Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Whip it » Sob 18.10.2014 20:29

Skus si precitat celu temu.
Musite nastolit rezim dna, aky bude ten pes mat, aby vedel, co moze cakat. Pocas pritomnonsti doma ho dajte do inej miestnosti, tam ho poslite na miesto( pelech, box, etc.) a odidte najprv na chvilocku, neskor na viac a interval predlzujte. Ked bude stekat, vratte sa a napomente ho a opat poslite na miesto. Ak bude ticho, odmente, pochvalte. Tymto sposobom je mozne ho pomalicky navyknut. Ak to nepojde takto, existuju doplnky vyzivy (Zylkene) a antidepresiva.
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1828

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod badnikaa » Pon 20.10.2014 17:10

Zdravíčko, nechci zakládat novou tému, tak se ptám zde.. nemáte někdo nějaký nápad, jak zbavit psa úzkosti z odloučení, popřípadě i strachu z cestování? V cizím prostředí v mé nepřitomnosti vždy štěká, problém nastává hlavně v případě, kdy ho mám u přítele a jelikož proštěká v kotci celou noc, budí to okolí a lidi si stěžují, stejně jako babička přítele.. Potřebovala bych to nějak vyřešit, jestli to půjde. Je na mě strašně závislý, štěká i když ho někdo drží a vidí mě odcházet, před obchodem apod., občas štěká i v domácím kotci, hlavně když s ním jdu večer ven. Co se týče cestování - když jsme ho konečně jakžtakž zvykli na auto, nastal problém s mhd - do autobusu nebo vlaku nenastoupí, stresově slintá, líná a pak se semnou "nebaví" a je nějakou dobu po vystoupení takovej přešlej, bez radosti.. moc ráda bych to nějak vyřešila, protože chci trávit čas s přítelem stejně jako se psem a chci aby byl všude s námi. Podotýkám že v mládí neměl s cestováním problém, mám pocit že se vše změnilo od doby, co poprvé venku v noci slyšel ohňostroje, lekl se a utekl - v noci je také už více ostražitý, když třeba potkáme skupinku lidí, tak uteče a bojí se, i přesto, že lidi miluje a jejich společnost vyhledává. Prosím o pomoc, nechci nešťastnýho psa a když už mám radost že s ním někam jedu, tak ať jí má semnou :plac:
badnikaa
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Lindchen » Str 22.10.2014 9:15

Pokiaľ si myslíš, že problém tkvie v strachu z delobuchov, začala by som desenzilizáciou práve na náhle zvuky, na petardy a podobne. Chce to veľmi citlivý prístup a hlavne veľmi pomaly. Kotercové psy mávajú takéto stavy, často, keď im nejaký idiot, hodí piráta rovno do koterca alebo na dvor. Pouvažujte nad tým, či by pes nemohol byť vo vnútri.
Ad Nastupovanie do dopravných prostriedkov. Základom je identifikovať, čo presne psovi spôsobuje problém. Môj pes napr. jeden čas nechcel nastupovať do busu, ale len v lete, lebo vedel, že tak budú muchy a včely narážať o sklo. Stalo sa tak po skúsenosti s rojom včiel, ktorý na mňa zaútočil. To je len príklad, čo všetko môže psa desiť. Čiže si rozober, čo psovi vadí. Či je to nástup (vysoké schody, nezranil si tam niekedy niečo, psom vadí, že si tam udrú pipíka o posledný schod), niekedy to bývajú tie dierkované schodíky do vlaku, môže sa tam zaseknúť labka, možno si si to ani nemusela všimnúť. Ale veľa ľudí v jednom priestore, zvuk motoru... Možno je to kombinácia viacerých podnetov, ktoré vadia. Keď sa ti to podarí určiť, pomalými krôčikmi desenzibilizovať a nahradiť nepríjemný podnet príjemným zážitkom.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod NathalieS » Uto 28.10.2014 19:14

Neviem kde to napísať takže sa vopred ospravedlňujem ak to patrí inam ale potrebujem poradiť. Mám 4 ročného Yorka, od septembra študujem na VŠ, domov chodím len na víkendy a môj pes sa správa dosť čudne kedˇsom preč. Rodičia mi opisovali ako sa trasie, nechce sa hrať a pýta sa stále na ruky. Keď som doma tak je normálny, akurát že je neustále pri mne. Môže byť že je smutný z odlúčenia? Ako by som jeho "utrpenie" :pac: mohla zmierniť? Inak je to veľmi živý psík, aportuje 24/7 a ohlasuje každú návštevu..až kým neodídem. Vopred ďakujem za každú radu :smile:
NathalieS
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Lindchen » Uto 28.10.2014 21:21

Čo s ním robievaš ty, keď si doma (nejaký šport, výlety, aktivity)? Robia ich aj rodičia, keď si preč? Len taký nápad zatiaľ, bolo by fajn, keby psík plynule prešiel z aktivít výhradne s tebou aj na aktivity s rodičmi, alebo ty + rodičia, náhodne prestriedať. Teda, že niekedy, keď budeš doma, pôjdu rodičia na nejaký menší výletík, hrať sa s ním a podobne, bez teba. Naučí sa, že nielen ty si zábavná a treba ťa smutne vyčkávať, ale že je celorodinný psík a tvoja neprítomnosť mu nijako neuberie zo zábavy a aktivít.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod NathalieS » Uto 28.10.2014 22:32

Ďakujem za radu, skúsime. Ešte som uvažovala nad tým, že by sme mu zaobstarali nejakého kamoša. Ale neviem či je to dobrý nápad, či by nesmútili dvaja :lol:
NathalieS
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Vystekava ked je sam doma

Poslaťod Klaudy » Štv 30.10.2014 12:24

Ahojte,
mame doma 1 rocneho yorkshira. Nedavno sme sa prestahovali do noveho bytu a mame problem ze vskuse vystekava cely den bez prestavky. Skusali sme ho ucit aj po kuskoch ze sme ho nechavali stale dlhsie sameho - nepomohlo, potom sme mu nakupili kosticky a hracky ktorymi sa mohol zabavat, lenze akonahle ich pozul zacal stekat zas.
Susede sme nechali na seba kontakt nech nam zavola ked bude stekat odisli sme do prace o 9 a 9:30 nam uz volala ze odkedy sme odisli steka bez prestavky. Potom sme sa rozhodli pre radikalnejsie riesenie a to ze sme mu kupili klietku a zavreli ho do jednej izby aby neskrabal na nove dvere a aby ho nebolo pocut az tak na celu bytovku. Lenze je mi ho luto nechavat ho zatvoreneho niekedy aj pol dna v klietke. Ale fakt sme uz bezradni :ua: poradte nieco. prosim...citala som rozne clanky ako odnaucit psa od stekania ale nas je proste asi iny a nic nanho nezabera. On ked odideme okamzite steka a tak hnusne pisklavo este aby ho bolo viac pocut :lol: :pac: . Vela krat sme sa postavili pred bytovku a pocuvali co bude robit a on stekal a stekal a fakt ho bolo dost pocut a nechcem aby sa na nas susedia stazovali.
Ked sme doma, on prespi vedla nas na gauci aj cele hodiny. Preco to nerobi aj ked doma nie sme? :ua:
Klaudy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35
Bydlisko: Bratislava

Re: Vystekava ked je sam doma

Poslaťod Margita » Štv 30.10.2014 12:30

vystekava aj ked odidete vyniest len smeti?alebo do obchodu?
skuste len vyjst a hned vojst,odist prist,bez lucenia,bez vitania,nerobte ziadne ceremonie s prichodom a odchodom
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Vystekava ked je sam doma

Poslaťod Klaudy » Štv 30.10.2014 12:32

Ano, len co vytiahneme kluc z dveri uz zufalo steka akoby sme ho mali nechat navdy sameho. A nelucime sa s nim ani ho prilis nevitame. To som uz tiez citala ze sa to nema.
Klaudy
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 35
Bydlisko: Bratislava

Re: Vystekava ked je sam doma

Poslaťod Margita » Štv 30.10.2014 12:43

u nas napr,najstarsi mal take ze ked sme zamkli zacal stekat,ale len parkrat,on si to spojil,ze kto zamkne odchadza posledny z bytu,odvtedy som prestala zamykat :angel: a bol ticho
ked budes casto odchadzat a prichadzat mohol by to pestat riesit,skus
ked budes mat volno odit a prid aj 10x pocas dna,len vstan a chod prec ,a potom sa vrat akoby sa nic nestalo,ale najlepsie este predtym nez zacne stekat,to jest zajst za dvere a o polsekundu naspat,potom o sekundu a tak
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Lindchen » Štv 30.10.2014 15:18

Poväčšine sa nevypláca riešiť akékoľvek problémy prvého psa druhým psom, prichádzajúci pes sa zabýva a orientuje podľa domáceho psa, budú dosť možno problémoví obaja. Riešila by som to tak snáď len v tom prípade, že psík ostane po smrti kamaráta sám a smutný, tak vziať ďalšieho hava ako spoločnosť. Takto neodporúčam.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod hruska » Štv 30.10.2014 15:37

to by bolo super, keby ze priselec sa opici po domacom vychovanom neziapavom cely cas prespiacom, len nie vzdy to jaksi funguje :au:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Lindchen » Štv 30.10.2014 15:44

hruska :heh: , nože sa nám zver, čo ťa trápi (som hnusná, zjapajúci pes, poznám :prd: ).
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod hruska » Štv 30.10.2014 16:01

proste psik bol nauceny byt od mala s niekym, aspon so psom a ked u mna ma ostat sam, tak hlasno prostestuje :aaa: uz sa pomaly uci, ze byt vedla v miestnosti je ok, teraz mam kusok volno, tak robim to, ze vezme fox hoci na minutu von a sa vratime, len toto je nadlho asi. Nehuci v kuse, ale huci. Sa bojim kuknut do schranky :heh: Ale zas ked je s fox, tak celkom v pohode, chvilu pomrnci, ale stichne. Teraz ho ucim aj aby za mnou vsade nelozil po byte, zacina chapat. Pomaly :heh:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Separačná úzkosť - pes nevie byť sám doma

Poslaťod Lindchen » Štv 30.10.2014 16:06

Keď je vidieť výsledky, tak je ešte dobre :yes: . Nikde som nepísala, že príchodzí pes sa naučí dobré, houby, len zlé :heh: .
Offtopic: Po odchode Coryho Jerryna hryzká prsty a chodí na linku. Ale zlatá je, lebo to robí len tak úchytkom, akože ona je dobručká, takže je to milé :hi: .
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov