Sob 10.11.2007 17:55

Úlfheidr píše:ja si myslim ze tiez zalezi s akym psom bez majitela sa stretnes. Ak je to pes relativne "normalny" tak to samozrejme plati, ale ak je to nejaky pes, co sa po dvoch rokoch urval z retaze na miestnom druzstve, tak to je podla mojho nazoru ine kafe, lebo ten pes sa ide ventilovat, je to pes co naprosto neovlada nejake svorkove postavenie, je to skratka odisteny granat.


Nemôžem to písať pri každom príspevku, ktorý napíšem, preboha. V týchto záležitostiach naozaj neexistuje univerzálne rada. Riziko je aj to, že niekto to nepochopí správne, čo je aj časté, preto by som konkrétne veci naozaj radšej nepísala. Ide o to, aby sa ten, kto sa pýta, zamyslel nad tým, čo robí zle, niektoré veci sa dajú zistiť aj takto.

Vieš, keď čítaš napríklad prípravu nejakého jedla, receptu a je tam do základu použitá cibuľka do sklovita, tak sa predpokladá, že ten, kto podľa neho bude variť, vie, ako vyzerá cibuľka do sklovita. Ak nevie, bude to musieť zistiť na vlastné oči. Vidieť na vlastné oči platí aj pri takýchto problémoch so psami.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 10.11.2007 18:00

Klud, ale spomenut to treba, s toho dovodu, aby sa niekto vzdy nespoliehal na to ze ked sa postavim pred psa a budem v pohode ze to staci. ludia musia vediet aj o tom,z e sa mozu stretnut aj s takymto extremom a prave toto je pripad, kedy su najvacsie problemy.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod rea » Sob 10.11.2007 18:08

Neboj, ja sa vôbec nerozčuľujem, to tak len vyzerá. Ani ma nenapadlo ani trochu na teba zafrflať. :smile: Niekedy sa tu ľudia ježia ako tí psi preventívne, lebo si neuvedomujú, že nikto učený z neba nespadol. Snažím sa vysvetľovať trpezlivo, len treba počítať s tým, že podľa toho, čo si tu človek prečíta, psa nenapraví. Ani keby sa rozkrájal. Keby to dokázal, tak na to dávno príde v praxi sám a nemá takéto otázky.

Je tam napísané, že to funguje väčšinou, že to je univerzálna a vlastne povrchná rada. Kto číta pozorne, nájde to tam.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 10.11.2007 18:15

tak to je iste ze po nete este nikdo psa nenapravil, jedine ze by to bol nejaky velmi moderny pes, napriklad tamagoci :smile:

Ja len som chcela doplnit, ako ty si pisala ten postup, ze pri tychto extremoch to nemusi zabrat.
Ale bodaj by sme sa tym nemuseli vobec zaoberat a tych pripadov bolo co najmenej.

Nam sa napr stalo, ked sme mali maleho spica, V autobuse bol ovciak, normalne na voditku s kosom, drzal ho chlap, silny. No a my na zastavke, oni v buse co prisiel. a jak sa rozcapili tie dvere, ten ovciak sa mu vytrhol, preletel ces nastupujucich ludi a siel zlikvidovat nasho psa. bolo to fakt necakane a ten chlap vravel ze to este nezazil, ze mu nic take nikdy nespravil. Bola to fakt sila. Ale to ma len tak do temy napadla, takato haluska.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod rea » Sob 10.11.2007 18:20

Stane sa. Bola by som Superman, keby som tvrdila, že mňa nikdy nič neprekvapilo. Ale je pravda, že ak si vie človek poradiť v tých predvídaných situáciách, ide mu to lepšie aj v tých nepredvídateľných. Tie halušky sú potom stráviteľnejšie. :lol:
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 10.11.2007 18:24

no to jo, ja uz ma teraz taky cvik, moje zorne pole ma hadam 300 stupnov a tesim sa ked necham krpca doma a nemusim chodit po ulici jak spion :smile:

kokso, ale to sme s tym busom ozaj necakali, ani sme nevedeli ze tam nejaky pes je :oo:
co ma asi najviac zotavilo bol zazitok ako sa mi bulterier pokusal zozrat psa. ten chlapec bol uplne mimo, vobec ho nenapadlo skratka zobrat psa za obojok a zlozit ho dole. On ho zacal svacat voditkom. :ua:
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod archelsa » Sob 10.11.2007 20:44

caute, dnes som skudala mu vysvetlit kludne ze nema byt agresivny :heh: nedopadlo to dobre...mno...on vtedy tak vrci ze ma ani nepocuva...tak som mu schmatla hlavu pozerla do uci a kludne ale tak dorazne povedala fuj, nesmies...a som vydela jak sa hambi, a chvilu to lutoval ale ked uvidel psa tak zase...som ho musela trochu vytahat...joj ja uz neviem...musim najst spravnu metodu... :angel:
Obrázok
archelsa
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 104
Bydlisko: Sabinov

Poslaťod rea » Sob 10.11.2007 20:52

Ty musíš byť v kľude, nie schmatnúť hlavu, ale chytiť a otočiť k sebe. Musí ťa vnímať, pustíš až vtedy, ak sa nebude vracať pohľadom ku psovi. To nie je vypínač, nepôjde to hneď, ale naozaj nejaké pokusy nie sú na mieste.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov