Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Bad » Pia 11.07.2014 13:01

Angie a Mia píše:Len som si myslela, že tak ako sa snažím ju naučiť napr. že nesmie vyberať kôš a pod., tým že som jej povedala parkrát rázne nesmieš a ona to pochopila a už to nerobí, tak aj od tohto jej správania ju odnaučím tak, že keď to urobí, tak jej dám najavo ,že to nesmie a že to pochopí, či nie ? Je v tom rozdiel ?

Angie, je zásadní rozdíl mezi tím, jestli psa učíš, že něco NESMÍ (trestem) a tím, že ho učíš, co dělat MÁ (pozitivním podmiňováním).
Uvedu příklad rozdílného přístupu k naučení povelu NE (pes se má odvrátit od něčeho) :
- pomocí trestu : vyškubáním za obojek,fyzicky ho od onoho odkopu.....psa povel naučím na základě strachu
- pomocí pozitivního podmiňování za použití klikru : do dlaně si dám pamlsek, dlaň sevřu a drží hřbetem nahoru.Pes čuchá, strká čumákem ze všech stran a ty musíš vyčíhnout moment,kdy pes oddálí čumák od dlaně ( stačí centimetr) - tento okamžik označíš klikrem a pamlsek nenápadně upustíš na zem. A pořád dokola,pes pochopí, že pamlsek dostane, když odvrátí hlavu. Až toto umí spolehlivě, přidáš povel NE.....(viz klasický výcvik pomocí klikru)......pes se povel naučí pomocí vlastní iniciatvy, dobrovolně a učení je pro něj radostná hra.
Vidíš ten rozdíl v přístupu?
Máš nejistou bázlivku, negativním přístupem jí jistoty a sebevědomí nepřidáš a navíc se to v prvé řadě obrátí proti Angie.
Proto ti navrhuji používání klikru a pozitivní podmiňování při výcviku i výchově, nejen na základě teorie ale vlastní zkušenosti....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod hruska » Pia 11.07.2014 15:28

Mne sa jednoznacne rychlejsie (skutocne na dva, tri pokusy) podarilo odnaucit veci, ked som psa zastavila uz pri myslienke cosi spravit. Pri veciach, kde som myslienky nezachytila stale davam pozor, lebo s kazdym jednym vydarenym pokusom rastie chut na zlobu :heh:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod tom_goro » Pia 11.07.2014 20:15

Angie a Mia píše:Aha, no stále sa učím pochopiť ich správanie. Niekedy mi to však pomalšie zapaluje :lol: Tak sa budem snažiť byť vždy o krok vpred. Viem že je lepšie tomu predísť, len vždy sa to nedá, nie som vždy pri nich. Len som si myslela, že tak ako sa snažím ju naučiť napr. že nesmie vyberať kôš a pod., tým že som jej povedala parkrát rázne nesmieš a ona to pochopila a už to nerobí, tak aj od tohto jej správania ju odnaučím tak, že keď to urobí, tak jej dám najavo ,že to nesmie a že to pochopí, či nie ? Je v tom rozdiel ? Asi som blbá :pac:


Skus si pozriet aj toto video, mozes skusit tiez
Consider the environment before printing this message
tom_goro
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 279
Bydlisko: At the end of the world.

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Angie a Mia » Pia 11.07.2014 23:15

Bad, ďakujem za názorný príklad, takto som to potrebovala, po lopate vysvetliť :lol: . Teraz už rozumiem. Mne sa tiež nepáčilo, ked mi na cvičáku povedali že ak niečo zlé robí mám ju vycukať s vodítkom, to nechcem robiť , preto hľadám iný spôsob a stále dokola čítam toto fórum a aj iné stránky, ale tým že som neskúsená, potrebujem názornú ukážku ako to správne robiť. Už som si objednala kliker a idem to skúsiť, len ešte potrebujem trocha vedomostí a dúfam že to pôjde. Začnem pozerať aj tie videá.

Hruška, o to sa tiež snažím, predvídať, ale nie vždy sa na nich pozerám, alebo som pri nich. Ale dnes sa mi to podarilo ju odpútať skôr než si zmyslela že to chce urobiť a vrteli sme chvostíkom.

tom_goro ďakujem za video a pohľadám aj ďalšie

Náhodou nepoznáte niekoho, kto by bol ochotný mi venovať hodinku osobne (aj za odmenu) a ukázal mi ako to mám robiť a odpovedal na moje otázky ? Ďakujem
Angie a Mia
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 93
Bydlisko: Viničné

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Buchťa » Pia 11.07.2014 23:27

Poznám :yes: = WER z DF :piskot: :pusa:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod hriva » Pia 11.07.2014 23:38

Áno odporúčam aj ja :smile:
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Buchťa » Pia 11.07.2014 23:41

hrivushka píše:Áno odporúčam aj ja :smile:


Offtopic: Dík mamino :jazyk: a velikánská gratulka :aaa:
KDYŽ BOFINEK, FALDÍK A BONINKA NEODEŠLI DO NEBE, TAK CHCI JÍT JEDINĚ TAM, KAM ONI.
JE MI STRAŠNĚ MOC LÍTO, ŽE NEDOKÁŽI VRÁTIT ČAS.
DALA BYCH ZA TO NAPROSTO VŠE, MÍTI TUTO MOŽNOST.
DROBEČCI, NESKUTEČNĚ MI CHYBÍTE :(
Buchťa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2491

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Bad » Sob 12.07.2014 10:10

Angie, už jsem to sem někam dávala,ale hodím ještě jednou - odkazy na pracovní listy,kde je hezky klikání popsáno :
http://www.zaobzor-os.cz/storage/projec ... likrem.pdf
http://www.zaobzor-os.cz/storage/project/13_SHAPING.pdf

jinak na internetu návody najdeš ....
A tady na DF je téma klikr
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Angie a Mia » Sob 12.07.2014 11:01

Bad ďakujem prečítam a na téme klikr som na 9 strane ale je ich tam 91 tak chvílu potvrvá kým to prelúskam celé, povečeroch. Ja toto fórum čítam už pár mesiacov, ale je tu toho veľa a aj veľa rôznych názorov tak preto som zmätená a neviem čo je vlasne spávne. Každý napíše niečo iné tak ako sa mám v tom vyznať. A málokedy je tu taký presnejší postup , napr. tak so si mi ty opísala ten rozdiel a to ja potrebujem, presne povedať, alebo lepšie, ukázať ako to mám urobiť.

A Wer je z DNV ? Ja som z Viničného pri Pezinku, tak ju skúsim skontaktovať či by bola ochotná. Ja chodím na cvičák do Modry a som spokojná, ale je nás tam vela a nikdy nie je čas na to aby sa venovali iba mne a mojim večným otázkam. Vždy sa tam pýtam dookola iba ja na všetko možné a už sa aj hambím normálne. A myslím že oni kliker nepoužívajú. Práveže tam mi povedali že ju mám vycukať ak robí niečo zlé ale to ja nechcem, inak som sa tam naučila dosť ale táto metóda sa mi nepáči, to je vhodné skôr na veľkého mohutného psa a nie na moju 15 kg krpanu, keď som to urobila tak ju hádzalo a nepáčilo sa jej to a hned po tom kúse vodítko a jeduje sa na neho.
Angie a Mia
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 93
Bydlisko: Viničné

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod tom_goro » Sob 12.07.2014 14:38

Angie a Mia píše:... Ja toto fórum čítam už pár mesiacov, ale je tu toho veľa a aj veľa rôznych názorov tak preto som zmätená a neviem čo je vlasne spávnne...


Neexistuje iba jedna spravna cesta, jeden navod na pouzitie, jeden spravny sposob. Nikto ti tiez nezaruci vysledok na 100%, a kedze toto nie su stroje ale zive tvory a my im do hlavy nevidime tak aj navody co najdes tu aj inde treba obcas prisposobit. Vyskusaj tie sposoby ktore tebe nevadia (tj. ked ti cukanie vadi tak ho nepouzivaj) a zisti ci funguju vo vasom pripade.
Consider the environment before printing this message
tom_goro
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 279
Bydlisko: At the end of the world.

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Bad » Pon 28.07.2014 11:59

V srpnovém čísle PPČ je článek F. Šusty popisující trojúhelník stresu a práci s reaktivními psy.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Silvuch » Pon 28.07.2014 12:28

to bude asi august, :ha: , tak si idem kupit, trojuholnik stresu odporucam precitat kazdemu...
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Bad » Pon 28.07.2014 12:33

Silvuch píše:to bude asi august

no, mezinárodní 8mička je na obalu v každém případě :ha:

On má teď články v každém čísle.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod tom_goro » Pon 28.07.2014 13:54

nemam to teraz po ruke, ale to je ten co pisal o Eustress/Distress v cisle 7? nejake pokracovanie?
Consider the environment before printing this message
tom_goro
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 279
Bydlisko: At the end of the world.

Re: Agresivita vs. strach, vrčanie a napádanie psov

Poslaťod Bad » Pon 28.07.2014 15:11

tom_goro píše:nemam to teraz po ruke, ale to je ten co pisal o Eustress/Distress v cisle 7? nejake pokracovanie?

:yes:

jenom jsem chtěla ještě vyzdvihnout důležitost umění odchodu.....
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov