Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Bad » Uto 20.09.2011 6:13

Hanka 1 píše: U nás to funguje tak, že dám misky na společný poměrně malý prostor a toleruju vzájemné odbcházení, žraní z jedné misky, ale netoleruju projevy agrese, kdy agresora vytlačím bez okřikování od misky, postarám se ale o to, aby se mohl nažrat z jiné misky, volné.

No jo, u nás to tak funguje u kočičí smečky a funguje to dobře, a tam s nějakým povelováním moc nenaděláš. A to mám speciálku matku rodu Mindu, která jede jak parní válec (i tak vypadá) a žádná další kočka se jí neodváží postavit :joint:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Hanka 1 » Uto 20.09.2011 7:04

Lindchen píše:
Hanka 1 píše:U nás to funguje tak, že dám misky na společný poměrně malý prostor a toleruju vzájemné odbcházení, žraní z jedné misky, ale netoleruju projevy agrese, kdy agresora vytlačím bez okřikování od misky, postarám se ale o to, aby se mohl nažrat z jiné misky, volné.

Mám to chápať tak, že ak sa pes ohradí voči tomu, že mu niekto lezie do žrádla, tak ho od misky "odprevadím"? Lebo u nás to chodí naopak tak, že otravovača nepustím ku kŕmiacemu sa psovi, preto nemá dôvod potravu brániť, bránim mu ju ja. Navyše, nie vždy môže pes ísť žrať do inej misky. Zdá sa mi to ako čudný postup. Namiesto toho, aby som zabezpečila kľud pri žrádle, ešte ho za to vyženiem.


Funguje to tak, že kolik psů, tolik misek. Pokud si je vymění nebo se jdou najíst z jedné misky dva a nikdo nedělá ksichty, nechávám to být. Pokud je nějaký pes citlivý na přítomnost jiného, dám mu najevo, že to nemá řešit, a případnho zvědavce bez okřikování, abych nerušila psy, kteří se chovají slušně, vytlačím, aby šel zkoumat tam, komu to nevadí. Postupně si citlivý pes zvyká na to, že jídla je dost a není třeba si to hlídat a že když vyčistí třeba spolu s jiným čumákem jednu misku, přesunou se k další plné. Zatím se až na malé výjimky podařilo takhle v klidu krmit hodně psů, myslím, že letošní rekord byl 17 asi na těch třech, čtyřech metrech. Určitě bych rovnou tohle nezkoušela se psem, který má vysloveně majetnickou, tam bych s ním dělala od začátku, tohle by byl až další stupeň.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod lucik » Uto 20.09.2011 10:06

ja preferujem kŕmenie oddelene, aby mal každý pes svoj pokoj.. ani jedna z nich si žrádlo nebráni, ale ak sa pri labroške počas žrania vyskytne beauceronka (alebo hocijaký iný pes ak sme na akcii s viacerými), ona je schopná zhltnúť dávku aj s miskou, čo považujem za vrcholne nebezpečné.. mladej bosíčke zas trvá dlhšie, kým požuje napríklad morčací krk, tak k nej nepúšťam Candy, lebo by jej to šlohla a bola by schopná to zhltnúť vcelku a tváriť sa, že ona nič :angel:

Takže jedna papá v kúpeľni a druhá v izbe, keď dojedia, môžu si ísť skontrolovať misky, prípadne pooblizovať papule :jazyk: Žužlacie veci tiež okusujú pod dozorom, lebo Candy je vychcaná a tiež pod nejakou zámienkou odláka Ariku a žužlátko jej vezme.. Konflikt ešte kvôli tomu nebol, dúfam, že ani nebude..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod wami » Uto 20.09.2011 10:20

Tak nevím... asi jsem houby frajer, ale momentálně tu mám 7 psů, přičemž jsou různé velikosti, věku a pracovního zatížení a podle toho jim upravuju krmné dávky a složení (krmím barfem), kdyby si vzájemně lezli do misek, těžko bych uhlídala, aby se ti, co se dožrat mají, dožrali, a naopak ti, co se musí spokojit s málem, nebyli jak bečky...

takže můžu krmit klidně v jedné místnosti, ale každý má svou misku, vůbec mi nevadí, když kterýkoliv z nich u misky vrkne, naopak, pokud někdo vrknutí nerespektuje, tak ho vykážu, aby neotravoval. Když se někdo loudá, tak mu postupně za zadkem v kruhu sedí zbytek smečky, ale všichni respektujou, že jde o misku dotyčného a dokud od ní neodejde, tak mu tam nelezou. A respektují se takhle vzájemně, přičemž tu mám rozdíly od 7kg nejmenšího po 40kg největšího psa a věkově od 3,5 měsíce do 13,5 let...

V životě bych nezradila a nestresovala žádného z nich tím, že když má misku a někdo mu do ní leze, tak ho od misky odeženu :pac:
Moji psi smí vyjádřit svůj názor, a vrčení patří k běžné smečkové komunikaci, nevidím jediný důvod ho omezovat... :angel:
"Jestliže v ráji nejsou psi, potom chci po smrti odejít tam, kam odešli oni."
Skorovlci - http://skorovlci.webnode.cz
wami
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 258
Bydlisko: Stonava / ČR

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Akami » Uto 20.09.2011 10:28

Ja som naučila fenečky žrať striktne každú výhradne zo svojej misky. Kŕmim ich spoločne, na pomerne malom priestore, každá dostane svoju misku a povelom "meno psa plus slovný povel tam máš" označím každej, z ktorej misky má žrať. V začiatkoch zvykania si, ak liezla jedna druhej do misky, vždy som zasiahla tak že som každú zakaždým presunula k tej svojej s daným povelom. Doma majú situáciu jednoduchšiu tým že každá máva svoje žrádlo na pevne danom svojom mieste, zakaždým rovnakom. Nerobí im však problém ani výmena misiek či výmena miesta, kam im kŕmenie dám. Rovnako to funguje aj mimo domu, na návšteve či stanovačke, pri použití iných misiek ako bežne doma, zakaždým stačí oslovenie menom, povel "tam máš" a prípadne ukázať na misku. Nebol ani nejaký väčší problém naučiť ich tak, fenečky veľmi rýchlo akceptovali pravidlá, jednoducho takto to je, takto to funguje a hotovo. A ja som spokojná, mám absolútny prehľad ktorá koľko zožerie, navyše keďže každú kŕmim iným krmivom, mám istotu že každá zožerie to svoje.
Akami
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1464
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Silvie OK » Uto 20.09.2011 10:33

lucik píše:ja preferujem kŕmenie oddelene, aby mal každý pes svoj pokoj.. ani jedna z nich si žrádlo nebráni, ale ak sa pri labroške počas žrania vyskytne beauceronka (alebo hocijaký iný pes ak sme na akcii s viacerými), ona je schopná zhltnúť dávku aj s miskou, čo považujem za vrcholne nebezpečné.. mladej bosíčke zas trvá dlhšie, kým požuje napríklad morčací krk, tak k nej nepúšťam Candy, lebo by jej to šlohla a bola by schopná to zhltnúť vcelku a tváriť sa, že ona nič :angel:

Takže jedna papá v kúpeľni a druhá v izbe, keď dojedia, môžu si ísť skontrolovať misky, prípadne pooblizovať papule :jazyk: Žužlacie veci tiež okusujú pod dozorom, lebo Candy je vychcaná a tiež pod nejakou zámienkou odláka Ariku a žužlátko jej vezme.. Konflikt ešte kvôli tomu nebol, dúfam, že ani nebude..

Krmíme stejným způsobem, včetně těch žužlacích věcí :heh:
Silvie OK
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 21

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Tchor » Uto 20.09.2011 10:41

Zakladni krmeni maji kady ve sve misce v jedne mistnosti, kdy kontroluju aby kazdy zral svoje a nelezli si do toho. Spolecne davam ruzny prilepseni kde pro zmnenu kontroluju aby zrali spolecne (vetsinou z jedne misy) a navzajem se od toho nevyhazovali. priznavam ze tam obcas nejaky tenze jsou a je tam ryziko sarvatky, v nasi pritomnosti k nim ale dochazi vyjimecne.

Jinak u Hanky je jina situace zadny z jejich zvirat neni nijak sportovne zatizeny ani extremne zravy a krmeni maj kolik chtej - na muj vkus jsou nektery zvirata u nich trochu pri tele, ale neni to nijak hrozny. Ja osobne ten system nepovazuju za idealni, ale jim to funguje.

On je velkej rozdil pokud clovek dela psa pro sport a vychovava spolu se snasejici individuality nebo mas psy jako terapeuty pro jiny zkazeny psy kde potrebujes aby snesli i pomerne vyrazny provokace od srovnavanech psu ktery casto prehodnocujou a v komunikaci maji znacny rezervy.
Naposledy upravil Tchor dňa Uto 20.09.2011 11:14, celkovo upravené 1
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Lindchen » Uto 20.09.2011 11:03

U nás výmena misiek absolútne nehrozí, sú rozdielnej veľkosti, z toho jeden je silný alergik a má špeciálnu stravu, inú misku nesmie ani len vylízať. Sú naučení papať síce kvázi oddelene, ale nikto za nikým nechodí, hoci ten druhý, čo dojedol, sa môže pohybovať voľne (nie sú za zavretými dverami). Rozlišujú tvar a veľkosť misky, podľa toho vedia, či sa majú prichystať na papanie alebo ostať v kľude. Bitku o jedlo sme ešte nemali, slabé vrčanie áno, ale nepovažovala som to za nebezpečné. Dokonca Aris žral na treku spolu s Brownym (pes, ktorý sa chystá na prijatie do našej svorky) a tiež nebol problém, len museli vedieť, že každý ma svoje a prípadné konflikty zvládam ja, takže žiadne ani nevznikli.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8626
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod wami » Uto 20.09.2011 11:23

Tchor píše:On je velkej rozdil pokud clovek dela psa pro sport a vychovava spolu se snasejici individuality nebo mas psy jako terapeuty pro jiny zkazeny psy kde potrebujes aby snesli i pomerne vyrazny provokace od srovnavanech psu ktery casto prehodnocujou a v komunikaci maji znacny rezervy.


Mám tu obojí... ale cokoliv, co dělám, by nemělo znamenat diskomfort pro mé psy. Nevidím smysl v tom stresovat své psy pro to, abych mohla jiné dostat do pohody, to je pro mě stejné, jako canisterapie s lidma, budu ji dělat jen tehdy, pokud to psa baví, ale nebudu jiného svého psa do toho cpát jen proto, že to snese.
"Jestliže v ráji nejsou psi, potom chci po smrti odejít tam, kam odešli oni."
Skorovlci - http://skorovlci.webnode.cz
wami
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 258
Bydlisko: Stonava / ČR

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Tchor » Uto 20.09.2011 11:46

On je problem v komunikaci - ono to v realu nijak ty psy nestresuje - jen je problem to popsat. Ja to jak to Hanka dela znam - takze v jejim popisu stres nevidim, ale kdyz se pokusim se nad tim zamyslet a odmyslet to co znam z realu muze to vyznit tak ze tam je. On tam ten stres neni prave proto ze krmeni je dostatek a vykazanej pes ma vzdy bez problemu jinou misku kde se nazere. Kromne toho se nevykazuje za blbosti. Chce to ale videt v realu - fakt to funguje zcela v klidu a psi co jsou zvylky si misku hlidat se uklidni a misku si hlidat prestanou.

Ja osobne tohle nepouzivam, hlavne proto ze mam vyhrady proti krmeni podle libosti psa a davky davkuju, ale je fakt ze bych ty psy cekal tlustejsi nez jsou.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod meridia » Uto 20.09.2011 12:10

Tchoř
to že to tak funguje hance neznamená ale, že by to měla radit plošně všem.viz
Naučila bych ho, pokud máš víc psů, společnému krmení. Je to lepší než taktizovat, kde ho zavřeš. U nás to funguje tak, že dám misky na společný poměrně malý prostor a toleruju vzájemné odbcházení, žraní z jedné misky, ale netoleruju projevy agrese, kdy agresora vytlačím bez okřikování od misky, postarám se ale o to, aby se mohl nažrat z jiné misky, volné. Teď jsou tu 4 poměrně velcí psi a chystám se ještě na jednoho

sice mám psa jednoho,ale naprosto se ztotožnuju s wami,úplně mi stačilo když jsem měla k tomu kočku,a ani ani jeden nebyl anorektik :no:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Hanka 1 » Uto 20.09.2011 13:02

wami píše:
Tchor píše:On je velkej rozdil pokud clovek dela psa pro sport a vychovava spolu se snasejici individuality nebo mas psy jako terapeuty pro jiny zkazeny psy kde potrebujes aby snesli i pomerne vyrazny provokace od srovnavanech psu ktery casto prehodnocujou a v komunikaci maji znacny rezervy.


Mám tu obojí... ale cokoliv, co dělám, by nemělo znamenat diskomfort pro mé psy. Nevidím smysl v tom stresovat své psy pro to, abych mohla jiné dostat do pohody, to je pro mě stejné, jako canisterapie s lidma, budu ji dělat jen tehdy, pokud to psa baví, ale nebudu jiného svého psa do toho cpát jen proto, že to snese.


To já taky ne, mám na CT stejný názor.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Monika & Parsonky » Uto 20.09.2011 13:28

Máme dvoch psov, obe jedia v rovnaký čas a nikdy by som ani jednej, ani druhej nedovolila, aby si šli do misiek. To sme Adri učili úplne od maličkého šteňaťa, že nemá, čo robiť v miske, ktorá jej nepatrí.
Nepáči sa mi, ak vrčí pri žrádle len preto, že ide nejaký pes okolo nej, ale brať jej ju, tak v tom nevidím žiadny zmysel. Pes má mať na svoje žrádlo klud a nie, aby sa mu nejaký pes vrtel okolo misky a ešte mu tam načihoval, či nemá náhodou niečo lepšie.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Banshee » Uto 20.09.2011 19:18

Mam svorku terierov, krmim 4 fenky naraz v kuchyni. Nemaju s tym problem, kazda ma svoju misku a vie ze do cudzej sa nelezie, pokial nie je majitelom opustena (potom obvykle behaju a prazdne misky povylizuju). Misky davam na zem v urcenom poradi na ktore su zvyknute. Moje psy su pazrave a su toho nazoru ze ich krmim malo (ak by dostali mnozstvo podla svojich predstav, gulaju sa), takze jedla nie je nikdy dost. Krmim 2x denne. Takto mam kontrolu ktora kolko a coho zje, kedze nejedia rovnako rychle a tiez casto maju v miskach nerovnake krmivo. Ked je u nas novy alebo cudzi pes, tak nad nimi stojim a dozeram nanho - nad psami ktore su uz zvyknute stat nemusim, respektuju pravidla. Vrcat psom v ramci komunikacie dovolim, teda ak niekto este nedojedol a niekto dalsi je drzy a lezie mu tam, tak vrciacemu psovi pomozem a "votrelca" odozeniem - toto sa ale stava len pri mladych alebo novych psoch.
Ked dostanu nejaku extra dobrotu, napr. vylizat kelimok od jogurtu alebo tanier so zvyskami od obeda, tak su tak radi ze sa o to podelia bez vrcania :lol: Oni dobre vedia ze by inak nic nedostali.
Davat pozor musim len ked dostanu kosti na obhryzanie. Kazda si ale obvykle svoju odnesie do svojho kuta zahrady a nemaju dovod cokolvek dalsie riesit. Po case im kosti zas odoberiem, ak ich "do casoveho limitu" nezozeru (a o nejaky cas ich dostanu na okusovanie zas).
Verim ze je mozne aby to pri inych psoch fungovalo aj inak, ale som presvedcena ze tie moje pazrave teriery by sa pri inom zaobchadzani pozabijali, alebo to medzi nimi minimalne vyvolavalo napatie.
Banshee
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 193

Re: Kŕmenie dvoch a viac psov naraz

Poslaťod Cathie » Uto 20.09.2011 19:26

Banshee píše:Moje psy su pazrave a su toho nazoru ze ich krmim malo (ak by dostali mnozstvo podla svojich predstav, gulaju sa), takze jedla nie je nikdy dost.

Offtopic: Tohto nazoru som bola aj ja, ale v poslednom case ma skusenosti vela ludi presviedcaju skor o opaku.. Napr viem o cloveku, ktory zasadne berie iba psy z utulku a vzdy, ked vezme noveho do uz zvyknutej svorky, tak pes je samozrejme pazravy - niekolkokrat mu dosype granule, kym psovi nedojde, ze ich je xy. A po 2-3 dnoch u neho /ze vraj/ kazdy utulkovy pazravec pochopil, ze jedla je dost a maju jedlo nonstop k dispozicii, jedia, kolko potrebuju.

Keby som nemala obavy z toho, ako by sa ta moja priserka vedela prezrat, aj by som to skusila :lol:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa