Chôdza pri nohe a neťahanie na vodítku

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Poslaťod Amaguk » Pon 29.10.2007 16:55

Úlfheidr píše:postroj neni zrovna terno na nacvik chodze u nohy, postroj je na to aby sa neskrtil ked taha. cize tah mu bude este pohodlnejsi ako je mu teraz, takz enebude mat dovod prestat. tym nechcem naznacit, ze mu mas dat ostnac, aby to bolo superneprijemne, ale ta maskrta, jemne cuknutie obojka a velmi rychlo opchopi, co chces.
Takto sa to naucilo vela psov, okrem mojho. Ja ho v tahu podporujem, je to to co ma robyt, takze mi nevadi ked taha a ak treba u nohy si ho skratka pridrzim.
Ale ak ta mam "utesit" teta ma retrievra a ten na obojku taha tak, az mu modra jazyk. nerobi to len vodcovi svorky. :smile:
vela stastia.


tahanie na postroji (sled) a na voditku su ale dve rozne veci :no:
pes na voditku nema co tahat, lebo tempo urcuje psovod...na sled postroji zase tahat ma, lebo si to tak zela psovod :cool:

tahanie na voditku sa treba v kazdom pripade snazit oducit

ALL
dobry clanok o tom, ako naucit psa netahat je: http://pes.pvsp.cz/download.php?t=n&src ... F09_28.pdf
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 29.10.2007 17:01

jo, lenze tymto voditkovanim psa pre tahanie trosku skazis. iste ze si tempo urcujem ja a nebeham za nim jak rogalo, len taha :smile:
ale toje vec nazoru.
ja si myslim, ze ak chcem nieco robit poriadne musim robit len to.
Pre mna je denne precvicovanie gee a how a to ze to robi jak hodinky vacsia priorita.
no dobre, som fundamentalista, ale to nezmenis :lol:
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Amaguk » Pon 29.10.2007 17:11

Úlfheidr píše:jo, lenze tymto voditkovanim psa pre tahanie trosku skazis. iste ze si tempo urcujem ja a nebeham za nim jak rogalo, len taha :smile:
ale toje vec nazoru.
ja si myslim, ze ak chcem nieco robit poriadne musim robit len to.
Pre mna je denne precvicovanie gee a how a to ze to robi jak hodinky vacsia priorita.
no dobre, som fundamentalista, ale to nezmenis :lol:


no ale to cvicim na voditku aj ja a pes mi netaha - len kluse na dlhej stopovacke predo mnou, ale netaha, ze sa ide zadrhnut, ak zacne tahat viac, velim hned "izy" a precvicujeme zaroven spomalovanie.
takze "voditkovanim" ho urcite na tahanie nekazim - on vie, ze taha sa postroji, na voditku sa ide "slusne" (nemusisa mi surat pri nohe, aj na vodiku ma v podstate "volno", ale nesmie tahat)
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 29.10.2007 17:22

no on sa nejak neskrti, ja ho vencim na guarde :smile:
mozno som zle sa vyjadrila, to neni tak, ze by ma siel na sidlisku uvlacit, to len ked fenu citi, ale snura skratka na 80% stale napnuta, ale ziadny horor.
on je skratka taky, ja mu to nemam za zle. keby mohol, tak by bol rad zaprianuty 24 hodin denne. mozno ho to vekom trochu prejde.
s poslusnostou nemam problem, ze by nechcel ist tym smerom kade ja, ak ho pustim, tak ma sleuje, ked nie, tak zavolam a ide.

No ale myslim ze ten clanok tazatelovi pomoze :smile:
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod LadyTrixiKe » Uto 30.10.2007 20:59

Ja zvacsa skusam hracku ak nereaguje tak dobrotku a ak ani tak nereague tak proste ked mi taha voditko tak povolim a seknem (samozrejme sila seknutia zavisi od velkosti psa ... nie ze bude lietat okolo mna jak satelit) po dvoch az troch dnoch zvecsa uz vie ze na voditku nesmie byt tlak z jeho strany- avsak musite byt dosledny a zarazit mu tahanie vzdy ked sa onho snazi - ale to je chodza na voditku nie pri nohe ... pri nohe ucim zvecsa az po 1 roku ked je uz pes trosku kludnejsi

!Nezabudajte na POCHVALY!
LadyTrixiKe
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 575
Bydlisko: Košice

Poslaťod Lenka.Buddy » Pia 02.11.2007 21:38

ja som čítala,že na ťahanie pomáha dať obojok vyššie až skoro k ušiam..ale neviem či je to vhodné aj pre šteniatka.. :ua:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod Silwuska » Pon 05.11.2007 8:30

LadyTrixiKe

Sorrac, ale ked vidim ze na nom permanentne taha tak tam asi bude nejaka vescia chyba vo vychove...predsa kazdy normalny pes ked uciti to skrtenie tak sam povoli....
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 05.11.2007 8:36

Silwuska píše:LadyTrixiKe

Sorrac, ale ked vidim ze na nom permanentne taha tak tam asi bude nejaka vescia chyba vo vychove...predsa kazdy normalny pes ked uciti to skrtenie tak sam povoli....


alebo aj nie. ako som na zaciatku pisala, teta ma retrievra a ten sa skrti tak, ze ma fialovy jazyk a chrci este minutu po tom ako prestane tahat. vravela som prdte na to a kupte mu postroj, lebo si prevali priedusnicu (kym sa to po postupnych krockoch nenauci niekde na dvorceku a potom vonku). A oni ze nie, ved to mu musi vadit, ked sa skrti on prestane. Neprestal. To su skratka ine priority. Najprv cuchat, potom dychat :smile:
A samozrejme je to otazka vychovy, ale nie stahovacieho alebo ineho "nestandardneho" obojku.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Silwuska » Pon 05.11.2007 8:42

No to je prave chyba...ze pes tu retiazku nebere ako zabranu v tahani...to by mali samozrejme pristupit na iny postup...ale proste pri mojom sme si tym obaja usetrili koopu nervou...behom 1 dna pochopil Potiahnem=priskrtim...ale teda ja by som to tiez nedala steniatku...moj mal asi rok a pol...a teraz uz mame opet len obojok...taky kraasny cevreny :hi:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 05.11.2007 8:44

no jo, len on by sa radsej obesil, ako prestal tahat.
Len som zvedava, co s tym budu v 14 mesiacoch zivota psa robit. a este k tomu dobre tvrdohlaveho a pubertaka.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod Júlia » Pon 05.11.2007 12:12

NO pekne ste sa rozpzpísali, musím povedať že mala som bradáča a ten strašne tahal aj ked mal obojok škrtiaci, bolo mu to jedno hlavne že je vonku... teraz moja retriverka začala pomaly chápať o čo mi ide a veru maškrty mi pomáhajú-piškoty. Je naozaj učenlivá, :jupi: chvalabohu. Tak dakujem ešte raz za rady, budem sa snažiť tak aby som nemusela použiť škrtiace vodítko, aj ked verím že niekedy sa tomu nedá vyhnúť ale fakt to záleží od toho ako to štena od malička učíte a akým spôsobom, ja sa snažím ju náslilím nedržať pri tej nohe pokial to nieje nutné... :heh:
Júlia
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 56

Poslaťod lusy » Pon 05.11.2007 14:39

Úlfheidr píše:
Silwuska píše:LadyTrixiKe

Sorrac, ale ked vidim ze na nom permanentne taha tak tam asi bude nejaka vescia chyba vo vychove...predsa kazdy normalny pes ked uciti to skrtenie tak sam povoli....


alebo aj nie. ako som na zaciatku pisala, teta ma retrievra a ten sa skrti tak, ze ma fialovy jazyk a chrci este minutu po tom ako prestane tahat. vravela som prdte na to a kupte mu postroj, lebo si prevali priedusnicu (kym sa to po postupnych krockoch nenauci niekde na dvorceku a potom vonku). A oni ze nie, ved to mu musi vadit, ked sa skrti on prestane. Neprestal. To su skratka ine priority. Najprv cuchat, potom dychat :smile:
A samozrejme je to otazka vychovy, ale nie stahovacieho alebo ineho "nestandardneho" obojku.


suhlasim, ze pes aj ked je priskrteny bude tahat stale. ale preco radit niekomu postroj? aby mal este viac sily a tahal lepsie??? to asi teda nebude dobry napad.
inak ako som uz pisala aj na stena som pouzivala stahovak nie na stahovanie. to podla mna nema proste taky ucinok. ale ked trhnem tak je to stale to iste, ci ma stahovak ci normalny obojok.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 05.11.2007 17:59

myslela som to tak, ze netahat na obojku sa nauci asi po malych krocikoch, prdsa len, vycvik psa psychicky vycerpava a preto ho nemozem permanentne na kazdej prechadzke cvicit.
Takze kym sa to nenauci a v dobe ked nebude cvicit, nech si zbytocne nedrhne priedusnicu.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Poslaťod rea » Pon 05.11.2007 18:21

K výcviku pomocou vecí, ktoré sa tu opisujú by nemalo slúžiť škrtenie, ktoré pri nesprávnom použití vyvolávjú, ale efekt akoby väčšieho nárazu, aj u škrtiacich obojkov musí byť dodržaný postup nasadenia, aby fungovali správne. Ostnatý obojok sa bohužiaľ často používa tiež nesprávne. U toho by malo ísť o upresnenie a urýchlenie reakcií u pomalého, nepresného a neochotného psa, použitie pri agresivite na psov a podobne je tým nesprávnym spôsobom riešenia problému. Všetky tieto veci patria do rúk skúseným ľuďom, ktorí ich použitie ovládajú, majú prax a zručnosť, vedia, čo je reflexný oblúk, sila a načasovanie korekcie a podobné záležitosti. Ako na jednej strane skúsenému by reatívne mohli pomôcť (ale ak robí správne, nemusí ich vlastne použiť), na druhej strane u neskúseného človeka môžu napáchať veľké škody. Odporúčanie týcto pomôcok len tak spakruky komukoľvek je hazard. Je to skratka, ktorá nie vždy vedie k cieľu.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Poslaťod rea » Pon 05.11.2007 18:28

Úlfheidr píše:myslela som to tak, ze netahat na obojku sa nauci asi po malych krocikoch, prdsa len, vycvik psa psychicky vycerpava a preto ho nemozem permanentne na kazdej prechadzke cvicit.
Takze kym sa to nenauci a v dobe ked nebude cvicit, nech si zbytocne nedrhne priedusnicu.


Pes sa učí aj vtedy, keď ty sama nemáš určené, že práve cvičíš. Ťahanie na vodítku neviaž na povel, má to byť samozrejmé aj bez povelu, že za ním nebudeš plápolať. Pri presnej chôdzi pri nohe v rámci sledovačky a skúšobného poriadku je to iná záležitosť, ale nevidím dôvod tento cvik robiť, ak sa na skúšky, kde sa chôdza pri nohe robí, nechystáte. Ak ide o bežné vychádzky, nauč ho, že na obojku sa neťahá nikdy a hotovo. Ak potrebuješ, aby ťahal, daj mu postroj. Týmto prístupom (po malých krôčkoch) sa to nielen že nenaučí, ale urobíš mu v hlave riadny chaos.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa